Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσπαθω να κανω ροοτ με το τροπο εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2335992

εδω την .400 και εχω κανει ολα τα βηματα.το σκριπτακι τα κανει ολα οκ αλλα δε γινομαι ροοτ

δεν την υποστηριζει την .400 και ειναι μονο για τη καινουργια εκδοση?

γιατι την αναβαθμιση ακομα δεν μου την εχει βγαλει εμενα.

 

Ναι είναι μόνο για τη τελευταία αναβάθμιση.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια. Μετα απο αρκετο ψαξιμο και μιας που δεν θελω να ξεκλειδωσω τον bl, κατεληξα οτι η καλυτερη περιπτωση ειναι η dark rom. Αυτο που δεν ξερω ομως ειναι αν τελικα εμφανιζει το θεμα με τις κλησεις η οχι! οσο εψαξα στο τοπικ της dark rom στους xda δεν βρηκα κανεναν να αναφερει το προβλημα. Τελικα υπαρχει σαν προβλημα στη συγκεκριμενη ρομ η οχι? να προχωρησω στην εγκατασταση της? :)
Link to comment
Share on other sites

Κεφαλαιο dark rom V2....

Καταρχην για αυτη την ρομ θα πρεπει να εξοικηωθειτε με το .....μαυρο χρωμα ;)

Την πρωτη εκδοση της dark rom την ειχα για κανα μηνα περιπου....Ποτε δεν συναντησα το προβλημμα με τις κλησεις...

Στην V2 τωρα....Απο αποψη εμφανισης θα δειτε ενα τελειως διαφορετικο κινητο...Με τον aroma instaler εχετε την δυνατοτητα να επιλεξετε ποιες εφαρμογες θελετε να εγκαταστησετε...Διαθετει τον Honami launcher και εχετε και την επιλογη να διαλεξετε αναμεσα σε δυο ειδων καμερες (cybershot MOD και camera....Ετσι τι ονομαζει....σας συνιστω την δευτερη επιλογη ;) ).

Στο ακουστικο κοματι σας εχει τις εφαρμογες ACID και VIPER ...Εγω πρωτειμησα το viper γιατι το ACID στην V1 ειχε καποια προβλημματακια...Πολυ ωραια θεματα (αυτο βεβαια ειναι καθαρα προσωπικο θεμα μιας και υπαρχουν αρκετες εφαρμογες στο play store ...)

Μπορειτε να ρυθμισετε τα governor του cpu (Αυτο βεβαια θα ηθελα καποια στιγμη να μας το εξηγησει καποιος γνωστης..η' αν υπαρχει καποιο αρθρο για τις καλυτερες ρυθμισεις .....) και αρκετα ακομα που θα τα δειτε οταν περασετε την ρομ.....

Στα βασικα τωρα.....Εγω εχω ξεκλειδωτο bootloader και κερνελ εχω περασει τον Phantom powersave....Βεβαια εχω κανει μια μικρη βλακεια ...Δεν εχω κανει καθαρη εγκατασταση κερνελ και ρομ με αποτελεσμα να εχω περασει πανω απο την .400 την .100 (τον κερνελ τον φλασαρα μεσω cwm και οχι μεσω flashtool κανοντας ολη την διαδικασια εκαθαρησης.....)

Σιγουρα σε σχεση με την V1 και την moonbraker που ειχα πριν το κινητο δουλευει πιο σταθερα και πιο γρηγορα...Στην μπαταρια δεν βλεπω καποια διαφορα στην καταναλωση - μεχρις στιγμης μιας και δεν εχω κανει ακομα μια πληρη αποφορτιση και φορτιση - με την ιδια χρηση παντα....

Βεβαια μιλαμε παντα για μια ρομ που βασιζεται στην JB και δεν περιμενω φοβερα πραγματα πανω στο θεμα της μπαταριας...(εδω αρχιζω να νοσταλγω την ics και την Jelly cream ;) ).

Εχει αναφερθει ενα προβλημμα σε οσους εχουν κλειδωμενο bootloader αλλα απο οτι διαβαζω λυνεται (αν δεν εχει λυθει ειδη οσο γραφω...).Το προβλημμα ειναι οτι σε καποιους χαθηκε το CWM περνοντας την ρομ...και καποιοι αλλοι οτι εχασαν το root και το ξαναβρηκαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σε γενικες γραμμες μιλαμε για μια αρκετα σταθερη ρομ που δεν εχει τα bug της oficial JB. Συνισταται σε οσους δεν θελουν τα ασπρα θεματα.

Τωρα αν καποιος θελει περισσοτερες πληφοριες μπορουμε να τα πουμε και σε pm για να μην χαλαμε και το θεμα εδω.....

 

ΥΓ. Εχω παρατηρησει οτι αν δουλευεις παραλληλα το stamina mode και μια εφαρμογη μπαταριας (οποιαδηποτε εχουμε κατεβασει απο το playstore ) το κινητο εχει μεγαλυτερη καταναλωση απο οτι αν εχεις μονο το stamina mode η' μονο την εφαρμογη ενεργοποιημενη...Εγω απενεργοποιησα το stamina του κινητου και εχω αφησει μονο μια εφαρμογη που κατεβασα και βλεπω οτι εχω κερδισει μια ωριτσα παραπανω.....

 

ΥΓ2. Απο οτι διαβαζα τωρα στους xda αποσυρθηκε η V2 για να φτιαχτουν τα προβλημματακια που παρουσιασε σε καποιους...Οποτε οσοι ενδιαφερεστε καντε λιγο υπομονη!!!!!!!!!

Edited by Expendable
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Μετα απο αρκετο ψαξιμο και μιας που δεν θελω να ξεκλειδωσω τον bl, κατεληξα οτι η καλυτερη περιπτωση ειναι η dark rom. Αυτο που δεν ξερω ομως ειναι αν τελικα εμφανιζει το θεμα με τις κλησεις η οχι! οσο εψαξα στο τοπικ της dark rom στους xda δεν βρηκα κανεναν να αναφερει το προβλημα. Τελικα υπαρχει σαν προβλημα στη συγκεκριμενη ρομ η οχι? να προχωρησω στην εγκατασταση της? :)

 

δυστυχώς έχει (στην αρχή όχι αλλά μετά από κάποιες μέρες με το καιρό το εμφανίζει ανάλογα τι χρήση κάνεις το κινητό) δυστυχώς το πρόβλημα με της κλήσεις έχει ακομι και το cm 10!!!! και 10.1 που το kernel τους είναι βασισμένο στο kernel της sony ............. δυστυχώς το θέμα με της κλήσεις μόνο με ics λύνεται (και όλα αυτά επειδή εταιρεία που παρήγαγε το nova thor (θιγατρικη της erricson) έχει σταματισει παραγωγή και ανάπτυξη............ πολύ πιθανόν 99% ότι το θέμα δεν θα λυθεί ποτέ...........................

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς έχει (στην αρχή όχι αλλά μετά από κάποιες μέρες με το καιρό το εμφανίζει ανάλογα τι χρήση κάνεις το κινητό) δυστυχώς το πρόβλημα με της κλήσεις έχει ακομι και το cm 10!!!! και 10.1 που το kernel τους είναι βασισμένο στο kernel της sony ............. δυστυχώς το θέμα με της κλήσεις μόνο με ics λύνεται (και όλα αυτά επειδή εταιρεία που παρήγαγε το nova thor (θιγατρικη της erricson) έχει σταματισει παραγωγή και ανάπτυξη............ πολύ πιθανόν 99% ότι το θέμα δεν θα λυθεί ποτέ...........................

 

Γιατι δεν με πιστευεις???????:cry:

Σου λεω οτι την χρησιμοποιω την ρομ και δεν μου εχει κολλησει ποτε ο dialer .....Στην enigma και στην moonbraker μου κολλαγε....Στην dark rom οχι ακομα.....Και την εχω αρκετο καιρο επανω (την V1 και V1.5......Την V2 την εχω δυο μερες....) απο τοτε που βγηκε και δεν ειχα προβλημμα !!!!!!!!!!

 

Υποψιν...δεν παιρνω ποσοστα για διαφημηση της ρομ :D....Απλος δεν εχω προβλημματα στο κινητο....εκτος απο την καταναλωση της μπαταριας που και με την oficial jb εχω τους ιδιους σχεδον χρονους....Μικρη διαφορα προς το καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

οπως παντα,λαλιστατος και κατατοπιστικοτατος ο@Expendable.

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες μαρκο.

την εχω ηδη κατεβασει και την εχω στην sd card,αλλα θα περιμενω να φτιαξει το παληκαρι το θεμα με το root & cwm,μην παθω καμια ηττα σαν πρωταρης που ειμαι.

για να ειμαι ειλικρινης,αν υπηρχε ευκολος τροπος να ρουταρω την ics(χωρις φλασαρισματα κερνελ,μπρος πισω κτλ)θα ειχα περασει ηδη την jelly cream που μου ειχες προτεινει...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν με πιστευεις???????:cry:

Σου λεω οτι την χρησιμοποιω την ρομ και δεν μου εχει κολλησει ποτε ο dialer .....Στην enigma και στην moonbraker μου κολλαγε....Στην dark rom οχι ακομα.....Και την εχω αρκετο καιρο επανω (την V1 και V1.5......Την V2 την εχω δυο μερες....) απο τοτε που βγηκε και δεν ειχα προβλημμα !!!!!!!!!!

 

Υποψιν...δεν παιρνω ποσοστα για διαφημηση της ρομ :D....Απλος δεν εχω προβλημματα στο κινητο....εκτος απο την καταναλωση της μπαταριας που και με την oficial jb εχω τους ιδιους σχεδον χρονους....Μικρη διαφορα προς το καλυτερο...

 

βασικά εσένα σε πιστεύω αλλά το δοκίμασα ο ίδιος απλός by default έχει πολλά βγαλμένα ετσι αν χρησιμοποιήσεις κάτι βαρύ δεν προλαβαίνει να σκοτώσει την phone.apk αλλά και πάλι συμβαίνει απλός όχι τόσο συχνά (κλασσικά σε ακατάλληλες στιγμές γίνεται)

έστειλα και μήνυμα στον developer "the problem when someone calling me and when i'am answering all phone lag and some time after answer phone steel ringing is solved?" μου απάντησε οτι αυτή την στιγμή δεν είναι δυνατή η να επιλυθεί αλλά μειώθηκε αρκετά λόγο ελεύθερης ram στην rom του)

 

+όταν την εβαλα έφυγε το superuser μετά το πρώτο restart αλλά οκ λύνεται αυτό αν έχεις unlocked bootloader

Link to comment
Share on other sites

Αρα δηλαδη το θεματακι υπαρχει στην dark rom απλα σε μικροτερο βαθμο ετσι? :( προφανως γι αυτο δεν εχει εμφανιστει στον φιλο Expendable. Αρα δηλαδη καλυτερα να περασω ics και jeally cream η οποια ειναι πιο σταθερη συνολικα? απ οτι εψαξα πλεον δεν εχει updates , πρεπει να την εχουν παρατησει οι developers..
Link to comment
Share on other sites

Αρα δηλαδη το θεματακι υπαρχει στην dark rom απλα σε μικροτερο βαθμο ετσι? :( προφανως γι αυτο δεν εχει εμφανιστει στον φιλο Expendable. Αρα δηλαδη καλυτερα να περασω ics και jeally cream η οποια ειναι πιο σταθερη συνολικα? απ οτι εψαξα πλεον δεν εχει updates , πρεπει να την εχουν παρατησει οι developers..

 

αν θέλεις σταθερότητα κλπ ics αναγκαστικά είναι θεμα deep kernel όλα αυτα τα κουφά καθαρά και μόνο γιατί δεν υπάρχει άλλο υποστήριξη από την εταιρεία που παρήγαγε το novathor

Link to comment
Share on other sites

ανεβηκε και η διορθωμενη εκδοση της dark rom.τωρα ειμαστε στην V2.5.

δεν εχουμε ακομα γνωμες για το αν διορθωθηκε οντως.στην αναμονη λοιπον...:)

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι όσοι έχετε βάλει την dark rom 2.5 έχετε κάνει ήδη restore?

Γιατί εγώ από χθές το βράδυ μόνο restore κάνω οπότε γύρισα στην έκδοση 2.0 και ησύχασα.

Link to comment
Share on other sites

Βαλαμε και την dark rom v2.5.....

Οσοι την πρωτειμησετε προσεξτε λιγο καποια πραγματακια.....

Καταρχην περαστε πρωτα την V2 (αφου εχετε κανει data factory reset απο το cwm) ....

Στειστε το κινητο σας με τις εφαρμογες που θελετε ....καντε ενα αντιγραφο ασφαλειας με το titanium (θα σας χρειαστει για την v.2.5)...και βεβαιωθειτε οτι οσες εφαρμογες θελετε και μετα εχουν αντιγραφο ασφαλειας στο titanium....

Τωρα παρτε ενα back up μεσω cwm οποτε αν κατι δεν σας αρεσει μετα να επανερθεται αμεσα ....

Κατεβαστε και περαστε την v2.5 παλι με καθαρη εγκατασταση....

Θα δειτε ενα καινουργιο μενου στον aroma που σας δινει την επιλογη να αλλαξετε τις εικονες καποιων εφαρμογων (browser, μηνυματα κ.τ.λ). Δικη σας η επιλογη....ειναι λιγο πιο ομορφα απο τα oficial και πιο στρογγυλα ;)

Υπαρχει μια μικρη περιπτωση να σας βγαλει ενα μηνυμα το cwm (κυριως σε οσους εχουν phantom kernel η' sliding ...) που θα σας ζηταει να φτιαξετε τις αδειες (fix permision )...Αγνοειστε το (go back ) και αφειστε το να επανεκινησει το κινητο....

Μολις ανοιξει αφηστε να βγαλει POWER OFF και πατηστε το (μην ξεκινησετε ακομα το στησιμο). Το τηλεφωνο θα ξανακλεισει...Ανοιχτε το παλι και ξεκινηστε το στησιμο....

Οι εφαρμογες που μπορει να σας λειπουν υπαρχουν στο titanium....Καντε επαναφορα απο εκει...

Σε αυτη την εγκατασταση ισως να μην σας δουλευει το "album" ....Αν δεν βρειτε την εξτρα εφαρμογη "Συλλογη" της V2 κοιταξτε στο titanium ....υπαρχει εκει και καντε επαναφορα...Αν θελετε την oficial εφαρμογη "album "και συνεχιζει να μην σας δουλευει (βγαζει μηνυμα "δυστηχως η εφαρμογη ....σταματησε να λειτουργει " ) τοτε πηγαιντε στο titanium, βρειτε την εφαρμογη και καντε Απεγκατασταση (μην βιαζεσται ...δεν τελειωσαμε ακομα...).

Κανουμε αλλη μια επανεκινηση το κινητο....Σε αυτη την επανεκινηση ισως σας βγαλει μηνυμα το cwm για να φτιαξει (η' να επανεγκαταστησει) το root....Μην ανυσηχησετε...επιλεξτε να το φτιαξει και το τηλεφωνο θα ξανανοιξει...

Παμε τωρα παλι titanium και βρισκουμε την εφαρμογη " album" και κανουμε επαναφορα...Τωρα το αλμπουμ μας δουλευει σωστα....

Παρατηρηση 1η.

Αν δειτε καποια κωλλυματα στην εναλλαγη των μενου η' στο ανοιγμα και στο κλεισιμο καποιας εφαρμογης πηγαιντε αμεσως στην εφαρμογη "Διαχειρηση cpu -No frills " (αν την εχετε επιλεξει απο τον aroma) και κοιταξτε τα Διαχειρηστης και προγραμματισμος...Στο Διαχειρηστης επιλεξτε Lionheart και στον προγραμματισμο row.... Θα δειτε οτι τα κωληματα τελειωσανε..

Παρατηρηση 2η.

Πανω στο θεμα του cpu θα ηθελα αν ξερει καποιος απο τα παιδια εδω μεσα που ασχολουνται με τα τεχνικα του κινητου να μας πει με απλα λογια τι κανουν αυτες οι ρυθμισεις...αν υπαρχει καποιος καλυτερος συνδυασμος...η' αν υπαρχει καποιο θεμα σχετικο να μας δωσει το λινκ.

Παρατηρηση 3η.

Η Μπαταρια ειναι για 24 ωρες συνεχους λειτουργιας...χωρις βοηθητικο προγραμμα..Μονο με το stamina της Sony...με χρηση : Συνεχως 3g ....8 ωρες ραδιοφωνο....20 λεπτα δεδομενα ανοιχτα...30 λεπτα wifi (τα 5 ταυτοχρονα με τα δεδομενα)...Συνολο ανοιχτης οθονης 3 με 4 ωρες (αν ισχυει η ωρα που βγαζει το stamina )...γυρω στα 40 λεπτα κλησεων ....και 30 λεπτα εκτος δικτυου (λογω χαμενου σηματος)...Και χωρις ανουσια ξυπνηματα της οθονης

 

Ολα αυτα ειναι χωρις βοηθητικα προγραμματα...Θα δοκιμασω απο σημερα και με βοηθεια απο Du Battery saver ...X core ...και στατιστικα απο ΒΒS....

 

Οτι απορια υπαρχει εδω ειμαστε .Καμια φορα η συζητηση στους xda σε τρελλαινει και δεν μπορεις να βγαλεις ακρη...Προβλημματα παρουσιαζονται τις πιο πολλες φορες απο λαθος διαδικασια...Ισως να μην αντιμετωπισετε κανενα προβλημμα αν γινουν ολα οπως πρεπει...Ισως να μην εκανα και εγω κατι σωστα και να μου εβγαλε τα προβλημματα...Ομως τωρα ξερουμε την λυση (στα συγκεκριμενα αν παρουσιαστουν) και μπορουμε συζητοντας να λυσουμε και αλλα....

 

Παλι ζεστη κανει η' εγω γραφω πολυ ωρα ??????????????? :X

 

ΥΓ.

Χρονια πολλα IliasX8 και σε οποιον αλλον εχουμε που γιορταζει σημερα

Edited by Expendable
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!!

 

Ειμαι καινουργιος και ως χρηστης στο φορουμ αλλα και ως κατοχος του xperia p.

Πριν απο την αγορα ειχα διαβασει οτι ενα απο τα σημαντικοτερα προβληματα που παρουσιαζει το κινητο ειναι το προβλημα με τις κλησεις!!Το εχω περιπου 2 βδομαδες και ενω στην αρχη δεν ειχε παρουσιασει κανενα προβλημα (λογικο) , τις τελευταιες μερες παρατηρω οτι αργει να χτυπησει ο ηχος καποια δευτερολεπτα ενω με καλουν.Επιπροσθετως οταν απανταω στην κληση , το κινητο αποκρινεται καποια δευτερολεπτα (5-6 secs) αργοτερα.

Απο την αγορά του φοραει πανω την 4.1.2 και σημειωνω οτι απο εφαρμογες δεν εχω περασει πανει κατι τραγικο.(εναν επιπροσθετο browser , 2 ελαφρια παιχνιδακια , skype , twitter , viber, fcb και κατι ελαφριες ακομα εφαρμογες)

 

Ακομα εχω τρελο θεμα με την μπαταρια!! Παιδια καταλαβαινω οτι εχει λιγα αμπερορια μπαταριας για τις εν δυναμει λειτουργιες του αλλα δεν γινεται απο τις πρωτες βδομαδες λειτουργιας να φευγει η μπαταρια σε λιγοτερο απο μερα ακομα και με την λειτουργια stamina..

 

 

Προφανως και πρεπει να εχουν συζητηθει τα παραπανω θεματακια , αλλα θα μπορουσε καποιος να μου κανει μια ανακεφαλαιωση σε λυσεις που εχουν βρεθει στα παραπανω...

(ααα!!! Μιλατε και πρωταρη μεχρι αηδειας..)

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!!

 

Ειμαι καινουργιος και ως χρηστης στο φορουμ αλλα και ως κατοχος του xperia p.

Πριν απο την αγορα ειχα διαβασει οτι ενα απο τα σημαντικοτερα προβληματα που παρουσιαζει το κινητο ειναι το προβλημα με τις κλησεις!!Το εχω περιπου 2 βδομαδες και ενω στην αρχη δεν ειχε παρουσιασει κανενα προβλημα (λογικο) , τις τελευταιες μερες παρατηρω οτι αργει να χτυπησει ο ηχος καποια δευτερολεπτα ενω με καλουν.Επιπροσθετως οταν απανταω στην κληση , το κινητο αποκρινεται καποια δευτερολεπτα (5-6 secs) αργοτερα.

Απο την αγορά του φοραει πανω την 4.1.2 και σημειωνω οτι απο εφαρμογες δεν εχω περασει πανει κατι τραγικο.(εναν επιπροσθετο browser , 2 ελαφρια παιχνιδακια , skype , twitter , viber, fcb και κατι ελαφριες ακομα εφαρμογες)

 

Ακομα εχω τρελο θεμα με την μπαταρια!! Παιδια καταλαβαινω οτι εχει λιγα αμπερορια μπαταριας για τις εν δυναμει λειτουργιες του αλλα δεν γινεται απο τις πρωτες βδομαδες λειτουργιας να φευγει η μπαταρια σε λιγοτερο απο μερα ακομα και με την λειτουργια stamina..

 

 

Προφανως και πρεπει να εχουν συζητηθει τα παραπανω θεματακια , αλλα θα μπορουσε καποιος να μου κανει μια ανακεφαλαιωση σε λυσεις που εχουν βρεθει στα παραπανω...

(ααα!!! Μιλατε και πρωταρη μεχρι αηδειας..)

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

το πρόβλημα με τις κλήσεις εμφανίζεται μετά από μια δυο βδομάδες (για τα καλά) λύνεται με δυο τρόπους

1. reset το κινητό (μετά από δυο βδομάδες πάλι τα ίδια)

2. περνάς ics

 

μια ερώτηση για την μπαταρία (όπως έχεις δει από τα προηγούμενα screenshot εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα βγάζω 2 3 μέρες με 4,30 5 ώρες οθόνη poses ώρες οθόνη βγάζει τι σήμα έχει (poses γραμμές πχ ) και τι χρήση γενικός κάνει που δεν σου βγάζει μια μέρα

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα με τις κλήσεις εμφανίζεται μετά από μια δυο βδομάδες (για τα καλά) λύνεται με δυο τρόπους

1. reset το κινητό (μετά από δυο βδομάδες πάλι τα ίδια)

2. περνάς ics

 

μια ερώτηση για την μπαταρία (όπως έχεις δει από τα προηγούμενα screenshot εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα βγάζω 2 3 μέρες με 4,30 5 ώρες οθόνη poses ώρες οθόνη βγάζει τι σήμα έχει (poses γραμμές πχ ) και τι χρήση γενικός κάνει που δεν σου βγάζει μια μέρα

 

Το 3G ειναι μονιμως ανοιχτο εκτος απο τις ωρες που κοιμαμαι καθοτι χρησιμοποιω κατά κόρον το viber. To WIFI μονο οταν ειμαι σπιτι. browsing δεν θα ελεγα οτι κανω τρελο αν εξαιρεσεις οτι επισκεφτομαι μονο ενημερωτικα site για πολυ λιγο.

 

ας πουμε αυτην την στιγμη:

 

48%

 

10h 42m 17 sec on battery

 

Screen 45%

voice calls 15%

Android Os 7%

Cell standby 7%

Android system 6%

phone idle 4%

admsrv 3%

twitter 3%

phone 3%

vibern 3%

 

screen (46%)

 

time on : 1h 34m

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως η μπαταρια σε αυτο το κινητο δεν ειναι και απο τα δυνατα του οπλα...(παντα ειχα την απορια πως εβαλε η sonny 1305 amb/h στο Ρ και στο tipo που ειναι πιο φθηνο και μικροτερο εβαλε 1500 amb/h :O )

Το 3g καταναλωνει αρκετη ενεργεια σε αυτο το κινητο..ειδικα αν η καρτα sim ειναι απο την πρωτη και απο την δευτερη γενια καρτων 3g ...

Το διαπιστωσα και εγω αυτες τις μερες που δοκιμαζα με το κινητο με 3g συνεχως ενεργοποιημενο...

Καποιες κινησεις που θα σου δωσουν περισσοτερες ωρες ειναι ....Να χαμηλωσεις τον φωτισμο κατω απο την μεση (αν δεν το εχεις κανει ειδη)...να ξετικαρεις το Bravia engine 2 ....το Xloud στους ηχους...να κλεινεις το 3g οποτε δεν το χρειαζεσαι ...και φυσικα να ελεγχεις παντα μεσα απο το μενου "εφαρμογες" ποιες εκτελουνται στο προσκηνιο και να κλεινεις οσες δεν πρεπει να λειτουργουν....

Υπαρχουν εφαρμογες στο market για καλυτερη διαχειρηση μπαταριας που καποια απο αυτα τα κανουν μονες τους...Δοκιμαζεις και κρατας οποια σε βολευει καλυτερα...

Τωρα που μπηκες στον χορο ...θα ξεκινησεις και εσυ σιγα σιγα να σκαλιζεις :lol:.....Ξεκινα και διαβαζε (τουλαχιστον τα ποστ του τελευταιου τετραμηνου ) και εδω ειμαστε...;)

 

 

Η V2 ειχε καποια μπαγκ....Αν δεν την ειχες κατεβασει μπορεις να περασεις την 2.5 πανω απο την 1.5....Παντα με την ιδια διαδικασια....

Link to comment
Share on other sites

Το 3G ειναι μονιμως ανοιχτο εκτος απο τις ωρες που κοιμαμαι καθοτι χρησιμοποιω κατά κόρον το viber. To WIFI μονο οταν ειμαι σπιτι. browsing δεν θα ελεγα οτι κανω τρελο αν εξαιρεσεις οτι επισκεφτομαι μονο ενημερωτικα site για πολυ λιγο.

 

ας πουμε αυτην την στιγμη:

 

48%

 

10h 42m 17 sec on battery

 

Screen 45%

voice calls 15%

Android Os 7%

Cell standby 7%

Android system 6%

phone idle 4%

admsrv 3%

twitter 3%

phone 3%

vibern 3%

 

screen (46%)

 

time on : 1h 34m

 

έχεις βγάλει 10 ώρες με συνεχόμενο 3g και έχεις ακομι 50% τι παραπάνω ζιτας από μια συσκευή 98% συσκευών τόσο θα σου βγάζουν................ μόνο το galaxy note λόγο τεράστιου μεγέθους βγαζει παραπάνω ώρες χωρίς 3g βγάζεις αρκετά παραπάνω (και από ότι κατάλαβα μετακίνησε συνέχεια δλδ από καιρεα σε καιρεα πας τριπλάσια κατανάλωση δλδ λόγο ενναλαγης ισχύς στο σήμα)

 

εσύ μόνο με κάνα galaxy note η κάποια τεράστια συσκευή μπορείς να τα βγάλεις πέρα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,ως νεος κατοχος του κινητου που το πηρα για τι γυναικα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,οταν σας περνει καποιος τηλεφωνο σας χτυπαει και δονηση και ο ηχος η μετα απο λιγο μπαινει ο ηχος και πρωτα χτυπαει η δονηση γιατι τις γυναικας μου αυτο τις κανει και ειναι λιγο σπασιμο.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,ως νεος κατοχος του κινητου που το πηρα για τι γυναικα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,οταν σας περνει καποιος τηλεφωνο σας χτυπαει και δονηση και ο ηχος η μετα απο λιγο μπαινει ο ηχος και πρωτα χτυπαει η δονηση γιατι τις γυναικας μου αυτο τις κανει και ειναι λιγο σπασιμο.

ευχαριστω

 

μοναδικός τρόπος λύσεις είναι downgrade σε ics (δεν θέλει root δεν θέλει τπτ πολύπλοκο)

Link to comment
Share on other sites

μοναδικός τρόπος λύσεις είναι downgrade σε ics (δεν θέλει root δεν θέλει τπτ πολύπλοκο)

 

α το κανει και σαι αλλους με την 4.1?και πως γινεται να γυρισω σε ics?

Link to comment
Share on other sites

α το κανει και σαι αλλους με την 4.1?και πως γινεται να γυρισω σε ics?

 

το κάνει σε όλα τα κινητά με novathor 8500 και 4.1

 

θέλεις

1. τελευταία έκδοση του flashtool

rapidgator.net/file/45ab92b58e5a7b5575b79e179179b6ae/flashtool-0.9.11.0-windows.exe.html

 

2. flashtool drivers (τικαρες το xperia p/s και το flashtool drivers και fastboot drivers)

https://mega.co.nz/#!TxgwBZ6S!R2Rjk1roaCnuwCoOWswvwXePxXAQ84AVs_AAfhgGNZw

 

3. τελευταία ics για xperia p την οποια την περνάς από το flashtool (βαζεις πρώτα το κινητό σε flashmode)

http://www.mediafire.com/download/rn24kal4y0b0vdb/Sony+Xperia+P_6.1.1.b.1.75_Generic+World.ftf

 

το πως να περνάς λογισμικό από το flashtool ένας οδηγός

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=928343

Link to comment
Share on other sites

έχεις βγάλει 10 ώρες με συνεχόμενο 3g και έχεις ακομι 50% τι παραπάνω ζιτας από μια συσκευή 98% συσκευών τόσο θα σου βγάζουν................ μόνο το galaxy note λόγο τεράστιου μεγέθους βγαζει παραπάνω ώρες χωρίς 3g βγάζεις αρκετά παραπάνω (και από ότι κατάλαβα μετακίνησε συνέχεια δλδ από καιρεα σε καιρεα πας τριπλάσια κατανάλωση δλδ λόγο ενναλαγης ισχύς στο σήμα)

 

εσύ μόνο με κάνα galaxy note η κάποια τεράστια συσκευή μπορείς να τα βγάλεις πέρα

 

 

Η αληθεια ειναι οτι το τελευταιο 3ημερο μετακινηθηκα 2 φορες Αθηνα -Χαλκιδα και τοτε παρατηρησα οτι ι ισχυς της μπαταριας επεσε αρκετα.Οποτε αυτο που λες με την εναλλαγη του σηματος πρεπει να ισχυει.

Οποτε μου λες οτι με συνεχως ενεργοποιημενο το 3G και χωρις καθολου χρηση wifi, το κινητο σε βγαζει λιγοτερο απο απο 24ωρο (ακομα και αν με ελαχιστη χρηση browsing)?? Εσενα σου προκυπτουν 2 μερες λειτουργιας με χρηση wifi

 

Τελος ενας φιλος μου συστησε την εφαρμογη Greenify για εξοικονομηση μπαταριας (απενεργοποιει περιττες εφαρμογες κλπ) αλλα χρειαζεται root νομιζω. Την εχει χρησιμοποιησει κανενας?! Κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το τελευταιο 3ημερο μετακινηθηκα 2 φορες Αθηνα -Χαλκιδα και τοτε παρατηρησα οτι ι ισχυς της μπαταριας επεσε αρκετα.Οποτε αυτο που λες με την εναλλαγη του σηματος πρεπει να ισχυει.

Οποτε μου λες οτι με συνεχως ενεργοποιημενο το 3G και χωρις καθολου χρηση wifi, το κινητο σε βγαζει λιγοτερο απο απο 24ωρο (ακομα και αν με ελαχιστη χρηση browsing)?? Εσενα σου προκυπτουν 2 μερες λειτουργιας με χρηση wifi

 

Τελος ενας φιλος μου συστησε την εφαρμογη Greenify για εξοικονομηση μπαταριας (απενεργοποιει περιττες εφαρμογες κλπ) αλλα χρειαζεται root νομιζω. Την εχει χρησιμοποιησει κανενας?! Κανει δουλεια?

 

εγώ όταν θέλω ανοίγω wifi όταν θέλω ανοίγω 3g δεν τα έχω ανοιχτά πάντα μόνο όταν τα χρειαζομε

 

για τα αλλά που λες θέλει root ναι

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...