Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με wifi ομως μια χαρα δουλευει σε skype....Δοκιμασμενη συνομιλια κινητου με υπολογιστη με αρκετα μιλια αποσταση !!!!!!!!

3g παρολο που εχω δωρεαν ΜΒ στο προγραμμα δεν το χρησιμοποιω σχεδον καθολου....Μονο οταν ειναι αρκετα μεγαλη αναγκη και δεν υπαρχει διαθεσιμο wifi (σπανια για εμενα....)

 

αυτός μιλάει για native 3g calling σε παλιά κινητά πχ

 

δλδ θέλει να πάρει από xperia p σε w715 με την κλασσική βιντεοκλιση

 

κάτι τέτοιο μόνο κάνα δύο samsung το έκαναν και το κόψανε λόγο νομικών προβλημάτων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτός μιλάει για native 3g calling σε παλιά κινητά πχ

 

δλδ θέλει να πάρει από xperia p σε w715 με την κλασσική βιντεοκλιση

 

κάτι τέτοιο μόνο κάνα δύο samsung το έκαναν και το κόψανε λόγο νομικών προβλημάτων

 

Ολόκληρη sony κ δεν μπορεί να φτιάξει κάτι για αυτο;;

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα θα ηταν να ασχοληθει η sony με πιο προσεγμενα update στο λογισμικο και με μεγαλυτερης χωριτικοτητας μπαταριες (αν και ειναι αντιεμπορικο αυτο σαν αναλωσιμο υλικο που ειναι η μπαταρια...) ;)

Βεβαια ο καθενας μας θελει αυτο που δουλευει περισσοτερο....

Εγω το 3g δεν το χρησιμοποιω οποτε ποτε δεν εψαξα κατι σχετικο .....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εβγαλα 2η μέρα χρήσης.5 ώρες κ 10 λεπτά οθονη με μέτρια χρήση,στο 13% ήμουν κ το φορτισα.

Εμενα εκανε ζημιά το app lock.Ρουφαγε πολύ μπαταρία

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη sony κ δεν μπορεί να φτιάξει κάτι για αυτο;;

 

μπορεί να πληρώνει τα κερατά της για πατέντες και να μας χρεώνει ακριβότερα της συσκευές (καθαρά θέμα πατέντας είναι )

 

Καλυτερα θα ηταν να ασχοληθει η sony με πιο προσεγμενα update στο λογισμικο και με μεγαλυτερης χωριτικοτητας μπαταριες (αν και ειναι αντιεμπορικο αυτο σαν αναλωσιμο υλικο που ειναι η μπαταρια...) ;)

Βεβαια ο καθενας μας θελει αυτο που δουλευει περισσοτερο....

Εγω το 3g δεν το χρησιμοποιω οποτε ποτε δεν εψαξα κατι σχετικο .....

 

μπαταριά οκ είναι (αν δεν έχεις κάνει κάτι βλακώδες) λογισμικό δεν........

 

Εγώ πάντως εβγαλα 2η μέρα χρήσης.5 ώρες κ 10 λεπτά οθονη με μέτρια χρήση,στο 13% ήμουν κ το φορτισα.

Εμενα εκανε ζημιά το app lock.Ρουφαγε πολύ μπαταρία

 

uninstall :p

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να πληρώνει τα κερατά της για πατέντες και να μας χρεώνει ακριβότερα της συσκευές (καθαρά θέμα πατέντας είναι )

 

 

 

μπαταριά οκ είναι (αν δεν έχεις κάνει κάτι βλακώδες) λογισμικό δεν........

 

 

 

uninstall :p

 

Εννοείται πήρε ποδι,κατέβασα το wakelock detector κ φρικαρα με το πόσες φορές ξυπναγε τη συσκευή

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

οκ σήμερα θα προσπαθήσω

αν βλέπει κάνα mod ας μου πει που να ποσταρω

 

Λοιπόν γράφω εδώ έναν οδηγώ και αν θέλει κάποιος ας το μεταφέρει

 

1. κάντε backup επαφές σας μηνύματα κλπ ότι έχετε στο τηλέφωνο κοινός καθώς θα σβηστούν όλα

 

2. κατεβάστε τα εξής αρχεία:

 

Flashtool v0.9.10.1 (είναι τελευταία έκδοση του flashtool)

 

Sony Xperia P_6.1.1.b.1.75 (είναι η τελευταία ics)

 

JB_prerooted_6.2.A.0.400 (ειναι εκδοση του jely bean με root μέσα)

 

JB Kernel (είναι kernel του jelly bean θα το χρειαστούμε)

 

Xperia P LT22_6.2.A.0.400_BASEBAND_KERNEL.ftf (θα το χρειαστούμε ώστε να μην έχουμε κουτσουρεμένο jb)

 

3. βάζουμε τα αρχεία JB_prerooted_6.2.A.0.400 και JB Kernel στην sd card

 

4. μέσα από το flashtool περάστε το Sony Xperia P_6.1.1.b.1.75 (guide σε περίπτωση που δεν έχετε ιδέα από flashtool http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=928343)

 

5. όταν περάσετε με flashtool την ics κάντε την root (οδηγός εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1900172)

 

6. όταν την κάνετε root περάστε recovery (οδηγός εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2020895)

 

7. κάντε restart και μπείτε στο recovery (volume up επανειλημμένα) εκεί κάνετε wipe data/factory reset και μετά επιλέγετε install zip from sdcard->choise zip from sdcard και επιλέγετε να εγκατασταθεί το JB Kernel.zip μόλις εγκατασταθεί πάμε πάλι και αυγατιστούμε το JB_prerooted_6.2.A.0.400

8. κράτιστε συνεχόμενα το volume up και power μέχρι να κάνει μερικές δονισεις και κλείσει

 

9. συνδέετε το κινητό σε flash mode και περνάτε το LT22_6.2.A.0.400_BASEBAND_KERNEL.ftf μολις ολοκλιροθει αποσυνδέετε το κινητό και το ξεκινάτε

 

10. αν θέλετε να έχετε παλι recovery όταν ανοίξει το κινητό επαναλαμβάνετε πάλι το βήμα 6 και θα έχετε πάλι recovery

 

 

αυτά από μένα

 

φιλε egodemis, κολλαω στο βημα 7. Μετα την εγκατασταση του JB kernel.zip, τι ακριβως κανουμε με το JB_prerooted_6.2.A.0.400 ? ευχαριστω!

 

 

edit: οκ το βρηκα!

Edited by AntonisStaras
Link to comment
Share on other sites

φιλε egodemis, κολλαω στο βημα 7. Μετα την εγκατασταση του JB kernel.zip, τι ακριβως κανουμε με το JB_prerooted_6.2.A.0.400 ? ευχαριστω!

 

 

edit: οκ το βρηκα!

 

ola ok δουλεύουν όλα ? :D

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε ξυπνάει την συσκευή;

 

Ανοίγει η εφαρμογή μόνη της χωρίς λόγο.Στο screenshot φαίνεται πόσες φορές έχουν ανοίξει οι εφαρμογές.

Μια εφαρμογή που είχα έτυχε να ανοίξει 6000 φορές χωρίς να την έχω ακουμπήσει καν,άρα ξυπνάγε η συσκευή κ δούλευε τσάμπα ο επεξεργαστής κ έτρωγε μπαταρία.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

ola ok δουλεύουν όλα ? :D

 

νομιζω πως ναι! βεβαια το αλμπουμ στην κοσμαρα του....ακομα με και το fix, τα ιδια κανει...οποτε θα φαει διαγραφη...ηδη εχω κατεβασει το quick pic.. τωρα ειμαι στη φαση που διαγραφω οτι αχρηστο υπαρχει! :D

 

να σημειωσω οτι διαγραφοντας apps διεγραψα το LocalContacts.apk οπως λεει στη λιστα και μου πετουσε συνεχεια ενα μηνυμα οτι μια δυστυχως η διαδικασια com.google.process.gapps εχει σταματησει!! με πεταξε και απ το προγραμμα απεγκαταστασης ....εκανα επανεκκινηση αλλα τπτ... τι παιζει εδω? :/

Edited by AntonisStaras
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πήρε ποδι,κατέβασα το wakelock detector κ φρικαρα με το πόσες φορές ξυπναγε τη συσκευή

 

Απο που την κατεβασες ρε Ηλια???? Δεν την βγαζει το play store !!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ναι! βεβαια το αλμπουμ στην κοσμαρα του....ακομα με και το fix, τα ιδια κανει...οποτε θα φαει διαγραφη...ηδη εχω κατεβασει το quick pic.. τωρα ειμαι στη φαση που διαγραφω οτι αχρηστο υπαρχει! :D

 

να σημειωσω οτι διαγραφοντας apps διεγραψα το LocalContacts.apk οπως λεει στη λιστα και μου πετουσε συνεχεια ενα μηνυμα οτι μια δυστυχως η διαδικασια com.google.process.gapps εχει σταματησει!! με πεταξε και απ το προγραμμα απεγκαταστασης ....εκανα επανεκκινηση αλλα τπτ... τι παιζει εδω? :/

 

παιδια πρεπει να διαγραφηκε και το phonebook για δεν με αφηνει να μπω (με πεταει) και εκτος αυτου δεν μπορω να μπω ουτε στα μηνυματα (τα οποια τα εμφανιζει με αριθμους και οχι με ονοματα) καθως με πεταει μετα απο 1 sec... :(

Link to comment
Share on other sites

παιδια πρεπει να διαγραφηκε και το phonebook για δεν με αφηνει να μπω (με πεταει) και εκτος αυτου δεν μπορω να μπω ουτε στα μηνυματα (τα οποια τα εμφανιζει με αριθμους και οχι με ονοματα) καθως με πεταει μετα απο 1 sec... :(

 

βρες το αρχείο του phoneboom και καντο push στο system/app

αναρωτιέμαι πως το κατάφερες...

Link to comment
Share on other sites

Απο που την κατεβασες ρε Ηλια???? Δεν την βγαζει το play store !!!!!!!!!!!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.uzumapps.wakelockdetector:p

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

βρες το αρχείο του phoneboom και καντο push στο system/app

αναρωτιέμαι πως το κατάφερες...

 

νομιζα οτι οσα ηταν στη λιστα μπορουσα να τα διαγραψω αφοβα! βρηκα ενα phonebook απο xperia T και το βαλα και ειναι οκ τωρα αυτο...αλλα επειδη μεχρι τοτε ειχα διαγραψει και σχεδον ολα τα πιο πανω, δεν εχω ουτε καμερα ...ξερεις που μπορουμε να βρουμε ολα αυτα τα apps ωστε να ξαναβαλω πισω οσα ειναι χρησιμα? :/

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι οσα ηταν στη λιστα μπορουσα να τα διαγραψω αφοβα! βρηκα ενα phonebook απο xperia T και το βαλα και ειναι οκ τωρα αυτο...αλλα επειδη μεχρι τοτε ειχα διαγραψει και σχεδον ολα τα πιο πανω, δεν εχω ουτε καμερα ...ξερεις που μπορουμε να βρουμε ολα αυτα τα apps ωστε να ξαναβαλω πισω οσα ειναι χρησιμα? :/

 

στην λίστα είναι όσα τα κρατάς μάλλον δεν το γράψε mod σοστα ότι δεν είναι στην λίστα τα σβήνεις :D:p

 

λοιπόν μπαίνεις στο recovery πατάς wipe data/factory και περνάς πάλι το JB_prerooted_6.2.A.0.400

 

και μετά πάλι από την αρχή σβήσε ράψε (όσα είναι στην λίστα τα κρατάς ει ναι σημαντικά) όσα δεν είναι delete ολα

Link to comment
Share on other sites

στην λίστα είναι όσα τα κρατάς μάλλον δεν το γράψε mod σοστα ότι δεν είναι στην λίστα τα σβήνεις :D:p

 

λοιπόν μπαίνεις στο recovery πατάς wipe data/factory και περνάς πάλι το JB_prerooted_6.2.A.0.400

 

και μετά πάλι από την αρχή σβήσε ράψε (όσα είναι στην λίστα τα κρατάς ει ναι σημαντικά) όσα δεν είναι delete ολα

 

θα σβηστουν παλι ολα? μονο το JB_prerooted_6.2.A.0.400 περναω και μετα ειμαι κομπλε η θελει παλι να περασω την ics και να τα κανω ολα απ την αρχη?

:O

 

 

Υ.Γ Παρακαλω τον mod να διορθωσει το ποστ στην αρχικη σελιδα για να μην κανουν και αλλα παιδια λαθος!

Edited by AntonisStaras
Link to comment
Share on other sites

θα σβηστουν παλι ολα? μονο το JB_prerooted_6.2.A.0.400 περναω και μετα ειμαι κομπλε η θελει παλι να περασω την ics και να τα κανω ολα απ την αρχη?

:O

 

 

Υ.Γ Παρακαλω τον mod να διορθωσει το ποστ στην αρχικη σελιδα για να μην κανουν και αλλα παιδια λαθος!

 

ναι μόνο το JB_prerooted_6.2.A.0.400 με το wipe που είπα και ναι θα σβηστούν ολα

Link to comment
Share on other sites

ναι μόνο το JB_prerooted_6.2.A.0.400 με το wipe που είπα και ναι θα σβηστούν ολα

 

σε ευχαριστω πολυ egodemis. θα το κανω και ελπιζω να ξεμπλεξω πια :p

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ egodemis. θα το κανω και ελπιζω να ξεμπλεξω πια :p

 

αν πάλι κάνεις λαλακια θα φτιάξω ειδικά για σένα μια rom με ολα τα πράγματα βγαλμένα απο μέσα :D :D :D:lol:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια..!εχω ενα προβληματακι οποιος μπορει να βοηθησει...πηγα να δω ενα βιντεο στο youtube και το εβαλα σε landscape για να ειναι σε πληρη οθονη και κολλησε το κινητο τελειως δε πατιοτανε κανενα κουμπι ουτε τα capasitive..εκανα ρεσετ και τωρα δε παει καθολου σε landscape το κινητο..ουτε στο youtube ουτε στο browser ουτε στις οθονες...μονο στα παιχνιδια που παιζονται μονο ετσι παει..ξερει κανενας αν μπορω να κανω κατι να το φτιαξω..???
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια..!εχω ενα προβληματακι οποιος μπορει να βοηθησει...πηγα να δω ενα βιντεο στο youtube και το εβαλα σε landscape για να ειναι σε πληρη οθονη και κολλησε το κινητο τελειως δε πατιοτανε κανενα κουμπι ουτε τα capasitive..εκανα ρεσετ και τωρα δε παει καθολου σε landscape το κινητο..ουτε στο youtube ουτε στο browser ουτε στις οθονες...μονο στα παιχνιδια που παιζονται μονο ετσι παει..ξερει κανενας αν μπορω να κανω κατι να το φτιαξω..???

 

για αρχή πάνε settings->display και τικαρε το auto rotate αν είναι τικαρισμενο ξετικαρε το και τικαρε το πάλι αν δεν άλλαξε τπτ κάνε restart αν πάλι τπτ περνά από το flashtool τελευταία έκδοση (θα σβηστούν ολα) αν πάλι τπτ τα κακαροσε ο σενσορας και ώρα για εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Χτες παρατηρησα για πρωτη φορα οτι οταν κανω εγγραφη στο βιντεο μεγαλης διαρκειας υπαρχει προβλημα.Συγκεκριμενα στα 10 λεπτα εγγραφης, γινεται η αποθηκευση του βιντεο αλλα μου γραφει μετα "δεν ηταν δυνατη η αναπαραγωγη του βιντεο", και για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα(π.χ 20 λεπτα) μου γραφει"δεν ειναι δυνατη η αποθηκευση του βιντεο'',και δεν το αποθηκευει το αρχειο. Μνημη στο τηλεφωνο υπαρχει.Το κανει και σε εσας αυτο?Καποια προταση?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Χτες παρατηρησα για πρωτη φορα οτι οταν κανω εγγραφη στο βιντεο μεγαλης διαρκειας υπαρχει προβλημα.Συγκεκριμενα στα 10 λεπτα εγγραφης, γινεται η αποθηκευση του βιντεο αλλα μου γραφει μετα "δεν ηταν δυνατη η αναπαραγωγη του βιντεο", και για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα(π.χ 20 λεπτα) μου γραφει"δεν ειναι δυνατη η αποθηκευση του βιντεο'',και δεν το αποθηκευει το αρχειο. Μνημη στο τηλεφωνο υπαρχει.Το κανει και σε εσας αυτο?Καποια προταση?

Ευχαριστω.

 

για αναπαραγωγή ίσως να φταίει και το player δοκίμασε mx player

για αποθήκευση δεν μπορείς να κάνεις τπτ ο αποθηκευτικός χώρος είναι σε fat32 μορφής και δεν μπορεί να δεχτεί αρχεία μεγαλύτερα από 4gb και 20 λεπτά full hd video σίγουρα ξεπερνάνε τα 4gb

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...