Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλό μήνα. Είμαι στην ics από τότε που πρωτοβγήκε (δεν είμαι root) και πρόβλημα μέχρι τώρα δεν είχα. Είχα βάλει και μεγαλύτερη κάρτα μνήμης, αλλά επειδή τη χρειάστηκα αλλού, την έβγαλα κι έβαλα αυτή που είχε εξ αρχής. Από τότε άρχισαν τα προβλήματα. Κολλάει συνεχώς το τηλέφωνο και για να ξεκολλήσει βγάζω τη μπαταρία. Παίζει να 'ναι η κάρτα ή να γυρίσω στην gb; Είμαι διακοπές κι οπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να πειραματιστώ εύκολα. Δεν έχω πολλές εφαρμογές ώστε να δικαιολογείται αυτό το χάλι! Ούτε live wallpapers, ούτε κάτι τέτοιο.
Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια την εκανα την αναβαθμιση.κατι διαφορετικο δεν ειδα.μηπως υπαρχει τροπος να δουμε τι ακριβως περιλαμβανει η συγκεκριμενη αναβαθμηση?
Link to comment
Share on other sites

παΐδια τo πήρα χθες τo κινητό και έχω μερικές αποριες!πως μπορώ να κάνω ομάδες τις επαφές?να σβήσω το αντίβαirουs που εχει?..θελω να βάλω κοσμοτε σύνδεση και θα μου δίνει και μερικά mb τζαμπα..υπαρχει περίπτωση να μου υπερχρεώνονται τ mb από κάποια εφαρμογή?

 

Σορρυ που ξανα κανω την ιδια ερωτηση αλλα δεν πηρα απαντηση 2 σελιδες πριν!

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ενδιαφέρονται να δοκιμάσουν JB μπορούν να δουν την CM10.

Υπάρχει και η xMoD.

 

Σημείωση: όσοι δεν γνωρίζουν πολλά, καλό είναι να αγνοήσουν το παρόν post.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι root οποτε ακολουθω τα βηματα του zxr... ευχαριστω!

και αντε μακαρι να μας δοθει επισημη αναβαθμιση...

 

δεν εχει τετοια επιλογη... αλλα θα ακολουθησω την συμβουλη του DeJaVu...

ευχαριστω παντως :)

Για να μην έχει τέτοια επιλογή μάλλον έχεις περάσει την Nordic έκδοση. Ελπίζω να μην είναι παραεισαγωγής το κινητό σου. Βάλε το handcent και ξεμπερδεύεις.

Καλησπέρα και καλό μήνα. Είμαι στην ics από τότε που πρωτοβγήκε (δεν είμαι root) και πρόβλημα μέχρι τώρα δεν είχα. Είχα βάλει και μεγαλύτερη κάρτα μνήμης, αλλά επειδή τη χρειάστηκα αλλού, την έβγαλα κι έβαλα αυτή που είχε εξ αρχής. Από τότε άρχισαν τα προβλήματα. Κολλάει συνεχώς το τηλέφωνο και για να ξεκολλήσει βγάζω τη μπαταρία. Παίζει να 'ναι η κάρτα ή να γυρίσω στην gb; Είμαι διακοπές κι οπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να πειραματιστώ εύκολα. Δεν έχω πολλές εφαρμογές ώστε να δικαιολογείται αυτό το χάλι! Ούτε live wallpapers, ούτε κάτι τέτοιο.

Μάλλον πρέπει να φταίει το γεγονός ότι η κάρτα σου είναι class 4 (αν δεν κάνω λάθος αυτή ήταν η κλάση της μαμάς κάρτας). Βάλε την παλιά σου για να βεβαιωθείς ότι φταίει αυτό.

παΐδια τo πήρα χθες τo κινητό και έχω μερικές αποριες!πως μπορώ να κάνω ομάδες τις επαφές?να σβήσω το αντίβαirουs που εχει?..θελω να βάλω κοσμοτε σύνδεση και θα μου δίνει και μερικά mb τζαμπα..υπαρχει περίπτωση να μου υπερχρεώνονται τ mb από κάποια εφαρμογή?

 

Βάλε άλλη εφαρμογή για διαχείριση επαφών όπως το DW Contacts, Go κτλ.

Να το σβήσεις.

Αν έχεις τα δεδομένα κλειστά δεν υπάρχει περίπτωση. Υπάρχουν προγράμματα που σε βοηθούν να ελέγχεις τον όγκο δεδομένων.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να φταίει το γεγονός ότι η κάρτα σου είναι class 4 (αν δεν κάνω λάθος αυτή ήταν η κλάση της μαμάς κάρτας). Βάλε την παλιά σου για να βεβαιωθείς ότι φταίει αυτό.

 

Και την έχω βάλει στο tablet με ταινίες και βιβλία. Για να δούμε, γιατί αν είναι αυτό, εντάξει. Αλλιώς θα πρέπει να περιμένω να τελειώσουν οι διακοπές για ο,τιδήποτε άλλο. Ευχαριστώ :)

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

@p3nny

Γενικά το κινητό ζεσταίνεται αλλά όχι σε σημείο να κολλάει. Κάνε μια επιδιόρθωση με SEUS κι αν δεν στρώσει η προς τα πίσω μετάβαση στην 2.3 γίνεται όπως περιγράφεται εδώ.

 

Eκανα επιδιορθωση με το SEUS και νομιζω πως εστρωσε δεν κολαει προς το παρων

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Brothers καλημέρα

Που λέτε εγώ χρησιμοποιώ το Gps αρκέτα συχνά .

Το άνοιγα και κατευθείαν κλειδώνε σήμα απο δορυφόρους και τα προγράμματα για πλοήγηση που δουλεύω και άλλα που απαιτούν gps signal δούλευαν ρολόι.

Το τελευταίο μήνα αργεί χαρακτηριστικά να κλειδώσει σήμερα , παίρνει 5-10 λεπτά και με εκνευρίζει.

Any clues παιδιά? Μπορώ να ενισχύσω το δέκτη με κάποιο τρόπο ? Υπάρχει κάτι που εμποδίζει την σωστή και γρήγορη λειτουργία?

Ευχαριστώ

have a nice a day

Link to comment
Share on other sites

Κάνε έναν καθαρισμό δεδομένων στα προγράμματα που έχεις και κάνουν χρήση του gps. Αφού το κάνεις ξανά φόρτωσε το πρόγραμμα πλοήγησης που χρησιμοποιείς. Την πρώτη φορά σίγουρα θα αργήσει αλλά λογικά από τη δεύτερη θα δεις βελτίωση.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί άλλη εφαρμογή για το ραδιόφωνο που να υποστηρίζει και rds, μνήμες κλπ; Η "μαμά" που έχει είναι ψιλοάθλια.

 

Μπορείς, αν φυσικά βρεις καμια της προκοπής...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.

 

Μετα απο κατι κουλα που μου εκανε το κινητο αποφασισα να ξαναπερασω το λογισμικο απο το PC Companion. Oλα κομπλε αλλα δεν μου λειτουργει το ιντερνετ μεσω παροχου. Ενω πριν λειτουργουσε κανονικα και σε μια φαση επαιξε και καταφερα να συνδεσω το gmail και τις επαφες μου μετα τιποτα. Υπαρχει καμια ρυθμιση manual? Οταν ειχα περασει την ΙCS 4.0 δεν ειχα κανει τιποτα κατευθειαν συνδεοταν. :blink:

 

Το ολο θεμα ειναι οτι εδω στο γραφειο δεν εχει WI-FI και δεν μπορω να σεταρω το κινητο και μου φαινεται περιεργο που δεν παιζει το ιντερνετ μεσω παροχου.

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα οτι στο θεμα για το σβησιμο μη απαραιτητων εφαρμογων στην ics εχει καποιες εφαρμογες για σβησιμο

τις οποιες στο ιδιο θεμα για την gb δεν ειναι μεσα στη λιστα αλλα στο τηλ μεσα υπαρχουν.

αυτες μπορω να τις σβησω η θα δημιουργηθει προβλημα?

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στην ICS είναι απλά με άλλο όνομα; Πες μας ποιες εφαρμογές είναι αυτές. Αν σου είναι εύκολο ανέφερέ τες όλες.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδεια,ο αδερφος μου λεει να αγορασει το neo v. θα ηθελα να μαθω αν ειναι καλο κινιτο η εχετε να μου προτινετε κατι αλλο αντιστιχο στο χρηματικο ποσο.ακομα μπορω αν το παρει να του κανω root και ν του περασω custom rom οπως στο χ8
Link to comment
Share on other sites

παιρνει ics?

 

Έχει παρει ήδη ics

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

μια χαρουλα!αξιζει να τν κρατισω η να βαλω custom rom κ πια μ προτινε

 

edit:υπαρχει περιπτωσει να παθει hard brick?

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

μια χαρουλα!αξιζει να τν κρατισω η να βαλω custom rom κ πια μ προτινεις?

 

Η δικιά μου γνώμη βάση ότι την ειχα περάσει δεν αξίζει να τη κρατήσεις..απ'οτι διαβάζω εδω καλύτερα custom,το πρόβλημα είναι ότι έχω παρατήσει τα flashαρισματα με το neo v κ δε ξέρω ποια να βάλεις!!πρέπει νομίζω να ξεκλειδώσεις κ bootloader..

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

1)Το πρόβλημα αυτό το είχα ξανααναφερει πριν κάποιους μήνες...

Είμαι root στην 4...

Λοιπόν από τότε που αγόρασα το κινητό έχω το ίδιο πρόβλημα, με εφαρμογές και παιχνίδια (όχι με όλα, μερικά λειτουργούν σωστά)...πάνω που πάνε να ξεκινήσουν σβήνουν και μου βγάζει την κεντρική οθόνη, πολλές φορές χωρίς καμιά προειδοποίηση και άλλες φορές μου βγάζει ένα παράθυρο που λέει για σφάλμα και εξαναγκαστικό κλείσιμο, απεγκατέστησα και ξαναεγκατέστησα τις εφαρμογές με το πρόβλημα αλλά δεν άλλαξε κάτι...Μου το κάνει σε πάρα πολλές...για αυτό και έχω αγανακτ΄σει...Έχω κάνει πολλές επανεκινήσεις στο κινητό, αλλά δεν φτειάχνει το πρ΄βλημα...Μήπως πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο πρόγραμμα? ή γενικά μήπως πρέπει να κάνω κάτι για να φτειάξει;;;

 

2) Κάθε φορά που απεγκαθιστώ εφαρμογές κάνω όλες τις εκκαθαρίσεις που έχει να επιλέξεις το sd maid...Παρατήρησα όμως ότι κάποιες μεγάλες (πάνω από 100mb) όταν τις έσβησα συνέχιζαν και μετά την εκκαθάριση να πιάνουν χώρο στην sd...που σημαίνει ότι μου αφήνουν υπολείμματα...τι πρέπει να κάνω? μου γεμίζει η κάρτα χωρίς λόγο...Πείτε καμιά ιδέα...θα δοκιμάσω ότι μου πείτε...

 

PLEASE HELP....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... αντιμετοπιζω εδω και μια βδομαδα ενα προβλημα με ο κινητο μου... Εχω βαλει το Go Locker (δε ξερω αν φταίει αυτο) και μερικες φορες αρχιζει η οθονη να φωτιζει μονη της ενω ειναι κλειδωμενο... σβηνει και μετα απο 1 δευτερο ξαναφωτιζει.. τι φταίει.. μηπως ξερεται πως διορθωνεται?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως στην ICS είναι απλά με άλλο όνομα; Πες μας ποιες εφαρμογές είναι αυτές. Αν σου είναι εύκολο ανέφερέ τες όλες.

 

λοιπον με μια γρηγορη ματια ειδα

adobereader

antradioservice

appextra

livewaremanager

neoreader

officesuite

playnow

googletalk

street view

 

συγχωρεστε με εαν εχω κανει καποιο λαθος.

 

παιδια εχω ενα προβλημα με το tweaking στην 2.3

χρησιμοποιω τον yaffs explorer και παω στο minfree και δεν μου

το ανοιγει γαι να γραψω τις νεες τιμες και ουτε την επιλογη d/w δεν βρισκω για να την τικαρω

καμια βοηθεια?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

εγω που δεν ειμαι ροοτ και γενικα δεν εχω πειραξει τιποτα στο κινητο,ποτε θα μπορεσω να βαλω την ics; ξερετε ποτε βγαινει επισημα για το κινητο μας;

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...