Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε θυμαμαι τι μου εβγαζε εμενα , παντως μετα το download mode απο κατω κατι εβγαλε μετα απο λιγο με ασπρα γραμματα και εμεινε εκει .Εβγαλα την μπαταρια και μολις την εβαλα ανοιξε το τηλ με factory reset οπως γραφοταν.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν παίζω παιχνίδια, αλλά μπορεί να χρειαστεί να κάνω αρκετές ώρες πλοήγηση (στο ιντερνετ, οχι gps), που επειδή τα τελευταία μου κινητά είναι με amoled οθόνες, η κατανάλωση της οθόνης είναι σχετικά μικρή.

Και σκέφτομαι ότι αν θυσιασω την αυτονομία τουλάχιστον να μην προκύψουν και άλλα θέματα

 

φίλε μου, πριν είχα το κινητό που έχεις στο αβαταρ (πιστεύω το ξέρεις από τα ποστ και τους οδηγούς μου σχετικά). Το 4Χ είναι κλάσεις ανώτερο στα πάντα σε σχέση με το razr. Επειδή κάποιοι παραπάνω μιλάνε για υπερθέρμανση, που να δούνε τι ''ζέσταμα'' ρίχνει το razr. Το 4Χ σε αυτό τον τομέα σε σχέση με άλλα high-end κινητά είναι σε καλό επίπεδο. Η μπαταρία στη JB είναι πολύ καλύτερη από το razr, άλλα όπως καταλαβαίνεις αν όλη την ώρα ασχολείσαι με το κινητό (κυρίως με παιχνίδια) εεεεεε τετραπύρινο είναι, ips HD οθόνη, λογικό είναι να σου πάει γύρω στις 12-15 ώρες. Βέβαια η μπαταρία θέλει και λίγο ''στρώσιμο'' στην αρχή για να αποδώσει καλύτερα στη συνέχεια. Εγώ με το razr όταν το είχα στο πείραγμα όλη την ώρα, πάνω από 8 ώρες δεν μου πήγαινε και να φανταστείς το razr είναι δυπίρυνο στα 1.2, με οθόνη 4.3 και 100 ppi λιγότερα από το 4Χ. Συμφωνώ ότι οι amoled οθόνες ''καίνε'' λιγότερο, βεβαίως δεν παίζει ρόλο μόνο αυτό, άλλα μην ξεχνάς ότι κάτω από τον ήλιο πάπαλα δεν λένε, όπως και οι κυλίδες που εμφανίζονται στο βαθύ γκρι χρώμα. Τα προβλήματα αυτά στο 4Χ απλά δεν υπάρχουν. Τέλεια απεικόνιση σε όλα τα χρώματα (όχι όμως υπερφυσικά έντονα όπως στις amoled, εκτός αν σου αρέσει έτσι) και προπαντώς το κυριότερο τέλεια ορατότητα σε όλες τις συνθήκες. Το καλύτερο κινητό για θέαση κάτω από τον ήλιο (ο λόγος που ''έδιωξα'' το S3 μέσα σε μία εβδομάδα η σχεδόν μηδενική ορατότητα σε συνθήκες έντονου φωτισμού).

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν ειχες βαλει αγγελια το 4Χ για note2...?

Δυσκολα να εβρισκες καποιον για τετοια ανταλλαγη....

 

Εγώ ήμουν. Δεν φαντάζομαι να με παρακολουθείς...;

Link to comment
Share on other sites

Χθες με κανα 20λεπτο angry birds και 10 λεπτα τραγουδια στο youtube με 3g παντα ανοιχτο ζεσταθηκε στο πανω πισω μερος και ζεσταθηκε και η οθόνη λίγο σε κεινο σημειο στο πανω μερος.

Παντως ζεσταθηκε περισσοτερο απο το 2χ που ειχα

Ειναι φυσιολογικο;

 

Πόσο ζεστάθηκε δηλαδή; Είναι φυσιολογικό να αυξάνεται η θερμοκρασία του κελύφους όταν ο τετραπύρηνος επεξεργαστής δουλεύει σε υψηλές συχνότητες για αρκετή ώρα. Αυτό είναι φυσιολογικό, ειδικά σε σύγκριση με το 2Χ που είχες, το οποίο επειδή ήταν χοντρότερο περιόριζε περισσότερο εσωτερικά τη θερμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις σχετικά με την Jb που πέρασα πρόσφατα.

 

Πρώτον το πρόβλημα με τις κλήσεις που δεν ανάβει η οθόνη όταν τερματίζω πως μπορεί να λυθεί;

Δεύτερον μετά από 20 λεπτά παιχνίδι με τέρμα φωτεινότητα, και ανοιχτά τα 2g η μπαταρία κατέβηκε 20%. Είναι φυσιολογικό 1 ποσοστιαία μονάδα ανα λεπτό; Τι να κάνω με την μπαταρία; μου φαίνεται πάρα πάρα πολύ λίγη. Τεράστια στην αναμονή, αλλά άμα ανοίξω ίντερνετ ή παίξω παιχνίδι την καταπίνει αμάσητη. Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό; Γιατί απλά η χρήση που θέλω το κινητό είναι internet. Να το αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις σχετικά με την Jb που πέρασα πρόσφατα.

 

Πρώτον το πρόβλημα με τις κλήσεις που δεν ανάβει η οθόνη όταν τερματίζω πως μπορεί να λυθεί;

Δεύτερον μετά από 20 λεπτά παιχνίδι με τέρμα φωτεινότητα, και ανοιχτά τα 2g η μπαταρία κατέβηκε 20%. Είναι φυσιολογικό 1 ποσοστιαία μονάδα ανα λεπτό; Τι να κάνω με την μπαταρία; μου φαίνεται πάρα πάρα πολύ λίγη. Τεράστια στην αναμονή, αλλά άμα ανοίξω ίντερνετ ή παίξω παιχνίδι την καταπίνει αμάσητη. Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό; Γιατί απλά η χρήση που θέλω το κινητό είναι internet. Να το αλλάξω;

 

Για το 2ο προβλημα που λες..Μια χαρα μου ακουγεται αυτο! Εγω οταν επαιζα το real boxing με κλιεστα δεδομενα και 30% φωτεινοτητα μου επεφτε 1% ανα λεπτο οποτε καλα εισαι.

Για το πρωτο δεν μπορω τωρα να σου πω τι να κανεις αλλα μεσω hidden menu κανεις calibrate τον αισθητηρα φωτισμου.

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις σχετικά με την Jb που πέρασα πρόσφατα.

 

Πρώτον το πρόβλημα με τις κλήσεις που δεν ανάβει η οθόνη όταν τερματίζω πως μπορεί να λυθεί;

Δεύτερον μετά από 20 λεπτά παιχνίδι με τέρμα φωτεινότητα, και ανοιχτά τα 2g η μπαταρία κατέβηκε 20%. Είναι φυσιολογικό 1 ποσοστιαία μονάδα ανα λεπτό; Τι να κάνω με την μπαταρία; μου φαίνεται πάρα πάρα πολύ λίγη. Τεράστια στην αναμονή, αλλά άμα ανοίξω ίντερνετ ή παίξω παιχνίδι την καταπίνει αμάσητη. Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό; Γιατί απλά η χρήση που θέλω το κινητό είναι internet. Να το αλλάξω;

Για το πρωτο προβλημα καλεις 3845#*880# και μπαινεις στο κρυφο μενου.Απο εκει πας διαδοχικα : DEVICE TEST = ALL AUTO TEST MENU FULL = ALL/PROXIMITY TEST = CALIBRATE

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει στο playstore το QuadGearBox for Optimus 4X HD, το περασα....για να δουμε αν κανει δουλεια....

Τελικά κάνει δουλειά; Θέλω να το περάσω και εγώ..

Το θέμα με τη μπαταρία είναι τόσο σοβαρό όσο διαβάζω γενικά ?

Είναι σε εξαιρετική τιμή πλέον το τηλέφωνο, αλλά εκτός από τη μπαταρία υπάρχουν άλλοι λόγοι για να μην το προτιμήσει κάποιος ?

Ναι εκτός από την αυτονομία που για εμένα είναι νορμαλ και δεν έχω κανένα πρόβλημα, αν θέλεις κάμερα επιπέδου S3 στο 4X δεν θα την βρεις..

Εγώ δεν βάζω ποτέ ζελατίνα στο κινητό μιας και οι Gorilla glass οθόνες δεν χαράσσονται.Ούτε το 4Χ μου έχει χαραχτεί και δεν το προσέχω γενικά.Κρίμα είναι να χάνεις την αίσθηση του γυαλιού και κρίμα είναι να διαστεβλώνεις ( αν δεν είναι super η ζελατίνα) τα pixels της οθόνης.Έχω δει Galaxy SIII με ζελατίνα κι έχω φρικάρει.Σαν να έβλεπα οθόνη 240Χ320 pixels ήταν!

Καλά κάνεις.. Και εγώ χωρίς το έχω.

 

Όσο για το θέμα της υπερθέρμανσης γενικά σε εμένα ζεσταίνεται πολύ λίγο... ως και καθόλου.

Edited by Unabomber
Φιλικά, Κύρος.:)
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω μια μικρη διαφορα στις απλε λειτουργιες πχ στα μενου αλλα και στην καμερα που δοκιμασα σημερα το βραδυ. Δεν ξερω αν το κανει το προγραμμα η αν η JB εχει καλυτερη διαχειριση.
Link to comment
Share on other sites

Χεχε....ναι είμαι της KGB....:lol: αφού εχεις το ιδιο νικ και στο ινσομνια ρε συ....ειδα και 4X ε δεν θελει και πολυ μυαλό....

Τωρα βλεπω οτι ψαχνεις για one X :p

 

Μπας και είσαι των δικών μας αστεριών, της ΕΥΠ;;; :p:p:p:p

 

Έχω το ίδιο ψευδώνυμο, γενικά παντού, γιατί θεωρώ πως ο κυβερνοχώρος δεν είναι ούτε κατά διάνοια ο τόπος ανωνυμίας που φαίνεται στην αρχή να είναι και, συνεπώς, έχω επιλέξει να διατηρώ μια μοναδική, κοινή, ενιαία, συσσωματωμένη online προσωπικότητα.

 

Βασικά δεν έχω σταματήσει να ψάχνω ούτε για το ένα ούτε για το άλλο. Με το κινητό όπως το έχω τώρα και με τη χρήση που του κάνω, όπου δεν το περιορίζω πουθενά με quadgearbox, power saver, κτλ, παρά μόνο στα δεδομένα, βγάζω με οθόνη ανοικτή στο 40% φωτεινότητας, αρκετά πάνω από 3 ώρες σταθερά. Αλλά επειδή θα πάω ένα ταξίδι που θα κρατήσει πολλές ώρες, δεν φτάνει αυτή η διάρκεια αφού θέλω το κινητό μαζί μου πάντα. Δοκίμασα και ένα Xperia Ray που είχα και μου βγάζει με λιγότερη χρήση 5+ ώρες με οθόνη ανοικτή. Αλλά η εμπειρία χρήσης και η ευκολία με την οποία έκανα τις δουλειές μου με το 4Χ έχει πάει περίπατο με αυτό το κινητάκι. Μέχρι που έχω κοιτάξει και δοκιμάσει πολλά Nokia Σειράς Ε, αλλά η μπαταρία τους ούτε είναι τόσο φοβερή όσο κάποιοι θυμούνται άμα τους κάνεις "σημερινή" χρήση και επιπλέον είναι εξαιρετικά παλιομοδίτικα και δύσχρηστα. Και να φανταστείς στο παρελθόν τα λάτρευα κιόλας! Ψάχνω λοιπόν ένα ισάξιο (ή έστω πολύ ελαφρώς) υποκατάστατο του 4Χ μου, που να κάνει τα ίδια ακριβώς πράγματα με την ίδια άνεση/ευκολία αλλά που η μπαταρία του να μου δίνει 6 ώρες ανοικτής οθόνης. Αυτό ψάχνω! Μπορείς να με βοηθήσεις να το βρω;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάνει δουλειά; Θέλω να το περάσω και εγώ..

 

Ναι εκτός από την αυτονομία που για εμένα είναι νορμαλ και δεν έχω κανένα πρόβλημα, αν θέλεις κάμερα επιπέδου S3 στο 4X δεν θα την βρεις..

 

Καλά κάνεις.. Και εγώ χωρίς το έχω.

 

Όσο για το θέμα της υπερθέρμανσης γενικά σε εμένα ζεσταίνεται πολύ λίγο... ως και καθόλου.

 

Για την υπερθέρμανση που λες ότι δεν ζεσταίνεται. ΓΙα τη χρήση μιλάμε;

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Για την υπερθέρμανση που λες ότι δεν ζεσταίνεται. ΓΙα τη χρήση μιλάμε;

Ρολλάρισμα στα μενου, fb, internet και κανα subway surfers.:)

Φιλικά, Κύρος.:)
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω λοιπόν ένα ισάξιο (ή έστω πολύ ελαφρώς) υποκατάστατο του 4Χ μου, που να κάνει τα ίδια ακριβώς πράγματα με την ίδια άνεση/ευκολία αλλά που η μπαταρία του να μου δίνει 6 ώρες ανοικτής οθόνης. Αυτό ψάχνω! Μπορείς να με βοηθήσεις να το βρω;

feregorn δεν τσιμπάς μια 2η μπαταρια να εχεις και το 4x και την αυτονομια που θελεις?

Με 15 € βρισκεις μπαταρια και φορτιστη ! :)

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

@frastgr Δυστυχώς το razr το είχα μέχρι τον Σεπτέμβρη όταν και το έχασα.

Με την αυτονομία του ήμουν ευχαριστημενος με την στοκ ics, όπως και με την οθόνη κάτω από τον ήλιο (σε σχέση με τις απλές lcd των SE για παράδειγμα που δεν έβλεπες τίποτα). Το ίδιο και με το Samsung που έχω τώρα επίσης με amoled.

Αν μου λες ότι το 4x αποδίδει καλύτερα και από το s3 κάτω από τον ήλιο είναι κάτι πολύ σημαντικό για μένα τώρα που έρχεται καλοκαίρι.

Γενικά είμαι στη γνωστή φάση αν αξίζει τον κόπο να δώσω 80 ευρώ παραπάνω για το S3 σε σχέση με το 4x.

Από ποιότητα στην κλήση και ένταση ηχείου πως πάει ?

Edited by oregon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά πέρασα την 20b μέσω lg update και τα μενού στις ρυθμίσεις είναι πλέον στα Αγγλικά;)

δεν ξέρω ποιας χώρας είναι η συσκευή μου) . Kernel version λέει 3.1.10 αλλά απ' ότι διαβάζω δεν είναι tegra optimized.. σωστά;

 

Όλα τα προγράμματα που είχα περασμένα στην 4.0.3 δουλεύουν κανονικά και το τηλέφωνο είναι όντως πιο smooth :) Κατά τα άλλα είναι όπως πριν, σφαίρα! Μένει να ελέγξω το GPS στην πράξη γιατί με την 4.0.3 με ταλαιπωρούσε μέχρι να κλειδώσει δορυφόρο!

 

Καμμιά ιδέα να γίνουν και τα μενού στις ρυθμίσεις Ελληνικά;:D

 

 

Edit: Όλες οι ειδοποιήσεις είναι στα Αγγλικά.... !

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να πας Ρυθμίσεις συστήματος -> Γλώσσα και εισαγωγή -> Ελληνικά ?

 

Ναι το δοκίμασα. Ενώ στη γλωσσα γράφει ελληνικά,μόλις πατήσεις το υπομενού δεν αναφέρεται η ελληνική γλώσσα:(

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Η v20b ειναι για ανατολικές χώρες, δε θα βρείς ελληνικά σε αυτήν. Πρέπει να περάσεις την Α κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Η v20b ειναι για ανατολικές χώρες, δε θα βρείς ελληνικά σε αυτήν. Πρέπει να περάσεις την Α κανονικά.

 

Και πως το κάνω αυτό χωρίς να μπλέξω με φλασαρίσματα :(... Δεν μπορώ να πω ότι το έχω με το android!

 

Ή τέλος πάντων αν χρειαστεί φλασάρισμα πως το κάνω ελληνικό; Έχεις κάτι τέτοιο στους οδηγούς σου Λεωνίδα;

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπαρχει οδηγος.Αλλα αν δεν το εκανες εσυ πως εχει μεσα την 20B ;

 

Κανε οτι λεει εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357042

 

και αν κολλησεις καπου πες το.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το δοκίμασα. Ενώ στη γλωσσα γράφει ελληνικά,μόλις πατήσεις το υπομενού δεν αναφέρεται η ελληνική γλώσσα:(

 

Δοκιμασες με morelocale2 να δεις αν υπαρχουν τα ελληνικα ?

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσα το τηλέφωνο στο pc μέσω lg software update, μου είπε ότι υπάρχει καινούργια έκδοση για το κινητό και προχώρησα στο update. Τα έκανε όλα το πρόγραμμα...:confused:

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...