Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγαινε Ρυθμίσεις -> Χρήση Δεδομένων κι από εκεί μπορείς να ενεργοποιείς/απενεργοποιείς όποτε θες τα δεδομένα.

 

Α τόσο απλό... Χίλια ευχαριστώ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Α τόσο απλό... Χίλια ευχαριστώ!!!!!!!!!

 

α και απενεργοποίησε από το μενού security nuclear strike σε περίπτωση που παίζει κινητό μην γίνει πυρηνική έκρηξη :lol::lol::lol: :p

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα θεματακι. Επειδη με μια επαφη εφτασα στα 5500 μηνυματα, πλεον το κινητο αρχισε να σερνεται λιγο οταν εγραφα μηνυμα! Οποτε ειπα να σβησω τα μηνυματα απ τη συγκεκριμενη επαφη για να στρωσει το κινητο. Ελα μου ομως που τα μηνυματα δεν θελουν να διαγραφουν με τπτ!!! :p Ειτε απ το κλασικο app των μηνυματων, ειτε απο το handsent το αποτελεσμα ειναι ιδιο! Κολλαει και γραφει επ αοριστον " διαγραφη συνομιλιας...." και δεν τελειωνει ποτε! :lol: Υπαρχει τροπος να τα διαγραψω χειροκινητα μεσα απο το συστημα?? Ειμαι rooted.
Link to comment
Share on other sites

για αρχή κανε το εξής πάτα διαγραφή συνομιλίας και άσε (ακόμη και αν κάνει μια ώρα άστο γιατί δεν μιλαμε για 100 200 sms το εχεις σκίσει το θέμα......) είχα σε μια επαφή 750 μηνύματα τα έσβηνε 10 λεπτά!!!!!!!!!!!!!

 

αν δεν καταφέρεις τπτ και είσαι root κάτι θα κάνουμε ;) (όλη την database :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια το αφησα ενα 8λεπτο περιπου και τα σβησε! :lol: Tο κινητακι μας δεν ειναι τελικα για πολλα πολλα! :p Ευτυχως που εγινε η δουλεια γιατι δεν εχω καμια διαθεση να περναω παλι απ την αρχη τη ρομ!

 

Μετα απο ενα μηνα με jelly cream, εχω να πω οτι ειμαι πιο ευχαριστημενος απο ποτε! (φτου φτου μη το ματιασω :lol: ) Η μπαταρια βγαζει 2ημερο+ αρκετα ευκολα, ενω με εντονη χρηση ( στις διακοπες με 3g και πολυ viber) θελει φορτιση μια φορα τη μερα :) Το μονο αρνητικο ειναι οτι φαινεται πλεον λιγο παλιομοδιτικη οσον αφορα τα γραφικα απεικονισης της ρομ. Η dark και η enigma δλδ ειναι κλασεις ανωτερες σε αυτον τον τομεα... Λειτουρικα παντως πεταει η jelly cream! :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια το αφησα ενα 8λεπτο περιπου και τα σβησε! :lol: Tο κινητακι μας δεν ειναι τελικα για πολλα πολλα! :p Ευτυχως που εγινε η δουλεια γιατι δεν εχω καμια διαθεση να περναω παλι απ την αρχη τη ρομ!

 

Μετα απο ενα μηνα με jelly cream, εχω να πω οτι ειμαι πιο ευχαριστημενος απο ποτε! (φτου φτου μη το ματιασω :lol: ) Η μπαταρια βγαζει 2ημερο+ αρκετα ευκολα, ενω με εντονη χρηση ( στις διακοπες με 3g και πολυ viber) θελει φορτιση μια φορα τη μερα :) Το μονο αρνητικο ειναι οτι φαινεται πλεον λιγο παλιομοδιτικη οσον αφορα τα γραφικα απεικονισης της ρομ. Η dark και η enigma δλδ ειναι κλασεις ανωτερες σε αυτον τον τομεα... Λειτουρικα παντως πεταει η jelly cream! :)

δεν ευθύνεται το κινητό για το ότι αργούσε με τα μηνύματα....... είναι καθαρά λόγο δομής βάσης sql όπου και αποθηκεύονται τα μηνύματα

 

Για όσους αργεί να κλειδώσει δορυφόρους: Location services > Access to my location "ON" και Google's location service "τικαρισμένο".

 

το θέμα δεν είναι να κλειδώσει αυτό κάνει σχετικά γρήγορα το θέμα είναι accuracy που παίζει κάπου στα 10 μέτρα που είναι σπαστικό για πλοήγηση στην πολύ μερικές φορές αν και με cyanogen rom που εχω (δεν είναι της sony) είναι καλύτερα τα πράγματα 6 μέτρα και σταθερά

Link to comment
Share on other sites

δεν ευθύνεται το κινητό για το ότι αργούσε με τα μηνύματα....... είναι καθαρά λόγο δομής βάσης sql όπου και αποθηκεύονται τα μηνύματα

 

 

 

το θέμα δεν είναι να κλειδώσει αυτό κάνει σχετικά γρήγορα το θέμα είναι accuracy που παίζει κάπου στα 10 μέτρα που είναι σπαστικό για πλοήγηση στην πολύ μερικές φορές αν και με cyanogen rom που εχω (δεν είναι της sony) είναι καλύτερα τα πράγματα 6 μέτρα και σταθερά

 

Τι cyanogen rom της ics εχεις ακομα ε?

Link to comment
Share on other sites

Τι cyanogen rom της ics εχεις ακομα ε?

 

yes 10.1 έχει 3 bugs (και τα 3 με αφορούν πολύ)

1. δεν έχει bluetooth καθόλου (μιλαω πολύ με ακουστικό και συχνά πυκνά στέλνω αρχεία)

2. δεν έχει wifi tethering (και αυτό το χρησιμοποιώ αρκετά)

3. δεν δουλεύει ούτε hd recodring ούτε playback, είναι laggy και τα δυο (και ναι τραβάω αρκετά video........)

Link to comment
Share on other sites

yes 10.1 έχει 3 bugs (και τα 3 με αφορούν πολύ)

1. δεν έχει bluetooth καθόλου (μιλαω πολύ με ακουστικό και συχνά πυκνά στέλνω αρχεία)

2. δεν έχει wifi tethering (και αυτό το χρησιμοποιώ αρκετά)

3. δεν δουλεύει ούτε hd recodring ούτε playback, είναι laggy και τα δυο (και ναι τραβάω αρκετά video........)

 

Ειναι σημαντικα τα θεματα της!!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως στεναχωριεμαι γιατι δεν εχει βγει για το P, CM7

:(

 

γιατί ήταν μόνο κάνα δίμηνο και αν με gb

Link to comment
Share on other sites

Απορία, για τα Xperia:

Όταν κλειδώνεις το πληκτρολόγιο, νομίζω σε όλα τα xperia τηλέφωνα όπως και στο E που έχω, κάνει ένα εφεδάκι σαν να κλείνει μόνιτορ παλιάς τηλεόρασης.

Εμένα εδώ και πολύ καιρό, έχει πάει περίπατο αυτό, χωρίς να έχω κάνει κάτι στο τηλ.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το βάλω ή από που ρυθμίζεται;

Ρώτησα και στο forum του Ε αλλά είπα μήπως εδώ ξέρει κανείς κατι παραπάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απορία, για τα Xperia:

Όταν κλειδώνεις το πληκτρολόγιο, νομίζω σε όλα τα xperia τηλέφωνα όπως και στο E που έχω, κάνει ένα εφεδάκι σαν να κλείνει μόνιτορ παλιάς τηλεόρασης.

Εμένα εδώ και πολύ καιρό, έχει πάει περίπατο αυτό, χωρίς να έχω κάνει κάτι στο τηλ.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το βάλω ή από που ρυθμίζεται;

Ρώτησα και στο forum του Ε αλλά είπα μήπως εδώ ξέρει κανείς κατι παραπάνω.

 

Γιατί δε το θυμάμαι αυτό εγώ;Σε ποια έκδοση είσαι;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Απορία, για τα Xperia:

Όταν κλειδώνεις το πληκτρολόγιο, νομίζω σε όλα τα xperia τηλέφωνα όπως και στο E που έχω, κάνει ένα εφεδάκι σαν να κλείνει μόνιτορ παλιάς τηλεόρασης.

Εμένα εδώ και πολύ καιρό, έχει πάει περίπατο αυτό, χωρίς να έχω κάνει κάτι στο τηλ.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το βάλω ή από που ρυθμίζεται;

Ρώτησα και στο forum του Ε αλλά είπα μήπως εδώ ξέρει κανείς κατι παραπάνω.

 

αν σου πω ότι δεν παρατήρησα πότε σε μαμά rom αυτό το εφέ στην cyanogen έχει επιλογή στην μαμά rom δεν είδα κάτι

 

αλλά να ξερες ότι το animation λειτουργεί μόνο αν το transition animation scale είναι 1.0 και πάνω για να το διαπιστώσεις πάνε στο

setting->developer oprions και δες τι ρυθμίσεις έχουν windows animation scale και transition animation scale πρέπει να είναι 1.0 και πάνω

 

μετά κανε restart και δοκίμασε αν δουλέψει καλός αν δουλέψει μόνο μια φορά και μετά όχι άστο είναι bug της sony (τι πρωτότυπο.....)

Link to comment
Share on other sites

Απαντώντας και στους δύο,

το τηλ. έχει έκδοση 4.1.1.

Στα scales, και στα 2 γράφει 1χ.

 

Η το αφαίρεσαν η είναι bug της sony

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος πως θα ανοιξω το καπακι μπαταριας? Το xperia p ειναι το παλιο μου κινητο το οποιο κληρονομησε η μητερα μου. Το εκανε χαλια εξωτερικα (ειναι το μαυρο) και εχω παραγγειλει τα 3 καπακια (επανω, μπαταριας και κατω) σε κοκκινο. Προσπαθησα με κοινο κατσαβιδακι αλλα δε το πιανει. Θελει ειδικο???
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι η τελευταια επισημη αναβαθμιση που εχει παρει το p και ποια ειναι η διαδικασια ρουτ αυτης... (δεν εχω το κινητο,απλα θα μου το φερουν για ρουτ και θελω να μαζεψω τα αρχεια) ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος πως θα ανοιξω το καπακι μπαταριας? Το xperia p ειναι το παλιο μου κινητο το οποιο κληρονομησε η μητερα μου. Το εκανε χαλια εξωτερικα (ειναι το μαυρο) και εχω παραγγειλει τα 3 καπακια (επανω, μπαταριας και κατω) σε κοκκινο. Προσπαθησα με κοινο κατσαβιδακι αλλα δε το πιανει. Θελει ειδικο???

 

Ναι θέλει ειδικό κατσαβίδι,κάποιοι στο ebay νομίζω δίνουν κ το κατσαβίδι μαζί με το καπάκι.

 

 

 

 

 

καλημερα! θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι η τελευταια επισημη αναβαθμιση που εχει παρει το p και ποια ειναι η διαδικασια ρουτ αυτης... (δεν εχω το κινητο,απλα θα μου το φερουν για ρουτ και θελω να μαζεψω τα αρχεια) ευχαριστω

 

Η τελευταία είναι η jb κ το firmware τελειώνει σε .100

Ορίστε το link για root.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2335992

 

[P/Go][ROOT] DooMLoRD Easy Rooting Toolkit (v17) {perf_event exploit}[20130717]

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος πως θα ανοιξω το καπακι μπαταριας? Το xperia p ειναι το παλιο μου κινητο το οποιο κληρονομησε η μητερα μου. Το εκανε χαλια εξωτερικα (ειναι το μαυρο) και εχω παραγγειλει τα 3 καπακια (επανω, μπαταριας και κατω) σε κοκκινο. Προσπαθησα με κοινο κατσαβιδακι αλλα δε το πιανει. Θελει ειδικο???

 

ναι θελει allen κατσαβιδακι (δεν είδες ότι δεν είναι απλή η βίδα????)

και να ένα video πως ανοιγει το κινητό

 

 

καλημερα! θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι η τελευταια επισημη αναβαθμιση που εχει παρει το p και ποια ειναι η διαδικασια ρουτ αυτης... (δεν εχω το κινητο,απλα θα μου το φερουν για ρουτ και θελω να μαζεψω τα αρχεια) ευχαριστω

 

6.2.A.1.100 τελευταία έκδοση

 

root

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2335992

 

οχοχο με πρόλαβαν δεν πρόσεξα οτι έχουμε και άλλη σελίδα :p

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

ναι θελει allen κατσαβιδακι (δεν είδες ότι δεν είναι απλή η βίδα????)

και να ένα video πως ανοιγει το κινητό

 

 

 

 

6.2.A.1.100 τελευταία έκδοση

 

root

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2335992

 

οχοχο με πρόλαβαν δεν πρόσεξα οτι έχουμε και άλλη σελίδα :p

 

Στην έκανα:p

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Στην έκανα:p

 

μην ανησυχείς ήδη στοχεύει πάνω σου αμυντικώς δορυφόρος μόλις φορτώσουν πυκνωτές θα δεις μια λάμψη :lol:

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχείς ήδη στοχεύει πάνω σου αμυντικώς δορυφόρος μόλις φορτώσουν πυκνωτές θα δεις μια λάμψη :lol:

 

Άμα έχει την ακρίβεια του κινητού μας βλέπω να πετυχαίνεις το γείτονα:p:D

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...