Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τικαρε τις 2 πρωτες επιλογες και πατα το κουμπι πισω και μετα κανε οτι θες απο τις επιλογες που σου δινει

 

οποτε χρησιμοποιει το Gps θα χρεωνομαι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΟΧΙ δεν θα χρεωνεσαι!! barca10 ουτε με το SUS ουτε με το PC Companion μπορω να κανω επιδιορθωση λογισμικου στο κινητο γιατι λογικα οι σερβερ τις sony ειναι down... Μου λεει πως εχεις την πιο προσφατη εκδοση σταματαει...
Nokia 6310 (2001), Nokia 7250(2003), Sony Ericsson W900(2006), Sony Ericsson Xperia neo V(2011), Huawei P8lite(2015)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Να ρωτησω και το εξης: εγκατεστησα το i go και μ λεει οτι πρεπει να εισαγω την i go sd μνημη τι ειναι αυτο;

 

Υ.Γ. αν υπαρξει χρεωση κατα τη διαρκεια π κατεβαζει χωρις WIFI με ενημερωνει;

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε καλύτερα τι πρόβλημα έχεις.

Δες... Αυτο μου πεταει ενω παει να κατεβασει το λογισμικο απο την sony

 

Ευχαριστω. Να ρωτησω και το εξης: εγκατεστησα το i go και μ λεει οτι πρεπει να εισαγω την i go sd μνημη τι ειναι αυτο;

 

Υ.Γ. αν υπαρξει χρεωση κατα τη διαρκεια π κατεβαζει χωρις WIFI με ενημερωνει;

 

Μαλλον δεν το εκανες σωστη εγκατασταση... Αν υπαρξει χρεωση θα δεις πανω απο το εικονιδιο της κεραιας ενα H η ενα g τοτε θα υπαρχει χρεωσει αλλα αυτο θα εμφανιστει αν εχεις ενεργοποιηση τα δεδομενα... πηγαινε ρυθμισεις -> χρηση δεδομενων και κλειστο απο κει... και δε θα χρεωνεσαι

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Nokia 6310 (2001), Nokia 7250(2003), Sony Ericsson W900(2006), Sony Ericsson Xperia neo V(2011), Huawei P8lite(2015)
Link to comment
Share on other sites

Δες... Αυτο μου πεταει ενω παει να κατεβασει το λογισμικο απο την sony

 

Με sus δε πετυχαίνει;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν το εκανες σωστη εγκατασταση... Αν υπαρξει χρεωση θα δεις πανω απο το εικονιδιο της κεραιας ενα H η ενα g τοτε θα υπαρχει χρεωσει αλλα αυτο θα εμφανιστει αν εχεις ενεργοποιηση τα δεδομενα... πηγαινε ρυθμισεις -> χρηση δεδομενων και κλειστο απο κει... και δε θα χρεωνεσαι

 

χρηση δεδομενων κινητης τηλ ετσι; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Με sus δε πετυχαίνει;

Οχι... Το ιδιο...

χρηση δεδομενων κινητης τηλ ετσι; ευχαριστω

Ναι, τιποτα

Nokia 6310 (2001), Nokia 7250(2003), Sony Ericsson W900(2006), Sony Ericsson Xperia neo V(2011), Huawei P8lite(2015)
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ, όταν βγει ενημερώστε με!!:)

 

Δεν γίνεται όταν έχεις αγοράσει το κινητό να κάνεις από εκεί αναβάθμιση;;

Οταν ερθει η ενημερωση θα το διαβασεις εδω στο myphone ;)

Οταν ερθει η ενημερωση συνδεσε το τηλεφωνο σου με το pc σου και παρε ενα backup τα αρχεια σου με της φωτογραφιες τα βιντεο και τη μουσικη σου.

Κατεβασε στο pc σου το προγραμμα sus απο εδω http://www.sonymobile.com/global-en/tools/update-service/ οπου και θα ακολουθησεις της οδηγιες για να κανεις την αναβαθμηση και αφου την κανεις θα παρεις τα αρχεια με της φωτογραφιες τα βιντεο και τη μουσικη σου απο το backup που ειχες παρει. Ολες της εφαρμογες που εχεις κατεβασει απο το play θα πρεπει να της ξανακατεβασεις και να ρυθμισεις το τηλεφωνο σου απο την αρχη.

 

Κανε μια βολτα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146

εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316309

κανε αυτο πριν την αναβαθμηση για να μην χασεις της επαφες σου και για να της εχεις αυτοματα σε ολα τα android σου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305866

backup για τα sms δεν ξερω να σου πω πως θα κανεις.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερουν μερικα tweeks να περασω στο κινητο..Αυτο τα περναμε αν δεν κανω λαθος στο αρχειο bilt.prop (καπως ετσι)Απλα κανω αντιγραφη και μετα μεσα στο αρχειο??Η κανω κατι αλλο πρωτα και μετα τα πεταω μεσα??Οταν κανω σωσιμο σβινω φυσικα ενα αλλο bak που θα φτιαχτει ετσι?

 

Ας γραψει καποιος την διαδικασια περασματος ενως tweek για να καταλαβουμε...

 

Ευχαριστω

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερουν μερικα tweeks να περασω στο κινητο..Αυτο τα περναμε αν δεν κανω λαθος στο αρχειο bilt.prop (καπως ετσι)Απλα κανω αντιγραφη και μετα μεσα στο αρχειο??Η κανω κατι αλλο πρωτα και μετα τα πεταω μεσα??Οταν κανω σωσιμο σβινω φυσικα ενα αλλο bak που θα φτιαχτει ετσι?

 

Ας γραψει καποιος την διαδικασια περασματος ενως tweek για να καταλαβουμε...

 

Ευχαριστω

 

Φιλε μου διαβασε καλα τις οδηγιες του ZXR και θα καταλαβεις μια χαρα τα εξηγει...

Nokia 6310 (2001), Nokia 7250(2003), Sony Ericsson W900(2006), Sony Ericsson Xperia neo V(2011), Huawei P8lite(2015)
Link to comment
Share on other sites

 

Το ότι κόβονται μερικές λέξεις δεν οφείλεται στο μέγεθος αλλά στο γεγονός ότι έτσι έχει γίνει η μετάφρασή τους....

 

Κατατοπιστικότατος αγαπητέ ZXR! Τουλάχιστο μου έφυγε το άγχος ότι δεν διέγραψα κατά λάθος κάτι. Όσο για τις επιλογές που "κόβονται", θα τις μάθω με τον καιρό. Δεν θα τολμούσα άλλωστε να επέμβω σε αρχεία συστήματος. Είναι νωρίς ακόμη.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Παρόλο που με την πρώτη ματιά δεν κατάλαβα και πολλά. Όμως θα προσπαθήσω να τα διαβάσω.

Τελικά, καλύτερα δεν είναι να πάρω το κινητό αφού έχει αναβαθμιστεί, έτσι;:confused:

Lumia 925
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Παρόλο που με την πρώτη ματιά δεν κατάλαβα και πολλά. Όμως θα προσπαθήσω να τα διαβάσω.

Τελικά, καλύτερα δεν είναι να πάρω το κινητό αφού έχει αναβαθμιστεί, έτσι;:confused:

Όχι απαραιτητα.. Γιατι ακομα και αν εχει αναβαθμιστει τον πρωτο καιρο ειναι καπως απιθανο να σου βαλουν την νεα εκδοση.Για παραδειγμα ετσι γινεται και με την σειρα 2011 των Xperia. Αμα αγορασεις για παραδειγμα το Arc/S,mini/pro,Neo V με 2.3 θα τα βρεις ακομα και αν εχει βγει η αναβαθμιση για 4.0. :)

 

ΥΓ:Το οτι εχουν βγει με 2.3 δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να τα αναβαθμισεις :)

Link to comment
Share on other sites

πφφφ, και το SEUS μου λέει ότι έχω το πιο προσφατο λογισμικό. την προηγούμενη έκδοση έχω, πως είναι δυνατόν να το βγαζει έτσι?

Αν λέγοντας προηγούμενη έκδοση εννοείς την 2.3 και θες να πας στην 4.0 τότε δοκίμασε και σε άλλο υπολογιστή.

Να ρωτησω το εξης. Κατεβασα το google maps και για να πατησω πλοηγηση μ λεει να ανοιξω το gps. Αν το κανω θα χρεωνομαι;

Κάνοντας χρήση του google maps χρεώνεσαι εκτός κι αν βρίσκεσαι σε χώρο με wifi.

Τα προγράμματα πλοήγησης χωρίζονται σε δυο κομμάτια: το ένα ένα είναι το λογισμικό που φροντίζει για τις δρομολογήσεις, το γραφικό περιβάλλον, τις επιλογές του χρήστη κτλ κτλ και το άλλο κομμάτι είναι οι χάρτες.

 

Όλα τα προγράμματα αυτού του είδους για να δουλέψουν θέλουν να έχεις ενεργοποιήσει το gps σου.

Το google maps δεν έχει χάρτες περασμένους εξ αρχής (όπως και όλα τα προγράμματα αυτού του είδους). Για να μπορέσει να πλοηγήσει χρειάζεται χάρτες. Τους χάρτες τους λαμβάνει με τρεις τρόπους:

1) Αν είσαι σε χώρο με wifi και είσαι συνδεδεμένος στο δίκτυο κατεβάζει τους χάρτες μέσω του wifi. Καμία χρέωση σε αυτή την περίπτωση.

2) Αν δεν είσαι σε χώρο με wifi τότε κάνει χρήση του δικτύου κινητής τηλεφωνίας, 3G ή ΗSDPA. Τρελές χρεώσεις σε αυτή την περίπτωση!

3) Η καινούρια έκδοση του google maps (νομίζω μετά την 5.1 -- μπορεί να κάνω και λάθος γιατί το Alzheimer είναι προ των πυλών!!!) επιτρέπει το κατέβασμα και την αποθήκευση των χαρτών στο κινητό γύρω από μια περιοχή σε ακτίνα 10 χλμ. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να κατεβάσεις τον χάρτη για το κέντρο της Αθήνας (μέσω wifi προφανώς όταν θα είσαι σπίτι σου) αλλά αν βρεθείς στον Πειραιά τέλος η πλοήγηση!!!

Ευχαριστω. Να ρωτησω και το εξης: εγκατεστησα το i go και μ λεει οτι πρεπει να εισαγω την i go sd μνημη τι ειναι αυτο;

 

Υ.Γ. αν υπαρξει χρεωση κατα τη διαρκεια π κατεβαζει χωρις WIFI με ενημερωνει;

Συνεχίζοντας λοιπόν τα όσα έγραφα πρίν και με βάση πλέον αυτή την ερώτηση σου λεω ότι δεν έχεις εγκαταστήσει σωστά το iGo. Καταρχήν θα πρέπει να περάσεις το .apk στην κάρτα σου και να το κάνεις εγκατάσταση. Όταν αυτή ολοκληρωθεί θα δεις ένα φάκελο με το όνομα iGo. Εκεί μέσα θα μπορέσεις να βάλεις τους χάρτες (που θα έχεις αγοράσει από την εταιρεία) και να έχεις πλοήγηση χωρίς χρήση internet, χωρίς χρεώσεις κάνοντας χρήση αποκλιεστικά του δέκτη gps του κινητού σου.

 

Και για να προλάβω τυχόν ερωτήσεις. Εκτός το gps είναι πιθανό να δεις και το a-gps. Το a-gps δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα υποστηρικτικό σύστημα του gps για γρηγορότερο κλείδωμα δορυφόρων. Χρησιμοποιεί το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας προκειμένου να εντοπίσει τρεις κεραίες (τρια σημεία ορίζουν ένα επίπεδο μαθαίναμε στη Δευτέρα Γυμνασίου) οπότε μέσω τριγωνοποίησης εντοπίζεται το στίγμα σου στο επίπεδο και συνδέεσαι γρηγορότερα με δορυφόρους.

Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει χρέωση αλλά είναι σχετικά μικρή μιας και τα δεδομένα που ανταλλάσονται δεν ξεπερνούν τα 5-6ΚΒ.

Με ενδιαφερουν μερικα tweeks να περασω στο κινητο..Αυτο τα περναμε αν δεν κανω λαθος στο αρχειο bilt.prop (καπως ετσι)Απλα κανω αντιγραφη και μετα μεσα στο αρχειο??Η κανω κατι αλλο πρωτα και μετα τα πεταω μεσα??Οταν κανω σωσιμο σβινω φυσικα ενα αλλο bak που θα φτιαχτει ετσι?

 

Ας γραψει καποιος την διαδικασια περασματος ενως tweek για να καταλαβουμε...

 

Ευχαριστω

Πνίγεστε σε μια κουταλιά νερού!

1) Ανοίγεις το αρχείο και περνάς με το χέρι όλα τα tweaks. Προφανώς δεν είναι ο καλύτερος τρόπος.

2) Κατεβάζεις το αρχείο που έχω επισυνάψει στον οδηγό. Το περνάς στο κινητό σου στην κάρτα sd, το ανοίγεις, επιλέγεις όλο το κείμενο, το αντιγράφεις και στη συνέχεια το επικολλάς στο build.prop που βρίσκεται στο κινητό σου.

3) Αντιγράφεις το build.prop που είναι στο κινητό σου στην κάρτα sd. Συνδέεις το κινητό σου με τον υπολογιστή και περνάς σε αυτόν το αρχείο. Το ανοίγεις και επικολλάς μέσα όλα τα tweaks που έχω στον οδηγό. Σώζεις, το κλείνεις, το περνάς πάλι στην sd του κινητού, αποσυνδέεις το κινητό, μεταφέρεις το build.prop από την sd στη μνήμη του κινητού αντικαθιστώντας το υπάρχον.

 

Πιο αναλυτικά δεν γίνεται!!! :p:wacko:

Κατατοπιστικότατος αγαπητέ ZXR! Τουλάχιστο μου έφυγε το άγχος ότι δεν διέγραψα κατά λάθος κάτι. Όσο για τις επιλογές που "κόβονται", θα τις μάθω με τον καιρό. Δεν θα τολμούσα άλλωστε να επέμβω σε αρχεία συστήματος. Είναι νωρίς ακόμη.:happy:

Ούτε κι εμένα μου αρέσει να κόβουν τις λέξεις. Το θεωρώ ευτελισμό της γλώσσας μας. Θα μπορούσαν κάλλιστα να τα γράφουν ολόκληρα και να πιάνουν δυο γραμμές. ;)

 

Inferno Master τι τρελλο θεματακι στα windows ειναι αυτο?Μπορεις να πεις ποιο ειναι?

Πμ παιδιά, χρησιμοποιήστε τα πμ. Έχουμε φτάσεις σχεδόν 14000 post εδώ μέσα μην το βαραίνουμε άλλο.

 

Inf3rn0_MaSt3R Κάνε χρήση της τροποποίησης και της πολλαπλής παράθεσης για να μην κάνεις συνεχόμενα posts και για να κάνεις τη ζωή μου ευκολότερη!!! :p

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

apopetro φίλε μου μην χρησιμοποιείς το google maps σαν GPS γιατί δε πρόκειται να βγάλεις άκρη.εγώ ενεργοποιώ την σύνδεση με GPS όταν είμαι στο αυτοκίνητο και δεν συνδέεται ποτέ με δορυφόρο....ενώ όταν βαζω το πρόγραμμα navigon βρίσκει δορυφόρο σε 5-10 δευτερόλεπτα!!!!Κρατά το google maps για να συνδέεται στο WiFi του σπιτιού σου πριν κάνεις κάποια διαδρομή.
Link to comment
Share on other sites

@zxr

εννοώ την ...431 ή κάπως έτσι.

η τελευταία που θέλω να περάσω και δεν τα καταφέρνω είναι η 581 (ή κάπως έτσι...)

Link to comment
Share on other sites

@zxr

εννοώ την ...431 ή κάπως έτσι.

η τελευταία που θέλω να περάσω και δεν τα καταφέρνω είναι η 581 (ή κάπως έτσι...)

 

Η 581 δεν είναι αυτή που περιμένουμε να έρθει ή κάνω λάθος;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Τότε είναι πιο λογικό ότι δεν στην βγάζει. Οι αναβαθμίσεις δεν διατίθενται σε όλους μαζικά αλλά σταδιακά. Λίγη υπομονή άλλωστε δεν θα δεις και καμιά δραματική αλλαγή.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Inf3rn0_MaSt3R Κάνε χρήση της τροποποίησης και της πολλαπλής παράθεσης για να μην κάνεις συνεχόμενα posts και για να κάνεις τη ζωή μου ευκολότερη!!! :p

Ok ZXR Δεν ειμαι και τοσο εξικειωμένος με τα forum δηλαδη δεν μ'αρεσει να συμμετεχω ενεργα...

 

Off Topic on

 

Inferno Master τι τρελλο θεματακι στα windows ειναι αυτο?Μπορεις να πεις ποιο ειναι?

 

Off Topic of

Δεν ειναι θεμα απλα εχω ανεβασει την μπαρα ψηλα οπως στο linux ( σαν κλασικος linuxakias χεχε) και εχω βαλει ενα dock ωστε να μην εχω εικονιδια στην επιφανεια εργασιας αυτο

Nokia 6310 (2001), Nokia 7250(2003), Sony Ericsson W900(2006), Sony Ericsson Xperia neo V(2011), Huawei P8lite(2015)
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν κάποιος άλλος έχει αναφέρει αυτό το πρόβλημα...

Έχω την έκδοση 2.3.4 build 4.0.2.Α.0.62 με root και όταν τρέχουν απαιτητικές εφαρμογές στο κινητό, τότε το κινητό χάνει το σήμα, μέχρι μαλλον να απελευθερωθουν πάλι πόροι και να κανει αναζητηση σήματος..Άλλες φορές κάνει επαναφορά του σήματος και άλλες φορές μένει χωρίς σήμα...

Γνωρίζει κάποιος πως μπορεί να λυθεί αυτό το πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο καθε tweek εχει την γραμμη που ξεκιναει με # και εξηγειτ ειναι.Το περναω και αυτο?Ακομα την αντιγραφη που λες την κανουμε επικοληση στο τελος του built αρχειου?Κατω απο την τελευταια γραμμη?

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο καθε tweek εχει την γραμμη που ξεκιναει με # και εξηγειτ ειναι.Το περναω και αυτο?Ακομα την αντιγραφη που λες την κανουμε επικοληση στο τελος του built αρχειου?Κατω απο την τελευταια γραμμη?

 

Είτε την περάσεις είτε όχι, το ίδιο ακριβώς είναι... Δεν διαβάζονται αυτές οι γραμμές.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Χτες το βραδυ το δουλεψα λιγο ,δεν εχει θεμα με καθυστερησεις στο κουμπι της κλησης και γενικα ειναι αρκετα γρηγορο κι ανταποκρισιμο ,θα σου ελεγα να κανεις καθαρη εγκατασταση με την νεα αναβαθμιση και πιστευω οτι θα λυθουν τα οποια θεματακια εχεις

 

οταν λες καθαρη εγκατασταση? πως την κανω? για πες απο την αρχη? εχω τωρα την 431. τι κανω μολις δω οτι εχω αναβαθμιση?

αν απλα την περασω δεν θα ειναι καθαρη η εγκατασταση και ειμαι και root .

Θα χασω και το root

ακομα θα ηθελα λινκ για να κατεβασω την kernel 587, γιατι αν χασω το root πρεπει μετα να το ξανα κανω και θελω την kernel 587

ευχαριστω

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...