Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι λειτουργεί.. Αυτά πείραξα και έτσι πέρασα το παγωτό.. Δεν το έχω πολυψάξει αλλά γενικά το βλέπω καλό, σε εμφάνιση κυρίως..!! Καμια ιδέα για root;;

 

Καλημέρα φίλε και Χριστός Ανέστη!

Μήπως μπορείς να μου στείλεις στο email μου το build.prop, με το οποίο έκανες την αναβάθμιση;

Αν το έχεις κρατήσει, στείλε μου pm, γιατί με το tweak δε μου αναβαθμίζει!

Τώρα, για root, ρίξε μια ματιά εδώ (τσέκαρε στις σελίδες μετά τη μέση):

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1597760

 

Έχει πολλούς τρόπους, αναλόγως το πως έχεις πειράξει τη συσκευή σου!

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, χρόνια πολλά κ Χριστός Ανέστη! Υπάρχει καποιος που να εχει το build & hsconfig απο τη 0. 42(στοκ)

 

Sent from my X8 using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρόνια πολλά κ Χριστός Ανέστη! Υπάρχει καποιος που να εχει το build & hsconfig απο τη 0. 42(στοκ)

 

Sent from my X8 using Tapatalk 2 Beta-6

 

Τι θα έλεγες για όλα τα αρχεία του system folder σε stock .42,.62 και ICS;

:-P

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1540066

 

Για root βρηκα αυτο...δεν ξερω κατα ποσο ισχυει!!!! Ας το δοκιμασει καποιος!

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=24834834&postcount=188

 

Λεει πως θα το κανουμε install σε cwm? Το κινητο δεν το εχω πειραξει καθολου, ειμαι με την .42 και ρουτ!!! Δεν θελω να το ξεκλειδωσω! :/

 

Καλημέρα φίλε μου!

Λοιπόν, δες το link στο τέλος.

Είναι ένα nandroid backup της official ICS ήδη root-αρισμένο!

Η εγκατάσταση γίνεται μέσω CWM και μετά flash-αρεις και τον kernel!

Αν θες, διατηρείς και τα αρχεία σου.

Μόλις το εγκατέστησα!

Θα επανέλθω με λεπτομέρειες!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1599901

 

EDIT: Πρώτη εντύπωση!

Πανέμορφο! Μα Πάναργο. Ειλικρινά! Δοκιμάζω εγκατάσταση με wipe data!

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ χρονια πολλα μια βοηθεια θα ηθελα εγκατεστησα το mls με καρτα msd και αφου το βρηκα μεσω file manager και το εκανα install οταν παω να το ανοιξω μου γραφειδεν βρεθηκε καποιος πορος παρακαλω ελενξε την εγκατασταση τι να κανω να το βαλω σε καποιο φακελο του file manager
Link to comment
Share on other sites

Τι θα έλεγες για όλα τα αρχεία του system folder σε stock .42,.62 και ICS;

:-P

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1540066

 

 

 

Καλημέρα φίλε μου!

Λοιπόν, δες το link στο τέλος.

Είναι ένα nandroid backup της official ICS ήδη root-αρισμένο!

Η εγκατάσταση γίνεται μέσω CWM και μετά flash-αρεις και τον kernel!

Αν θες, διατηρείς και τα αρχεία σου.

Μόλις το εγκατέστησα!

Θα επανέλθω με λεπτομέρειες!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1599901

 

EDIT: Πρώτη εντύπωση!

Πανέμορφο! Μα Πάναργο. Ειλικρινά! Δοκιμάζω εγκατάσταση με wipe data!

 

δεν εξηγεις με λεπτομερεια τι κανεις για να επιχηρησουμε και μεις ανεβασε κανενα screenshot

Link to comment
Share on other sites

δεν εξηγεις με λεπτομερεια τι κανεις για να επιχηρησουμε και μεις ανεβασε κανενα screenshot

 

Παιδιά, βρίσκομαι στας εξοχάς, λυπηθείτε με!

Screenshot δε χρειάζεται να ανεβάσω, αφού υπάρχει videaκι πριν από καμιά δεκαριά posts!

Επίσης, το να γράψω οδηγό απαιτεί αρκετή ώρα.

Η εγκατάσταση είναι αρκετά εύκολη, αρκεί να είσαι λίγο εξοικειωμένος με cwm και flashtool!

Οπότε, ρίχτε κι ένα διάβασμα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327513 (αυτό είναι για διάβασμα μόνο, ε, όχι για να τα δοκιμάσετε!)

ώστε να καταλάβετε δυο τρία πράγματα! Χωρίς διάβασμα, δε γίνεται!

Επίσης, η ICS Rom που postαρα έχει το γνωστό (ανα)θέμα με τους 70 χαρακτήρες στα μηνύματα, το οποίο όμως λύνεται με το tweak του lousou76 στον οδηγό του, στη σελίδα 14!

 

Εν τάχει φίλε μου, χωρίς να επεκταθώ, σου λέω πως γίνεται:

 

1) Κάνεις extract το Rootedics.zip στο φάκελο της sd κάρτας σου clockworkmod/backup και τοποθετείς το MT11i_4.1.A.0.562_kernel.ftf μέσα στο φάκελο του flashtool firmwares

2) Ανοίγεις το κινητό σε cwm recovery και πας backup & restore

3α) Αν επιλέξεις να κρατήσεις τα δεδομένα σου (δεν το συστήνω, εμένα το κινητό "σερνόταν") πατάς advanced restore και μετά restore system.

3β) Αν επιλέξεις πλήρη εγκατάσταση (προτεινόμενο) με διαγραφή των αρχείων σου, πατάς restore

4) ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Κλείνεις το κινητό μέσω cwm (έχει στο αρχικό μενού την επιλογή power off)

5) Με το flashtool flashαρεις τον kernel, το αποσυνδέεις από το pc, το ανοίγεις κι έτοιμος!

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

noob ερώτησης... εάν κάνω root στο neo v χάνω τίποτε; (contacts τα έχω στο phone πχ όχι στο google) εκτιμώ ότι έχω στην sd μένει ανέπαφο ε; :cool:
τώρα και με netmonitor
Link to comment
Share on other sites

noob ερώτησης... εάν κάνω root στο neo v χάνω τίποτε; (contacts τα έχω στο phone πχ όχι στο google) εκτιμώ ότι έχω στην sd μένει ανέπαφο ε; :cool:

 

Μονο την εγγυηση χανεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες ξέρετε γιατί μπορεί να μην παίζει βίντεο το youtube; Η εφαρμογή λειτουργεί κανονικά αλλά βγάζει τον κύκλο που γυρνάει και δε φορτώνει το βίντεο. Έχω κάνει τα tweaks του οδηγού. Λέτε να το έχω μπλοκάρει κάπως;

 

Κι εμένα το ίδιο! :( Χρόνια Πολλά! Χριστός Ανέστη!

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το ίδιο! :( Χρόνια Πολλά! Χριστός Ανέστη!

 

Χρόνια πολλά. Μόλις έκανα απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση από το μάρκετ και είναι οκ τώρα.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά. Μόλις έκανα απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση από το μάρκετ και είναι οκ τώρα.

 

Το δοκίμασα κι εγώ πριν λίγο, αλλά τίποτα... :(

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, βρίσκομαι στας εξοχάς, λυπηθείτε με!

Screenshot δε χρειάζεται να ανεβάσω, αφού υπάρχει videaκι πριν από καμιά δεκαριά posts!

Επίσης, το να γράψω οδηγό απαιτεί αρκετή ώρα.

Η εγκατάσταση είναι αρκετά εύκολη, αρκεί να είσαι λίγο εξοικειωμένος με cwm και flashtool!

Οπότε, ρίχτε κι ένα διάβασμα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327513 (αυτό είναι για διάβασμα μόνο, ε, όχι για να τα δοκιμάσετε!)

ώστε να καταλάβετε δυο τρία πράγματα! Χωρίς διάβασμα, δε γίνεται!

Επίσης, η ICS Rom που postαρα έχει το γνωστό (ανα)θέμα με τους 70 χαρακτήρες στα μηνύματα, το οποίο όμως λύνεται με το tweak του lousou76 στον οδηγό του, στη σελίδα 14!

 

Εν τάχει φίλε μου, χωρίς να επεκταθώ, σου λέω πως γίνεται:

 

1) Κάνεις extract το Rootedics.zip στο φάκελο της sd κάρτας σου clockworkmod/backup και τοποθετείς το MT11i_4.1.A.0.562_kernel.ftf μέσα στο φάκελο του flashtool firmwares

2) Ανοίγεις το κινητό σε cwm recovery και πας backup & restore

3α) Αν επιλέξεις να κρατήσεις τα δεδομένα σου (δεν το συστήνω, εμένα το κινητό "σερνόταν") πατάς advanced restore και μετά restore system.

3β) Αν επιλέξεις πλήρη εγκατάσταση (προτεινόμενο) με διαγραφή των αρχείων σου, πατάς restore

4) ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Κλείνεις το κινητό μέσω cwm (έχει στο αρχικό μενού την επιλογή power off)

5) Με το flashtool flashαρεις τον kernel, το αποσυνδέεις από το pc, το ανοίγεις κι έτοιμος!

 

λειπει η ρομ ανεβασε το δικο σου zip

Link to comment
Share on other sites

λειπει η ρομ ανεβασε το δικο σου zip

 

http://minus.com/mq5bOi0IX/

Εδώ βρίσκεται και η ICS Rom και ο Kernel!

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα κι εγώ πριν λίγο, αλλά τίποτα... :(

 

ωχ! Πακέτο. σηκώνω τα χέρια ψηλά :confused:. Δε χρειάστηκε να κάνω κάτι άλλο

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να περασω τωρα το cwm ωστε να flasharw την ics ρουταρισμενη? Δεν ειμαι root!!!!!

 

Yeap!

Αρχικά rootάρεις το κινητό σου και μετά περνάς το CWM.

Μετά flashάρεις το ICS μέσω του CWM, μετά τον kernel και μετά ξαναπερνάς το CWM!

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα!

 

Το κινητό με την ICS είναι τέλειο!!!

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Εκανα την χαζομαρα και περασα την ICS χωρις να εχω περασει πιο πριν το CWM! Τωρα τι κανω;

 

Το ξερω ειναι φοβερο το παγωτο!!! Ασε που ειναι και γρηγορο, δεν το περιμενα!

 

Μην αγχώνεσαι! Κατέβασε από εδώ το cwm και εγκατέστησέ το!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1514399

Κάτω-κάτω στο αρχικό post, κάνε κλικ στο CWM-Install.zip και όλα κομπλέ!

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και γω ICS Nordic, μέχρι στιγμής δεν μου φάνηκε να είναι πιο βαριά από την GB , η κάμερα όμως σίγουρα είναι πιο γρήγορη τουλάχιστον στο AF.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και γω ICS Nordic, μέχρι στιγμής δεν μου φάνηκε να είναι πιο βαριά από την GB , η κάμερα όμως σίγουρα είναι πιο γρήγορη τουλάχιστον στο AF.

 

Εγώ αρχικά την πέρασα χωρίς να σβήσω τα παλιά δεδομένα με αποτέλεσμα να σέρνεται!

Αφού όμως την πέρασα με wipe data, όλα κομπλέ! Πετάειειει!

Μέχρι στιγμής όλα καλά, να περάσουνε λίγες μέρες να τσεκάρουμε και μπαταρία!

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αρχικά την πέρασα χωρίς να σβήσω τα παλιά δεδομένα με αποτέλεσμα να σέρνεται!

Αφού όμως την πέρασα με wipe data, όλα κομπλέ! Πετάειειει!

Μέχρι στιγμής όλα καλά, να περάσουνε λίγες μέρες να τσεκάρουμε και μπαταρία!

 

και γω σκεφτηκά να σβήσω τα data αλλά δεν είναι εποχή να μπλέκω με τις ώρες για να επαναφέρω το κινητό εκεί που ήταν ίσως το δοκιμάσω σε κάνα μήνα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα. Για να καταλαβω,οσοι περνατε την ics απο το cwm ,περνατε αυτη που δινει η sony,την επισημη δηλαδη;
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα. Για να καταλαβω,οσοι περνατε την ics απο το cwm ,περνατε αυτη που δινει η sony,την επισημη δηλαδη;

 

Yeap, η επίσημη είναι, απλώς έχει "πειραχτεί" ώστε να είναι prerooted (rootαρισμένη δηλαδή!) και σε μορφή που flashαρετε μέσω cwm!

 

Όποιος θέλει υποστήριξη 160 χαρακτήρων στα Μηνύματα στην ICS, ας διαβάσει:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4003691#post4003691

Να ευχαριστήσουμε το lousou76!

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Yeap, η επίσημη είναι, απλώς έχει "πειραχτεί" ώστε να είναι prerooted (rootαρισμένη δηλαδή!) και σε μορφή που flashαρετε μέσω cwm!

 

Όποιος θέλει υποστήριξη 160 χαρακτήρων στα Μηνύματα στην ICS, ας διαβάσει:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4003691#post4003691

Να ευχαριστήσουμε το lousou76!

 

Αν κρατήσω backup τις εφαρμογές και έπειτα φλασάρω με wipe data, θα μπορέσω να τις κάνω restore;

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Αν κρατήσω backup τις εφαρμογές και έπειτα φλασάρω με wipe data, θα μπορέσω να τις κάνω restore;

 

Βackup εφαρμογές με titanium, μετά το full wipe και την εγκατάσταση της rom, ξανακατεβάζεις το titanium και κάνεις restore τις εφαρμογές..

Link to comment
Share on other sites

Βackup εφαρμογές με titanium, μετά το full wipe και την εγκατάσταση της rom, ξανακατεβάζεις το titanium και κάνεις restore τις εφαρμογές..

 

Ναι, αυτό λέω. Θα το δοκιμάσω, ελπιζω χωρίς να προκύψει κανένα πρόβλημα...

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...