Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια...ειμαι καινουργιοσ χρηστησ του lg 4x .k ενω εχω κανει κανονικα τις επισημες αναβαθμισεις με το που ανοιγω το κινητο χωρις να εχω ανοιξει ουτε μια εφαρμογη μ χρησιμοποιει 670 mb aπο τν ραμ. μπορω να κανω κατι γι αυτο η απλα ετσι ειναι το τηλεφωνο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια...ειμαι καινουργιοσ χρηστησ του lg 4x .k ενω εχω κανει κανονικα τις επισημες αναβαθμισεις με το που ανοιγω το κινητο χωρις να εχω ανοιξει ουτε μια εφαρμογη μ χρησιμοποιει 670 mb aπο τν ραμ. μπορω να κανω κατι γι αυτο η απλα ετσι ειναι το τηλεφωνο.

 

Νορμαλ ειναι αλλά με θες κανε ρουτ να πετάξεις(η να παγωσεις) ότι δεν θες να τρέχει στο παρασκήνιο

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο διακοπες και εβαλα την jb στο κινητο.

Απορω πραγματικα...γιατι καποια μελη την εβρισκαν χειροτερη.

Ειναι ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ καλυτερη...

Το project butter δινει ρεστα το κινητο δουλευει στα 60 fps και φενεται στα μενου του.

Το i/o εχει βελτιωθει σημαντικα, to browsing με τον στοκ browser ειναι απλα απιστευτα ομαλο σε σχεση με την ics...

Το quadrant εδειξε 5200 score σε αντιθεση με την ics που ειχα 4200-4300 (oxi οτι με νοιαζει τι λεει το benchmark απλα αναφορα κανω), το μενου του απλα απιστευτο, ο καιρος απο την accuweather πολυ ομορφος.

Το εχω στα χερια μου 30 λεπτα και δεν εχω βρει ουτε ενα μειον πλην της μνημης που ειναι λιγοτερη ελευθερη σε σχεση με την ics.

Με ics ειχα 500-550 και τωρα 280-300.

Μενει να δοκιμασω gps και καμερα. Μπραβο στην lg...Για στοκ ρομ 4.1 τα παει πολυ καλα, το κινητο στην κυριολεξια μεταμορφωθηκε.

Φαντασου να φαει κανενα modded rom απο xda....

 

edit: Η διαφορα στο smoothness φενεται ακομα και απο το unlock screen το πως ξεκλειδωνει ο κυκλος...Καμια σχεση με την ics.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο διακοπες και εβαλα την jb στο κινητο.

Απορω πραγματικα...γιατι καποια μελη την εβρισκαν χειροτερη.

Ειναι ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ καλυτερη...

Το project butter δινει ρεστα το κινητο δουλευει στα 60 fps και φενεται στα μενου του.

Το i/o εχει βελτιωθει σημαντικα, to browsing με τον στοκ browser ειναι απλα απιστευτα ομαλο σε σχεση με την ics...

Το quadrant εδειξε 5200 score σε αντιθεση με την ics που ειχα 4200-4300 (oxi οτι με νοιαζει τι λεει το benchmark απλα αναφορα κανω), το μενου του απλα απιστευτο, ο καιρος απο την accuweather πολυ ομορφος.

Το εχω στα χερια μου 30 λεπτα και δεν εχω βρει ουτε ενα μειον πλην της μνημης που ειναι λιγοτερη ελευθερη σε σχεση με την ics.

Με ics ειχα 500-550 και τωρα 280-300.

Μενει να δοκιμασω gps και καμερα. Μπραβο στην lg...Για στοκ ρομ 4.1 τα παει πολυ καλα, το κινητο στην κυριολεξια μεταμορφωθηκε.

Φαντασου να φαει κανενα modded rom απο xda....

 

edit: Η διαφορα στο smoothness φενεται ακομα και απο το unlock screen το πως ξεκλειδωνει ο κυκλος...Καμια σχεση με την ics.

 

φιλε θα συμφωνησω μαζι σου αλλα με δυσαρεστει το γεγονος οτι σε stock launcher η συσκευη σε ΟΛΟΥΣ ΜΑ ΟΛΟΥΣ ΟΜΩΣ κανει redraws(δλδ οταν πατησεις το home button καμια φορα σβηνουν ολα τα εικονιδια απο την οθονη κ κανουν γυρω στα 8-10 δευτερολεπτα να επανελθουν κ να "ξε-παγωσει"η συσκευη..αυτο εχω μοναδικο μεμπτο της jb κ εχω ψαξει ουτε κ εγω ξερω ποσο για να το διορθωσω αλλα δεν γνται..μονο με custom διορθωνεται κ με ενα script..αναγκαστικα να περασω τον nova που ειναι τελειος και απροβληματιστος αλλα πραγματικα μ αρεσει απιστευτα ο stock με τα widget που εχει ηδη μεσα,πραγμα που σημαινει οτι δεν μπορω να τα χρησιμοποιησω σε 3rd party app π.χ nova,appex,adw κ τα σχετικα..το μονο παραπτωμα της Jb για μενα στην συσκευη μου μεχρι στιγμης.Εχεις παρατηρησει μηπως κατι σχετικο ἠ οχι??

Link to comment
Share on other sites

Ο Nova ειναι μονόδρομος παιδιά ,το έχουμε αναλύσει διεξοδικά μέσα στο νήμα και θα συμφωνήσω ότι ο stock της lg ειναι πολυ καλός...στο μάτι
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει τα redraws που λες, αλλα οχι για πανω απο 2 δευτερα και μου το εκανε μονο μια φορα.

Τωρα απο κει και περα ισως δεν το εχω φορτωσει ακομα για να δω κατι παραπανω.

Θα το δω και θα σας πω. Παντως γενικα πιστευω οτι μια custom rom θα δωσει πολυ ωθηση στο κινητο και στις επιδοσεις και στην μνημη αλλα και τις θερμοκρασιες. Πιστευω οτι το τηλεφωνο δουλευει συνεχεια ψηλα και μαλλον θελει αλλο governor.

Μπορει να κανω και λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρα και το gps ολα καλα. Λιγο πιο γρηγορο.

Με την καμερα ομως η ποιοτητα του βιντεο κυμαινεται στα ιδια επιπεδα.

Το προβλημα με το βιντεο ειναι οτι τραβαει με χαμηλο bitrate 10-11000 με αποτελεσμα να ειναι ορατα αρκετα artifacts.

Προφανως θα πρεπει να δοκιμασω ξανα με camera jb+ και το bitrate x2.

Εσεις εχετε δοκιμασει καποιο?

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το κινητό απο ένα ιντερνετομάγαζο, δεν υπάρχει λόγος ακόμα να αναφέρω ποιό, και θέλω να λίγο τα φώτα σας. Η συσκευασία δεν έχει κάποια ταινία ασφαλείας που να γράφει LG η κάτι τέλος πάντων, παρά 2 στρόγγυλα αυτοκόλλητα τα οποία ξεκολλάνε άνετα. Έτσι ήταν και τα δικά σας? Το κινητό μέσα βέβαια είναι άθικτο με ζελατίνες γύρω γύρω και στην οθόνη, χωρίς δαχτυλιές κτλ, η μπαταρία σφραγισμένη με ταινια ασφαλείας και όλα καλά. Υπάρχει κανένας λόγος για να το επιστρέψω? Τέλος να συμπληρώσω οτι είναι πολωνικό. Edited by Mak82
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρα και το gps ολα καλα. Λιγο πιο γρηγορο.

Με την καμερα ομως η ποιοτητα του βιντεο κυμαινεται στα ιδια επιπεδα.

Το προβλημα με το βιντεο ειναι οτι τραβαει με χαμηλο bitrate 10-11000 με αποτελεσμα να ειναι ορατα αρκετα artifacts.

Προφανως θα πρεπει να δοκιμασω ξανα με camera jb+ και το bitrate x2.

Εσεις εχετε δοκιμασει καποιο?

 

Το GPS τελικά ο μόνος τρόπος για πιάσω σήμα γρήγορα είναι με ανοικτά τα δεδομένα.

Για την κάμερα τώρα,μέχρι το απόγευμα είναι καλή.Από εκεί και πέρα καλύτερα να την ξεχάσεις.Γιατί σε τεχνητό και χαμηλό φωτισμό είναι απαράδεκτη.Φωτογραφία ίσως και την παλέψεις αλλά βίντεο μην μπεις καν στον κόπο.

Έχω δοκιμάσει πολλές εφαρμογές για κάμερα αλλά αυτές που κράτησα τελικά είναι η paper camera,η Camera ZOOM FX και η snap που μπορώ να φτιάξω

ρυθμίσεις στο βίντεο όπως μου αρέσει.

 

Μόλις παρέλαβα το κινητό απο ένα ιντερνετομάγαζο, δεν υπάρχει λόγος ακόμα να αναφέρω ποιό, και θέλω να λίγο τα φώτα σας. Η συσκευασία δεν έχει κάποια ταινία ασφαλείας που να γράφει LG η κάτι τέλος πάντων, παρά 2 στρόγγυλα αυτοκόλλητα τα οποία ξεκολλάνε άνετα. Έτσι ήταν και τα δικά σας? Το κινητό μέσα βέβαια είναι άθικτο με ζελατίνες γύρω γύρω και στην οθόνη, χωρίς δαχτυλιές κτλ, η μπαταρία σφραγισμένη με ταινια ασφαλείας και όλα καλά. Υπάρχει κανένας λόγος για να το επιστρέψω? Τέλος να συμπληρώσω οτι είναι πολωνικό.

 

Επειδή κι εγώ είχα φάει μια φρίκη στην αρχή,μην ανησυχείς.Έτσι είναι σε όλους τελικά.

Edited by wpandroidios
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της κάμερας εχεις δίκιο αλλά μην ξεχνάς οτι εκεί το κινητο εν μέρει πονάει σε σχέσημε αλλες 8αρες κκάμερες κινητών. Φαντασου οτι εγώ το επελεξα και η κάμερα είναι πολύ σημαντικη για μένα εν γνώση μου οτι το κινητό έχει ψιλό θέμα με την καμερα. Το επέλεξα γιατί πολύ απλα σε όλα τα αλλά σημεία είναι πολύ πολύ καλό και αν βάλεις στη μέση και τον παράγοντα τιμής, απλα το κινητό δεν παίζεται.

Το gps αν και glonass ίσως να αργεί λίγο αλλά υπάρχει τροπος να το σεταρεις σωστα αν είσαι root. Εμένα πάντως δουλεύει κανονικά. Τις κάμερες που ανέφερες τις έχω δοκιμάσει όλες πλην της paper. Στην εφαρμογή καμερα jb+ στο οptimus 2χ που είχα τράβαγε αρκετά καλά. Υπάρχει τροπος να βελτιωθεί παλι και το βίντεο στο κινητό μιας και πιστεύω οτι είναι θεμα software oxi hardware .

Το θέμα με το βίντεο είναι καθαρά το bit rate που είναι χαμηλό και ο θόρυβος στις σκοτεινές συνθήκες. Θα το ψαξω αρκετά και θα σου πω. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω φτιαξει ενα δικο μου boot animation και θελω να το βαλω στο κινητο,το οποιο ειναι ρουταρισμενο.Αρκει αυτο ή πρεπει να εχει και custom rom;

Ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εχω φτιαξει ενα δικο μου boot animation και θελω να το βαλω στο κινητο,το οποιο ειναι ρουταρισμενο.Αρκει αυτο ή πρεπει να εχει και custom rom;

Ευχαριστω πολύ

 

Αρκει!Απλα πας στο System/Media βαζεις το αρχειο.

Αμα θες ανεβασε το εδω για να το δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

νέος και εγώ με τη σειρά μου στο μοντέλο αυτό και έχω μερικά προβληματάκια...

 

Κατ'αρχήν στην κάμερα κοντά το κινητό ζεσταίνεται αρκετά (φούρνος). Πρόσεξα ότι έχω την έκδοση 4.1.2 από το κουτί που μόλις άνοιξα... επίσης το σημαντικότερο όλων είναι ότι έχω sim της cosmote και δεν μπορεί να τη διαβάσει (συγκεκριμένα γράφει "Η διαδικασία com.android.phone έχει σταματήσει") αυτό το μήνυμα μου το εμφανίζει συνέχεια στην οθόνη γιατί κάνει προσπάθειες να τη διαβάσει... ωστόσο μια άλλη κάρτα της wind την διαβάζει κανονικά... θα δοκιμάσω από κάποιον φίλο άλλη cosmote για να δω αν δουλεύει η όχι, δεν ξέρω αν λύνεται κάπως αυτό...

 

Σαν νέος χρήστης τι έχετε να μου προτείνετε? επίσης πως μπορώ να "δροσίσω" λίγο το κινητό μου....?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

νέος και εγώ με τη σειρά μου στο μοντέλο αυτό και έχω μερικά προβληματάκια...

 

Κατ'αρχήν στην κάμερα κοντά το κινητό ζεσταίνεται αρκετά (φούρνος). Πρόσεξα ότι έχω την έκδοση 4.1.2 από το κουτί που μόλις άνοιξα... επίσης το σημαντικότερο όλων είναι ότι έχω sim της cosmote και δεν μπορεί να τη διαβάσει (συγκεκριμένα γράφει "Η διαδικασία com.android.phone έχει σταματήσει") αυτό το μήνυμα μου το εμφανίζει συνέχεια στην οθόνη γιατί κάνει προσπάθειες να τη διαβάσει... ωστόσο μια άλλη κάρτα της wind την διαβάζει κανονικά... θα δοκιμάσω από κάποιον φίλο άλλη cosmote για να δω αν δουλεύει η όχι, δεν ξέρω αν λύνεται κάπως αυτό...

 

Σαν νέος χρήστης τι έχετε να μου προτείνετε? επίσης πως μπορώ να "δροσίσω" λίγο το κινητό μου....?

αυτο που βοηθησε το κινητο μου με τις θερμοκρασιες το εκανα ροοτ και εγκατεστησα το set cpu το σεταρα να δουλευει στο 1,1 και ειδα μεγαλη διαφορα στις θερμοκρασιες.αν δεν παιζεις παιχνιδια δεν θα κσταλαβεις διφορα στην αποδοση..καντο και θα δεις
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχει κανείς πρόβλημα με το pc suite της lg? Το κατέβασα 10 φορές και στο laptop και στον σταθερό και μου βγάζει μήνυμα

Installer integrity check has failed. Common causes include

incomplete download and damaged media. Contact the

installer's author to obtain a new copy.

 

More information at:

http://nsis.sf.net/NSIS_Error

 

Τι να κάνω; Έχω απελπιστεί και δεν μπορώ να περάσω τις επαφές. Μπορώ να το κατεβάσω από αλλού; Όπου έψαξα και κατέβασα ήταν παλιές και δεν έκαναν ούτε update...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αδυνατώ να διαβάσω όοοολες τις σελίδες του νήματος, δε ξέρω αν έχει αναφερθεί...

 

Βρήκα αυτό το θέμα στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2187920

στο οποίο (εν ταχει) λένε οτι η LG εχει ενσωματωσει μια κρυφή διεργασία με το όνομα MLT που κρατάει κάποιου είδους στατιστικά για την χρήση του τηλεφώνου (τα οποια δήθεν στέλνονται στην LG - αλλα αυτο είναι άλλη κουβέντα).

 

Βγήκαν αρκετοί χρήστες και ανέφεραν οτι με την απενεργοποίηση του MLT (μπαίνοντας στο κρυφό μενου με 3845#*880# -> MLT -> disable) διαπιστωσαν μεγάλη αυξηση στην ταχύτητα και περιορισμό των lag. Επειδή το κινητό είναι μόλις μερικών ωρών και δε εχω καλη αισθηση της ταχύτητας πριν-και μετά... όσοι έχετε θέμα με κολλήματα,αν θέλετε ρίξτε ένα disable και πείτε μας εντυπώσεις.

 

[Δε ξερω αν η αφαίρεση του MLT.apk και MLT.odex έχει μεγαλύτερη "επιτυχία" απο απλή απενεργοποιηση του... αλλα απαιτεί Root]

Link to comment
Share on other sites

-Μην παιδεύεσαι με το pc suite. 6 μήνες με το κινητό το άνοιξα μονο την πρώτη μέρα για να δω αν κάνει σύνδεση. Για τις επαφές σου δοκίμασε την πλατφόρμα του gmail ή ακόμα καλύτερα το myphoneexplorer.

 

-Η απενεργοποίηση του ΜLT πραγματικά φέρνει κάποια, μικρή βέβαια, βελτίωση στην απόδοση του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , μην κουραζεστε με το pc suite.Χρονια πριν που δεν υπηρχε mass storage στη συνδεση των κινητων ,ηταν απαραιτητο , πλεον δεν εξυπηρετει τιποτα για εμενα.Οποιος δεν το κανει κατι ας παει κιολας να το σβησει απο τις εφαρμογες μιας και ειναι απο τα προγραμματα που το κινητο τεινει να τα εχει ανοιχτα στο παρασκηνιο.
Link to comment
Share on other sites

Έχω σαλτάρει, έχω ψάξει στο net και λύση δεν βρίσκω... Θέλω να περάσω τις επαφές από το outlook στο gmail... Τα κάνω όλα σωστά, εξαγωγή του αρχείου κανονικά, περνιούνται οι επαφές στο gmail, αλλά τα ελληνικά γράμματα είναι σαν κινέζικα. Όσες επαφές είναι με λατινικούς χαρακτήρες εμφανίζονται κανονικά, οι υπόλοιπες, ότι να'ναι... Έχω δοκιμάσει τα πάντα, έχω αλλάξει και γραμματοσειρά στο outlook και πάλι τίποτα... Τι άλλο να κάνω, για βοηθάτε λίγο...
Link to comment
Share on other sites

αυτο που βοηθησε το κινητο μου με τις θερμοκρασιες το εκανα ροοτ και εγκατεστησα το set cpu το σεταρα να δουλευει στο 1,1 και ειδα μεγαλη διαφορα στις θερμοκρασιες.αν δεν παιζεις παιχνιδια δεν θα κσταλαβεις διφορα στην αποδοση..καντο και θα δεις

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου... με ποιόν τρόπο το έκανες root ? θα το δοκιμάσω... :)

Link to comment
Share on other sites

Yποθετωντας πως εχεις 4.1.2 , κανε οτι λεει εδω στο τελος της πρωτης δημοσιευσης.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=356894

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση.... υπάρχει τρόπος unroot ? ώστε να μπορώ να επιστρέψω το κινητό σε προηγούμενη κατάσταση για να μην χάσω την εγγύηση
Link to comment
Share on other sites

Ισως γινεται μεσα απο το ιδιο το SuperSU αλλιως μεσω flash του τηλεφωνου απο την αρχη που υπαρχει αλλος οδηγος για αυτο χιλιοδοκιμασμενος.
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω μερικές φωτό που τράβηξα στις διακοπές μου με το κινητό μας.Γενικά έμεινα πολύ ικανοποιημένος με τις φωτό ημέρας.Όσο αφορά τις φωτό νύχτας κλασικά δεν με ικανοποίησαν ( εκτός από μία που βρίσκεται στις παρακάτω ) αλλά δεν κατηγορώ την κάμερα του κινητού γιατί συγγενής μου που τράβηξε νυχτερινές με μια Canon Compact των 250 ευρώ τις έβγαλε ακόμα χειρότερες.Δεν μιλάω για νυχτερινές προσώπου ( πολύ κοντινές ) αλλά για νυχτερινές τοπίων.

http://i59.photobucket.com/albums/g311/ipred/th_CAM00146.jpg http://i59.photobucket.com/albums/g311/ipred/th_CAM00051.jpg http://i59.photobucket.com/albums/g311/ipred/th_CAM00042.jpg http://i59.photobucket.com/albums/g311/ipred/th_CAM00153.jpg http://i59.photobucket.com/albums/g311/ipred/th_CAM00141.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...