Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενημερωτικά πάντως, στο xposed υπάρχει εδώ και 4-5 μέρες ένα module που διορθώνει το πρόβλημα στο Play Store.

Πώς λέγεται το module?

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Από περιέργεια , πόσο θα πιανε το κινητό για πώληση ; θεωρείται παλιό πλεον ε? :p

 

επίσης , σκεφτομαι να βαλω μια cyanogen 4.4 ωστε να χω kitkat , αλλα να μη την αναβαθμιζω συνεχεια [βαριεμαι το wipe συνεχεια]. Τι αποψη εχετε?

αυτη τη στιγμη ειμαι με V20a root (συμφωνα με οδηγο του φορουμ) και greenify πολλες εφαρμογες.. γενικα εχω συνηθως 200 μβ ελευθερα ram , δεν εχω καποιο ιδιαιτερο θεμα..Αξιζει ο κοπος για την cyanogen ή δε θα κερδισω κατι;

 

ευχαριστω :D

Edited by CHIEF
:superman:
Link to comment
Share on other sites

Θα χάσεις το ράδιο αλλά υπάρχει λύση και για αυτό.Γενικά από φίλους που έχουν περάσει την 4.4.4 είναι άκρως ικανοποιημένοι και δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις, αν θες και τις καθημερινές δοκιμαστικές ενημερώσεις δεν χρειάζεται να κάνεις wipe κάθε φορά μιας και γίνονται ΟΤΑ , αλλιώς περιμένεις για stable εκδόσεις.

 

Φυσικά αν θες κάτι σε στοκ έκδοση, υπάρχει και η zaiben , κατά τα άλλα χαμός από ρόμς να δοκιμάσεις.Όσο για πώληση θεωρώ ότι περισσότερα από 120 θα ήταν υπερβολικά...

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω! στοκ εκδοση; αφου η Λγ δεν εβγαλε για το τηλεφωνο μας.. :confused: Το ραδιο δε με νοιαζει , ακουω απο το greek radio οοοοποτε ειναι ,μεσω νετ οποτε νο προμπλεμ. Θα βγει αραγε stable εκδοση ή μπα ?
:superman:
Link to comment
Share on other sites

σταθερη 4.4 ? οκ:X απλα εχω μεινει πισω :P :lol:

ελεγα να βαλω καποια nightly ( http://download.cyanogenmod.org/?device=p880&type=nightly ) απο εδω, λογικα την πιο τελευταια , γιατι ειναι cm11 ,ενω η stable ειναι 10.1 και νομιζω ειναι jellybean? ή οχι?

 

sorry απλα εχω μεινει πισω απο roms κλπ :worry:

 

ευχαριστω που βοηθεις με τις απαντησεις σου :!:

:superman:
Link to comment
Share on other sites

σταθερη 4.4 ? οκ:X απλα εχω μεινει πισω :P :lol:

ελεγα να βαλω καποια nightly ( http://download.cyanogenmod.org/?device=p880&type=nightly ) απο εδω, λογικα την πιο τελευταια , γιατι ειναι cm11 ,ενω η stable ειναι 10.1 και νομιζω ειναι jellybean? ή οχι?

 

sorry απλα εχω μεινει πισω απο roms κλπ :worry:

 

ευχαριστω που βοηθεις με τις απαντησεις σου :!:

η τελευταία stable είναι η cm10.1.3 η οποία είναι 4.2.2. Την πέρασα σήμερα αλλά γενικά δν είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος από τις cm κολλάνε πολύ και γίνεται πιο αργό το κινητό. Αυτή με την οποία είμαι πολύ ικανοποιημένος είναι η zaiben RC16

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις έχετε και σεις το ίδιο πρόβλημα με μένα ή μόνο εγώ το έχω?

Πριν κανα μήνα άρχισε η στοκ 4.1.2 να μου κάνει κάτι περίεργα. Το βράδυ που επεφτα για υπνο μου ετρωγε 40-45% μπαταρια και οποτε ξυπνούσα το κινητό ήταν ζεστο. Αν έκλεινα τα παντα έτρωγε 20%. Το πρωί βέβαια σταματούσε ναναι ζεστό το κινητό χωρίς να κάνω κάτι.

Και όλα αυτά χωρίς να αλλάξω κάτι στο κινητό ίδιες εφαρμογές είχα μέσα ίδια διατήματα συγχρονισμού και παλιά έτρωγε με wifi 8% ενώ με δεδομένα 13-15%

 

Δοκίμασα hard reset πάλι τα ίδια. Και μετά λέω δε γίνεται θα βάλω καμια custom.

Δοκίμασα την beanstalk 2-3 μέρες ήταν πολύ καλά αλλά την επόμενη έκανε τα ίδια

Δοκίμασα την liquidsmooth με τον mourta kernel αυτή μπορώ να πω την κράτησα 1,5 βδομάδα περίπου. Ήτανε πολύ καλή μπορώ να πω. είχα ρίξει και την cpu στα 1,3 και είχα πειράξει και το governor σε abyssplug2 και ηταν πολύ καλα. είχε διαφορά το governor.

προχθές όμως μου έκανε και αυτή τα ίδια οπότε χθες ξαναγύρισα στην beanstalk αλλά με τον mourta's kernel. Ρύθμισα πάλι στα 1,3 και τον governor και πήγα για ύπνο. Εφαγα 50% σχεδόν μπαταρία και κατα διαστήματα που ξυπνούσα ήταν ζεστό πάλι.

 

Το gsam battery σε όλες τις περιπτώσεις έδειχνε πρωτο πρωτο τον kernel, μετα το συστημα android και μετά το υπηρεσίες google.Είναι φυσιολογικό αυτο;

 

Ουφ τα χω παίξει και δεν ξέρω τι να κάνω

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον στις customs εκτός από τους λογαριασμούς mail Που έβαζα πάντα έβαζα και cpu spy και gsam battery. Οι υπόλοιπες ήτανε το πακέτο με τις google εφαρμογες
Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι έχω διαβάσει και παρατηρήσει για εφαρμογές που λαμβάνουν στατιστικά μπαταρίας , τρώνε πολύ μπαταρία για να το κάνουν αυτό ! βγάλε για λίγο το gsam και δες τι συμπεριφορά θα έχει.
Link to comment
Share on other sites

ok θα το δοκιμάσω σήμερα το βράδυ.

Αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο που ζεσταίνεται και το κινητό. η cpu δουλεύει από ότι είδα στα 475mhz για 3-4 ώρες κατά τη διάρκεια της νύχτας. Δεν είναι περίεργο που το κάνει μόνο το βράδυ αυτό;

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να είναι πρόβλημα του κέρνελ. Είχα κάτι παρόμοιο, όταν στη zaiben είχα περάσει τον κέρνελ του iodak και το κινητό δεν έμπαινε ποτέ σε sleep mode, λειτουργούσε πάντα στα 102 Mhz. Δοκίμασε να περάσεις άλλο κερνελ
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνεται κάποιον άλλο κέρνελ?

 

Το ίδιο έκανα και με τον στοκ κέρνελ.. Γιατί είμαι τόσο γκαντέμης; :p:p

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι με τον στοκ της zaiben RC16 πλέον και δεν έχω κανένα πρόβλημα με wakelocks. Είναι βασισμένος σε κάποια έκδοση του Original λογικά αλλά δεν γνωρίζω σε ποια
Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια. Εβγαλα και την gsambattery και την cpy spy και πάλι 50% μπαταρία σε 8 ώρες. Το κινητό πάλι ζεστό το βράδυ. Εντωμεταξύ μετά τις 7 σταματάει να ναι ζεστο. Δε ξέρω τι γίνεται. Έχει αρχίσει και με νευριαζει και θα το πετάξω από το παράθυρο. Τελευταία δοκιμή σήμερα full reset και μόνο το gmail πάνω να δούμε τι θα κάνει....
Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ότι βρήκα λύση. Πρέπει να έφταιγε ο governor που έβαζα στην cpu. Χθες πέρασα άλλη ρομ kit kat και ο κέρνελ δεν είχε τον governor Που έβαζα οπότε διάλεξα ondemand. Στον άλλο κέρνελ έβαζα abyssplugv2 όπως πρότεινε και αυτός που έκανε τον κέρνελ αλλά από ότι φαίνεται δεν είναι καλογραμμένος ακόμα.

Με ondemand επιστρέψαμε στις παλιές αποδεκτές απώλειες μπαταρίας .

Θα φανεί βέβαια τις επόμενες μέρες αν όντως ήταν αυτό. Και θα δοκιμάσω με τον παλιό κέρνελ με ondemand να δω τι κατανάλωση θα έχει.

 

Εχει καταλάβει κανένας την διαφορά ondemand με interactive σε θέμα μπαταρίας; Νομίζω ότι ο ondemand είναι λίγο πιο οικονομικος γιατί από ότι κατάλαβα ανεβάζει σταδιακά απόδοση όσο ζητάς παραπάνω και πέφτει μετά ενώ ο interactive ανεβάζει αμέσως στο τέρμα και πέφτει αργά. Κάνω κάτι λάθος;;

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Έχει. Θα πηγαίνει καλά; το χεις δοκιμάσει; γιατί αυτός δουλεύει στην χαμηλότερη δυνατή συχνότητα. Μην αρχίσει τα κολλήματα
Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

ο conservative έχει ανάποδη λογική από τον interactive. Ανεβαίνει σε συχνότητα αργά και κατεβαίνει γρήγορα για καλύτερη οικονομία της μπαταρίας. Όσες φορές τον χρησιμοποίησα είχα πρόβλημα, καθώς η συσκευή αργούσε να ανταποκριθεί από κατάσταση sleep, και κολλούσε κατά την αναπαραγωγή μουσικής όταν είχα την οθόνη κλειδωμένη.

 

Υ.Γ θέλω να δοκιμάσω μια ρομ βασισμένη σε stock Android. Έχετε καμία σταθερή να προτείνετε εκτός από beanstalk που την είχα και κολλούσε άπειρα

Edited by tsakou
Link to comment
Share on other sites

η beanstalk σου κολούσε? Για 4.4 λές ή και πιο παλιά; Γιατί εγώ που την δοκίμασα την 4.4.4 πήγαινε πάρα πολύ καλά.

 

Όσον αφορά τον conservative τον δοκίμασα αλλά πρέπει ναναι κακογραμμένος στον κερνελ που εχω. Έπιασα το κινητό να δουλεύει επί 2 ώρες στο full και όταν μπήκα να δω τρέχουσα κατάσταση cpu δούλευε μονίμως στο full σαν να είχε κολήσει εκεί ένα πράμα. Οπότε γύρισα σε on demand και μέχρι τώρα είμαι πολύ καλά. Θα τον δοκιμάσω και με τον άλλον κέρνελ που έβαζα για να δω αν όντως ήταν πρόβλημα governor αυτό που είχα

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

η beanstalk 4.4.2 κολλούσε, έκανε επανεκκινήσεις με πετούσε έξω απο εφαρμογές, ένα δράμα γενικά. Και είχα κάνει κ full wipe και τα πάντα. Tώρα πέρασα Omni Rom nightly την τελευταία και είμαι πολύ ευχαριστημένος προς το παρόν
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Εμένα καλά έπαιζε εκτός από το γεγονός ότι είχε θέμα με το σήμα του κινητού Κάποιες φορές έκλεινε και ξαναάνοιγε μόνο του

Τώρα είμαι και mahdi rom και παίζει και αυτή πολύ καλά

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...