Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι. Αλλά θα σου αντιπρότεινα να δοκιμάσεις την Cyanogen πριν περάσεις πίσω στην 2.3.6.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2141930

 

Αυτό με την 4.4 το διάβασα και εγώ. Υποτίθεται ότι η 4.4 θα είναι επανασχεδιασμένη για να θέλει λιγότερη μνήμη γενικότερα και θα βοηθήσει τις παλιές συσκευές. Το ερώτημα βέβαια είναι, αφού δεν μπήκαν στον κόπο να κάνουν σωστή υλοποίηση στην 4.1, γιατί να το κάνουν στην 4.4;

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου! τελικα τα καταφερα χθες το βραδυ να γυρισω στην 2.3 . Το κινητο δεν ειναι για 4.1 ,πολυ λαγκ κυριως στο ιντερνετ και στους χαρτες ειχα εγω. ο οδηγος που μου εστειλες ειναι λιγο λαθος παντως, για την ακριβεια ελλιπεις.

 

για οσους θελουν να ξαναγυρισουν σε 2.3 πρεπει να κατεβασετε και να φλασαρετε την ρωσικη εκδοση πρωτα με τα 3 αρχεια.μονο αυτη θα δουλεψει οχι αλλη. μετα βαλτε οποια θελετε αλλα χωρις ρεπαρτιτιον. μετα factory reset wipedata wipe chache και τελος να αλλαξετε το region code με ενα προγραμματακι απο το μαρκετ.

 

ολοκληρη διαδικασια για να βαλεις μια ρομ. λιγο πιο ευκολο δε μπορουσε να το κανει η σαμσουγκ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η CM10.1 που βγήκε 08/10 είναι πολύ καλή. Δεν έχω δοκιμάσειτις 2 νεότερες αλλά απότι φαίνεται έχουν κάτι ψιλοπροβλήματα. Έχει βάλει κανένας την 12/10 ή την 14/10 να μας πει εντυπώσεις?

 

ΥΓ: Όπου να 'ναι θα αρχίσει και το development της CM10.2.

 

Επιπλέον αποσυμπιέζοντας και αντιγράφοντας το συνημμένο αρχείο που ανέβασα στο /system/usr/keylayout, reboot, και έπειτα ενεργοποιώντας την επιλογή Vibrate on touch που βρίσκεται στα Settings => Sound, έχετε δόνηση στα πλήκτρα (menu & back) στην CM10.1

 

Εγώ έχω την 14/10 και είναι και αυτή μια χαρά, απλά εγώ δεν χρησιμοποιώ YT και δεν ξέρω τι πρόβλημα υπάρχει εκεί. Το LPM αν το λέω καλά επανήλθε.

Έβαλε όμως καινούρια που λέει ότι είναι όλα φτιαγμένα και μπορεί να μην έχει και πρόβλημα low in call volume, θα το κατεβάσω σήμερα.

 

To κολπάκι με το αρχείο που ανέβασες, εμένα δεν μου δουλευει πάντως

Edited by nikolas1274
Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς έπεσα στην παγίδα να κάνω update το Ace 2 με το Kies σε 4.1.2 Jelly Bean.

Έκτοτε το κινητό σέρνεται, κολλάει και περιμένω γύρω στα 5 δευτερόλεπτα για να μου βγάλει το τηλέφωνο να τηλεφωνήσω!

Το Youtube είναι πολυτέλεια, τα δέ παιχνίδια κάθε λίγα δευτερόλεπτα κολλάνε.

Με Gingerbread το κινητάκι πετούσε.

 

Απογοήτευση τελείως....όσοι το έχετε σε Gingerbread ακόμα, καλά είστε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την 14/10 και είναι και αυτή μια χαρά, απλά εγώ δεν χρησιμοποιώ YT και δεν ξέρω τι πρόβλημα υπάρχει εκεί. Το LPM αν το λέω καλά επανήλθε.

Έβαλε όμως καινούρια που λέει ότι είναι όλα φτιαγμένα και μπορεί να μην έχει και πρόβλημα low in call volume, θα το κατεβάσω σήμερα.

 

To κολπάκι με το αρχείο που ανέβασες, εμένα δεν μου δουλευει πάντως

 

Άλλαξε του και τα permissions του. Βάλτα:

 

READ - WRITE - EXECUTE

X - X - X

X - 0 - X

X - 0 - X

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς έπεσα στην παγίδα να κάνω update το Ace 2 με το Kies σε 4.1.2 Jelly Bean.

Έκτοτε το κινητό σέρνεται, κολλάει και περιμένω γύρω στα 5 δευτερόλεπτα για να μου βγάλει το τηλέφωνο να τηλεφωνήσω!

Το Youtube είναι πολυτέλεια, τα δέ παιχνίδια κάθε λίγα δευτερόλεπτα κολλάνε.

Με Gingerbread το κινητάκι πετούσε.

 

Απογοήτευση τελείως....όσοι το έχετε σε Gingerbread ακόμα, καλά είστε.

 

εγω για αυτο οτι και να βαλω εκει γυριζω(2.3.6)γιατι ειναι και βασικο μου τηλεφωνο!παντως καποια παιδια ειναι ευχαριστημενα με cm 10.1

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε του και τα permissions του. Βάλτα:

 

READ - WRITE - EXECUTE

X - X - X

X - - X

X - - X

 

Τώρα είναι εντάξει

Thanks

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω την 17/10... :)

 

Για να το ξαναπούμε: Το κινητό αναβαθμιζόμενο μέσω KIES "χάνει" περίπου 90ΜΒ μνήμης και πιστεύω ότι λόγω κακής υλοποίησης της 4.1.2 και χαμηλής προσπάθειας στην βελτιστοποίηση του λειτουργικού το τηλέφωνο γίνεται αργό ως πολύ αργό. Οπότε όποιος δεν θέλει να ψάχνεται με λύσεις που ακυρώνουν την εγγύηση, καλό θα ήταν να ΜΗΝ το αναβαθμίσει για την ώρα.

 

Από τη στιγμή που θέλετε καινούρια έκδοση λειτουργικού και προτίθεστε να πειράξετε το τηλέφωνο προκειμένου να δουλεύει σωστά, η Cyanogenmod 10.1 είναι μονόδρομος... Η απόκριση σε κάθε πάτημα είναι ακαριαία, όπως ήταν στο 2.3.6, με καλύτερη κάμερα :)

Link to comment
Share on other sites

"Το ίδιο θέμα έχω και εγώ. Αρχές καλοκαιριού και ενώ ήταν στην εγγύηση, χωρίς να το έχω '' πειράξει '' καθόλου αντί να φορτίζει στην πρίζα ξεφορτιζε. Το πήγα στο service της Samsung και μου άλλαξαν το usb port που φορτίζει. Σε επόμενη φόρτιση πάλι τα ίδια. Το ξαναστελνω μου λένε φταίει η μπαταρία. Πήρα καινούρια, κράτησε κανένα τρίμηνο και τώρα κάνει πάλι τα ίδια. Τώρα είναι ρουταρισμένο και με custom rom. Συγνωμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά δεν ξέρω και εγώ τι να κάνω...."

 

Το παραπάνω μήνυμα το είχα γράψει αρχές Σεπτεμβρίου. Έχω να πω ότι από τη μέρα που έβαλα cm10.1 δεν ξανάγινε αυτό. Φορτίζει κανονικά και η καινούρια και η παλιά.....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Και πώς βάζω το CM 10.1 ρε παιδιά; Έχει πουθενά οδηγίες που το βρίσκεις και πώς το κάνεις εγκατάσταση;
Link to comment
Share on other sites

Και πώς βάζω το CM 10.1 ρε παιδιά; Έχει πουθενά οδηγίες που το βρίσκεις και πώς το κάνεις εγκατάσταση;

Ναι οδηγίες έχει εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2452315

 

Αλλά δεν είναι "πλήρεις". Ακολούθα το βήμα 1 για την V8 του Κύριλλου και μετά αντί για την δική του ρομ, βάζεις αυτήν στο αποπάνω λινκ, όπως λένε οι οδηγίες του αποπάνω λινκ. Το βήμα 1 του Κύριλλου χρειάζεται για να βάλεις το προσωρινό Clockwork, ή CWM.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1955679

Link to comment
Share on other sites

Ναι οδηγίες έχει εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2452315

 

Αλλά δεν είναι "πλήρεις". Ακολούθα το βήμα 1 για την V8 του Κύριλλου και μετά αντί για την δική του ρομ, βάζεις αυτήν στο αποπάνω λινκ, όπως λένε οι οδηγίες του αποπάνω λινκ. Το βήμα 1 του Κύριλλου χρειάζεται για να βάλεις το προσωρινό Clockwork, ή CWM.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1955679

 

Επειδή θα τη βαλω και γω χρειάζεται και cwm??? Δεν το γραφει. ..διευκρινηστε παρακαλω....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα τη βαλω και γω χρειάζεται και cwm??? Δεν το γραφει. ..διευκρινηστε παρακαλω....

 

Aκριβώς αυτό λέω από πάνω. Το πρώτο βήμα του Κύριλλου είναι η εεγκατάστση του ψςμ

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω την 17/10... :)

 

Για να το ξαναπούμε: Το κινητό αναβαθμιζόμενο μέσω KIES "χάνει" περίπου 90ΜΒ μνήμης και πιστεύω ότι λόγω κακής υλοποίησης της 4.1.2 και χαμηλής προσπάθειας στην βελτιστοποίηση του λειτουργικού το τηλέφωνο γίνεται αργό ως πολύ αργό. Οπότε όποιος δεν θέλει να ψάχνεται με λύσεις που ακυρώνουν την εγγύηση, καλό θα ήταν να ΜΗΝ το αναβαθμίσει για την ώρα.

 

Από τη στιγμή που θέλετε καινούρια έκδοση λειτουργικού και προτίθεστε να πειράξετε το τηλέφωνο προκειμένου να δουλεύει σωστά, η Cyanogenmod 10.1 είναι μονόδρομος... Η απόκριση σε κάθε πάτημα είναι ακαριαία, όπως ήταν στο 2.3.6, με καλύτερη κάμερα :)

 

Η 17/10 μου έκανε πολύ lag σαν να μην μου εκατσε καλα, θα δοκιμάσω και εντελος καθαρή εγκατάσταση αν δεν πάει καλά γυρνάω πίσω στην 14/10

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Από χτες πέρασα στην 10.1. Εντυπώσεις πολύ καλές, γρήγορη αλλά η ρώσικη mg2 που είχα πριν ήταν πιο όμορφη.

Προβλήματα ασυμβατότητας με NDrive (σπασμένο) και Dont Panic γνήσιο (αγόρασα με 18 € την έκδοση που δίνει απεριόριστες αναβαθμίσεις οπότε δεν με ένοιαξε πολύ).

Πρόβλημα μόνο με τον ενσωματωμένο dialer που δεν έχει δυνατότητα ταχείας κλήσης. Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό ή κάποια πρόταση???

Link to comment
Share on other sites

Από χτες πέρασα στην 10.1. Εντυπώσεις πολύ καλές, γρήγορη αλλά η ρώσικη mg2 που είχα πριν ήταν πιο όμορφη.

Προβλήματα ασυμβατότητας με NDrive (σπασμένο) και Dont Panic γνήσιο (αγόρασα με 18 € την έκδοση που δίνει απεριόριστες αναβαθμίσεις οπότε δεν με ένοιαξε πολύ).

Πρόβλημα μόνο με τον ενσωματωμένο dialer που δεν έχει δυνατότητα ταχείας κλήσης. Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό ή κάποια πρόταση???

 

Υπάρχουν πάρα πολλά θέματα για CM10.1 στο play με το οποία μπορείς να κάνεις να δείχνει πολύ όμορφο, δοκιμασε τα

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Η 17/10 μου έκανε πολύ lag σαν να μην μου εκατσε καλα, θα δοκιμάσω και εντελος καθαρή εγκατάσταση αν δεν πάει καλά γυρνάω πίσω στην 14/10

 

Τι εννοείς εντελώς καθαρή? ?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το Spirit FM αλλά ενώ βρίσκει σταθμούς, το RDS δουλεύει κανονικά και όλα δείχνουν οκ. δεν έχω ήχο ούτε στα ακουστικά ούτε στο ηχείο..
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιασμένος με τη cm10..απίστευτη αλλαγή τηλεφώνου.... Μπορεί κάποιος να μου πει πως εμφανίζεται η ένδειξη σταθμης μπαταρίας... Έχω nova launcher...και δεν το βρίσκω ευχαριστώ για τις συμβουλες σας όσοι δεν βαλατε βαλτε cm... Το βρήκα ευχαριστώ πολύ.... Ποια η γνώμη σας για το launcher cm??? Να διαγραψω τα αρχεία zip??? Η πρέπει να παραμείνουν στην sd??? Edited by simon74
Link to comment
Share on other sites

Το Spirit FM δούλεψε κανονικά αλλά δεν έχω ήχο σε μεγάφωνο παρά μόνο στα ακουστικά. Το ίδιο και όταν παίζει μουσική.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει την cm10.1 για να συγκρίνω. Είχα και εγώ πρόβλημα με την 4.1 . Δοκίμασα πολλά (και όταν λέω πολλά, το εννοώ) . Κατέληξα στην έκδοση xxmf1 με rom kyrillos v8 και twin engine. Συνέχισα να έχω προβλήματα( εάν το κινητό μου έμενε πάνω από 1 με 2 μέρες ανοιχτό). Διαπίστωσα ότι κλείνοντας το supersu τα προβλήματα τελείωσαν. Εάν κολλάνε τα βίντεο στο κινητό προτείνω mobo player. Χρησιμοποιώ όσο το δυνατόν λιγότερο τα προγράμματα της Samsung γιατί είναι τα πιο αργά και βαριά.
Link to comment
Share on other sites

Ο default launcher είναι αρκετά καλό και γρήγορος, εγώ βέβαια δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τον nova οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση.

Τα αρχεία δεν χρειάζονται στην κάρτα.

Τελικά μετά από factory reset μου δουλεύει και εμένα καλά η τελευταία έκδοση και όλα είναι πάλι μια χαρά :)

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφική μηχανή με jb είναι χειρότερη ή μου φαίνεται εμένα; Δε μου εστιάζει να καθαρίσει η φώτο......
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δεν εστιάζει ουτε με το πάτημα της οθόνης στο επιθυμητό σημείο εστίασης, ούτε πατώντας το πλήκτρο "κλείστρου";
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...