Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν γίνεται, τουλάχιστον χωρίς να είσαι Root.

Αυτή η λειτουργία θα προστεθεί στην έκδοση 4.3 απ' ότι λέγεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Xθες παρελαβα το κινητο και εβαλα απλως μια pre-rooted rom 2.3 καθως εως τωρα δεν βλεπω να χρειαζομαι προγραμματα που ειναι για android 4. Αν εξαιρεσουμε οτι δεν μου εκανε καλη εντυπωση το καπακι που μοιαζει ψευτικο, οτι δεν εχει κουμπι για την καμερα και πως εχεις την αισθηση πως γλιστραει απο τα χερια αν ειναι λιγο ιδρωμενα (αυτο ειναι και το πιο σημαντικο) θα ελεγα πως ειναι εξαιρετικο τηλεφωνο. Η μπαταρια φαινεται να κραταει πολυ για smartphone. Η ποιοτητα φωτογραφιας στην ιδια αναλυση ειναι πολυ καλυτερη απο το σονυ που ειχα, φορτωνει αστραπιαια το φεισμπουκ που ολοι εχουν προβληματα, στο google earth ειναι πολυ γρηγορο οταν σε ταμπλετ βλεπω να ζοριζεται, ο flash player δουλευει πολυ καλα σχεδον σε οσες σελιδες δοκιμασα και γενικα το ιντερνετ του απο wifi ειναι εξαιρετικο.

Αν υπαρχει μια λιστα με ποιες εφαρμογες της ρομ μπορουν να πεταχτουν χωρις προβλημα θα ηταν καλοδεχουμενη (εβγαλα αρκετες οπως τον launcher και τα μηνυματα αλλα εχει μερικες αγνωστων στοιχειων)

Edited by manthes
Link to comment
Share on other sites

Εδω θα βρεις μια λίστα με BloatWare που μπορείς να βγάλεις .

Αν ψάξεις λίγο στο google θα βρεις και άλλες .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα βρεις μια λίστα με BloatWare που μπορείς να βγάλεις .

Αν ψάξεις λίγο στο google θα βρεις και άλλες .

 

Μια ερωτηση:

Αυτα μπορείς να τα απενεργοποιησεις (όχι να τα βγάλεις τελειως βέβαια) από την Διαχειριση Εφαρμογών και χωρίς να είσαι root;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση:

Αυτα μπορείς να τα απενεργοποιησεις (όχι να τα βγάλεις τελειως βέβαια) από την Διαχειριση Εφαρμογών και χωρίς να είσαι root;

 

Αν πηγαίνοντας στην διαχείρισή εφαρμογών και βρίσκοντας την εφαρμογή που θελεις υπάρχει η δυνατότητα για απενεργοποίηση της ,τότε μπορείς να το κάνεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

σε Android 2.3.6 γινεται η μεταφορα εφαρμογων στην καρτα sd? (αγορασα το κινητο πριν ενα μηνα και περασα την επομενη μερα την jelly bean γι αυτο δεν θυμαμαι αν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα)

σε περιπτωση downgrade ακυρωνεται η εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

σε Android 2.3.6 γινεται η μεταφορα εφαρμογων στην καρτα sd? (αγορασα το κινητο πριν ενα μηνα και περασα την επομενη μερα την jelly bean γι αυτο δεν θυμαμαι αν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα)

σε περιπτωση downgrade ακυρωνεται η εγγυηση?

Με την παλιά έκδοση υπήρχε η δυνατότητα. Υπήρχε/υπάρχει το apps2sd για ότι δυστροπεί.

Σε κάθε περίπτωση επέμβασης του χρήστη στο τηλέφωνο με μη εγκεκριμένο τρόπο ακυρώνεται η εγγύηση, αν αφήσει ίχνη της επέμβασης. Αυτό που θέλεις γίνεται, έχει αναφερθεί στο παρελθόν, αν ψάξεις στο xda-developers στην σελίδα του Ace II θα βρεις και τον τρόπο να το κάνεις αλλά και να μην φαίνεται ότι το έκανες.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την ελληνικη ρομ 2.3.6 με odin και εμεινε στην επανεκινηση που γραφει galaxy ace 2 κτλ.πως το επαναφερω?τι εκανα λαθος βασικα?ευχαριστω...

ακυρον το επανεφερα αλλα αν θελω να ξαναβαλω 2.3.6 πως γινεται οπως ο φιλος πιο πανω?

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

Δες στο xda πως γίνεται downgrade από JB σε GB. Δεν γίνεται φλασαρωντας απλά μια GB rom.
Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2141930 μαλλον εδω αλλα παλι κατι αντιστοιχο γινεται μεσω odin απο ο τι καταλαβα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να βαλω την JB απο τωρα ή αν ειναι καλυτερα να περιμενω μεχρι να βγει η official ελληνικη εκδοση απο το Kies..
Link to comment
Share on other sites

Η official Ελληνική από το KIES έχει βγει.

Προσωπικά, διχασμένος... Το ένα εκ των δύο που περίμενα πως και πως, οι πανοραμικές φωτό δηλαδή, είναι λίγο χάλια. Βγάζει μεν, αλλά με τρόπο "κακό" και μερικές φορές είναι άχρηστες. Το ζουμ στην κάμερα δουλευει καλά.

Κατά τα λοιπά, για να λειτουργήσει καλά θέλει το πειραγματάκι του... Αν διαβάσεις καμμιά 20αριά σελίδες πίσω, θα δεις πολλά χρήσιμα.

Αν δεν σου λείπει κάτι, άστο ως έχει, πραγματικά δεν χάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να βαλω την JB απο τωρα ή αν ειναι καλυτερα να περιμενω μεχρι να βγει η official ελληνικη εκδοση απο το Kies..

Αν δεν κάνω λάθος, η official ελληνική έχει ήδη βγει κάπου μέσα στον Ιούλιο...

Εγώ την έβαλα καρφωτή γιατί είχα Ολλανδικό κινητό αλλά το ΚΙΕΣ πρέπει ήδη να σου δείχνει ότι υπάρχει EUR JellyBean

(Αν δε σου τη δείχνει ήδη το ΚΙΕΣ πάει να πει ότι το κινητό σου μάλλον δεν είναι Ελληνικό)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Ιδιο ερώτημα έχω και εγώ. Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την 2.3.6. Αλήθεια μπορεί να μου πει κάποιος σε τι έχω να ωφεληθώ από την JB ?
Link to comment
Share on other sites

Η official Ελληνική από το KIES έχει βγει.

Προσωπικά, διχασμένος... Το ένα εκ των δύο που περίμενα πως και πως, οι πανοραμικές φωτό δηλαδή, είναι λίγο χάλια. Βγάζει μεν, αλλά με τρόπο "κακό" και μερικές φορές είναι άχρηστες. Το ζουμ στην κάμερα δουλευει καλά.

Κατά τα λοιπά, για να λειτουργήσει καλά θέλει το πειραγματάκι του... Αν διαβάσεις καμμιά 20αριά σελίδες πίσω, θα δεις πολλά χρήσιμα.

Αν δεν σου λείπει κάτι, άστο ως έχει, πραγματικά δεν χάνεις τίποτα.

 

Δηλαδη αμα δεν το πειραξω το κινητο θα ειναι χειροτερο σε αποδοση (μπαταρια,κολληματα κλπ) απο οτι με GB??

 

Αν δεν κάνω λάθος, η official ελληνική έχει ήδη βγει κάπου μέσα στον Ιούλιο...

Εγώ την έβαλα καρφωτή γιατί είχα Ολλανδικό κινητό αλλά το ΚΙΕΣ πρέπει ήδη να σου δείχνει ότι υπάρχει EUR JellyBean

(Αν δε σου τη δείχνει ήδη το ΚΙΕΣ πάει να πει ότι το κινητό σου μάλλον δεν είναι Ελληνικό)

 

Οχι ενταξει μου την εμφανισε απλα τοσο καιρο την περιμενα κ ετυχε να μην δοκιμασω το τελευταιο διαστημα.. Κ τι καταλαβα που περιμενα?? Τωρα ειμαι σε διλημμα για το αν θα την βαλω :P

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αμα δεν το πειραξω το κινητο θα ειναι χειροτερο σε αποδοση (μπαταρια,κολληματα κλπ) απο οτι με GB??

 

 

 

Οχι ενταξει μου την εμφανισε απλα τοσο καιρο την περιμενα κ ετυχε να μην δοκιμασω το τελευταιο διαστημα.. Κ τι καταλαβα που περιμενα?? Τωρα ειμαι σε διλημμα για το αν θα την βαλω :P

Το κινητό είναι πιο γρήγορο όπως το πήρες, χωρ΄ς αναβάθμιση.

Αν το αναβαθμίσεις, θέλει λίγο πείραγμα για να γίνει σχεδόν όσο γρήγορο ήταν.

Η μπαταρία μου φαίνεται ίδια, ίσως λίγο καλύτερη σε χρήση μόνο δικτύου, λίγο χειρότερη σε χρήση WiFi με την αναβάθμιση.

Αν δεν σου λείπει κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό της 4.1.2, θα έλεγα μείνε στην 2.3.6.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Αποπειραθηκα και εκανα υποβαθμιση και εγω σε Gingerbread αλλα δυστυχως το csc ειναι ρωσικο!

Μηπως γνωριζει καποιος εαν υπαρχει τροπος να γινει υποβαθμιση με ελληνικο csc;;;

Ναι μεν ειναι καλο αλλα μου εχει διαφορα αχρηστα ρωσικα προγραμματα και demo παιχνιδια...!

Ευχαριστω εκ των προτερων!:)

Link to comment
Share on other sites

Φλασάρεις το παρακάτω ελληνικό firmware:

 

Model: GT-I8160

Country: Greece

Version: Android 2.3.6

Changelist: N/A

Build date: N/A

Product Code: EUR

PDA: I8160XXLL2

CSC: I8160OXXLL2

MODEM: I8160XXLL2

 

Download

 

:!: Eννοείτε ότι είσαι ήδη (όπως αναφέρεις) με GB rom.

Edited by vaskef69
Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Φλασάρεις το παρακάτω ελληνικό firmware:

 

Model: GT-I8160

Country: Greece

Version: Android 2.3.6

Changelist: N/A

Build date: N/A

Product Code: EUR

PDA: I8160XXLL2

CSC: I8160OXXLL2

MODEM: I8160XXLL2

 

Download

 

:!: Eννοείτε ότι είσαι ήδη (όπως αναφέρεις) με GB rom.

Με odin;

Εν ολιγοις θα κανω απο την αρχη το περασμα αλλα θα ειναι GB ελληνικο;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να το αγοράσω μιας και φαίνεται το σοβαρότερο samsung κάτω απο 200 ευρώ. Διάβασα όμως κάποια ποστ που το κράζουνε ότι "ευτυχώς το πούλησα" κτλπ και μέ έβαλαν σε σκέψεις. Στο bird πουλιέται 152 ευρώ υπάρχει κινητό σε αυτήν την τιμή που να είναι καλύτερο;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Φλασάρεις με odin.

Ωραια,κατεβασα το αρχειο και το δοκιμαζω τωρα αμεσως!

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!:)

Δοκιμασα να το κανω μεσω odin 3,07 αλλα δεν τα καταφερα...τι εκανα λαθος;

Το αρχειο που μου εστειλες εχει 2 αρχεια μεσα(1 .tar.md5 και ενα .dll)

Σε ποια επιλογη βαζω το .tar.md5;

pda,phone,csc,pit;;;;

Edited by Tecno_boy
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.σημερα βρηκα χρονο και λεω να περασω την JB. εχω κατεβασει την MF1 και την MB4. θα ηθελα μια μικρη βοηθεια να μου πει καποιος τα βασικα γιατι σχεδον πριν 1 χρονο ειχα κανει παρομοια δουλεια με την 2,3,6 αλλα δεν θυμαμαι.Εχω το odin 1.83 υπαρχει πιο καινουριο και απο που το κατεβαζω?στο odin τι επιλογες θα κανω στη μια και τι στην αλλη εκδοση της JB? επισης ποια πρεπει να περασω πρωτη για να εχω μεγαλυτερη ram? το code πως θα το αλλαξω σε eur αν ειναι διαφορετικο?

τελος για να το κανω root υπαρχει οδηγος? αν μπορει καποιος να μου πει εστω σε ποιες σελιδες να κοιταξω θα με βοηθουσε γιατι ειναι πολλα γραμμενα απο το λιγο που κοιταξα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.σημερα βρηκα χρονο και λεω να περασω την JB. εχω κατεβασει την MF1 και την MB4. θα ηθελα μια μικρη βοηθεια να μου πει καποιος τα βασικα γιατι σχεδον πριν 1 χρονο ειχα κανει παρομοια δουλεια με την 2,3,6 αλλα δεν θυμαμαι.Εχω το odin 1.83 υπαρχει πιο καινουριο και απο που το κατεβαζω?στο odin τι επιλογες θα κανω στη μια και τι στην αλλη εκδοση της JB? επισης ποια πρεπει να περασω πρωτη για να εχω μεγαλυτερη ram? το code πως θα το αλλαξω σε eur αν ειναι διαφορετικο?

τελος για να το κανω root υπαρχει οδηγος? αν μπορει καποιος να μου πει εστω σε ποιες σελιδες να κοιταξω θα με βοηθουσε γιατι ειναι πολλα γραμμενα απο το λιγο που κοιταξα.

- Βάλε Odin 3.07

 

Με βάση αυτά που έκανα εγώ και πήγε ρολόι, κάνεις τα παρακάτω.

 

1. Wipe Data+Cache

2. Βάζεις την ΜΒ4 ΜΕ Re-Partition

3. Wipe Data+Cache

4. Βάζεις την MF1 ΧΩΡΙΣ Re-Partition

5. Wipe Data+Cache

6. Έτοιμος με 625ΜΒ RAM για να ξαναστήσεις τις εφαρμογές σου

 

Άμα τώρα πχ δεις ότι σου προέκυψε Κορεάτικη version και μετά δε στη βλέπει το ΚΙΕΣ,

Τρέξε το Galaxy S/S2/S3 CSC (από το market) και βάλε EUR (αυτό το έπαθα)

 

Επίσης:

- Κατά τη διαδικασία έχε κλειστό το antivirus.

- MH βάλεις το κινητό σε USB πόρτα από HUB κατά τη διαδικασία, αλλά σε απευθείας USB

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που του λες είναι γιαJB.

Ζητάει να βάλει GB όχι JB.

 

Θα βάλεις στο odin το αρχείο tar στην θέση pda.Το αρχείο dll δεν σε ενδιαφέρει.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...