Jump to content

Βιντεοκάμερα με απ'ευθείας εγγραφή σε DVD


tempo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι λέτε για τις βιντεοκάμερες που γράφουν απ'ευθείας σε DVD?

 

Υπάρχει κανείς που να τις έχει χρησιμοποιήσει?

 

Είναι πρακτικές ή για να σβήσεις πχ μια σκηνή και να γράψεις κάτι άλλο απο επάνω θέλει ολόκληρη διαδικασία?

 

Γενικά που παίζουν οι τιμές, και ποιά τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα?

 

Ευχαριστώ

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

έχω τη hitachi. εντυπώσεις:

 

θετικά:

απευθείας εγγραφή σε DVD

εύκολη πρόσβαση στις επιμέρους σκηνές

 

μείον:

μικρές δυνατότητες για επεξεργασία εικόνας

ακριβά δισκάκια

 

γενικά:

καλή λύση, όμως η ιδανική κάμερα θα είναι αυτή που θα ενσωματώνει σκληρό δίσκο μεγάλης χωρητικότητας

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος heyhop (15 Μάι. 2004 , 15:01)

 

έχω τη hitachi. εντυπώσεις:

 

μικρές δυνατότητες για επεξεργασία εικόνας

 

 

 

τι ακριβώς εννοείς όταν λες επεξεργασία?

 

αν μπορείς απάντησε μου και σε αυτό "για να σβήσεις πχ μια σκηνή και να γράψεις κάτι άλλο απο επάνω θέλει ολόκληρη διαδικασία?"

 

ευχαριστώ πολύ - περιμένω εμτυπώσεις και γνώμες και απο άλλους

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Gia ligo epaiksa me tin Sony (den thimamai akribos montelo alla nomizo mono ena iparxi) den mporo na po oti enthousiastika apo tin poiotita! MiniDV CAM kai pali MiniDV CAM

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να γράψεις απευθείας σε DVD; Αν έχεις PC, η διαδικασία μεταφοράς του video από την κάμερα στο PC και η εγγραφή του σε DVD-R (που είναι και φτηνά, όπως και η κασέτα του Mini-DV) είναι πολύ απλή. Όσο για την ποιότητα της εικόνας δεν συζητάμε. Mini-DV και πάλι Mini-DV. Σκέψου επίσης το θέμα της συμβατότητας του DVD της κάμερας με επιτραπέζια players. Ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει το φορμά της DVD-κάμερας. Σκέψου και το μέγεθος. Το κόστος είναι γύρω στα 800€. Το ιδανικό είναι όπως είπε ο φίλος, η κάμερα που γράφει σε σκληρό δίσκο μεγάλης χωρητικότητας. Κι αυτό γιατί έχεις ένα mpeg-2 αρχείο που μεταφέρεται στο PC σε δευτερόλεπτα από μια θύρα USB, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις real-time capturing με κάρτα.
http://www.hintipas.com/elias/images/athnar.jpg
Link to comment
Share on other sites

Eksalou to Mini DVD exei megisti giarkeia egrafis peri ta 34 lepta! Is that enoygh? I apantisi: MPAAAAAAAAAA...

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hintiana ( 2 Ιούλ. 2004 , 13:23)

 

Το ιδανικό είναι όπως είπε ο φίλος, η κάμερα που γράφει σε σκληρό δίσκο μεγάλης χωρητικότητας. Κι αυτό γιατί έχεις ένα mpeg-2 αρχείο που μεταφέρεται στο PC σε δευτερόλεπτα από μια θύρα USB, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις real-time capturing με κάρτα.

 

 

Γεια χαρα και απο μενα, επειδη ειμαι ασχετος με το θεμα αλλα ψαχνομαι, υπαρχει καμερα που να εχει σκληρο δισκο και αν ναι γνωριζει κανεις λεπτομερειες οπως μαρκα, μοντελο, τιμη κλπ;;;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα της εικόνας των miniDV σε σχέση με των miniDVD είναι εξορισμού ανώτερη ή φταίει το γεγονός οτι οι DVD βιντεοκάμερες είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο και οι αναλύσεις τους είναι χαμηλότερες απο αυτές των miniDV καμερών;

 

Μου φαίνεται απίανο να βγάζουν ένα πρότυπο που να αδυνατή να καταγράψει εικόνα καλύτερη ή τουλάχιστον ισάξια με το miniDV.

 

Δηλαδή αν πάρουμε μια κάμερα DV και της βάλουμε να γράφει σε DVD δισκάκι, θα δούμε διαφορά στην ποιότητα; Θεωρητικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow ( 9 Ιούλ. 2004 , 19:40)

 

Η ποιότητα της εικόνας των miniDV σε σχέση με των miniDVD είναι εξορισμού ανώτερη ή φταίει το γεγονός οτι οι DVD βιντεοκάμερες είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο και οι αναλύσεις τους είναι χαμηλότερες απο αυτές των miniDV καμερών;

 

Μου φαίνεται απίανο να βγάζουν ένα πρότυπο που να αδυνατή να καταγράψει εικόνα καλύτερη ή τουλάχιστον ισάξια με το miniDV.

 

Δηλαδή αν πάρουμε μια κάμερα DV και της βάλουμε να γράφει σε DVD δισκάκι, θα δούμε διαφορά στην ποιότητα; Θεωρητικά πάντα.

 

Η ανάλυση δεν είναι το παν. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η συμπίεση της εικόνας. Ένα DVD σπάνια ξεπερνάει τα 6-7 Mbits/sec (oι κάμερες δεν έχω ιδέα σε τι bitrate γράφουν). To DV που χρησιμοποιούν αυτές οι mini-DV κάμερες ονομάζεται πιο σωστά DV25 (υπάρχουν και άλλα πρότυπα, DV50 και 100) που σημαίνει ότι το bitrate είναι 25Mbits/sec. Αυτό είναι μια ένδειξη της ποιότητας και απαντάει το γιατί οι DV είναι καλύτερες από τις DVD...

Αν μετατρέψουμε το DV σε DVD θα έχουμε, αν το επιθυμούμε, καλύτερη ποιότητα από την απ' ευθείας εγγραφή σε DVD.

Οι κάμερες που γράφουν σε DVD έρχονται να καλύψουν ένα συγκεκριμένο καταναλωτικό κοινό, αυτό που έγραφε σε VHS/VHS-C/S-VHS και είχε τη δυνατότητα χωρίς καμία επιπλέον επεξεργασία να βλέπει όπου θέλει ό,τι έχει φτιάξει. Ξέρετε πόσο απωθητικό είναι για τον μέσο καταναλωτή να του λένε οι εταιρίες: "Πάρε υπολογιστή, πάρε firewire, κάνε capture, κάνε convert, ρένταρε, πάρε DVD recorder, γράψτο..."

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος anastasg ( 5 Ιούλ. 2004 , 10:40)

 

Γεια χαρα και απο μενα, επειδη ειμαι ασχετος με το θεμα αλλα ψαχνομαι, υπαρχει καμερα που να εχει σκληρο δισκο και αν ναι γνωριζει κανεις λεπτομερειες οπως μαρκα, μοντελο, τιμη κλπ;;;

 

Ευχαριστω

 

Ναι υπάρχουν. Αλλά, πίστεψέ με δεν θέλεις να μάθεις πόσο κάνουν!

Πάντως υπάρχουν κάποια μικρά, εξωτερικά δισκάκια, που συνδέονται στις ψηφιακές κάμερες και γράφουν απ' ευθείας σε δίσκο μέσω firewire, αντί σε κασέτα. Υπολόγισε χοντρικά 1500Ε για τρεις ώρες βίντεο.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Και αυτά τα δισκάκια συνδέονται με όλες τις ψηφιακές κάμερες; Σε τι υποδοχή μπαίνουν;

 

Ξέρεις αν η CANON MV750i μπορεί να δεχτεί τέτοια εξωτερικά δισκάκια;

 

Σ'ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη απάντησή σου. Σκεφτόμουνα να πάρω κάμερα DVD αλλά με αυτά που διάβασα κατάλαβα οτι δεν αξίζει. Οι DV κάμερες είναι εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (10 Ιούλ. 2004 , 05:10)

 

Και αυτά τα δισκάκια συνδέονται με όλες τις ψηφιακές κάμερες; Σε τι υποδοχή μπαίνουν;

 

Ξέρεις αν η CANON MV750i μπορεί να δεχτεί τέτοια εξωτερικά δισκάκια;

 

Σ'ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη απάντησή σου. Σκεφτόμουνα να πάρω κάμερα DVD αλλά με αυτά που διάβασα κατάλαβα οτι δεν αξίζει. Οι DV κάμερες είναι εγγύηση.

 

Απ' ό,τι γνωρίζω στην Ελλάδα φέρνει η Αμυ τέτοιους δίσκους (http://www.amy.gr, πάρε τους ένα τηλέφωνο). Μάλλον κάνουν για όλες τις κάμερες και συνδέονται μέσω firewire. Αλλά κοστίζει τα διπλάσια απ' όσο η κάμερά σου....

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ο εξωτερικός σκληρός που μου πρότεινες. Το πρόβλημα που έχω είναι οτι δεν ξέρω πως να περάσω τα βίντεο απο τις κασσέτες DV στον υπολογιστή μου.

 

Μου είπαν οτι χρειάζομαι μία κάρτα για τον υπογογιστή DV (IEEE1394) και το καλώδιο DV CV-250F (4-6). Αυτά είναι το firewire που λες; Γιατί τον όρο αυτό δεν τον γνωρίζω.

 

Με έναν τέτοιο εξωτερικό σκληρό δίσκο, θα χρειάζομαι πάλι τα προαναφερθέντα εξαρτήματα για να τα περάσω στον υπολογιστή;

 

Η γνώσεις μου περι υπολογιστών είναι περιορισμένες και αδυνατώ να εγκαταστήσω μια τέτοια κάρτα. Γι'αυτό στρέφομαι στον σκληρό.

 

Το λίνκ που μου έδωσες για την amy δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Ti mixanima exeis? Mporei na exei idi mia thira firewire ensomatomeni an einai sxetika kainourios! Koitakse to sta xartia tis motherboard! Episis i eggatastasi mias kartas firewire einai kati ekseraitika efkolo!

1. Anoigeis to kouti me katsabidi

2. Koitas tis PCI thires sou (ops blepeis to kouti aristera, sinithos einai aspres)

3. Bgazeis to kalima tou koutiou (metalliko, plastiko oti einai, sinithos einai mia bidoula ipothesi)

4. Topotheteis tin kartoula sou (prosoxi min spaseis ta pin)

5. Anoigeis to PC sou perimeneis mna tin anagnorisei i allios kaneis anazitisi (pinakas elexou\prosthiki neou ilikou)

6. Bazeis to CD i ti Disketa me tous drivers (CD einai pleon)

7. Epanekineis to sistima

8. Kales douleis

PROSOXI: Prin anikseis to kouti tha bgaleis to kalodio trofodosias kai efoson to bgaleis tha patiseis mia fora to power button!

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (10 Ιούλ. 2004 , 12:54)

 

Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ο εξωτερικός σκληρός που μου πρότεινες. Το πρόβλημα που έχω είναι οτι δεν ξέρω πως να περάσω τα βίντεο απο τις κασσέτες DV στον υπολογιστή μου.

 

Μου είπαν οτι χρειάζομαι μία κάρτα για τον υπογογιστή DV (IEEE1394) και το καλώδιο DV CV-250F (4-6). Αυτά είναι το firewire που λες; Γιατί τον όρο αυτό δεν τον γνωρίζω.

 

Με έναν τέτοιο εξωτερικό σκληρό δίσκο, θα χρειάζομαι πάλι τα προαναφερθέντα εξαρτήματα για να τα περάσω στον υπολογιστή;

 

Η γνώσεις μου περι υπολογιστών είναι περιορισμένες και αδυνατώ να εγκαταστήσω μια τέτοια κάρτα. Γι'αυτό στρέφομαι στον σκληρό.

 

Το λίνκ που μου έδωσες για την amy δεν λειτουργεί.

 

Το link για την Αμυ είναι http://www.amy.gr (το πιο πάνω έχει και ένα κόμα :) )

Μάλλον το firewire δεν το γλυτώνεις με τίποτα, γιατί έτσι συνδέεται και ο εξωτερικός σκληρός. Ο σωστός όρος είναι firewire ή IEEE-1394 για τη θύρα. (H Sony λέει το μικρό firewire i-Link). Επειδή μέσω αυτής της θύρας μεταφέρεται το σήμα από τις κάμερες DV, πολλοί την ονομάζουν και "DV θύρα".

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Ara opos sou leei kai asigxoretos parapano den tin glitoneis gi auto min to skeftesai katholou gia eksoteriko skliro!

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow ( 9 Ιούλ. 2004 , 19:40)

 

Μου φαίνεται απίανο να βγάζουν ένα πρότυπο που να αδυνατή να καταγράψει εικόνα καλύτερη ή τουλάχιστον ισάξια με το miniDV.

 

 

Μη σου φαίνεται απίθανο, απευθύνονται σε κόσμο που δεν έχει PC για να γράψει μόνος του DVD...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (10 Ιούλ. 2004 , 12:54)

 

Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ο εξωτερικός σκληρός που μου πρότεινες. Το πρόβλημα που έχω είναι οτι δεν ξέρω πως να περάσω τα βίντεο απο τις κασσέτες DV στον υπολογιστή μου.

 

Μου είπαν οτι χρειάζομαι μία κάρτα για τον υπογογιστή DV (IEEE1394) και το καλώδιο DV CV-250F (4-6). Αυτά είναι το firewire που λες; Γιατί τον όρο αυτό δεν τον γνωρίζω.

 

Με έναν τέτοιο εξωτερικό σκληρό δίσκο, θα χρειάζομαι πάλι τα προαναφερθέντα εξαρτήματα για να τα περάσω στον υπολογιστή;

 

Η γνώσεις μου περι υπολογιστών είναι περιορισμένες και αδυνατώ να εγκαταστήσω μια τέτοια κάρτα. Γι'αυτό στρέφομαι στον σκληρό.

 

Το λίνκ που μου έδωσες για την amy δεν λειτουργεί.

 

 

Δεν έχω καταλάβει γιατί θέλεις να πάρεις εξωτερικό σκληρό που θα σου κοστίσει και πάρα πολύ ενώ μια κάρτα firewire ελάχιστα. Μήπως δεν έχεις χώρο στο βασικό σκληρό; Όπως σου είπαν παραπάνω αν δεν έχεις ήδη firewire, δεν γλυτώνεις την επεμβασούλα η οποία όμως είναι πάρα πολύ απλή όπως στην περιγράφει και ο geotech22. Ακόμα και οι καλές κάρτες ήχου έχουν τέτοιες θύρες όπως και τα περισσότερα laptop.

Μετά πιθανότατα θα σου ανοίξει και η όρεξη για ένα software γιατί καλή η μεταφορά του video στο σκληρό αλλά μετα θέλει και λίγη επεξεργασία :D

KCB
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας. Απλά νόμιζα οτι αν καταγράφεται το βίντεο κατευθείαν στο σκληρό θα γλύτωνα την μετατροπή. Έκανα λάθος όμως. Θα πρέπει υποχρεωτικά να ασχοληθώ με μετατροπές. Απο το μηδέν δηλαδή μιας και δεν έχω ιδέα ακόμα.

 

Θα πάρω και την καρτούλα και το ακλώδιο μιας και έμαθα οτι πωλου΄νται μαζί και η τιμή τους είναι πολύ χαμηλή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (11 Ιούλ. 2004 , 13:53)

 

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας. Απλά νόμιζα οτι αν καταγράφεται το βίντεο κατευθείαν στο σκληρό θα γλύτωνα την μετατροπή. Έκανα λάθος όμως. Θα πρέπει υποχρεωτικά να ασχοληθώ με μετατροπές. Απο το μηδέν δηλαδή μιας και δεν έχω ιδέα ακόμα.

 

Θα πάρω και την καρτούλα και το ακλώδιο μιας και έμαθα οτι πωλου΄νται μαζί και η τιμή τους είναι πολύ χαμηλή.

 

 

Μια και βλέπω να λες για μετατροπή πρόσεξε: η firewire κάνει απλά μεταφορά και όχι μετατροπή. Με κάμερα DV (Digital Video) η "μετατροπή" έχει γίνει μέσα στην κάμερα. Γι'αυτό και οι κάρτες firewire είναι πάμφθηνες σε αντίθεση με τις AV που πρέπει να κάνουν μετατροπή από αναλογικό σε ψηφιακό video οπότε επηρεάζουν και την ποιότητα του τελευταίου. Αυτή την μετατροπή μπορείς να την κάνεις πλέον με τις περισσότερες ψηφιακές βιντεοκάμερες και με πολύ καλά αποτελέσματα. Αν έχεις δηλαδή κάποιες αναλογικές κασέτες μπορείς να τις μετατρέψεις σε ψηφιακές με την κάμερα.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν συνδέσω την κάμερα με τον υπολογιστή και μεταφέρω την μία ώρα βίντεο απο την κασσέτα DV, αυτό θα αναγνωριστεί κανονικά απο τον υπολογιστή και θα μπορεί να αναπαραχθεί με κάποιον Player; Δε θα χρειαστώ να κάνω καθόλου μετατροπή;

 

Θα τα αναγνωρίσει ως ξεχωριστά βίντεο, έτσι όπως τα έω τραβήξει ή όλο ένα ενιαίο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (11 Ιούλ. 2004 , 14:22)

 

Δηλαδή όταν συνδέσω την κάμερα με τον υπολογιστή και μεταφέρω την μία ώρα βίντεο απο την κασσέτα DV, αυτό θα αναγνωριστεί κανονικά απο τον υπολογιστή και θα μπορεί να αναπαραχθεί με κάποιον Player; Δε θα χρειαστώ να κάνω καθόλου μετατροπή;

 

Θα τα αναγνωρίσει ως ξεχωριστά βίντεο, έτσι όπως τα έω τραβήξει ή όλο ένα ενιαίο;

 

Με λίγα λόγια ναι. Εκεί αρχίζει να παίζει ρόλο το software. Ανάλογα με το τι θέλεις θα πρέπει να παίξεις με τα διάφορα video formats mpg, avi, κλπ Μπορείς και να το κρατήσεις σε dv αλλά θα είναι αδύνατο να το δώσεις κάπου γιατί είναι τεράστιο. Βολεύει μόνο όταν θέλεις να το μοντάρεις και να το γράψεις σε άλλη κασέτα DV στην κάμερα. Με το μοντάζ βέβαια κάνεις απίθανα πράγματα, η φαντασία σου και τα εργαλεία που έχεις σε περιορίζουν. Προσωπικά περνάω ώρες για να μοντάρω ακόμη κι ένα 10 λεπτο βιντεάκι.

Το πως θα τα αναγνωρίσει εξαρτάται πάλι από το software συνήθως καταλαβαίνει που πάταγες το rec όταν έγραφες με την κάμερα και το κόβει εκεί αυτόματα, αλλά έπειτα μοντάζ είναι όπως θέλεις το κόβεις!!

KCB
Link to comment
Share on other sites

Το στάνταρ φορμάτ που γράφει η κασσέτα DV είναι κάποιο συγκεκριμένο, όπως πχ στις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές που άλλες γράφουν σε .mov άλλες σε . avi κτλ, ή απλά είναι DV; Παίζεται στον υπολογιστή με κάποιον απο τους γνωστούς players; windows media, quicktime, real one. Χωρίς κάποια μετατροπή βέβαια, έτσι όπως είναι, αυτούσιο.

 

Μία εγγραφή σε καασετούλα DV μίας ώρας, πόσο χώρο πιάνει στον σκληρό του υπολογιστή. Έχω ακούσει γοτι πιάνει πολλά γίγα, αλλά πόσα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (11 Ιούλ. 2004 , 17:09)

 

Το στάνταρ φορμάτ που γράφει η κασσέτα DV είναι κάποιο συγκεκριμένο, όπως πχ στις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές που άλλες γράφουν σε .mov άλλες σε . avi κτλ, ή απλά είναι DV; Παίζεται στον υπολογιστή με κάποιον απο τους γνωστούς players; windows media, quicktime, real one. Χωρίς κάποια μετατροπή βέβαια, έτσι όπως είναι, αυτούσιο.

 

Μία εγγραφή σε καασετούλα DV μίας ώρας, πόσο χώρο πιάνει στον σκληρό του υπολογιστή. Έχω ακούσει γοτι πιάνει πολλά γίγα, αλλά πόσα;

 

Είναι απλά DV που όμως μπορείς να σώσεις σε avi mpg vcd dvd κλπ To καθένα από αυτά έχει περιορισμούς από την κατασκευή του στις διαστάσεις και την ανάλυση του video. Δεν έχω δοκιμάσει να παίξω καθαρό dv με κάποιον player γιατί ποτέ δεν κατεβάζω στο δίσκο καθαρό dv λόγω χώρου. Γι'αυτό και δεν μπορώ να σου πω ακριβώς πόσο χώρο πιάνει. Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ (Pinnacle Studio 9) σου δίνει τη δυνατότητα να κατεβάζεις σε κακή ποιότητα στο δίσκο και μόνο αφού τελειώσεις να βγάζει την καλή ποιότητα που θα του ζητήσεις...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...