Jump to content

Βιντεοκάμερα με απ'ευθείας εγγραφή σε DVD


tempo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (11 Ιούλ. 2004 , 13:53)

 

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας. Απλά νόμιζα οτι αν καταγράφεται το βίντεο κατευθείαν στο σκληρό θα γλύτωνα την μετατροπή. Έκανα λάθος όμως. Θα πρέπει υποχρεωτικά να ασχοληθώ με μετατροπές. Απο το μηδέν δηλαδή μιας και δεν έχω ιδέα ακόμα.

 

Θα πάρω και την καρτούλα και το ακλώδιο μιας και έμαθα οτι πωλου΄νται μαζί και η τιμή τους είναι πολύ χαμηλή.

 

 

Πράγματι. η τιμή κάρτας Firewire/καλωδίου είναι χαμηλή. Όταν αρχίσεις να ασχολείσαι με επεξεργασία video στο PC, θα κολλήσεις άσχημα. Υπάρχει άφθονο λογισμικό που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Κοίτα τα προγράμματα της ULEAD και της PINNACLE. Αν είσαι αρχάριος, μην ανησυχείς. Υπάρχουν tutorials που μπορείς να κατεβάσεις. Μπορεί να ανοίξουμε και κανένα νέο θέμα στο forum για επεξεργασία VIDEO (να μια καλή ιδέα, να ανταλλάξουμε απόψεις και τεχνικές).

http://www.hintipas.com/elias/images/athnar.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Μου κανει εντυπωση που σε ολα τα forum ολοι ειναι κατα της DVD καμερας.Ειμαι περιεργος,εκτος απο τον φιλο με την hitachi ,εχει κανενας καμια εμπειρια απο αυτες τις καμερες?Ενδιαφερομαι για την SONY DCR DVD 201.Οταν λετε για διαφορα ποιοτητας που ,συγκεκριμενα,το εντοπιζετε?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Μου κανει εντυπωση που σε ολα τα forum ολοι ειναι κατα της DVD καμερας.Ειμαι περιεργος,εκτος απο τον φιλο με την hitachi ,εχει κανενας καμια εμπειρια απο αυτες τις καμερες?Ενδιαφερομαι για την SONY DCR DVD 201.Οταν λετε για διαφορα ποιοτητας που ,συγκεκριμενα,το εντοπιζετε?

Απ' ότι είπες και διαπίστωσες οι περισσοτεροι είμαστε κατά εδώ μεσα... Ένας γνωστος έχει την καμερούλα που αναφέρεις και χτυπάει το κεφάλι του λέγοντας:"ανάθεμα την ώρα που δεν πήρα την PC330...". Η διαφορά στην ποιότητα έγγειται σε γενικές γραμμές και όχι σε κάτι συγγεκριμένο. Π.χ. συγγρινόμενες με αντίστοιχες miniDV κάμερες βγαίνουν τί άλλο; Κατώτερες...

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geotech22 (17 Ιούλ. 2004 , 16:16)

 

Απ' ότι είπες και διαπίστωσες οι περισσοτεροι είμαστε κατά εδώ μεσα... Ένας γνωστος έχει την καμερούλα που αναφέρεις και χτυπάει το κεφάλι του λέγοντας:"ανάθεμα την ώρα που δεν πήρα την PC330...". Η διαφορά στην ποιότητα έγγειται σε γενικές γραμμές και όχι σε κάτι συγγεκριμένο. Π.χ. συγγρινόμενες με αντίστοιχες miniDV κάμερες βγαίνουν τί άλλο; Κατώτερες...

 

Μου αρεσει που λες οι περισσοτεροι. Δε λες ολοι καλυτερα? Μηπως ο γνωστος σου εχει καποιες απαιτησεις που δεν τις πληρουσε η συγκεκριμενη καμερα?Γιατι εγω δεν εχω και καμια ιδιαιτερη απαιτηση, οσο αφορα την επεξεργασια, βεβαια.Αυτο που περισσοτερο θελω ειναι καλη ποιοτητα εικονας σε συνδυασμο με την ευκολια που παρεχει η SONY DVD 201.Δηλαδη το πιο πιθανο ειναι να τραβαω δισκακια και να τα βλεπω εκεινη την στιγμη στο DVD player χωρις επεξεργασια,μονο καποιες σκηνες ισως να θελω να κοψω.Υπο αυτες τις συνθηκες τι λεει ο γνωστος σου?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (11 Ιούλ. 2004 , 17:09)

 

Μία εγγραφή σε καασετούλα DV μίας ώρας, πόσο χώρο πιάνει στον σκληρό του υπολογιστή. Έχω ακούσει γοτι πιάνει πολλά γίγα, αλλά πόσα;

 

 

Απ’οτι διαβασα σε ενα αλλο forum (dpgr.gr ) η 1 ωρα DV χρειαζεται περι τα 13GB στον σκληρο δισκο του Η/Υ και επισης για να γινει καλη δουλεια η μνημη πρεπει να ειναι τουλαχιστον 512ΜΒ για να μην πω 1024ΜΒ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Απ’οτι διαβασα σε ενα αλλο forum (dpgr.gr ) η 1 ωρα DV χρειαζεται περι τα 13GB στον σκληρο δισκο του Η/Υ και επισης για να γινει καλη δουλεια η μνημη πρεπει να ειναι τουλαχιστον 512ΜΒ για να μην πω 1024ΜΒ καλυτερα.

Πολύ σωστά διάβασες...

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Mhpws na prothnoume ston mirrorofsorrow mia karta epexsergasias video?Den exw camera alla apo ayta pou xserw h karta analambanei exsoloklirou na perasei to video ston skliro sto format pou to theleis?Ara me kapoia lefta parapanw isws einai kalhtera h lysh mia tetoias kartas,afou den mpeneis se pereterw diadikasies epexsergasias me software klp?
:)
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς κάνει αυτή η κάρτα και πόσο κοστίζει; Κάνει τις απαραίτητες μετατροπές μόνη της; Δεν έχω πάρει ακόμα την κάρτα και το καλώδιο για μεταφορά βίντεο στον υπολογιστή και είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zirico3 (26 Ιούλ. 2004 , 16:45)

 

Gia rixse mia matia edw Einai kati pou tha protina,an kapoios xserei porisoteres leptomeries as mas pei!

 

 

Αυτήν ακριβώς την κάρτα έχω κι εγώ και με βάση αυτήν γράφω όσα γράφω παραπάνω. Στο συγκεκριμένο πακέτο τα 90 περίπου ευρώ από τη συνολική τιμή είναι το πολύ καλό software της pinnacle. Ξαναλέω ότι για ψηφιακό βίντεο οι κάρτες κάνουν μόνο μεταφορά από την κάμερα στον δίσκο και τίποτα παραπάνω.

 

Παραπέμπω και στα μηνύματα του hintiana στο θέμα του για το

ψηφιακό βίντεο

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB (26 Ιούλ. 2004 , 21:23)

 

. Ξαναλέω ότι για ψηφιακό βίντεο οι κάρτες κάνουν μόνο μεταφορά από την κάμερα στον δίσκο και τίποτα παραπάνω.

 

 

 

Diladi den sou pernaei to video se kapoia morfh (px mpeg,avi) kanontas thn sympiesh h karta me ton xsexwristw epexsergasti pou exei?

:)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zirico3 (27 Ιούλ. 2004 , 02:06)

 

Diladi den sou pernaei to video se kapoia morfh (px mpeg,avi) kanontas thn sympiesh h karta me ton xsexwristw epexsergasti pou exei?

 

 

Απ' όσο ξέρω (ελληνιστί to the best of my knowledge :o :D ) οι κάρτες που έχουν μόνο ψηφιακές εισόδους (προσοχή οι κάρτες με αναλογική είσοδο είναι άλλο πράγμα) δεν έχουν κανένα επεξεργαστή. Κάνουν απλά μεταφορά στο δίσκο. Για να το πω αλλιώς: "Ψηφιακό" βίντεο (όπως στις minidv) σημαίνει (απλουστευτικά) ότι είναι ήδη σε μορφή 0 και 1, οπότε μπορεί να αποθηκευθεί όπως είναι στο δίσκο όπως όλα τα άλλα αρχεία.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια Hitachi και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος, ετσι και αλλιως για καλη mini dv πας στα ιδια λεφτα οποτε ειναι πιο καλα τα DVD παντα κατα την δικη μου αποψη...Θα ηθελα καποιος να με βοηθησει αν γινεται να συλλαβω το βιντεο στο pc ειτε μεσω του DVD ή μεσω του USB αλλα παντα ψηφιακα γιατι με το αναλογικο καλωδιο δεν λεει πολυ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω και εγώ μια ερώτηση; Μου χάλασε η βιντεοκάμερα που έχω και θέλω να πάρω μια ψηφιακή που να τραβάει καλή εικόνα , και μέσω του p/c να τα γράφω σε CD η αν γίνεται και σε DVD λόγο μεγάλης χωρητικότητας. Με μια γρήγορη ματιά έχω επιλέξει την CANNON DM-MV 750i DV . Την γνωρίζει κάποιος να μου την γνώμη του η να μου προτείνει μία στα ίδια περίπου χρήματα. Την βρίσκω 724 €.
manolisa05
Link to comment
Share on other sites

Βασικα λαθος φορουμ ειναι εδω για καμερες με mini DV...Δες καταστηματα οπως το πλαισιο εαν ενδιαφερεσαι..Βασικα τα καταστηματα με ηλεκτρικα δεν ειναι καλα να ξερεις οπως Κοτσοβολος και λοιπα..Ολα τα αλλα μεγαλια μαγαζια ειναι καλα..Γιατι ακομα και κατι με πιο λιγα να βρεις στο ιδιο ακριβως μοντελο δεν θα χει τεχνικη υποστιριξη εξισου υψηλου επιπεδου..Παντα υπαρχουν ομως εξαιρεσεις..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...