Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@aleko94, στο xda έχει κάνει ένας μια λίστα εφαρμογών συστήματος που έχει αφαιρέσει χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα στο τηλέφωνό του.Φοράει JB.

Εφαρμογές που αφαιρούνται με ασφάλεια* :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2018587

Backup όλων των εφαρμογών :

https://docs.google.com/folder/d/0B0C-PiM6wnSSZ1BwSG8tYzFESEE/edit

 

*εφόσον δεν τις χρησιμοποιούμε.Πχ αν κάποιος χρησιμοποιεί το email της LG ( πχ εγώ ) δεν πρέπει να αφαιρέσει το LGemail.apk

 

Πάντως αν το σκεφτείς τσάμπα αφαιρούμε apk που μπορούν απλά να απενεργοποιηθούν ( πχ μουσική, συλλογή, face unlock,qslide,μηχανή κειμένου ομιλίας κτλ ).Το μόνο που κερδίζουμε με την αφαίρεση αντί της απενεργοποίησης είναι ελάχιστα mb χώρου και όχι RAM.Για όσες εφαρμογές δεν έχουν δυνατότητα απενεργοποίησης τότε ναι να τις αφαιρούμε εφόσον μας είναι άχρηστες.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε να σαι καλα το ειχα δει και εγω αυτο αλλα δεν μ εκανε... ειχαμε αφαιρεσει καμια 50 αρια με τον λεο και τσουλουσε γαζωνε... :kill:

 

Σημειωση. Την υπογραφη που εχεις μη την βγαλεις...εψαχνα σοβαρο browser και χαρη σε εσενα που το ειδα γραφω απο τον boat browser τωρα που ουτε τον ηξερα... οι υπολοιποι browser ετσι οπως ηταν η ετσι οπως τους κανανε (βλεπε οπερα) ανοιγεις το λαπτοπ για να κανεις γρηγορα την δουλεια σου...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες,καταρχην γεια σας και απο εμενα,νεος στο Forum..οποτε συχγωρεστε τα οποια λαθάκια μου!

παρηγγειλα κι εγω πριν λιγες μερες το "κινητακι",λογικα μεσα στην εβδομαδα θα το εχω για να πω κι εγω τις εντυπωσεις μου..ελπιζω η LG να μην με απογοητευσει,μιας και ειναι το πρωτο μου κινητό της εταιρίας γιατι δεν την εμπιστευομουν και τοσο παλαιοτερα(στα κινητα,ολα τα αλλα LG ειναι στο σπιτι μου!),αλλα πλεον θεωρω οτι αναπτύσσεται με γοργούς ρυθμους (βλεπε optimus G II) και πιστευω οτι σε λιγα χρονια θα ειναι πολυ πολυ υπολογίσιμη!

 

Υ/Γ: ειδατε ποσο ανεβηκε τελευταια η τιμη του???

(ευτυχώς το πρόλαβα στα 240 και κατι €)

Link to comment
Share on other sites

Σημειωση. Την υπογραφη που εχεις μη την βγαλεις...εψαχνα σοβαρο browser και χαρη σε εσενα που το ειδα γραφω απο τον boat browser τωρα που ουτε τον ηξερα...

 

Και στην υπογραφή μου να μην τον είχα θα τον έβρισκες πάντως γιατί είναι ο 5ος σε πωλήσεις.:) Εμένα μου αρέσει γιατί έχει desktop broswer interface ( όχι σαν τους firefox,opera,chrome,stock ) και γιατί σε αντίθεση με τον Dolphin δεν με πετάει ποτέ έξω.:)

 

Υ/Γ: ειδατε ποσο ανεβηκε τελευταια η τιμη του???(ευτυχώς το πρόλαβα στα 240 και κατι €)

 

Ναι κι εγώ το είχα δει αυτό.Μάλλον πουλάει καλά τελευταία :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα λεω να περασω σημερα αυτον τον kernel, αξιζει?

Γινεται να το κανω σε stock rom και ποια ειναι η διαδικασια?

Ηδη εχω κατεβασει το rar αρχειο. Ευχαριστω.

 

Σύμφωνα με την υπογραφή σου φοράς τον iodak kernel. Με την ίδια διαδικασία περνάς και τον ΟΡ. Σε stock δεν ξέρω την απόδοση του, σε custom που τον έχω δοκιμάσει είναι πιο "καθαρός" απο τον iodak γιατί δεν έχει overclock και διάφορα καλούδια, έχει γενικά καλή απόδοση και μπαταρία αλλά πλεον δεν τον χρησιμοποιώ γιατι σε πολυ υψηλές θερμοκρασίες λαγκάρει. Βέβαια μιλάμε για θερμοκρασίες μετά απο πλοήγηση μιας ώρας με το κινητό να το χτυπάει ο ήλιος στο αυτοκίνητο. Δεν χάνεις τίποτα να τον δοκιμάσεις πάντως και κρίνεις μόνος σου μετά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορώ να βοηθήσω για την ώρα επειδή είμαι σε ένα μέρος στην Εύβοια που δεν έχει ούτε μια γραμμή σήμα gsm.

 

Καλά να περνάτε...ήδη με τρώει να σπρώξω το νεξους για 4Χ ...

Link to comment
Share on other sites

 

Υ/Γ: ειδατε ποσο ανεβηκε τελευταια η τιμη του???

(ευτυχώς το πρόλαβα στα 240 και κατι €)

 

Η τιμή του ανέβηκε εικονικά.

Κ αυτό συνέβη γιατί τα φτηνά σκρουτζομάγαζα σταμάτησαν να το διαθέτουν,προφάνως γιατί ξεπούλησαν και δεν έφεραν ή δεν έχουν προλάβει ακόμα να φέρουν νέες παρτίδες.

Έτσι φαίνονται τώρα μόνο τα μεσαία και ακριβά μαγαζιά και η τιμή του εικονικά έχει αυξηθεί.

Στο πλαίσιο που θυμάμαι την κίνηση της τιμής του,τώρα έχει φτάσει στα κατώτερα επίπεδα (299€)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτη την επιλογη στο KDZ Software Update τι να επιλεξω σε πολλους οδηγους βλεπω οτι πρεπει στην επιλογη Type πρεπει να βαλω 3GQCT και οχι CDMA μπορει καποιος να με διαφωτισει πανω σε αυτο?τι πρεπει να βαλω :P
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα μολις συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη,...Ενω επιλεγω mtp συχρονισμος μεσων για μεταφορα αρχειων μολις παω να μεταφερω οοιοδηποτε αρχειο κ αν θελω μου βγαζει μηνυμα στον υπολογιστη η συσκευη δεν ανταποκρινεται ή εχει αποσυνδεθει..μηπως ξερει κανεις για ποιο λογο το κανει???ειμαι με στοκ ρομ
Link to comment
Share on other sites

οριστε:https://docs.google.com/file/d/0B02bscq5ukHyRVZvaXVPVld5b28/edit?usp=docslist_api

 

Πατησα τον συνδεσμο και μου βγαζει Λυπούμαστε, το αρχείο που ζητήσατε δεν υπάρχει. Σου ειναι ευκολο να το ξαναστειλεις?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε να σαι καλα το ειχα δει και εγω αυτο αλλα δεν μ εκανε... ειχαμε αφαιρεσει καμια 50 αρια με τον λεο και τσουλουσε γαζωνε... :kill:

 

Σημειωση. Την υπογραφη που εχεις μη την βγαλεις...εψαχνα σοβαρο browser και χαρη σε εσενα που το ειδα γραφω απο τον boat browser τωρα που ουτε τον ηξερα... οι υπολοιποι browser ετσι οπως ηταν η ετσι οπως τους κανανε (βλεπε οπερα) ανοιγεις το λαπτοπ για να κανεις γρηγορα την δουλεια σου...

 

 

Πραγματι ειναι καλυτερος απο όλους τους γνωστούς.Και γω αυτόν χρησιμοποιούσα εδω και καιρο. Ομως εχω λιγες μερες που χρησιμοποιώ τον Baidu και εχω παθει πλάκα. Κάτι ψιλα αν διορθώσουν θα ναι αλλου μετα. Αλλα χωρις την T5 engine, γιατι γινεται πιο αργος.

Link to comment
Share on other sites

Πατησα τον συνδεσμο και μου βγαζει Λυπούμαστε, το αρχείο που ζητήσατε δεν υπάρχει. Σου ειναι ευκολο να το ξαναστειλεις?

Ευχαριστω

 

https://docs.google.com/folder/d/0B0C-PiM6wnSSZ1BwSG8tYzFESEE/edit

 

Παιδιά δεν μπορώ να βοηθήσω για την ώρα επειδή είμαι σε ένα μέρος στην Εύβοια που δεν έχει ούτε μια γραμμή σήμα gsm.

Καλά να περνάτε...ήδη με τρώει να σπρώξω το νεξους για 4Χ ...

 

Kαλές διακοπές να έχεις Λεωνίδα :) Δεν περιμένεις να χτυπήσεις το G όταν θα πάει στα 280? :)

 

Μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτη την επιλογη στο KDZ Software Update τι να επιλεξω σε πολλους οδηγους βλεπω οτι πρεπει στην επιλογη Type πρεπει να βαλω 3GQCT και οχι CDMA μπορει καποιος να με διαφωτισει πανω σε αυτο?τι πρεπει να βαλω :P

 

CDMA

 

Εχω ενα θεμα μολις συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη,...Ενω επιλεγω mtp συχρονισμος μεσων για μεταφορα αρχειων μολις παω να μεταφερω οοιοδηποτε αρχειο κ αν θελω μου βγαζει μηνυμα στον υπολογιστη η συσκευη δεν ανταποκρινεται ή εχει αποσυνδεθει..μηπως ξερει κανεις για ποιο λογο το κανει???ειμαι με στοκ ρομ

 

Εγώ για τη μεταφορά αρχείων μέσω mtp, αφού πατήσω παράβλεψη στο μήνυμα στο κινητό, κάνω drag & drop, σύρσιμο δλδ.Το copy paste δεν ανταποκρίνεται.Για δοκίμασε να πατήσεις παράβλεψη και να κάνεις σύρσιμο.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

q slide ξερουμε ποτε και αν θα κυκλοφορισει???

απιστευτο να εχει μεχρι και το L9 και οχι το 4X..αυτες οι φαεινες αναβαθμισεις της LG!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έρθει επίσημα το qslide.Η σημερινή over the air ( :!: δεν το περίμενα αυτό :!: ) ενημέρωση στη V20b πρέπει να είναι η τελευταία ενημέρωση που θα έχουμε ( ναι είμαι απαισιόδοξος,το ξέρω ) :)

 

Όσοι έχουν ρουτάρει το κινητό τους η επίσημη ΟΤΑ ενημέρωση δεν θα γίνει δεκτή στο τέλος, να το ξέρετε.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έρθει επίσημα το qslide.Η σημερινή over the air ( :!: δεν το περίμενα αυτό :!: ) ενημέρωση στη V20b πρέπει να είναι η τελευταία ενημέρωση που θα έχουμε ( ναι είμαι απαισιόδοξος,το ξέρω ) :)

 

Όσοι έχουν ρουτάρει το κινητό τους η επίσημη ΟΤΑ ενημέρωση δεν θα γίνει δεκτή στο τέλος, να το ξέρετε.

 

Καλησπερα φιλε ipred!!!ευχαριστω για το tip με τη μεταφορα δεδομενων μεσω usb...θελω να ρωτησω γιατι το ξαναειδα καπου..βγηκε update της συσκευης μας fota??εχω κανει ροοτ στην stock jb θα μπορεσει να μου εμφανησει το update??αν οντως εχει βγει καποιο update που μπορουμε να βρουμε το flashable.zip για να το βαλουμε απο το cwm??υπαρχει αυτη η δυνατοτητα

 

Υ.Γ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2393902 πως σου φαινεται η συγκεκριμενη???ξερω οτι δεν ασχολησεε με custom το εχεις ξαναπει αλλα με ενδιαφερει η αποψη σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε ipred!!!ευχαριστω για το tip με τη μεταφορα δεδομενων μεσω usb...θελω να ρωτησω γιατι το ξαναειδα καπου..βγηκε update της συσκευης μας fota??εχω κανει ροοτ στην stock jb θα μπορεσει να μου εμφανησει το update??αν οντως εχει βγει καποιο update που μπορουμε να βρουμε το flashable.zip για να το βαλουμε απο το cwm??υπαρχει αυτη η δυνατοτητα

 

Σε μένα ( Ολλανδικό έχω ) ήρθε ΟΤΑ λίγα λεπτά πριν κάνω το προηγούμενο post.:) Το update εμφανίζεται κανονικά κι ας έχεις root ΑΛΛΑ αφού κατέβει και αφού γίνει restart για να εγκατασταθεί , βγαίνει ένα μήνυμα μετά το restart που λέει ότι η firmware δεν μπορεί να εγκατασταθεί σε συσκευές που έχουν γίνει root.Επομένως ή φλασάρεις ξανά τη V20A για να φύγει το root και μετά να κάνεις το OTA update στην 20b χωρίς φλασάρισμα πλέον ή δεν βγάζεις το root και φλασάρεις μέσω του kdz update τη V20B μέσω του αρχείου που θα βρεις εδώ :http://lg-phone-firmware.com/index.php?mod=Lg+Optimus+4X+HD&paese=NLD%2FNLD%28NETHERLANDS%29&id_mod=15 και μετά ξαναρουτάρεις.

 

Υ.Γ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2393902 πως σου φαινεται η συγκεκριμενη???ξερω οτι δεν ασχολησεε με custom το εχεις ξαναπει αλλα με ενδιαφερει η αποψη σου.

 

Νομίζω κάποιος φίλος εδώ μέσα την έχει βάλει οπότε είναι ο αρμόδιος να απαντήσει.Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για πράγματα που δεν έχω δοκιμάσει.:)

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Πατησα τον συνδεσμο και μου βγαζει Λυπούμαστε, το αρχείο που ζητήσατε δεν υπάρχει. Σου ειναι ευκολο να το ξαναστειλεις?

Ευχαριστω

 

για δοκιμασε:https://www.dropbox.com/s/jtqi0rwtfujeuan/LiveWallpapersPickerbin.apk :)

Link to comment
Share on other sites

για δοκιμασε:https://www.dropbox.com/s/jtqi0rwtfujeuan/LiveWallpapersPickerbin.apk :)

 

Κατεβηκε , σε ευχαριστω. Οταν επιλεγω εγκατασταση στο τελος μου βγαζει μηνυμα οτι η εφαρμογη δεν εγκατασταθηκε. Εχει αλλο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Κατεβηκε , σε ευχαριστω. Οταν επιλεγω εγκατασταση στο τελος μου βγαζει μηνυμα οτι η εφαρμογη δεν εγκατασταθηκε. Εχει αλλο τροπο?

 

δεν γινεται με εγκατασταση.. πρεπει να το βαλεις στο system/app μεσω καποιου root explorer. αλλαζεις τα permisions, και reboot

τα permision πρεπει να ειναι rw-r-r

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δίνω ενα 4x,απλά και μόνο για τη μεταβάση στο g,αν ενδιαφέρεται κάποιος ας μ στείλει pm για τς λεπτομέρειες.

υ.γ. γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βάλω αγγελεία στο foroum?(επίσης pm κ ευχαριστώ εκ των προτέρων)

Σόρρυ για το off topic.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα ( Ολλανδικό έχω ) ήρθε ΟΤΑ λίγα λεπτά πριν κάνω το προηγούμενο post.:) Το update εμφανίζεται κανονικά κι ας έχεις root ΑΛΛΑ αφού κατέβει και αφού γίνει restart για να εγκατασταθεί , βγαίνει ένα μήνυμα μετά το restart που λέει ότι η firmware δεν μπορεί να εγκατασταθεί σε συσκευές που έχουν γίνει root.Επομένως ή φλασάρεις ξανά τη V20A για να φύγει το root και μετά να κάνεις το OTA update στην 20b χωρίς φλασάρισμα πλέον ή δεν βγάζεις το root και φλασάρεις μέσω του kdz update τη V20B μέσω του αρχείου που θα βρεις εδώ :http://lg-phone-firmware.com/index.php?mod=Lg+Optimus+4X+HD&paese=NLD%2FNLD%28NETHERLANDS%29&id_mod=15 και μετά ξαναρουτάρεις.

Μήπως έχει σημασία ο τρόπος με τον οποίο είχε γίνει η εγκατάσταση της 20A?

Εγώ που την είχα κάνει με τον "επίσημο" τρόπο και παρά το γεγονός ότι είχα root και ξεκλείδωτο bootloader(*) η αναβάθμιση μέσω OTA έγινε κανονικά και όχι μόνον αυτό αλλά κράτησε και το root και τον bootloader

 

 

http://img18.imageshack.us/img18/7968/ogqf.png

 

(*) απλά το είχα ξεκλείδωτο, δεν είχα περάσει κάποιο custom recovery.

Edited by menes
Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά βλέπω στο review του gsmarena ότι η μπαταρία είναι απογοητευτική (όταν είχε μόνο 4.0 ICS).

Με τις τελευταίες Cyanogenmod κρατάει περισσότερο η μπαταρία;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά βλέπω στο review του gsmarena ότι η μπαταρία είναι απογοητευτική (όταν είχε μόνο 4.0 ICS).

Με τις τελευταίες Cyanogenmod κρατάει περισσότερο η μπαταρία;

 

Υπάρχει ενας κερνελ optimus prime λεγεται τον φτιαχνει ενας κυπριος και οσοι τον εχουν σε συνδυασμο με cm η στοκ εχουν τρομερη ζωη μπαταριας.Ενας ειχε ανεβασει ενα screenshop με 3 και κατι μερες χρηση....Γενικα εγω πιστευω οτι αξιζει η αγορα αν και πολλοι δν ειναι ευχαριστημενοι....

Link to comment
Share on other sites

αυτος ειναι ο κερνελ Optimus Prime V2.53? αυτοσ ειναι αρχειο ζιπ πως τον περναμε?εγω ειμαι στοκ με jb k εχω μονο ροοτ θελει να κανω κατι ακομα? περναει με το recovery του android?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει σημασία ο τρόπος με τον οποίο είχε γίνει η εγκατάσταση της 20A?Εγώ που την είχα κάνει με τον "επίσημο" τρόπο και παρά το γεγονός ότι είχα root και ξεκλείδωτο bootloader(*) η αναβάθμιση μέσω OTA έγινε κανονικά και όχι μόνον αυτό αλλά κράτησε και το root και τον bootloader

 

Πιθανόν να οφείλεται σε αυτό που λες η διαφορά μας.:)

 

Μέχρι στιγμής στο XDA η μόνο διαφορά που έχει αναφερθεί είναι το zoom στα sms.Αχρειάστο είναι για μένα.

 

Θα ήθελα αν μπορεί να ανεβάσει κάποιος το gps.conf της 20B για να δω αν υπάρχει διαφοροποίηση με το αντίστοιχο της 20Α.Το αρχείο βρίσκεται μέσα στο /system/etc.Thanks:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...