Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπαρχςι τροπος να τη περασω χωρις να χασω το ροοτ?

αξιζει να τη περασω η οχι?

 

Μεσω ota αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα περαστεί:confused:

Κοίτα εγω από 0.42 σε 0.62 δε κατάλαβα κ τίποτα!

 

οποτε το αφηνω ετσι και ξεκιναω τη διαγραφη των αχρηστων εφαρμογων

και να ξεκινησω να το στησω γιατι το τηλ ειναι αδειο

 

:p:p

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλήσπερα κ απο μένα. μια ερώτηση γιατι με το neo v δεν μπορώ να ανεβάσω με τπτ φωτογραφία στο facebook.

ξεκινάει παντά να ανεβάζει κ όταν φτάνει στο 100% μου βγάζει αποτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει άλλες εφαρμογές για να βλέπεις αναπάντητες κ μηνύματα;

 

Oxι δεν εχω βαλει καποια εφαρμογη,υπαρχει καποιος τροπος να διορθωσω κατι στον /system ωστε να φτιαξει οριστικα?Δεν ειναι τοσο ενοχλητικο αλλα οσο να'ναι χτυπαει στο ματι :) .

Link to comment
Share on other sites

Oxι δεν εχω βαλει καποια εφαρμογη,υπαρχει καποιος τροπος να διορθωσω κατι στον /system ωστε να φτιαξει οριστικα?Δεν ειναι τοσο ενοχλητικο αλλα οσο να'ναι χτυπαει στο ματι :) .

 

Αυτό έτσι ξαφνικά στο έβγαλε ή πείραξες τίποτα;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

καλήσπερα κ απο μένα. μια ερώτηση γιατι με το neo v δεν μπορώ να ανεβάσω με τπτ φωτογραφία στο facebook.

ξεκινάει παντά να ανεβάζει κ όταν φτάνει στο 100% μου βγάζει αποτυχία.

 

κλασσικό άθλιο bug της εφαρμογής facebook, δοκίμασε να ανεβάσεις με κάποια άλλη εφαρμογή (Friendcaster, Seesmic κλπ) και θα δεις οτι θ ανέβει

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχω κάνει ρεκόρ θερμοκρασίας... Απορώ που ακόμη δουλεύει το τηλεφωνάκι..!!!

 

Πως έγινε; Συνδυασμός 3G, WiFi Tethering και 40 C στο μπαλκόνι...:)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχω κάνει ρεκόρ θερμοκρασίας... Απορώ που ακόμη δουλεύει το τηλεφωνάκι..!!!

 

Πως έγινε; Συνδυασμός 3G, WiFi Tethering και 40 C στο μπαλκόνι...:)

 

Πω ρε με έφαγες εσύ!εψησες μπριζόλα πάνω του;:p

Στους πόσους βαθμούς κλείνει;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε με έφαγες εσύ!εψησες μπριζόλα πάνω του;:p

Στους πόσους βαθμούς κλείνει;

 

Νομίζω στους 60 σκάει ένα reboot.

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε με έφαγες εσύ!εψησες μπριζόλα πάνω του;:p

Στους πόσους βαθμούς κλείνει;

 

Δεν ξέρω και.... δεν θέλω να μάθω... :lol:

 

 

Νομίζω στους 60 σκάει ένα reboot.

 

Ήμουν ποοοολύύύύ κοντά λοιπόν....

 

Πάντως αν εξαιρέσει κανείς το γεγονός ότι όταν το ξανα-άνοιξα είχε χάσει την ώρα και την ημερομηνία, κατά τα άλλα λειτουργεί κανονικά. Τώρα τί ποσοστό από τη χωρητικότητα της μπαταρίας έκαψα... θα το μάθω σε 2-3 εκφορτίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχω κάνει ρεκόρ θερμοκρασίας... Απορώ που ακόμη δουλεύει το τηλεφωνάκι..!!!

 

Πως έγινε; Συνδυασμός 3G, WiFi Tethering και 40 C στο μπαλκόνι...:)

 

Το xperia mini ενός φίλου μου, μας άφησε καιρούς, στους 50*C

Αλλά πωωωωωως τα κατάφερες και το έφτασες τόσο ρε φίλος...??!!!!:!::blink::D

Και να θες δεν μπορείς....Καλά που δεν έκανε κανένα ΜΠΑΜ, να σε μαζεύουν με το...φαράσι από το πάτωμα του καμένου σπιτιού σου....:!::lol:(black humor χεχεχε:happy:)

Πάντως αν πέταγες και 1-2 παϊδάκια πάνω, θα ήσουν άρχοντας...:lol:

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει κάποια βοήθεια για τα 2 θέματα του post 12798; Και πάλι ευχαριστώ. :happy:
Link to comment
Share on other sites

Μεσω ota αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα περαστεί:confused:

Κοίτα εγω από 0.42 σε 0.62 δε κατάλαβα κ τίποτα!

 

οποτε το αφηνω ετσι και ξεκιναω τη διαγραφη των αχρηστων εφαρμογων

και να ξεκινησω να το στησω γιατι το τηλ ειναι αδειο

 

:p:p

 

Καλημέρα φιλε.

Ειχα την IC και γυρισα σε gb 0.42. Εκανα ρουτ, και στην συνεχεια μεσω αυτοματης αναβαθμισης του κινητου, περασα στην 0.62, και κρατησε και το ρουτ! Το ιδιο καναν και πολλοι φιλοι απο δω μεσα με τα ιδια αποτελεσματα. Οποτε προχωρα αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,πήρα χθες το neo v κι εχω δυο ερωτησούλες (για αρχη..)

-Μπορώ να διαγράψω κάποια από τις αρχικές οθόνες αν δεν τη θέλω?

-Ενώ έχω μεταφέρει σχεδόν όλες τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης μου λέει ότι έχω καταναλώσει περίπου 200ΜΒ από την εσωτ.μνήμη .Είναι μόνο απο τις εφαρμογες που ειχε απο την αρχη το κινητο?Πως θα το δω?

Αν έχεις τον μαμά launcher, όχι.

Πιθανόν να είναι αυτές που έχει προεγκατεστημένες το κινητό αλλά μην ξεχνάς ότι οι εφαρμογές δεν μεταφέρονται κατά 100% στην sd αν αυτή δεν έχει ext partition.

Παιδιά, υπάρχει κάποια βοήθεια για τα 2 θέματα του post 12798; Και πάλι ευχαριστώ. :happy:

1) Factory reset

2) Power off + Volume down ταυτόχρονα. sd-->Pictures-->Screenshot (ελπίζω να είναι σε όλους το ίδιο path)

 

Καλημέρα φιλε.

Ειχα την IC και γυρισα σε gb 0.42. Εκανα ρουτ, και στην συνεχεια μεσω αυτοματης αναβαθμισης του κινητου, περασα στην 0.62, και κρατησε και το ρουτ! Το ιδιο καναν και πολλοι φιλοι απο δω μεσα με τα ιδια αποτελεσματα. Οποτε προχωρα αφοβα.

 

Την έκανες OTA την αναβάθμιση για αυτό, όχι μέσω PC Companion.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

1) Factory reset

2) Power off + Volume down ταυτόχρονα. sd-->Pictures-->Screenshot (ελπίζω να είναι σε όλους το ίδιο path)

 

:bow:

 

Το 2 δούλεψε αμέσως! Το 1 είναι στις ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

:bow:

 

Το 2 δούλεψε αμέσως! Το 1 είναι στις ρυθμίσεις;

 

Σωστά,επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων πρέπει να λέει

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει το τηλέφωνο η μητέρα μου και ομολογώ πως για να περάσεις μια νέα επαφή θέλει 100 κωλοβήματα... Υπάρχει κάποιος τρόπος να ορίσω σαν default την αποθήκευση στο google account της και να μη της βγάζει το μήνυμα; Γιατί φυσικά η SE έβγαλε την επιλογή από τις Ρυθμίσεις Επαφών.

Τι να πω, πίστευα ότι το Android είναι εύκολο αλλά τώρα που πήρε τις τελευταίες μέρες το τηλέφωνο η μητέρα μου καταλαβαίνω ότι για να κάνεις κάτι σου πετάει 100 παράθυρα σε αντίθεση με το iOS. Θα μπορούσαν να μάθουν εκεί στη Google 2-3 πράγματα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει το τηλέφωνο η μητέρα μου και ομολογώ πως για να περάσεις μια νέα επαφή θέλει 100 κωλοβήματα... Υπάρχει κάποιος τρόπος να ορίσω σαν default την αποθήκευση στο google account της και να μη της βγάζει το μήνυμα; Γιατί φυσικά η SE έβγαλε την επιλογή από τις Ρυθμίσεις Επαφών.

Τι να πω, πίστευα ότι το Android είναι εύκολο αλλά τώρα που πήρε τις τελευταίες μέρες το τηλέφωνο η μητέρα μου καταλαβαίνω ότι για να κάνεις κάτι σου πετάει 100 παράθυρα σε αντίθεση με το iOS. Θα μπορούσαν να μάθουν εκεί στη Google 2-3 πράγματα πιστεύω.

 

Εγώ γιατί περνάω μια επαφή με 3 κλικ;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε εσένα και μένα φαίνονται 3, σε γυναίκα 45 ετών που το λειτουργικό είναι κάτι καινούριο και έρχεται από symbian τα 3 φαίνονται 13... Για αυτό θέλω να μη βγάζει αυτό το ενοχλητικό παράθυρο γιατί είναι επαγγελματίας άνθρωπος και δεν έχει χρόνο για χάσιμο
Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε εσένα και μένα φαίνονται 3, σε γυναίκα 45 ετών που το λειτουργικό είναι κάτι καινούριο και έρχεται από symbian τα 3 φαίνονται 13... Για αυτό θέλω να μη βγάζει αυτό το ενοχλητικό παράθυρο γιατί είναι επαγγελματίας άνθρωπος και δεν έχει χρόνο για χάσιμο

 

Δεκτό αυτό καθώς βλέπω το πεθερό μου με το doop κ πολεμάει να ανεβάσει τον ήχο κλήσεις!

100βήματα δεν είναι μην υποβάλουμε:p:D

1 κλικ επιλέγουμε νέα επαφή

2 κλικ επιλογή αποθηκεύσεις Google or phone

3κλικ στοιχεία τηλέφωνα κτλ κ αποθηκεύει!

Στο iPhone αντε να είναι 2κλικ!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό αυτό καθώς βλέπω το πεθερό μου με το doop κ πολεμάει να ανεβάσει τον ήχο κλήσεις!

100βήματα δεν είναι μην υποβάλουμε:p:D

1 κλικ επιλέγουμε νέα επαφή

2 κλικ επιλογή αποθηκεύσεις Google or phone

3κλικ στοιχεία τηλέφωνα κτλ κ αποθηκεύει!

Στο iPhone αντε να είναι 2κλικ!

 

Ξέρεις ποια ήταν η απάντησή της όταν της το έδειξα ακριβώς έτσι; "Α πρέπει να κάνω αυτά κάθε φορά δηλαδή!? Δε το θέλω και καθόλου, πάρτο πούλα το! Πήρα και αφής το βούρλο!" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν καταλαβαίνω τι κάνει ακριβώς......

 

Το media scanner είναι ένα process στο κινητό το οποίο κατά την εκκίνηση της συσκευής ή όταν περνάμε media (music,videos,pics) κάνει refresh τον media content provider. Αυτόν τον provider μπορούν να χρησιμοποιήσουν διαφορές εφαρμογές (όπως picture viewer apps) και να πάρουν έτοιμη την "λίστα" με τα media files που υπάρχουν στην συσκευή.

 

Εν ολίγης αυτή η εφαρμογή κάνει disable το media scanner και το τρέχει μόνο όταν ανοίγεις την εφαρμογή.

Κυρίως γι αυτούς που έχουν πολλά media files ώστε να μην καθυστερεί στο boot η συσκευή scanna-ροντας τα αρχεία κάθε φορά.

 

Ένα παράδειγμα για όταν έχουμε disable το media scanner: περνάς ένα mp3 στο κινητό με εφαρμογή τύπου airdroid,ftp κτλ.

Άμα ανοίξεις τον walkman player του κινητού, δεν θα φαίνεται πουθενά το τραγούδι. Άμα ανοίξεις την εφαρμογή media scanner root, θα κάνει scan και θα σου εμφανίσει στο walkman μέτα το τραγούδι.

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ποια ήταν η απάντησή της όταν της το έδειξα ακριβώς έτσι; "Α πρέπει να κάνω αυτά κάθε φορά δηλαδή!? Δε το θέλω και καθόλου, πάρτο πούλα το! Πήρα και αφής το βούρλο!" :lol:

 

Χαχα κάνε μάνα να δεις καλό που λένε!λογικο να της φαίνεται βουνό μιας κ είχαν μάθει τα απλά τηλέφωνα!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...