Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά συγνώμη για την ενόχληση, σκέφτομαι να παραγγείλω καπάκια και κουμπιά όλο το πακέτο δηλαδή για το κινητό, αλλά φοβάμαι γιατί δεν γνωρίζω πως τοποθετούνται τα μπροστά κουμπιά και το μπροστά καπάκι, αν κάποιος δοκίμασε να τα αλλάξει ας μου πει είναι επείγον!! Έχει κάποιο κλικ βίδες πως? :what: αα και επειδή μένω Λάρισα και δεν ξέρω κάποιον να τα περνάει..... Edited by Tolism
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εννοείς σε σχέση με την 7.4?

Εχεις δοκιμάσει pureness ROM - μπορείς να δωσεις σύγκριση ??

 

Ναι σε σχέση με την 7.4 πάντα (εφόσον λέω πως έκανα update).

Σε σχέση με την pureness (τελευταία που δοκίμασα ήταν η 11 αν δεν κάνω λάθος) μπορώ να πω πως η 7.4 ήταν αρκετά καλύτερη. Με την 8.1 νιώθω σαν να έχω γυρίσει στην pureness (προς το χειρότερο δηλαδή).

Δεν ήταν κακή η pureness, απλά η Jelly Sandwich είναι καλύτερη.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη για την ενόχληση, σκέφτομαι να παραγγείλω καπάκια και κουμπιά όλο το πακέτο δηλαδή για το κινητό, αλλά φοβάμαι γιατί δεν γνωρίζω πως τοποθετούνται τα μπροστά κουμπιά και το μπροστά καπάκι, αν κάποιος δοκίμασε να τα αλλάξει ας μου πει είναι επείγον!! Έχει κάποιο κλικ βίδες πως? :what: αα και επειδή μένω Λάρισα και δεν ξέρω κάποιον να τα περνάει.....

 

1) http://www.parts4repair.com/sony-ericsson-xperia-neo-v-full-housing-cover-white/

 

2)

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την pureness 11 μπορώ να πω πως η 7.4 ήταν αρκετά καλύτερη.

Με την 8.1 νιώθω σαν να έχω γυρίσει στην pureness (προς το χειρότερο δηλαδή).

Δεν ήταν κακή η pureness, απλά η Jelly Sandwich είναι καλύτερη.

 

Επειδή λοιπόν εγω δοκίμασα και JellyS 7.4 και Pureness 13 και βρίσκω την 2η αρκετά καλύτερη (ειδικά σε μπαταρια και ταχύτητα) μάλλον λέω να μείνω ως έχει...

Επίσης, το γεγονός οτι βγήκε update σε 12ωρο από την κυκλοφορία μιας τόσο ολοκληρωμένης version (η 8.0 υποτίθεται) με προβληματιζει...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Το 2.3.4 δυσκολα θα το ξαναδω ειναι αρκετα παλιο για τα γουστα μου.

Αν δεν υπάρχει ευκολη λυση θα αναγκαστω να κανω root. Για να περασω την Jelly Sandwich ή την Puriness τι ακριβως πρεπει να κανω στο κινητο;

 

τοτε πηγαινε σε 4,0,3 κανε ροοτ περνα cwm και

βαζεις τη ρομ που θες

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λοιπόν εγω δοκίμασα και JellyS 7.4 και Pureness 13 και βρίσκω την 2η αρκετά καλύτερη (ειδικά σε μπαταρια και ταχύτητα) μάλλον λέω να μείνω ως έχει...

Επίσης, το γεγονός οτι βγήκε update σε 12ωρο από την κυκλοφορία μιας τόσο ολοκληρωμένης version (η 8.0 υποτίθεται) με προβληματιζει...

 

Γούστα είναι αυτά. Άλλωστε το έχω πει, το λέω και το ξαναλέω: είτε αυτό είναι ROM, είτε κινητό, ο καλύτερος κριτής είναι ο εαυτός μας.

Τώρα για το νεότερο update σε διάστημα 12 ωρών, από την μια μπορεί να έχεις και ένα δίκιο, από την άλλη όπως θα είδες η 8.1 δεν πρόσθεσε τίποτα ουσιαστικό πέραν του OTA. Αυτά που γράφει πάντως ότι πρόσθεσε η 8.0, εγώ δεν τα βλέπω στο κινητό μου.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

πες οτι εισαι σε 4.0.4 - την '587 καθαρη ..........ειναι πολυ απλο περνα τον costum kernel Suave Kernel v6]. που ειναι απο τους καλητερους που εχω δοκιμασει το οπιο εχει κ ενσοματομενο cwm οποτε μετα απο μεσα κατεφθειαν περνας την ρομ που λες κ εισαι οκ :)

 

Αυτο σκεφτομαι να κανω κι εγω. Το κινητο δεν το εχω πειραξει ακομα.

Ο οδηγος για το τι πρεπει να κανω ειναι αυτός ;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092793#post4092793

Edited by GiannisLeon
Link to comment
Share on other sites

Κ πάνω που πήγαινα να ξεπεράσω τις 600ώρες με ανοιχτό τηλέφωνο,έχω βάλει runtastic pro κ messenger σε λειτουργία σε ανύποπτη στιγμή χωρίς να το ζορισω απλά έκανε restart μόνο του...άντεξε ανοιχτό γύρω στις 570 ώρες..

Μετά τις 300ώρες είχε βαρύνει αρκετά,ram πάνω από 130 mb κ πολλά λέω δεν είδα,αρκετα reload στην αρχική οθόνη υπήρχαν κ ένα ελαφρύ lag το είχε!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

τελικα αξιζει το update απο την 8.0 στην 8.1??? :wacko:

 

Χμμ, η ερώτηση νομίζω ειναι αν αξίζει να πας απο την JS 7.4 στην 8.0 :)

 

Μετα απο κάποια σχολια που διαβασα στο Xda το μετανιωσα και εμεινα με τη 7.4 που δουλευει φυσικά ρολοι :p

 

Μηπως να περιμεναμε για καποια νεωτερη :cool:

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, χρειάζομαι τα φώτα σας.

 

Εδώ και καιρό ρούταρα την ΙCS και έσβησα τα περιττά σύμφωνα με τον οδηγό. Στις Πληροφορίς Τηλ δείχνει να είμαι στην 4.1.Α.0.562 και ΟΤΑ μου βγάζει την ενημέρωση 4.1.Β.0.431 αλλά δεν μπορεί να την εγκαταστήσει - κάνει όλο τον κύκλο, reboot κλπ και στο τέλος βγάζει μήνυμα ότι δεν εγκαταστάθηκε.

Βασικά θέλω να πάω στην 587 χωρίς να χάσω το ρουτ. Τι μπορώ να κάνω;

I (still) Sing the Body Electric: http://bodyelec.wix.com/restart
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά. Επειδή μετά το τελευταίο update της ICS σε 587 άρχισα να έχω διάφορα προβλήματα όπως έντονα lags κλπ, αποφάσισα να γυρίσω ξανά σε 2.3.4.

Ωστόσο θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου υπενθυμίσει, γιατί δεν το βρήκα στα posts από την αναζήτηση, εάν το update της GB σε 0.62 κρατάει το root που έχω κάνει στην 0.42 και αν δεν το κρατάει, με ποιο τρόπο γίνεται ξανά root. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά. Επειδή μετά το τελευταίο update της ICS σε 587 άρχισα να έχω διάφορα προβλήματα όπως έντονα lags κλπ, αποφάσισα να γυρίσω ξανά σε 2.3.4.

Ωστόσο θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου υπενθυμίσει, γιατί δεν το βρήκα στα posts από την αναζήτηση, εάν το update της GB σε 0.62 κρατάει το root που έχω κάνει στην 0.42 και αν δεν το κρατάει, με ποιο τρόπο γίνεται ξανά root. Ευχαριστώ.

αν το κανεις update ota, θα το κρατησει, αν το κανεις μεσω pc companion εχω την εντυπωση πως δεν το κραταει..

Link to comment
Share on other sites

αν το κανεις update ota, θα το κρατησει, αν το κανεις μεσω pc companion εχω την εντυπωση πως δεν το κραταει..

 

Δοκιμάζω ota, αλλά συνέχεια μου βγάζει ότι δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση του νέου λογισμικού και να προσπαθήσω ξανά. Μήπως επηρρεάζει το ότι είναι root;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω ota, αλλά συνέχεια μου βγάζει ότι δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση του νέου λογισμικού και να προσπαθήσω ξανά. Μήπως επηρρεάζει το ότι είναι root;

 

Έχεις σβήσει κ εφαρμογές της Sony;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

αν το κανεις update ota, θα το κρατησει, αν το κανεις μεσω pc companion εχω την εντυπωση πως δεν το κραταει..

 

Έχεις σβήσει κ εφαρμογές της Sony;

 

Ναι, τις προτεινόμενες από τη λίστα του οδηγού. Μάλλον αυτό φταίει ε;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά. Επειδή μετά το τελευταίο update της ICS σε 587 άρχισα να έχω διάφορα προβλήματα όπως έντονα lags κλπ, αποφάσισα να γυρίσω ξανά σε 2.3.4.

Ωστόσο θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου υπενθυμίσει, γιατί δεν το βρήκα στα posts από την αναζήτηση, εάν το update της GB σε 0.62 κρατάει το root που έχω κάνει στην 0.42 και αν δεν το κρατάει, με ποιο τρόπο γίνεται ξανά root. Ευχαριστώ.

 

Μην γυρνάς σε 2.3.4!

Υπάρχουν "custom" λύσεις (σε ICS και πάνω) που θα σε καλύψουν (δες πχ στην υπογραφή μου)

Έχω Δυο εβδομάδες plus με τέτοια λύση και είμαι υπερ-ευχαριστημένος!

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι δεν μπορώ να επεξεργαστώ τις επαφές όπως πριν. Πιο συγκεκριμένα όταν επιλέγω μια επαφή δεν μπορώ να δω τα τηλέφωνα από τα οποία αποτελείτε και μου βγάζει ότι σταμάτησε η διαδικασία com.sonyericsson.android.socialphonebook.

Είμαι στην τελευταία 4.0.4 χωρίς root κλπ.

 

Μήπως έχει δει κανείς κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Μην γυρνάς σε 2.3.4!

Υπάρχουν "custom" λύσεις (σε ICS και πάνω) που θα σε καλύψουν (δες πχ στην υπογραφή μου)

Έχω Δυο εβδομάδες plus με τέτοια λύση και είμαι υπερ-ευχαριστημένος!

 

Το σκέφτηκα να εγκαταστήσω κάποια άλλη rom αλλά πέραν του root που έχω κάνει, που το θεωρώ απαραίτητο στη συγκεκριμένη συσκευή, δεν έχω την απαραίτητη πείρα σε αυτού του είδους τα "πειράγματα" και φοβάμαι μη μπλέξω γι' αυτό κατέληξα στην 2.3.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τις προτεινόμενες από τη λίστα του οδηγού. Μάλλον αυτό φταίει ε;

 

Σίγουρα αυτό φταίει δυστυχώς..

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ποια δημιουργεί πρόβλημα Ηλία για να τη διαγράψουμε από τη λίστα ή να βάλουμε μια σημείωση;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω ota, αλλά συνέχεια μου βγάζει ότι δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση του νέου λογισμικού και να προσπαθήσω ξανά. Μήπως επηρρεάζει το ότι είναι root;

 

μια λυση θα ηταν να ξαναπερασεις την ,42 να κανεις root και πριν αφαιρεσεις οτιδηποτε να κανεις το Update σε ,62. και αφου το κανεις τοτε ξηλωσε τις εφαρμογες που θελεις.

αλλιως μπορεις να μεινεις και στη ,42 . αν θυμαμαι καλα δεν εχει καποια σημαντικη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια. πως γινεται να εμφανιζονται στην μπαρα ειδοποιησεων οι ειδοποιησεις? γιατι τωρα δεν φαινεται τιποτα μονο πανω φαινονται.

εννοω το πλαισιο ειδοποιησεων αυτο που το τραβας κατω, ειναι παντα μαυρο δεν δειχνει τιποτα. υπαρχει καπου για να το ρυθμιζεις αυτο? γιατι πριν εμφανιζονταν οι ειδοποιησεις ενω τωρα οχι!!!

Edited by k30taas
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια. πως γινεται να εμφανιζονται στην μπαρα ειδοποιησεων οι ειδοποιησεις? γιατι τωρα δεν φαινεται τιποτα μονο πανω φαινονται!!!!

 

Ε αυτό το πάνω είναι η μπάρα ειδοποιήσεων.Μήπως εννοείς κάτι άλλο?

 

Αχ φιλε μου, με πεδευεις......

Εβαλα ο πρωτο, και την ωρα που bootarei κλεινει και ανοιγει...αχ αχ, αντε ξανα ολα απο την αρχη....pffff

 

Δοκίμασε και το δεύτερο. Εγώ τώρα δοκιμάζω αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummy.liberty.toolbox

στο οποίο αλλάζεις fonts και πολλά άλλα όπως boot animation,ποιες εφαρμογές θες να παγώνεις ή ποιες θες να τρέχουν κατα την εκκίνηση του κινητού,αλλάζεις θέματα και πολλά άλλα.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...