Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραιο και το Sole , αλλα μαλλον θα καταληξω στο Neo V...

Γενικα εχει ακουστει καθολου προβληματα για αυτο το μοντελο ?

 

Γενικά όχι αλλά με την 4αρα είναι πιο αργό σε απόκριση απ οτι σε 2.3.4..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά

από χθες στο ICS μου έβγαλε ένα update από την 4.1.Α.0.562 στη 4.1.Β.0.431 αλλά αποτυγχάνει η εγκατάσταση. Ξέρετε τι παίζει? Το μήνυμα που βγάζει είναι Unable to install or start phone software update components

 

Μέσω ota πήγες να το κάνεις;αν ναι είσαι root;αν είσαι root κάντο με sus ή με pc companion αλλά θα χάσεις το root κ δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να το rootαρεις

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Σχετικά με τα system apps από xperia S για την ICS, αν είμαστε root στην 4.0.4 μπορούμε να εγκαταστήσουμε και το phonebook.apk ή θα έχει πάλι πρόβλημα μετά από restart;

Link to comment
Share on other sites

Μέσω ota πήγες να το κάνεις;αν ναι είσαι root;αν είσαι root κάντο με sus ή με pc companion αλλά θα χάσεις το root κ δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να το rootαρεις

ναι το ειδα :P ξέρουμε κάποιο τρόπο να ξανα γίνω root?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Όπως είπα λίγα ποστς πίσω αντιμετωπίζω πρόβλημα με το κινητό μετά την απόβαση του σάντουιτς. Μια φορά περίπου την εβδομάδα,αφού του πέρασα το νέο λογισμικό,μου κολλούσε πολύ με αποτέλεσμα να βγάζω την μπαταρία. Έκανα reset αν μπορώ να το πω έτσι μέσω του pc companion και ξαναπεράσά το λογισμικό διαγράφοντας τα πάντα εκτός από όσα είχα στη κάρτα μνήμης (απελευθέρωσα κ εκεί όμως χώρο αφήνοντας 4 περίπου gb ελεύθερα από τα 8 της χωρητικότητας της) κ παρόλα αυτά το κινητό έκανε από μόνο του επανεκκίνηση σήμερα το πρωί πετώντας με στην οθόνη όπου βάζω το Ριν. (χθες του πέρασα το νέο λογισμικό). Τι να φταίει; Να το στείλω αντιπροσωπεία; επαναλαμβάνω ότι δεν του έχω κάνει ποτέ root ούτε του έχω περάσει custom roms κτλ. ευχαριστώ!

 

Σου είχα απαντήσει και στο προηγούμενο θέμα σου, πιθανών να είναι θέμα ραμ, δε μας είπες όμως την εν γένει λειτουργία του, τι εφαρμογές χρησιμοποιήσεις πριν και όταν σου κάνει restart μόνο του, κάθε πότε του κάνεις εσύ restart κλπ. Αφού δεν έστρωσε με το format, τότε ή η ραμ φτάνει σε χαμηλά επίπεδα και κολλάει, ή ανεβάζει υπερβολική θερμοκρασία, ή έχει πρόβλημα και πας σε service.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Σου είχα απαντήσει και στο προηγούμενο θέμα σου, πιθανών να είναι θέμα ραμ, δε μας είπες όμως την εν γένει λειτουργία του, τι εφαρμογές χρησιμοποιήσεις πριν και όταν σου κάνει restart μόνο του, κάθε πότε του κάνεις εσύ restart κλπ. Αφού δεν έστρωσε με το format, τότε ή η ραμ φτάνει σε χαμηλά επίπεδα και κολλάει, ή ανεβάζει υπερβολική θερμοκρασία, ή έχει πρόβλημα και πας σε service.

 

η ραμ δεν επεφτε πολυ την κοιταζα συνεχως. Απο εφαρμογες ειχα μονο τις:angry birds,opera mini,mp3 download,ringdroid, handcent sms, twiter, και καμια δυο ακομη που δε θυμαμαι κι οσες μπορουσαν να περαστουν στη καρτα μνημης τις περνουσα εκει. Ολες οι αλλες ηταν αυτες που ειχε το κινητο απλα απεγκατεστησα καποιες (mc fee security, uefa κτλ). Θα το αφησω κανα 10ημερο μηπως δε μου το ξανακανει κ μετα το εστειλα σερβις. σε ευχαριστω παρα πολυ

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Σχετικά με τα system apps από xperia S για την ICS, αν είμαστε root στην 4.0.4 μπορούμε να εγκαταστήσουμε και το phonebook.apk ή θα έχει πάλι πρόβλημα μετά από restart;

 

πρεπει να κανεις απεγκατασταση τις επαφες η να τις σβησεις απο το system/app αφου κρατησεις ενα αντιγραφο και να βαλεις το καινουργιο με τα ιδια δικαιωματα συνιστω το es file explorer που αλλαζεις τα δικαιωματα απο τις ρυθμισεις του es πολυ ευκολο :p

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανεις απεγκατασταση τις επαφες η να τις σβησεις απο το system/app αφου κρατησεις ενα αντιγραφο και να βαλεις το καινουργιο με τα ιδια δικαιωματα συνιστω το es file explorer που αλλαζεις τα δικαιωματα απο τις ρυθμισεις του es πολυ ευκολο :p

 

Offtopic έχει ο es explorer root access; Δηλαδή να μπορεί να μπει στον φάκελο /system/app/ ; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα :P ξέρουμε κάποιο τρόπο να ξανα γίνω root?

 

Κάπου στις προηγούμενες σελίδες αν θυμάμαι κάποιος είχε βάλει ένα λινκ με το τρόπο:p

Αλλιώς ο κολλητός μας ο γουγλης θα σε βοηθήσει κατά xda μεριά φυσικά!!!

 

@mimi_chios,δε κάνεις καμία βουτιά για μας τους Αθηναίους:p

Έχεις βάλει κανά livewallpaper?κάποια εφαρμογή τώρα κοντά;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Offtopic έχει ο es explorer root access; Δηλαδή να μπορεί να μπει στον φάκελο /system/app/ ; :wacko:

 

εχει κοιτα την εικονα http://i47.tinypic.com/zk3mdj.png

Link to comment
Share on other sites

Offtopic έχει ο es explorer root access; Δηλαδή να μπορεί να μπει στον φάκελο /system/app/ ; :wacko:

Έχει αρκεί βέβαια να έχεις κάνει το κινητό root.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν! Πρώτα απ όλα βαλε το apk στην κάρτα μνήμης!

1. Αντιγραφείς το apk σου πέρασες στην κάρτα μνήμης στο φάκελο system/app

2. Κρατάς παρατεταμένα με το δάχτυλο σου το αρχείο που αντέγραψες και επιλεγείς permissions

3. Τσεκαρε τώρα την πρώτη καθετί στήλη και το πρώτο κουτάκι από την δεύτερη στήλη! Πατάς οκ και κανείς restart!

 

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως τώρα!

 

την εγκατασταση ποτε την κανεις??μετα την αλλαγη του permission???

Link to comment
Share on other sites

την εγκατασταση ποτε την κανεις??μετα την αλλαγη του permission???

 

Δεν κάνεις χειροκίνητα εγκατάσταση. Μετά από ένα restart θα εγκατασταθεί μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις χειροκίνητα εγκατάσταση. Μετά από ένα restart θα εγκατασταθεί μόνο του.

 

ωραια οποτε ο τροπος αυτος δεν χρειαζεται να κανεις απεγκατασταση τις παλιες επαφες??μετα το restart τις αντικαθηστα..

 

 

edit τα καταφερα χιλια ευχαριστω

Edited by argi_7
Link to comment
Share on other sites

το τηλ μου ειναι μαμα. ουτε root ουτε rom ουτε τιποτα απο αυτα τα περιεργα. μπορω να του κανω αναβαθμησει απο 2.3 σε 4.0 χωρις να ρουταρω? επισημα δηλαδη?
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Έχω αγοράσει το Xperia U εδώ και μία βδομάδα και είμαι κατενθουσιασμένη! Συγκεκριμένα,έχω να πω τα εξής:

-Το design του το θεωρώ εκπληκτικό.

-Τα χρώματά είναι απίστευτα ζωντανά και έντονα.

-Η μπαταρία διαρκεί 2 μέρες περίπου με μέτρια εως full χρήση και με active live wallpaper(είχαν εκφραστεί επιφυλάξεις ως προς τη διάρκεια από αρκετούς).

-Ο επεξεργαστής είναι γρήγορος,αλλά έχω δεί και γρηγορότερους!

-Είναι αρκετά ελαφρύ,μόλις λίγα γραμμάρια παραπάνω από το Xperia Arc S,το οποίο είχε μια τάση να μου πέφτει από τα χέρια συνεχώς!

-Εφαρμόζει εύκολα στην παλάμη.

-H έκδοση του Android που έχει είναι μακράν καλύτερη από αυτή που είχε το προηγούμενό μου smartphone(Xperia mini).

-Η ανάλυση της κάμερας είναι πάρα πολύ καλή,οι φωτογραφίες με το Bravia Engine γίνονται ακόμα καλύτερες!

-Το ηχείο είναι πιο δυνατό από το Xperia mini,παρόλο που είχα διαβάσει κριτικές για πολύ χαμηλό ήχο.

-Έχει ανανεωμένα widgets.

-Στο ξυπνητήρι μπορείς να αλλάξεις θέματα ή να δημιουργήσεις δικά σου με εικόνες και ήχο που εσύ επιθυμείς.Έτσι,δεν χρειάζεται να αλλάζεις ήχο σε κάθε ξυπνητήρι και να τον ψάχνεις στα αρχεία σου,αρκεί απλά να επιλέξεις το κατάλληλο θέμα.

-Όταν ακούς μουσική, εμφανίζεται ο media player στην κλειδωμένη οθόνη και μπορείς να αλλάξεις τραγούδι ενώ είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο,κάτι που με βγάζει από τον κόπο να το ξεκλειδώνω κάθε φορά.

-Στις επαφές διαθέτει μια Cache memory για Smart Search,το οποίο εμένα προσωπικά με χαλάει γιατί πιάνει πολύ χώρο στη μνήμη.

-Όσον αφορά τις εφαρμογές, μπορείς να καταργήσεις πολλές από αυτές που έχει εγκατεστημένες ήδη όταν το αγοράζεις, κάτι που ήταν αδύνατο στο Xperia mini.

 

To μόνο αρνητικό κατά τη γνώμη μου για αυτό το smartphone(εκτός την cache για τις επαφές) είναι το γεγονός ότι δεν δέχεται επέκταση μνήμης, κάτι που μπορεί ίσως να λυθεί με την χρήση των 15GB δωρεάν Box για όλους τους Sony Android χρήστες. Εκτός αυτού, θεωρώ ότι το Xperia U είναι ένα από τα καλύτερα κινητά που είχα ως τώρα, σε σχέση πάντοτε με την τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Το box πρέπει να δίνει 50 GB, δες το αν μπορείς.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανεις απεγκατασταση τις επαφες η να τις σβησεις απο το system/app αφου κρατησεις ενα αντιγραφο και να βαλεις το καινουργιο με τα ιδια δικαιωματα συνιστω το es file explorer που αλλαζεις τα δικαιωματα απο τις ρυθμισεις του es πολυ ευκολο :p

 

Μπα, θα μείνω με τον stock του neo v. Μου κάνει νερά το ΤΒ σήμερα :p

Ευχαριστώ anyways :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατι το κινητο μου καθε ενα λεπτο περιπου αναβει ο φωτισμος και μετα κλεινει?

 

καποια εφαρμογη θα τρεχει...ψαξε και κλειστην..

λογικα κανενα wallpaper θα ειναι

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

για δες αν σου κανει κατι τετοιο για dialer τουλαχιστον

 

edit* https://play.google.com/store/apps/details?id=com.modoohut.dialer&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5tb2Rvb2h1dC5kaWFsZXIiXQ..

 

έβαλα το παραπάνω πρόγραμά ( exDialer )

αλλα έχω ενα πρόβλημα...

οταν έχω μια αναπάντητη πήγενω να την δω ...

αν μου ξανά κάνουν άλλη μια αναπάντητη μου βγάζει 2 αναπάντητες...

δηλαδή δεν βλέπει οτι έχω δει τοις κλήσεις...

μήπως πρέπει να διαγράψω τον παλιό stock Dialer.????

και αν ναι πιο αρχείο ειναι και Που ειναι...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...