Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κάνω το μεγάλο τεστ.

 

στο κυνήγι της βελτίωσης της αυτονομίας, έκλεισα όλες τις υπηρεσίες στο backround.

πρέπει να άφησα μόνο τη μία υπήρεσία της SIM (καθαρά και μόνο από φόβο).

και επίσης απεγκατέστησα το Avast γιατί νομίζω ότι πρώτον δεν κάνει δουλειά, και δεύτερον λόγω χρήσης (μάλλον) δεν κινδυνεύω.

άντε να δούμε τι θα γίνει.

 

επειδή έχω χαθεί τελειώς, όταν μιλάτε για wakelocks, κάτι σαν αυτό που αναφέρω παραπάνω δεν εννοείτε?

 

κατά τα άλλα η μπαταρία βελτιώνεται, μετά από σχεδόν ένα μήνα χρήσης.

αν και υπάρχουν στιγμές που φαίνεται το μηχάνημα να έχει ζωή, και ενώ συνήθως δουλεύει καλά (περίπου 5% σε 6 με 8 ώρες το βράδυ), χθες μου έφαγε πάνω από 25% (σας προλαβαίνω, πάντα κάνω εκκαθάριση της μνήμης και δεν έχω task killer!!!).

Πάντως, τις 2 μέρες κατά μέσο όρο τις βγάζω με μία φόρτιση σε σχετικά ελαφριά χρήση.

 

το μόνο πρόβλημα που παραμένει είναι αυτό του συνεχούς ζουμαρίσματος στο βίντεο, που στην ουσία χαλάει κάθε ελπίδα να τραβήξεις ένα βίντεο της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δοκιμάσει την 1η μέρα που βγήκε το update με αυτή την επιλογή.Δεν έκανε override τότε.Δεν ξέρω αν μετά έδωσαν άλλο update.Eσένα σου κάνει?

Τώρα μόλις το δοκίμασα , τσέκαρα το κουτάκι και αλλάζοντας την ρύθμιση ανεβάζει την φωτεινότητα χωρίς να αλλάξει το ποσοστό του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι αντιδρατε τοσο πολυ στον konstantine αλλα κι εγω εχω τα ιδια φρικτα παραπονα και αν μπορουσα θα το αλλαζα κατευθειαν! Χρησιμοποιω το κινητο στην δουλεια οπου χρειαζομαι κλησεις πρπ 1ωρα+ bt 3g και gps για ενα 8ωρο...δυστυχως με προδιδει στο 6ωρο και αυτο συμβαινει μετα το περασμα της JB...Αλλα εδω χανει 20% στην διαρκεια της νυχτας σε αδρανεια δεν θα χασει 100% με μετρια προς βαρια χρηση την μερα? Κακη επιλογη η μεταβαση απο το ONEx στο 4Χ το οποιο ηταν απροβληματιστο και αν και ειχε αδυναμη μπαταρια αντεχε κ με το παραπανω! Επισης η χρηση του gps ειναι μαρτυριο καθως παντα το στιγμα στην αρχη και για κανενα 3λεπτο ειναι αλλου γι αλλου...Σε ολα τα αλλα σωστο το κινητακι μας αλλα οι λογοι που ανεφερα το κανουν δυσχρηστο...Ελπιζω να λυθει το θεμα της μπαταριας αμεσα γιατι βλεπω τυρρανει πολυ κοσμο!:worry:

Μπορεις να μας πεις πιο τηλεφωνο αντεχει σε 8ωρη λειτουργια του gps;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί μάλλον ότι μέσα στο 8ωρο χρησιμοποιεί και gps.Εκεί που κάνει σίγουρα λάθος ο φίλος είναι στο 20% πτώση σε αδράνεια τη νύχτα.Προφανώς έχει βάλει κάποια εφαρμογή μέσα που του προκαλεί αυτή την πτώση.Εμένα πέφτει 1% και ομολογώ πως η μπαταρία του είναι απλά καταπληκτική όταν το τηλέφωνο βρίσκεται σε αδράνεια.Κρίμα για όσους έχετε στήσει λάθος το 4Χ.Κάντε format και προσέξτε τι του χώνετε μέσα.
Link to comment
Share on other sites

θυμασαι ποια ηταν αυτα τα προγραμματα?

 

Θα σε γελασω...το ενα ηταν παιχνιδι απο το play (μια μπουρδα) και το αλλο θα προσπαθησω να το θυμηθω...

Ηταν οταν το πρωτοειχα παρει και εβαζα οτι εβρισκα στο play βασικα.

Και δεν ειχα βαλει καποιο προγραμμα για στατιστικα μπαταριας να δω γιατι γινοταν αυτο.

Μολις το εβαλα μου εδειξε οτι ετρεχε αβερτα στο backround χωρις λογο και ρουφουσε τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις πιο τηλεφωνο αντεχει σε 8ωρη λειτουργια του gps;

 

Το Nokia E71 έφτανε τις 7 ώρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Nokia E71 έφτανε τις 7 ώρες!!!

 

ηταν nokia + symbian + 4'' οθονη

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

ηταν nokia + symbian + 4'' οθονη

 

Χαχαχ...ούτε καν! Η οθόνη του Ε71 ήταν (με στρογγυλοποίηση προς τα πάνω) 2,4"!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ...ούτε καν! Η οθόνη του Ε71 ήταν (με στρογγυλοποίηση προς τα πάνω) 2,4"!!!

οχ σορρυ, το μπερδεψα με το Ε7!! τι χαζος!!

καλα το Ε71 ηταν περιπτωση, θυμαμαι που ειχα το Ε72 και ειχα φτασει οταν ηταν στα καλα της η μπαταρια τις 6 μερες ανοιχτο και με χρηση βασικου κινητου!

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το πρόβλημα του κόφτη φωτεινότητας είχα ασχοληθεί αρκετά παλιότερα αλλά λύση δεν βρήκα ποτέ και βαρέθηκα μετά να το ψάχνω.Δεν ξέρω πόσο εύκολα ζεσταίνονται τα άλλα 4πύρηνα κινητά αλλά νομίζω πως δεν έχουν κόφτη τουλάχιστον.Είναι όντως λίγο ξενερωτικό αυτό το θέμα ιδίως σε συνθήκες όπου χρειάζεσαι την max φωτεινότητα όπως πχ κάτω από τον ήλιο.Έχει βγει ένα tweak για όσους έχουν κάνει root αλλά χωρίς σημαντική βελτίωση.Το κακό είναι πως η LG δεν έκανε κάτι γι' αυτό ούτε στο G.Δες

 

Όσο για το Wifi πιάνει πάντα τέλεια σε μένα και δεν είναι πρόβλημα του κινητού.

Σε ευχαριστω και εσενα και τον menes για τις απαντησεις. Θα το κοιταξω πιο πολυ αυτες τις μερες και θα δω. Μπορει απλα αυτο με το WiFi να ειναι ιδεα μου. Και αυτο με την υπερθερμανση αφου υπαρχει σε ολους ειναι γενικο το προβλημα. Ευχαριστω και παλι για τις αμεσες απαντησεις. Καποια στιγμη θα το κανω και root και θα χρειαστω και αλλο την βοηθεια σας, αλλα οχι ακομα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σε εμενα οταν προκειται για wakelocks τα προκαλει το viber.. ειναι μαλλον η αιτια που τρεχει τοσο συχνα το baseband_xmm_power..

Οσοι εχετε πολυ καλη αναμονη το βραδυ και δεν βλεπετε drain το εχετε εγκαταστησει το viber??

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κι εγω τα ντοκουμεντα μου για τη μπαταρια. Έπεσα για ύπνο έξι ώρες με ανοικτό wifi. Πρόσφατα ανοιγμένες εφαρμογές χωρίς να έχω κάνει τίποτα Kill, opera, es, keep, youtube,sms. Στο background τρέχουν υπηρεσίες των: BBS, SuperSu, Minimalistic Text, Gsam, Missed It!, Mail, Gmail, Ημερολόγιο, Alarm + ότι τραβάνε τα widget. Freeze έχω κάνει το καιρό και τους χάρτες. Η μπαταρία έπεσε 3%. Not bad at all...
Link to comment
Share on other sites

οχ σορρυ, το μπερδεψα με το Ε7!! τι χαζος!!

καλα το Ε71 ηταν περιπτωση, θυμαμαι που ειχα το Ε72 και ειχα φτασει οταν ηταν στα καλα της η μπαταρια τις 6 μερες ανοιχτο και με χρηση βασικου κινητου!

 

Να σου πω μια αλήθεια; Σκέφτομαι να ξανα-αγοράσω κάποιο από τα Ε71 ή Ε72!!! Να θυμηθώ τι σημαίνει σταθερότητα και αυτονομία!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε πολυ καλη αναμονη το βραδυ και δεν βλεπετε drain το εχετε εγκαταστησει το viber??

 

Εγώ δεν το έχω γιατί από την 1η εβδομάδα που είχα το κινητό είχα πληροφορηθεί ότι ρουφάει τρελά τη μπαταρία.Ούτε facebook έχω που κι αυτό νομίζω είναι ρουφήχτρα.Είναι λογικό λοιπόν να έχουμε μεγάλες διαφορές στην αναμονή.:)

 

@Leolipop θα ξαναεγκαταστήσω το overclock :) Αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι ενώ το σύστημα λέει πχ 70% ή 87% η φωτεινότητα στην ουσία πάει στο 100% χάρη στη μπάρα του overclock.Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις τι εννοώ όταν είχα το τηλέφωνο στο τριάντα τοις εκατό, τσέκαρα το κουτάκι και το πήγα τέρμα.Το τηλέφωνο ακόμα έλεγε τριάντα...
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση παιδια επειδη το περιμενω το κινητο και θελω να παρω και ενα φορτιστη αυτοκινητου γιατι μου χρειαζεται.

τον γνησιο της Lg CLA-305 τον εχει χρησιμοποιησει κανεις ?αξιζει η να κοιταξω για κατι αλλο?

αυτος ειναι http://www.skroutz.gr/s/3360036/LG-CLA-305.html

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σε εμενα οταν προκειται για wakelocks τα προκαλει το viber.. ειναι μαλλον η αιτια που τρεχει τοσο συχνα το baseband_xmm_power..

Οσοι εχετε πολυ καλη αναμονη το βραδυ και δεν βλεπετε drain το εχετε εγκαταστησει το viber??

 

Εγώ το viber το έχω πάντα greenify και δεν αντιμετωπίζω, ακόμη, πρόβλημα με wakelocks.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι δεν μπορω να κανω εγκατασταση το next launcher? μου βγαζει συνεχεια οτι δεν υπαρχει χωρος στο κινητο ενω υπαρχει 5.3gb ελευθερα. Ολα τα αλλα γινονται κανονικα εγκατασταση(google play) μονο σε αυτο τρωει κολλημα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το κατεβάσεις από αλλού.Επίσης αν τον έχεις ήδη περασμένο και θες να περάσεις νεότερη έκδοση , τότε βγάλε τον εντελώς και μετά πέρνα την νέα έκδοση. Εγώ αυτό αναγκάστηκα να κάνω.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα σε εμενα οταν προκειται για wakelocks τα προκαλει το viber.. ειναι μαλλον η αιτια που τρεχει τοσο συχνα το baseband_xmm_power..

Οσοι εχετε πολυ καλη αναμονη το βραδυ και δεν βλεπετε drain το εχετε εγκαταστησει το viber??

Με το viber μου τρώει από 5% έως 8% το βράδυ.

Χωρίς viber το πολύ 2%.

Μάλιστα, σε airplane mode και μετά από πλήρη φόρτιση μου έχει τύχει να το βρώ το πρωϊ στο 100%. Προφανώς εξαρτάται από τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο, πάντως με κλειστή οθόνη έχει φοβερή αυτονομία.

Να συμπληρώσω πάντως , πως είμαι ακόμη σε στοκ ics.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...