Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από πολλούς πειραματισμούς με την JB κατέληξα σε MG2 (ρώσικη) και μετά την V8 Kyrillos.

Έτσι έχω και 624 ΜΒ ελεύθερα και την απουσία πολλών άχρηστων εφαρμογών χάρη στον Κύριλλο.

Βέβαια το lag το έχει αλλά το συνηθίζεις..........

 

Lag εχει και με τα 624 MB? δεν το ηξερα συτο. Lag εχει και με τα 478 οπως το δικο μου.

Τελικα μονο το iPhone δεν εχει lag?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εδω και λιγες μερες η οθονη αναβει για 1 δευτερολεπτο και σβηνει αμεσως ενω δεν παταω τιποτα.Μπορω να κανω κατι εγω χωρις να το δωσω στο service; Απο εδω (Αλεξανδρουπολη) θα κανει 2 βδομαδες να παει και να γυρισει.
Link to comment
Share on other sites

Lag εχει και με τα 624 MB? δεν το ηξερα συτο. Lag εχει και με τα 478 οπως το δικο μου.

Τελικα μονο το iPhone δεν εχει lag?

 

Kirillos Rom παιδιά και εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος περιμένω και την επόμενη έκδοση του

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πριν λίγες μέρες αγόρασα το ace 2. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος, εκτός όμως απο τις κλήσεις. :p

Σημαντικό μειονέκτημα για ενα κινητό θα έλεγα. Συγκεκριμένα, έχοντας ενεργοποιημένο και το 3g (gsm/wcdma auto),

είχα σήμα -107dbm (δεν είχα δηλαδη), ενω βάζοντας το στο gsm πήγαινε αυτόματα στο -93 dbm, χωρίς να κουνηθω εγώ ή το κινητό

απο τη θέση που ήταν.

 

Αφού δεν είχα απενεργοποιήσει το 2g γιατί υπήρχε τέτοια διαφορά στο σήμα; Μέχρι τώρα είχα ως επιλογή το gsm/wcdma auto και νομίζω πως χωρίς υπερβολές 1 στις 2 κλήσεις έκλεινε λόγω σήματος (μέσα στο σπίτι, που δεν είχα ποτέ όμως πρόβλημα). Απο σήμερα έχω μόνο gsm. Δεν το έχω δοκιμάσει στις κλήσεις, αλλά απο σήμα φαίνεται να είναι αρκετά καλύτερα.

 

Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; Αν δηλαδή ήθελα να είμαι συνεχώς συνδεδεμένος στο net, μάλλον δε θα είχα σήμα για τις κλήσεις;

 

Μήπως υπάρχει κάποια επιλογή (νομίζω οτι πήρε το μάτι μου κάτι σχετικό στο forum του ace αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ) μέσω των κρυφών κωδικών, ώστε να έχω το gsm/wcdma auto ως επιλογή, αλλά να είναι gsm prefered?

 

Επίσης μιας και είμαι καινούριος στα smartphones (άργησα λίγο), θέλω να πάρω μια ζελατίνα προστασίας. Φαντάζομαι πως έχει σημασία

ποια θα πάρω. Αν κάποιος έχει κάποια πρόταση για αγορά θα ήταν ευπρόσδεκτη. Προς το παρόν έχω δει μια στο e-shop και μια

στο public. Άγνωστης μάρκας. Αν δεν παίζει μεγάλο ρόλο μπορώ να πάρω μια απο αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγες μερες η οθονη αναβει για 1 δευτερολεπτο και σβηνει αμεσως ενω δεν παταω τιποτα.Μπορω να κανω κατι εγω χωρις να το δωσω στο service; Απο εδω (Αλεξανδρουπολη) θα κανει 2 βδομαδες να παει και να γυρισει.

 

Αυτο δεν ειναι προβλημα της συσκευης....

Καποια εφαρμογη στο κανει.

Εχουν παρατηρηθει κακογραμμενες εφαρμογες που κανουν ακριβως αυτο που περιγραφεις.....

Θυμησου ποιες εχεις εκγαταστησει τελευταιες και ξεκινα να τις αφαιρεις αντιστροφα......

Link to comment
Share on other sites

Σας εχει παρουσιασει κανα θεμα με τα χρωματα της οθονης; Οταν υπαρχει σκοτεινο φοντο ( μαυρο - γκρι ας πουμε ) κατα τι διαρκεια αργου scrolling στην οθονη δειχνει σαν να τρεμοπαιζει. Το συγκεκριμενο προβλημα υπαρχει μονο στο μενου του android ( στις ρυθμισεις του κινητου ) και δεν το εχω δει πχ στον browser. Στο galaxy pocket που υπαρχει στο σπιτι δεν βλεπω κατι τετοιο. Απο την samsung μου ειπαν οτι δεν υπαρχει θεμα δυσλειτουργιας του smartphone απλα με την αναβαθμιση λογισμικου θα εχει λυθει. Φιλε εσυ που ρωτας για το NFC δες στο youtube τι ακριβως ειναι. Edited by Septagram
Link to comment
Share on other sites

Το gps τωρα με την 4.1.2 δεν κλειδωνει τους δορυφορους ενω με την 2.3.6 δουλευε κανονικα ξερει κανεις τι φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Το gps τωρα με την 4.1.2 δεν κλειδωνει τους δορυφορους ενω με την 2.3.6 δουλευε κανονικα ξερει κανεις τι φταιει;

Εμένα δουλεύει κανονικά καθώς και όλα τα προγράμματα navigaton που δοκίμασα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εκτός του ότι με jb έγινε πιο αργό στην απόκριση, τρώει και πολύ πιο γρήγορα την μπαταρία. Με gb κράταγε 2 μέρες, τώρα 1 μέρα μόνο.. Επίσης μου κάνει και κάτι κουλά πχ ανάβει από μόνο του συνέχεια το εικονίδιο του ραδιοφώνου πάνω πάνω, ή σβήνει και ξανάρχεται μόνο του το εικονίδιο του viber..
Link to comment
Share on other sites

και εγω το περιμενα λιγο καλυτερο.εχει καθυστερηση σε dialer και γενικα συμπεριφερεται σαν μονοπυρηνο!ειμαι απλα root.με custom κερδιζω τιποτα η δεν αξιζει την φασαρια?επισης το ηχειο του δεν σου παιρνει και τα αυτια!βεβαια οτι πληρωνεις παιρνεις συνηθως......
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πριν λίγες μέρες αγόρασα το ace 2. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος, εκτός όμως απο τις κλήσεις. :p

Σημαντικό μειονέκτημα για ενα κινητό θα έλεγα. Συγκεκριμένα, έχοντας ενεργοποιημένο και το 3g (gsm/wcdma auto),

είχα σήμα -107dbm (δεν είχα δηλαδη), ενω βάζοντας το στο gsm πήγαινε αυτόματα στο -93 dbm, χωρίς να κουνηθω εγώ ή το κινητό

απο τη θέση που ήταν.

 

Αφού δεν είχα απενεργοποιήσει το 2g γιατί υπήρχε τέτοια διαφορά στο σήμα; Μέχρι τώρα είχα ως επιλογή το gsm/wcdma auto και νομίζω πως χωρίς υπερβολές 1 στις 2 κλήσεις έκλεινε λόγω σήματος (μέσα στο σπίτι, που δεν είχα ποτέ όμως πρόβλημα). Απο σήμερα έχω μόνο gsm. Δεν το έχω δοκιμάσει στις κλήσεις, αλλά απο σήμα φαίνεται να είναι αρκετά καλύτερα.

 

Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; Αν δηλαδή ήθελα να είμαι συνεχώς συνδεδεμένος στο net, μάλλον δε θα είχα σήμα για τις κλήσεις;

 

Μήπως υπάρχει κάποια επιλογή (νομίζω οτι πήρε το μάτι μου κάτι σχετικό στο forum του ace αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ) μέσω των κρυφών κωδικών, ώστε να έχω το gsm/wcdma auto ως επιλογή, αλλά να είναι gsm prefered?

 

Επίσης μιας και είμαι καινούριος στα smartphones (άργησα λίγο), θέλω να πάρω μια ζελατίνα προστασίας. Φαντάζομαι πως έχει σημασία

ποια θα πάρω. Αν κάποιος έχει κάποια πρόταση για αγορά θα ήταν ευπρόσδεκτη. Προς το παρόν έχω δει μια στο e-shop και μια

στο public. Άγνωστης μάρκας. Αν δεν παίζει μεγάλο ρόλο μπορώ να πάρω μια απο αυτές.

 

Και εγώ όταν το πήρα είχα θέμα με τις κλήσεις, στο σπιτι μου ημουν οκ στου φιλου μου με επερναν τηλέφωνο και εδειχνε κλειστο αλλά δεν νομίζω ότι έφταιγε το κινητό γιατι και ο φιλος μου ειχε το ιδιο θεμα και εχει xperia θεωρω πως είναι το σήμα τις εταιρίας και συγγεκριμένα εγώ εχω cosmote, βέβαια πλέον δεν έχω πρόβλημα μια χαρά μου λειτουργεί...

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε ένα screenshot, σε ότι αφορά την μπαταρία. Η χρήση βέβαια ήταν ως dumbphone αυτές τις μέρες, απλώς για κλήσεις και sms και μόνο σε 2g δίκτυο. Λίγο σε WiFi το έβαλα για μερικά email. Αλλά και πάλι, ενεργοβόρο δεν το λές.

Το μεγαλύτερο ποσοστό μπαταρίας όταν το χρησιμοποιώ "κανονικά" το τρώει η οθόνη, το WiFi το ξεφορτίζει ταχύτατα επίσης. Αν είναι σε δίκτυο όλη μέρα, δεν βγάζει από το πρωί ως το βράδι. Σε 3g αλλά όχι με μονίμως ανοιχτά τα δεδομένα βγάζει δύο μέρες. [ATTACH]35047[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα και εγω το τηλεφωνο και για πρωτη φορα δοκιμαζω σαμσουνγκ ελπιζοντας να μη το μετανοιωσω.

Η διαδικασια για ρουτ ειναι ευκολη; Ρομ εκτος τρελου απροοπτου δεν θα περασω αλλα το ρουτ χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει , το ηχείο του είναι της πλακας. Με custom rom ( ιδιαιτέρα καποια χωρίς τα περιττά apps που βάζει η Samsung ) πιστεύω θα γίνει το κινητό ποιο γρήγορο. Βέβαια υπάρχει και το αρνητικό οτι αν παει κάτι στραβά παπαλα η εγγύηση , οποτε full backup τα παντα και μετα οτιδήποτε άλλο.
Link to comment
Share on other sites

@bomber την στοκ 4.1 απο το kies.

Σε πιο "κανονικη" για τα δικα μου μετρα χρηση θελει καθε 2η μερα φορτιση, 2G και χειροκινητη αλλαγη οταν θελω δεδομενα κινητης σε 3G. Και με 3G και mobile data συνεχως ανοιχτά, θελει φορτιση καθε βραδι. Αλλα αυτο το βλεπω να ισχυει για ολα. Πχ μηλαρακια, galaxy s2, s3, s4 φιλων.

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω το φόρτισα χτες το βραδυ εβγαλα τον φορτιστη και το πρωί χωρίς να το άγγιξω το βρήκα με 91%!ετσι ειναι η κατι μου τρώει την μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω το φόρτισα χτες το βραδυ εβγαλα τον φορτιστη και το πρωί χωρίς να το άγγιξω το βρήκα με 91%!ετσι ειναι η κατι μου τρώει την μπαταρία;

 

Α καλά! 1 χρόνο έχω το κινητό και από την αρχή μου το έκανε και μένα έτσι. Τη μία 91%, την άλλη 95% την άλλη 97%.

Τελικά εγώ κατέληξα στο εξής και δεν ξέρω αν είναι σωστό: η "Μαμά" Samsung ίσως δεν θέλει να φορτίζει τελείως τις μπαταρίες, αλλά ΣΧΕΔΟΝ τελείως, ίσως επειδή νομίζει ότι έτσι διατηρούνται καλύτερα και αυξάνεται το προσδόκιμο ζωής τους.

Η γυναίκα μου π.χ. έχει ενα LG το οποίο μετά το τέλος της φόρτισης είναι "καρφί" 100%.

Ξέρω και εγώ. Τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μιλάτε για άλλο πράγμα. Το να το βγάλεις με 100% το βράδι και να το βρεις με 9Χ% το πρωί είναι φυσιολογικό. Το πόσο πολύ θα είναι το Χ, εξαρτάται από πολλά πράγματα.

Θα περάσει κάποιες ώρες αναμμένο έστω χωρίς χρήση όλη νύχτα και δεν θα φάει ΚΑΘΟΛΟΥ μπαταρία; Υπερβολική απαίτηση...

Εμένα φορτίζει ως το 100% κανονικά, πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μιλάτε για άλλο πράγμα. Το να το βγάλεις με 100% το βράδι και να το βρεις με 9Χ% το πρωί είναι φυσιολογικό. Το πόσο πολύ θα είναι το Χ, εξαρτάται από πολλά πράγματα.

Θα περάσει κάποιες ώρες αναμμένο έστω χωρίς χρήση όλη νύχτα και δεν θα φάει ΚΑΘΟΛΟΥ μπαταρία; Υπερβολική απαίτηση...

Εμένα φορτίζει ως το 100% κανονικά, πάντως.

 

Περιμενα τον αντιλογο φιλε μου amyroukai.

Και σου λέω λοιπόν ότι το βάζω για φόρτιση, ολοκληρώνει τη φόρτιση, με τον χαρακτηριστικό ήχο, το βγάζω από τον φορτιστή και το 100% πέφτει στο 95% (ή στο 9Χ%) μέσα σε 20 λεπτα χωρίς να του κάνω τίποτα. Καμιά φορά μάλιστα δεν αρχίζει καν από 100%, αλλά από 99% ή από 98%. Το έχω κάνει πάρα πολλές φορές και ξέρω ότι δεν είναι η κατανάλωση από κάποια αιτία που το πάει σε λίγο χρόνο -5% ή -Χ%.

Το σενάριο σου επομένως δεν εξηγεί αυτό το φαινόμενο, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όταν φορτίσει στο 100% σταματάει τη φόρτιση αυτόματα και στη συνέχεια το αφήνει να ξεφορτίσει, σαν να μην ήταν συνδεδεμένο στο ρεύμα. Μόλις πέσει κάτω από κάποιο ποσοστό, φορτίζει πάλι.

Αυτό που λες προφανώς και ισχύει αφού το βλέπεις... Απλά δεν το έχω δει εγώ. Όντως πέφτει, αλλά ας πούμε στο 99% μετά από κανένα 5λεπτο κλπ κλπ κλπ. Ένα χρόνο μετά, ίσως να είναι "κουρασμένη" η μπαταρία; Ίσως να φταίνε τα στατιστικά της; Τι να σου πω... Αν δεν σου δημιουργεί άλλο πρόβλημα (να ξεφορτίζει για ψύλλου πήδημα και να ψάχνεισαι να βρεις πρίζα) η ενόχληση είναι κυρίως ψυχολογική (αλλά θα γκρίνιαζα το ίδιο με εσένα αν μου το έκανε).

 

Το lag με το shortcut της κάμερας στην οθόνη κλειδώματος... Το θυμήθηκα χτες και με πιάσανε τα γέλια. Προσπαθώ να βγάλω μιά φωτογραφία μιά γκριμάτσα, εννοείται epic fail, σιγά μην κρατιότανε τόσο. Αλλά το ίδιο κάνει και με τα άλλα shortcuts, το οποίο πρακτικά ακυρώνει τον λόγο ύπαρξης τους εκεί.

Απορώ, το παλιό μου μονοπύρηνο εντελώς basic μοντέλο με την 4.0.4 και λιγότερη ραμ, σε τέτοια πράγματα δεν κολλάει πουθενά... Ίσως με κανένα patch-άκι στο μέλλον να το διορθώσουν. Ακόμα δεν έχω ψηθεί να κάνω την μετατροπή σε περισσότερη ραμ με το Odin. Αν έχουν το ίδιο ζήτημα και οι "άλλοι", δεν φταίει η μνήμη, κάποια χαζομάρα της Samsung είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το lag με το shortcut της κάμερας στην οθόνη κλειδώματος... Το θυμήθηκα χτες και με πιάσανε τα γέλια. Προσπαθώ να βγάλω μιά φωτογραφία μιά γκριμάτσα, εννοείται epic fail, σιγά μην κρατιότανε τόσο. Αλλά το ίδιο κάνει και με τα άλλα shortcuts, το οποίο πρακτικά ακυρώνει τον λόγο ύπαρξης τους εκεί.

Απορώ, το παλιό μου μονοπύρηνο εντελώς basic μοντέλο με την 4.0.4 και λιγότερη ραμ, σε τέτοια πράγματα δεν κολλάει πουθενά... Ίσως με κανένα patch-άκι στο μέλλον να το διορθώσουν. Ακόμα δεν έχω ψηθεί να κάνω την μετατροπή σε περισσότερη ραμ με το Odin. Αν έχουν το ίδιο ζήτημα και οι "άλλοι", δεν φταίει η μνήμη, κάποια χαζομάρα της Samsung είναι.

 

Ναι τα shortcuts από την Lockscreen καθυστερούν να ανοίξουν την εφαρμογη. 5 δευτερόλεπτα πχ να μπω στα μηνύματα από οθονη κλιεδωματος. Είναι μεγάλο lag ναι.

Ούτε εγώ θέλω να το "πειραξω" μεσω odin, για να πάρω τα 624 MB RAM, γιατι και εγώ ακουσα ότι το lag δεν αιρεται. Και πριν την αναβάθμιση σε jelly bean, με gingerbread, με τον MagicLocker είχα shortcuts στην lockscreen και παλι ειχα lag με... 250 MB ελευθερη RAM.

Δεν ξερω τι φταίει, αλλά συμφωνω ότι είναι ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε την ρομ του Κύριλλου ή κάποια άλλη ανεπίσημη, το lag υπάρχει και σε αυτές;

 

εδιτ: Τώρα είδα και αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2389395

Θέλει Odin αλλά δεν θέλει φλασάρισμα ρομ από την αρχή, αν κατάλαβα καλά. Αυτό που με παραξένεψε, είναι που λέει ότι δεν δουλεύουν όλες οι ρομ καλύτερα με την περισσότερη μνήμη.

 

edit #2:

Το δοκίμασα...

Κατέβασα το odin 3.09 (αναζήτηση google) και το αρχείο από το παραπάνω λινκ, το V1 που λέει. Τα έβαλα σε ένα φάκελο. Πηγα στο "Ρυθμίσεις>επιλογές για προγραμματιστές", πάτησα το "εντοπισμός σφαλμάτων USB". Έσβησα το τηλέφωνο και το έβαλα σε download mode, εκκινώντας με το κουμπί που κατεβάζει την ένταση ήχου, το κουμπί του μενού (κάτω από την οθόνη) και το κουμπί on-off στο πλάι πατημένα ταυτόχρονα (καλά, πρακτικά πάτησα πρώτα τα άλλα δύο και μετά αυτό του ανάμματος).

Συνέδεσα το τηλέφωνο στο PC, άνοιξα το Odin, πάτησα το κουμπί ΑΡ, επέλεξα το αρχείο 624MEM_V1.tar.md5 από τον φάκελο που το είχα βάλει, πάτησα το Start και έκανα μιά προσευχή... καλά λέμε τώρα.

Όταν τελείωσε, το τηλέφωνο έβγαλε ένα animation με το ρομποτάκι και όταν τελείωσε και αυτό, έβγαλε ένα μενού. Πάτησα το κουμπί on-off για να πάρει την εντολή επανεκκίνηση (reboot) και... μόλις ξεκίνησε είχε, ναι, 624ΜΒ ραμ με... 334 ελεύθερα, σοκ και δέος σε σχέση με τα 70ΜΒ που ήταν ο μέσος όρος πριν. Η διαδικασία πήρε ένα λεπτό; Δύο; Αυτό ήταν...

Και μετά έβγαλα το "εντοπισμός σφαλμάτων" και ξανά επανεκκίνηση.

 

Τώρα θα το κάνω και ρουτ, έτσι για την πλάκα, να βγάλω τα άχρηστα από μέσα. :)

 

edit #3: Τώρα η κάμερα ανοίγει σχεδόν αμέσως από το lockscreen. Και νομίζω ότι ανοίγει σαφώς πιο γρήγορα τις επαφές που λέγαμε ότι αργούσαν... Νίκο στο προτείνω!

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λένε παραπάνω τα παιδιά για τη μπαταρία, το κάνει κι εμένα με το τηλέφωνο σβηστό!

Χωρίς δηλαδή να υπάρχει κάτι που να τραβάει (services κλπ).

 

Εξηγούμαι:

Με σβηστό το κινητό το φορτίζω μέχρι να δείξει 100%.

Το βγάζω, το αφήνω στο πλάι και το πρωί μόλις το ανάβω λέει 95%

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...