Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι βρε το ξερω για τους 160 χαρακτηρες το χω κανει ηδη :lol:

Ειμαι και σιγουρος ομως οτι οταν ειχα αγορασει το κινητο ειχε επιλογη μεγεθους γραμματοσειρας...Τελος παντων δε θα σκασουμε κιολας...Συνεχιζω να μη βρισκω το .bak ομως και γιαυτο θα σκασω :this:

 

Edit Με μια γρηγορη αναζητηση που εκανα σε παλαιοτερα post βρηκα οτι δεν γινοταν να αποθηκευτουν οι ρυθμισεις σε οσους το δοκιμαζαν γιατι κανεις δεν εβρισκε το minfree.bak .....Μονο με την εφαρμογη autokiller memory optimizer τις κραταει....Τεσπα...Και αλλη ερωτηση...Τα tweaks της ICS πιανουν στην GB???Αν τις περασω θα εχω κανα προβλημα??

Edited by firekostas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κατεβασα το opera mini ( τι διαφορα εχουν αυτα τα δυο? https://play.google.com/store/search?q=opera&c=apps) για να καταναλωνω λιγοτερα mb οταν το εχω στο 3g...αλλα το facebook που εχει μου φαινεται λιγο αθλιο,σε σχεση παντα με την εφαρμογη facebook που εχουμε στο κινητο...πως μπορω να βαλω κατι αντιστοιχο στο opera mini?

 

Ο ενας ειναι η full version του opera browser που υποστηριζει flash player και μπορεις να βλεπεις και βιντεο αλλα καταναλωνει αρκετα mb.Ο αλλος ειναι ο opera mini που ειπαμε τι κανει και δεν καταναλωνει mb....Για το facebook μεσω opera mini δεν μπορεις να κανεις τπτ...οσο χαλια και να σου φαινεται αυτος ειναι...Μη τα θελουμε και ολα δικα μας και full εφαρμογη και λιγα mb :cool:

Link to comment
Share on other sites

Edit Με μια γρηγορη αναζητηση που εκανα σε παλαιοτερα post βρηκα οτι δεν γινοταν να αποθηκευτουν οι ρυθμισεις σε οσους το δοκιμαζαν γιατι κανεις δεν εβρισκε το minfree.bak .....Μονο με την εφαρμογη autokiller memory optimizer τις κραταει....Τεσπα...Και αλλη ερωτηση...Τα tweaks της ICS πιανουν στην GB???Αν τις περασω θα εχω κανα προβλημα??

Το minfree.bak δεν το βρίσκαμε στην ICS. Εσύ είπες ότι έχεις την 2.3 οπότε δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα.

Στον Οδηγό αρχαρίων υπάρχουν tweaks και για την GB που πάνω κάτω είναι ίδια με αυτά της ICS οπότε ναι στην ερώτησή σου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε το ξερω για τους 160 χαρακτηρες το χω κανει ηδη :lol:

Ειμαι και σιγουρος ομως οτι οταν ειχα αγορασει το κινητο ειχε επιλογη μεγεθους γραμματοσειρας...Τελος παντων δε θα σκασουμε κιολας...Συνεχιζω να μη βρισκω το .bak ομως και γιαυτο θα σκασω :this:

 

Edit Με μια γρηγορη αναζητηση που εκανα σε παλαιοτερα post βρηκα οτι δεν γινοταν να αποθηκευτουν οι ρυθμισεις σε οσους το δοκιμαζαν γιατι κανεις δεν εβρισκε το minfree.bak .....Μονο με την εφαρμογη autokiller memory optimizer τις κραταει....Τεσπα...Και αλλη ερωτηση...Τα tweaks της ICS πιανουν στην GB???Αν τις περασω θα εχω κανα προβλημα??

 

Το minfree.bak δεν το βρίσκει όποιος έχει ICS, στην GB θα έπρεπε να το βλέπεις στον ίδιο ακριβώς φάκελο με το minfree

Με κάθε εφαρμογή τύπου autokiller memory optimizer μπορείς να "κρατήσεις" τις τιμές, γιατί στην ουσία δεν τις κρατάει, απλά τις περνάει σε κάθε εκκίνηση του κινητού.

 

Ουπς... Μας πρόλαβε ο αξιότιμος κ. mod...

Edited by rioener
Αργήσαμε...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απεγκατέστησα την facebook εφαρμογή, αλλά το θέμα είναι ότι καταργήθηκαν και οι FB επαφές από το βιβλίο επαφών.

Και είχα κάνει πολλή δουλειά με συγχωνεύσεις επαφών με νούμερο τηλεφώνου και του αντίστοιχου προφίλ, και είχα και φωτογραφίες στις περισσότερες επαφές χωρίς να χρειαστεί τίποτα παραπάνω.

Οπότε για όποιον θέλει αυτή τη λειτουργία να ΜΗΝ απεγκαταστήσει την εφαρμογή, εκτός αν υπάρχει άλλος τρόπος να ενημερωθούν οι επαφές.

 

Απλά χρησιμοποιείς το MyBackupRoot απο το Play Store κάνεις backup όλες σου τις επαφές με φωτό και πλήρης λεπτομέρειες σε κάθε επαφή.Και όταν τις επαναφέρεις κάποια στιγμή μπαίνουν πάλι κανονικά με τις φωτό και όλες τις λεπτομέρειες σε κάθε επαφή.

Link to comment
Share on other sites

για κάποιο λόγο, μου παγώνουν που και που τα widgets. πχ της μπαταρίας και το ρολόι. τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, πως κατεβαζει απο το pc companion; Το συνδέετε και σας λέει οτι έχει καινούρια ενημέρωση; Κάνετε κάτι αλλο; Για δώστε καμια πληροφορία επειδή δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο δεν κατεβάζει σε όλους μας την ενημερωση. Εστω ας την δει και ας μας πει μετά οτι το δίκτυο είναι ξερω ΄γω φορτωμένο και δεν μπορεί να κατεβάσει. Τι κουφό είναι αυτό που δεν την βρισκει καθόλου;

 

Υ.Γ Είμαι στην τελευταια εκδοση πριν απο αυτην που τρέχει τωρα και είναι εντελώς μαμα το κινητο. Ουτε καν ρουτ δεν έχω κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, πως κατεβαζει απο το pc companion; Το συνδέετε και σας λέει οτι έχει καινούρια ενημέρωση; Κάνετε κάτι αλλο; Για δώστε καμια πληροφορία επειδή δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο δεν κατεβάζει σε όλους μας την ενημερωση. Εστω ας την δει και ας μας πει μετά οτι το δίκτυο είναι ξερω ΄γω φορτωμένο και δεν μπορεί να κατεβάσει. Τι κουφό είναι αυτό που δεν την βρισκει καθόλου;

 

Υ.Γ Είμαι στην τελευταια εκδοση πριν απο αυτην που τρέχει τωρα και είναι εντελώς μαμα το κινητο. Ουτε καν ρουτ δεν έχω κάνει!

 

Nαι απλα το συνδεεις στο πισι ανοιγεις το pccomp. και σου πεταει μηνυμα κτλ..απλα η Sony δινει τις αναβαθμισεις σταδιακα ανα τον κοσμο διεθνως ,τοδικο μου φοραει νορβηγικη εκδοση

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

για κάποιο λόγο, μου παγώνουν που και που τα widgets. πχ της μπαταρίας και το ρολόι. τι μπορεί να φταίει?

 

Μηπως χρησιμοποιεις το Be Weather?

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Nαι απλα το συνδεεις στο πισι ανοιγεις το pccomp. και σου πεταει μηνυμα κτλ..απλα η Sony δινει τις αναβαθμισεις σταδιακα ανα τον κοσμο διεθνως ,τοδικο μου φοραει νορβηγικη εκδοση

 

 

Είμαστε 4-5 μέρες πίσω απο τους νορβηγους αν θυμάμαι καλά. Αρα κατα τις 10 του μήνα θα έρθει και κάτα εδω.

Αντε να δουμε γιατι πολύ μας αργησε αυτη η ενημέρωση!

 

Γράψε εντυπώσεις, επειδή αν δεν λυθούν τα bug και με αυτήν την ενημέρωση θα γυρισω στην 2.3. Lagαρει στα τηλεφωνήματα μέχρι να πατήσεις το κουμπί της κλήσης και μου την έχει βαρέσει στα νεύρα. Οσο θυμάμαι τι ωραία που ήταν η 2.3 .....

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 4-5 μέρες πίσω απο τους νορβηγους αν θυμάμαι καλά. Αρα κατα τις 10 του μήνα θα έρθει και κάτα εδω.

Αντε να δουμε γιατι πολύ μας αργησε αυτη η ενημέρωση!

 

Γράψε εντυπώσεις, επειδή αν δεν λυθούν τα bug και με αυτήν την ενημέρωση θα γυρισω στην 2.3. Lagαρει στα τηλεφωνήματα μέχρι να πατήσεις το κουμπί της κλήσης και μου την έχει βαρέσει στα νεύρα. Οσο θυμάμαι τι ωραία που ήταν η 2.3 .....

 

Αν και ειναι της γυναικας μου θα το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια και θα σου πω ,εκτος απο αυτο εχει τιποτα αλλο να δω ?

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Την μεγάλη καθυστέρηση (4-5 δευτερόλεπτα) την κάνει όταν είναι να πάρεις κλήση. Στα υπόλοιπα είναι σίγουρα πιο αργό από την 2.3 αλλά όχι σε ενοχλητικό επίπεδο. Γενικώς πέρα από αυτό, κοίταξε αν σαν αίσθηση σου φαίνεται πιο γρήγορο σε σκρολάρισμα και ανοιγμα εφαρμογών, αν κολλάει στο multitasking περισσότερο απο πριν και αν η μπαταρία σου φαίνεται να κρατάει περισσότερο ή λιγότερο από πριν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μόλις έκανα το tweak για να βρίσκει τα κανάλια 12 και 13 αλλά μάταια.

Τι μπορεί να κάνω λάθος;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Την μεγάλη καθυστέρηση (4-5 δευτερόλεπτα) την κάνει όταν είναι να πάρεις κλήση. Στα υπόλοιπα είναι σίγουρα πιο αργό από την 2.3 αλλά όχι σε ενοχλητικό επίπεδο. Γενικώς πέρα από αυτό, κοίταξε αν σαν αίσθηση σου φαίνεται πιο γρήγορο σε σκρολάρισμα και ανοιγμα εφαρμογών, αν κολλάει στο multitasking περισσότερο απο πριν και αν η μπαταρία σου φαίνεται να κρατάει περισσότερο ή λιγότερο από πριν.

 

Θα το δω αύριο και θα σου πω φιλε μου ,να ξερεις ομως οτι το τηλεφωνο της ειναι ηδη παραφορτωμένο ,εχει γυρω στο 1 gb ελεύθερο χωρο η καρτα (8αρα) ,το βουταει η μικρη οπου το βρει και το΄χει ρημαξει στις φωτογραφιες και τα βιντεο οποτε δεν ξερω αν θα ειναι οι εντυπώσεις μου 100% αντιπροσωπευτικές

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντεξα στον πειρασμο και αφου υπαρχει και λινκ για το ftf της 4.1.B.0.587 το φλασαρα τελικα. εγινε και το ροοτ...

σε γενικες γραμμες το κινητο ειναι αισθητα πιο γρηγορο απο οτι με την 4.1.B.0.43, κινειται πιο ανετα.. ακομα και οταν ανοιγεις τους κληθεντες! Απο αυριο ισως να εχω πιο ολοκληρομενη αποψη !

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το opera mini ( τι διαφορα εχουν αυτα τα δυο? https://play.google.com/store/search?q=opera&c=apps) για να καταναλωνω λιγοτερα mb οταν το εχω στο 3g...αλλα το facebook που εχει μου φαινεται λιγο αθλιο,σε σχεση παντα με την εφαρμογη facebook που εχουμε στο κινητο...πως μπορω να βαλω κατι αντιστοιχο στο opera mini?

 

Μπες στο touch.facebook.com Ετσι θα σου ανοίξει το facebook με παρόμοιο τρόπο με αυτόν της εφαρμογής για android. Ετσι μπαινω κι εγω με τον opera mini στο Ν8 γιατι η εφαρμογή του facebook για symbian ειναι για κλάματα.

Link to comment
Share on other sites

Βρες απο το play store και βαλε εναν δωρεαν task killer , εγω χρησιμοποιω το fast reboot λογω του οτι δεν τρεχει στο παρασκηνιο και εκτελειται μονο οταν το πατησω εγω.

 

δεν εννοω αυτο...γινεται να τις κλεισουμε μεσω των ρυθμισεων του κινητου?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να γινεται αυτο.Το μονο που ειχα δοκιμασει και εκανα ηταν μεσω του advanced task manager να βγαλω τις περισσοτερες εφαρμογες απο startup που τις εχει σχεδον ολες αλλα απαξ και ανοιξεις μια , μετα μονο με task killer κλεινει , εκτος αν εχεις κανεις καποιο τροπο να κανει exit στην συλλογη η στο play store οπως εχει ο opera.

 

Παντως στο galaxy mini που ειχα πριν παρω αυτο στην 2.3.7 που ειχε , υπηρχε μεσα μια αφαρμογη του συστηματος που εδειχνε τις ανοιχτες διεργασιες και με ενα κουμπι τις εκλεινε.

Link to comment
Share on other sites

Το minfree.bak δεν το βρίσκει όποιος έχει ICS, στην GB θα έπρεπε να το βλέπεις στον ίδιο ακριβώς φάκελο με το minfree

Με κάθε εφαρμογή τύπου autokiller memory optimizer μπορείς να "κρατήσεις" τις τιμές, γιατί στην ουσία δεν τις κρατάει, απλά τις περνάει σε κάθε εκκίνηση του κινητού.

 

Ουπς... Μας πρόλαβε ο αξιότιμος κ. mod...

 

Αυτο ακριβώς ειναι το θεμα μου.οτι εχω gb κανω ακριβως οτι μου λετε,μου βγαζει ειδοποιηση οτι δημιουργηθηκε το minfree.bak αλλα δεν υπαρχει πουθενα!ουτε με search το βρισκω!τελος παντων με το autokiller κανω την ιδια δουλεια οποτε μικρο το κακο..

 

Για τα tweaks αλλο λεω.αν κοιταξετε τα αρχεια των tweaks για ICS κ τα tweaks για gb ,αυτα της ICS εχουν περισσοτερα "πραματακια"!εγω ρωταω αν παρω το αρχειακι για ICS και το βαλω αυτουσιο σε GB θα πιανουν;

Link to comment
Share on other sites

Και αλλη ερωτηση...Τα tweaks της ICS πιανουν στην GB???

tweaks και για την GB που πάνω κάτω είναι ίδια με αυτά της ICS οπότε ναι στην ερώτησή σου.

 

Για τα tweaks αλλο λεω.αν κοιταξετε τα αρχεια των tweaks για ICS κ τα tweaks για gb ,αυτα της ICS εχουν περισσοτερα "πραματακια"!εγω ρωταω αν παρω το αρχειακι για ICS και το βαλω αυτουσιο σε GB θα πιανουν;

Δεν μπορείς να με κατηγορήσεις ότι δεν απάντησα!!!:lol::p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να με κατηγορήσεις ότι δεν απάντησα!!!:lol::p

 

 

7. Βελτίωση της ταχύτητα του UI και της απόκρισης

Κώδικας

#Improve UI frame rate and touch response

windowsmgr.max_events_per_sec=150

8. Tweaks για Qualcomm επεξεργαστές

Κώδικας

#Qualcomm specific tweaks:

debug.qctwa.statusbar=1

debug.qctwa.preservebuf=1

com.qc.hardware=true

9. Βελτίωση των frames κατά το scrolling

Κώδικας

#Improve Scrolling FPS

ro.max.fling_velocity=4000

10. Διαχείριση του γραφικού περιβάλλοντος μέσω της GPU

Κώδικας

#Enable hardware acceleration

# Render UI through GPU instead of CPU

# Αν προκαλέσει lags βάλτε μπροστά μια διέση ή σβήστε το

debug.sf.hw=1

11. Βελτίωση των συνδέσεων-επανασυνδέσεων βελτιώνει την μπαταρία

Κώδικας

# Smooths out constant disconnects and reconnects. Saves battery life!

ro.mot.eri.losalert.delay=1000

12. Απενεργοποίηση της αποστολής δεδομένων χρήσης

Κώδικας

#Disable sending usage data

ro.config.nocheckin=1

13. Φορτώνει τον launcher στη μνήμη

Κώδικας

#Force launcher into memory

ro.HOME_APP_ADJ=1

14. Αύξηση ποιότητας φωτογραφίων στο 100%

Κώδικας

#Raise JPG quality to 100%

ro.media.enc.jpeg.quality=100

15. Απενεργοποίηση της ένδειξης debugging στην statusbar

Κώδικας

#Disable debugging notify icon on statusbar

persist.adb.notify=0

16. Αύξηση της συνολικής ευαισθησίας

Κώδικας

#Increase overall touch responsiveness

debug.performance.tuning=1

video.accelerate.hw=1

17. Αύξηση ποιότητας βίντεο και φωτογραφίων

Κώδικας

#Raise photo and video recording quality

ro.media.dec.jpeg.memcap=8000000

ro.media.enc.hprof.vid.bps=8000000

18. Αύξηση της ταχύτητας του wi-fi

Κώδικας

#Wi-fi speed increase tweaks

net.ipv4.tcp_ecn=0

net.ipv4.route.flush=1

net.ipv4.tcp_rfc1337=1

net.ipv4.ip_no_pmtu_disc=0

net.ipv4.tcp_sack=1

net.ipv4.tcp_fack=1

net.ipv4.tcp_window_scaling=1

net.ipv4.tcp_timestamps=1

net.ipv4.tcp_rmem=4096 39000 187000

net.ipv4.tcp_wmem=4096 39000 187000

net.ipv4.tcp_mem=187000 187000 187000

net.ipv4.tcp_no_metrics_save=1

net.ipv4.tcp_moderate_rcvbuf=1

 

Καλα ναι οντως απαντησες ,αλλα αυτα εδω που εβαλα πανω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑ tweaks για την 2.3 :wacko:

Ρωταω λοιπον ανα συμπληρωσω και αυτα θα δουλεψουν???Πιο αναλυτικος δε μπορω να γινω νομιζω!!!!!Πιο κουραστικος θα το παλεψω :p

 

Υ.Γ. Τουλαχιστον ανεβαινουν τα posts μου και θα ανοιξει το Byu & Sell γρηγοροτερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γράψε εντυπώσεις, επειδή αν δεν λυθούν τα bug και με αυτήν την ενημέρωση θα γυρισω στην 2.3. Lagαρει στα τηλεφωνήματα μέχρι να πατήσεις το κουμπί της κλήσης και μου την έχει βαρέσει στα νεύρα. Οσο θυμάμαι τι ωραία που ήταν η 2.3 .....

 

Καλημερα,

Χτες το βραδυ το δουλεψα λιγο ,δεν εχει θεμα με καθυστερησεις στο κουμπι της κλησης και γενικα ειναι αρκετα γρηγορο κι ανταποκρισιμο ,θα σου ελεγα να κανεις καθαρη εγκατασταση με την νεα αναβαθμιση και πιστευω οτι θα λυθουν τα οποια θεματακια εχεις

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...