Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια... εχω στα χερια μου τις κοπελας μου το neo v...και θελω να το συμαζεψω λιγουλακι...

η μπαταρια κραταει μια μερα με το ζορι

 

ειναι απο το PCC αναβαθμισμενο σε Android 4.0.4 και η εκδοση του ειναι 4.1.Β.0.587

τι πρεπει να κανω για να στανιαρει λιγο η συσκευη!!

 

ευχαριστω πολυ εκ τον προτερων!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας!! Λοιπον παιδια εκανα πριν λιγο unlock τον bootloader και επειδη χρειαστηκε να αλλαξω τους ντραιβερς του κινητου μου στο πσ για να ξεκινησει σε fastboot (εχω windows 8) ,τωρα πλεον οταν συνδεω το κινητο στ πσ δεν το αναγνωριζει καν το πσ,μονο οταν τ ξεκιναω σε fastboot.!! λυστε μου τα χερια!
Link to comment
Share on other sites

αντε να δοκιμασω κι αυτη. παντως η zelly 3 ειναι πολυ φτωχη σε σχεση με την 2.5, αλλα συμπεριφερεται καλα προς το παρων, θα δω μεχρι το Σ/Κ που σκεφτομαι να περασω την viper 6

 

εχω περασει την zelly 3, καλη μου φαινεται αλλα ενα που μου συνεβη σημερα , ειχα βαλει ξυπνητηρι και οταν χτυπησε το εκλεισα κι εκεινο συνεχιζε να χτυπαει οσπου αναγκαστηκα να σβησω το ξυπνητηρι για να σταματησει, τι κουφο ειναι αυτο? με τα ξυπνητηρια εχω ενα θεμα με οποιαδηποτε ρομ αλλα να το κλεισω και να εξακολουθει να χτυπαει τι να πω?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν πάει άλλο η κατάσταση με την codename με την μπαταρία.

 

Χθες έβαλα καινούρια μπαταρία και σήμερα το βράδυ έχασε 20% δεν ξέρω τι φταίει αλλά μάλλον θα αλλάξω Ρομ

 

SOS

 

Ειχα codename ολα καλα. Εκτος καποια προβληματακια. Περναω την Atomic και μου εκανε καμια νερα, πχ δεν ξεκλειδωνε γιατι δυκολευοταν να παει μεχρι την αλλη ακρη για να ξεκλειδωθει. Πατουσα να γραψω ενα μηνυμα, καποια γραμματα δεν εγραφε. Γενικα ειχε κολληματα το touch.

 

Περναω παλι την codename γιατι θεωρησα πως φταιει η συγκεκριμενη rom. Και στην codename τα ιδια σχεδον, απλα οτι παταω οταν γραφω δουλευει αψογα. Στο ξεκλειδωμα ομως δυσκολευεται.

 

Μεσα απο service menu το touch δεν εχει κανενα προβλημα στην προκαθορισμενη κινηση που κανω για να ξεκλειδωθει.

 

Τι μπορει να φταιει;;;;; Η αληθεια ειναι οτι εχω στεναχωρηθει και φοβαμαι μην χαλασε το touch.

ειχα κατεβασει την 4.1.B.1.13 (ηταν σχεδον stock) για το arc και την εβαλα στο neo v, περασα και ενα patch που ειχα βρει για το neo v απο την pureness αν θυμαμαι καλα.... και η μπαταρια με κραταει 2 1/2 μερες..., αλλα δεν μπορεεσα να βρω το θεμα αυτο στους xda για να σου δωσω λινκ...

τωρα οσο για το κλειδωμα ειναι λιγο περιεργο, να χαλασε δηλαδη απο την ωρα που περασες τη ρομ? ειδικα με την atomic εγω ημουν πολυ ευχαριστημενος. Δοκιμασε να περασεις καμια ics ελπιζοντας οτι κατι παει στραβα με τις gb. Αν εχει χαλασει το touch οταν θα πας να γραψεις πχ μηνυμα με μεθοδο swype λογικα δεν θα δουλεψει ουτε αυτο ?

Edited by xristos9298
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως, εβαλα atomic και εκανε αυτα τα τρελα. Ξανα περναω codename και συνεχιζει το ιδιο προβλημα. Θα το αφησω λιγο μηπως εχει ζεσταθει αρκετα εχει αυτα τα κολληματα γιατι και στο scrollαρισμα σε διαφορες εφαρμογες το κανει και αντι να scrollarei πατιεται καποια επιλογη. Ακομα κι οταν γραφω ενα μηνυμα σε καποιες περιπτωσεις δεν πατιουνται τα γραμματα.

Δοκιμασε μηπως και βοηθησει κανα φορματ με το sus..., γιατι απο απλη αλλαγη custom rom χλωμο να πειραχτηκε κατι στο touch...

Link to comment
Share on other sites

Με το SUS δεν προκειται να γινει γιατι εχω ξεκλειδωτο bootloader.

 

ξερεις.... flashtool!

ξεκλειδωτο μεσω sony να φανταστω.... γιατι αν ξεκλειδωσες με τα καλωδια δουλευεις κανονικα sus

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τον official τρόπο ας πούμε.

 

Πιο πριν είχα περάσει ένα baseband λες αυτό να έκανε την ζημιά;

 

Αν όχι περνάω κάποια στοκ Rom?

 

Εγω θα το δοκιμαζα.... δεν εχεις να χασεις τιποτα, εκτος απο χρονο...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το προβλημα υπαρχει ακομα...καμια αλλη λυση;

 

Θα δοκιμασω να βαλω και την miui να φυγω απο gb και να παω σε ICS να δω.

περασε με flashtool εμενα ετρωγε απιστευτα κοληματα δεν δουλεουε το πληκτρολόγιο και γενικα ετρωγε κοληματα περνα με flashtool Να ηρεμησεις

:p

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηρεμουσα φιλε. Και που το εκανα; Παλι τα ιδια. Μα αυτο που με κανει να αναρωτιεμαι ειναι οτι το κανει για λιγο μολις κλεινει η οθονη. Δηλαδη, ειναι κλειστη η οθονη, προσπαθω 4-5 φορες να ξεκλειδωσω, τα καταφερνω, μετα προσπαθω να αλλαξω σελιδα απο το μενου και πατιουνται εφαρμογες, μετα απο ενα λεπτο φτιαχνει και δουλευει ρολοι, μολις ξανα κλεισει η οθονη αντε ξανα τα ιδια απο την αρχη. Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.

 

Ακριβως αυτο το προβλημα εχω.

 

Ακριβώς το ίδιο μου έκανε και εμένα και το έστειλα στο service με αναλυτική εξήγηση που τους έγραψα σε ένα χαρτί και τις ενέργειας που έκανα όπως ααναβάθμιση στην νέα έκδοση επαναφορά με sus....

Μου το έστειλαν μετά από τρεις εβδομάδες με καινούργια πλακέτα!

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει σαν Rom αφού τις ίδιες επιδόσεις και μπορεί με μικρότερο lag, τις είχε το κινητό με stock ics και τα κόλπα του zxr.

Όσο για το βίντεο νομίζω ότι έχει θέμα η συγκεκριμένη Rom. Διάβασε λίγο το αρχικό ποστ του developer, αν θυμάμαι καλά, το γράφει

 

Τελικά έχεις δίκιο, δεν αξίζει...

Όσον αφορά το πρόβλημα με το video.apk, δίνει σαν λύση την απενεργοποίηση της Bravia engine, αλλά και μετά από αυτό εξακολουθεί να μην δουλεύει. Βλέπεις βίντεο με τ player που έχει η ενσωματωμένη εφαρμογή ES File explorer βέβαια, αλλά είναι τραγικό μειονέκτημα για μια ROM που υποτίθεται κάνει παπάδες, να μην παίζει βίντεο :p

Πάμε για άλλα λοιπόν! Καμιά πρόταση?

Edited by OutLaw_264

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω αυτή τη μνήμη http://http://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards/f/367664_367671/10-32GB.html?keyphrase=micro+sd.

Δύο ερωτήσεις:

  1. Το κινητό θα την υποστηρίζει;
  2. Μπορώ να χρησιμοποιήσω 2 Gb από αυτή ως ROM?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήμουν εδώ και 2 μήνες με codename X, καλή χρυσή αλλά με την μπαταρία δεν τα πήγαινε καλά.. Δοκίμασα αρχικά atomic gb7, αλλά δεν μου άρεσε πολύ και μου έκανε αρκετά κολλήματα, οπότε πέρασα gin2jellybean v2.4.0... Από μπαταρία δεν μπορώ να κρίνω ακόμα πως τα πάει θα την αφήσω καμία βδομάδα και βλέπουμε.. Πάντως σε ταχύτητα είναι ισάξια της codename, δηλαδή αρκετά γρήγορη και χωρίς κολλήματα μέχρι στιγμής(1 μέρα χρήσης) ενώ από εμφάνιση μου αρέσει πολύ περισσότερο...Κατά τη γνώμη μου αξίζει να τη δοκιμάσετε όσοι θέλετε μια καλή gb rom...δεν θα χάσετε πιστέψετε με.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2252325

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Λες να ναι αυτο; Και γω κατι τετοιο πιστευω, γιατι αν ηταν το touch screen θα τα εκανε συνεχεια κι οχι μονο οταν αναβει η οθονη.

 

Οταν λες πλακετα, αυτο εννοεις; http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=52963

 

Όχι εννοώ ολόκληρη την πλακέτα του κινητού,τουλάχιστον έτσι έλεγε το χαρτί που μου έδωσαν μετά την επισκευή.

Πήγαινε το στο service όσο έχεις εγγύηση ακόμα..

Το συγκεκριμένο πρόβλημα έχει αναφερθεί και σε ξένα φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω εγγυηση, εχει περασει σχεδο 1,5 χρονο

 

Δύο χρόνια εγγύηση έχει το κινητό

Εγώ το έχω πάνω από ενάμιση χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε ΑΦΟΒΑ την Kangxeria.

 

Απλα αριστη ρομ. Σε οσους την εχω προτεινει σε γειτονικο φορουμ ,εχουν μεινει καταευχαριστημενοι.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω αυτή τη μνήμη http://http://www.skroutz....hrase=micro+sd.

Δύο ερωτήσεις:

 

Το κινητό θα την υποστηρίζει;

Μπορώ να χρησιμοποιήσω 2 Gb από αυτή ως ROM?

1) Ναι

2) Ναι. Έχει λίγη διαδικασία όμως και πρέπει να κάνεις partition σε ext. Θα βρεις την διαδικασία στους Οδηγούς. Αν δεν το βρεις πες μου να βοηθήσω. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήμουν εδώ και 2 μήνες με codename X, καλή χρυσή αλλά με την μπαταρία δεν τα πήγαινε καλά.. Δοκίμασα αρχικά atomic gb7, αλλά δεν μου άρεσε πολύ και μου έκανε αρκετά κολλήματα, οπότε πέρασα gin2jellybean v2.4.0... Από μπαταρία δεν μπορώ να κρίνω ακόμα πως τα πάει θα την αφήσω καμία βδομάδα και βλέπουμε.. Πάντως σε ταχύτητα είναι ισάξια της codename, δηλαδή αρκετά γρήγορη και χωρίς κολλήματα μέχρι στιγμής(1 μέρα χρήσης) ενώ από εμφάνιση μου αρέσει πολύ περισσότερο...Κατά τη γνώμη μου αξίζει να τη δοκιμάσετε όσοι θέλετε μια καλή gb rom...δεν θα χάσετε πιστέψετε με.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2252325

 

 

μια απο αφτες τις 2 δεν θιμαμε ομος τροι σκαλομα το ξιπνιτιρι τις αλη ωρα βαζεις κ αλη περναει προσοχη αμα δεν θελετε να μινετε ανεργοι...................

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει night elf kernel, μπήκα κανονικά στο cwm πέρασα την Rom έκανα όλες τις ρυθμίσεις, εγκατάσταση εφαρμογών όλα οκ!

 

Πάω να μπω ξανά στο cwm για να σβήσω τα στατιστικά της μπαταρίας αλλά κολλάει στο σήμα της Sony! Αν δεν πατήσω το vol down bootarei κανονικά.

 

Πραγματικά μου ρχεται να το πετάξω στο τοίχο από τα νεύρα μου.

 

Αν πατησεις το volume up?

 

στη χειροτερη, ξαναπερνας τον κερνελ.

 

TIP

ΔΕΝ χρειαζεται να σβησεις στατιστικα, ειναι ΜΥΘΟΣ, μετα απο 1-2-3 φορτισεις, το κινητο θα δειχνει το σωστο ποσοστο μπαταριας. Ειναι τρελη μουφα οτι αν τα σβησεις, κραταει πιο πολυ η μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

μια απο αφτες τις 2 δεν θιμαμε ομος τροι σκαλομα το ξιπνιτιρι τις αλη ωρα βαζεις κ αλη περναει προσοχη αμα δεν θελετε να μινετε ανεργοι...................

 

φίλε δεν παίρνεις καλύτερα ένα ξυπνητήρι...τόση ραδιενέργεια που τρως όλη τη μέρα πρέπει να την τρως και τη νύχτα? Πάντως το να μείνεις άνεργος επειδή άργησες είναι το λιγότερο...

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος ανεβάζει uhd 4....

 

 

- Fixed Webkit

- New ROM Engine

- Complete rebuilt AROMA

- Original Xperia Z Statusbar & Launcher

- Adblocker

- Removed Signsecurity

- Redone Settings

- Lightened the whole ROM alot

- Complete Xperia Z Framework

- Magnifier

- Removed XZ Lockscreen

- New CPU Control & OSB app

- New Gallery App

- Latest Adreno Drivers

- New About Phone screen

- New Easteregg

- New Camera App

- New Wallpaper

- New & Fast Dialer

- New Messaging App

- Updated Email App

- New Widgets

- New Statusbar Settings

- New Launcher Setup

- New Theme

- ...more i maybe forgot 

Edited by Fick

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επειδή έχω πάψει να ασχολούμαι (ελέω χρόνου, διάθεσης κλπ) και έχω μείνει στην ICS (custom ROM πάντα, Jelly Sandwich 8.5) θα ήθελα να περάσω κάποια πιο ελαφριά, γρήγορη, smooth, με λιγότερα κολλήματα ROM.

Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε κυρίως σε JB, αν υπάρχει κάτι αξιόλογο (η SUPER JELLY BEAN v5.0 λέει τίποτα; ) προτού εγκαταλείψω το κινητό στην τύχη του.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...