Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε jimbrav, τι γινεται στην περιπτωση (τη δική μου) που εβαλε καποιος πρωτα την mf1 πριν βαλει την mb4;

μπορω να βαλω απο πανω την mb4? Μπορω να μεινω με την mb4?

 

 

ναι μπορεις να βαλεις την mb4 και μετα την mf1....τωρα εαν μπορεις να μεινεις με την mb4 δεν ξερω καλη μου φανηκε....οι ποιο εμπειροι ας πουνε την γνωμη τους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το ιδιο πρεπει να ειναι. Εχει και .pit file? Βασικα re-partition πρεπει να κανουμε και τις 2 φορες με mb4 και mf1 ή μονο με mb4? :confused:

 

repartition μονο με mb4...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως γινεται να εχει βγει και στην ελλαδα το 4.1.2 (προχθες)

και οταν το συνδεω στο kies μου βγαζει οτι ειναι απο XOR?

:/ καμια εξηγηση;θελω αφου λετε οτι βγηκε επισημα στην ελλαδα

να περασω τον official μεσω του kies γιατι εχω την 4.1.2 μεσω odin..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους εχω ενα προβλημα με το ga2 μετα απο αναβαθμηση σε jb μεσω kies περασα την στοκ

I8160OXXLL2 μεσο odin και απο την ωρα που το εκανα δεν ανοιγει κολλαει συνεχεια στην αρχηκη οθονη.

 

 

καποιος καποια βοηθεια.

ευχαρηστω.

Link to comment
Share on other sites

Κλείστο, βγάλε μπαταρία και άστο για 2 λεπτά. Μετά μπες σε download mode και φλάσαρε πάλι 4.1.2 με odin.
Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους εχω ενα προβλημα με το ga2 μετα απο αναβαθμηση σε jb μεσω kies περασα την στοκ

I8160OXXLL2 μεσο odin και απο την ωρα που το εκανα δεν ανοιγει κολλαει συνεχεια στην αρχηκη οθονη.

 

 

καποιος καποια βοηθεια.

ευχαρηστω.

μια απο τα ιδια και σε μενα οσες φορες εχω περασει το στοκ μεσω οdin για το 2.3.6 κολλα,και οσες φορες εχω βγαλει την μπαταρια και μετα να μπω για το factory reset δεν μπαινει κολλα στο λογοτυπο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους εχω ενα προβλημα με το ga2 μετα απο αναβαθμηση σε jb μεσω kies περασα την στοκ

I8160OXXLL2 μεσο odin και απο την ωρα που το εκανα δεν ανοιγει κολλαει συνεχεια στην αρχηκη οθονη.

 

 

καποιος καποια βοηθεια.

ευχαρηστω.

 

Δεν γινεται να πας απο JB πισω σε GB, με αυτο τον τροπο. Πρεπει να περασεις ενα αλλο firmware πρωτα και μετα παλι την LL2. Ψαξε στο xda για downgrade απο JB σε GB.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το Ελληνικο CSC και πως το αλλαζουμε?

 

Κατεβαζεις την εφαρμογη Galaxy S / S2 / S3 CSC και το αλλαζεις.

 

φιλε μου το κανω και μου λεει fail στο odin.

 

Δοκιμασε αλλη θυρα usb.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις την εφαρμογη Galaxy S / S2 / S3 CSC και το αλλαζεις.

Εμένα που είχα το ίδιο πρόβλημα μ έσωσες με αυτή την εφαρμογή...

 

φιλε μου το κανω και μου λεει fail στο odin.

Επίσης ΜΗ συνδέεις το κινητό σε θύρα USB που είναι σε USB HUB

Εφαγα πολύ ώρα χθες με αυτό ακριβώς το πρόβλημα...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις την εφαρμογη Galaxy S / S2 / S3 CSC και το αλλαζεις.

 

Το κατεβασα, το ετρεξα και εμφανιζει το αριθμητικο πληκτρολογιο με εναν κωδικο. Τι κανω απο κει και περα?

 

**Πατησα το πληκτρο κλησης, εκανε εναν ελεγχο και με εβγαλε παλι στο πληκτρολογιο χωρις να αλλαξει τιποτα η να εμφανισει καποια αλλη εικονα για να επιλεξω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβασα, το ετρεξα και εμφανιζει το αριθμητικο πληκτρολογιο με εναν κωδικο. Τι κανω απο κει και περα?

 

**Πατησα το πληκτρο κλησης, εκανε εναν ελεγχο και με εβγαλε παλι στο πληκτρολογιο χωρις να αλλαξει τιποτα η να εμφανισει καποια αλλη εικονα για να επιλεξω κατι.

Το ίδιο μου έκανε κι εμένα μέχρι που κλίκαρα την επιλογή ρουτ. (ρουτάρισα βέβαια πρώτα)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου έκανε κι εμένα μέχρι που κλίκαρα την επιλογή ρουτ. (ρουτάρισα βέβαια πρώτα)

 

Αυτο δεν το θελω ομως....

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος να μου πει τα βηματα για να ξαναπερασω την gb?

 

Δες εδώ.

 

Αυτο δεν το θελω ομως....

 

Υπάρχει και ένας άλλος τρόπος που δεν θέλει ροοτ.

 

1) Άνοιξε τον dialer (που γραφεις για να παρεις τηλεφωνο) και ππληκτρολόγησε *#06#, θα εμφανίσει το imei, σημείωσε το καπου.

2) Πληκτρολόγησε *#272*imei# και επέλεξε CSC EUR και πάτα install.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω φάει κανένα κόλλημα από μνήμη αν και το ζορίζω, αλλά τα νούμερα με φοβίζουν...

Ο χρόνος θα δείξει και για τη μνήμη και για τη μπαταρία.

 

Είχα επίσης ένα πρόβλημα με κάποια Licenced (και πληρωμένη) εφαρμογή,

διότι στην GB το path της SD ήταν /sdcard/external_sd ενώ στην JB άλλαξε σε /storage/extSdCard

και η εφαρμογή κλείδωσε νομίζοντας ότι πρόκειται για άλλη συσκευή.

 

Μήπως βρε παιδιά έχετε να προτείνετε τίποτε για να κόβει τα startup apps (και να δουλεύει καλά)

γιατί οι μισές από τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει φορτώνονται στο startup?

 

Δοκίμασα το greenify που μου προτάθηκε νωρίτερα,

αλλά δε νομίζω ότι κάνει αυτό που θέλω

(ή δε το χρησιμοποιώ σωστά)

 

 

Χρησιμοποιοντας την PRO εκδοση του Greenify 2 screenshots με το θεμα της RAM και το τι κανει το Greenify

 

http://i39.tinypic.com/2lc8q5s.png

http://i43.tinypic.com/34huno1.png

 

Ειναι απλα οτι καλυτερο υπαρχει σαν προγραμμα για το Android.

Επισης εφαρμογες οπως το Viber τρεχουν παντα απο πισω ανοιγει μονο του σχεδον παντα οταν ανοιγεις το wifi οποτε και το κινητο σερνεται γιατι η εφαρμογη ειναι για τα σκουπιδια. Και η εφαρμογη Facebook ειναι μαπα,καλυτερα να μπαινεις με τον browser

Edited by Cater
LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Νίκο η MB4 ήταν προ-έκδοση, οπότε αν την βάλεις μην μείνεις με αυτήν.

 

Λοιπόν, την έκανα τη μετατροπή. Όντως μειώθηκε η ραμ. Αλλά, αλλάζοντας απλώς το εικονίδιο του καιρού με αυτό του "ειδήσεις και καιρός>>μόνο καιρός" άδειασαν μιά 50αριά ΜΒ και τώρα είμαι στα ίδια με πριν. Τόσο πριν κάνω την αλλαγή, όσο και μετά, το τηλέφωνο δεν κολλούσε πουθενά, ήταν το ίδιο σε αίσθηση με πριν. Επιτέλους ζουμ στην κάμερα και πανοραμικές φωτό :)

Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν η αναβάθμιση του facebook, πολλά και "περίεργα" permissions ζήτησε, ακόμα και να τροποποιεί την ένδειξη της μπάταρίας. Αλλά δεν έχει να κάνει με το 4.1.2 φυσικά. Η διαδικασία χρονοβόρα από το KIES αλλά τέλος πάντων...

Για την μπαταρία ακόμα δεν έχω γνώμη, αφού όλο το σκαλίζω. Πάντως ποιότητα κλήσεων και ισχύς σήματος δεν φαίνονται διαφορετικά.

 

Πως το εκανες; Και εγω πεταξα το widget του καιρου (κριμα γιατι μου αρεσε), αλλα δεν νομιζω να κερδισα 50 ΜΒ RAM. Οποτε κανω εκκαθαριση RAM προσωρινα απελευθερωνονται καποια MB, αλλα την επομενη φορα αμεσως μετα παλι εχω 2ψηφια ελευθερη RAM και το τηλεφωνο ειναι αργο. Χαρακτηριστικα μου εμφανιζει το cut the rope ενεργο εφαρμογη αλλα εχω να παιξω κατι... Βδομαδες!

Η μπαρα ενημερωσεων μου φαινεται " ξεθωριασμενη" με τα εικονιδια καπως αχνα και με ενοχλει.

Αν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων γυριζω πισω σε GB?

Πιστευα οτι με την JB το τηλεφωνο θα ειναι καινουργιο.

Τωρα πιστευω οτι θελω τηλεφωνο καινουργιο!

Χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το όντως όμορφο εικονίδιο, έβαλα προσθήκη widget και βρήκα στη λίστα το άλλο. Ram πριν και μετά την αλλαγή, η διαφορά που έγραψα. Μπορεί και να ήταν τυχαίο και να έκλεισε και κάτι άλλο, δεν ξέρω.

 

Η διαθέσιμη μνήμη όντως είναι λιγότερη, αντί για 100-120 έχει πέσει στα 60-90. Για την ώρα, δεν θέλω να μπω σε διαδικασία ODIN. Όχι ότι είναι κάτι φοβερό, το παλιό μου τηλέφωνο το είχα λιώσει στα φλασαρίσματα. Απλά ως τώρα πέρα από μικρο-lags που δεν μ'ενοχλούν (πχ έχει ένα δευτερόλεπτο αναμονής για να ξεκλειδώσει και να δεις την αρχική οθόνη) δεν έχει κάτι άλλο που να μην μ'αρέσει. Εμ... Σχεδόν δηλαδή, γιατί τα μενού του 2.3.6 μου άρεσαν περισσότερο, αλλά αυτό το ήξερα και από το άλλο τηλέφωνο και το είχα αποδεχτεί ως "κακό" συνεπακόλουθο. Τα χρώματα ίσως μπορείς να τα αλλάξεις βάζοντας άλλο θέμα. Γενικά όμως, είναι πιο χρηστική η μπάρα ενημερώσεων. Αν και, όντως πρέπει να ψάξω σε κανένα μάνιουαλ πως αλλάζεις τα εικονίδια που εμφανίζει, με παρατεταμένο πάτημα επάνω της δεν το κάνει. Ένα 2G/3G διακοπτάκι λείπει και βγάζω το power toggles, οπότε θα κερδίσω και μνήμη... Πάντως άλλο τηλέφωνο δεν θέλω. Για να το πω σωστά, ένα Galaxy S4 Active δεν με χαλάει, αλλά δεν θέλω και να το πληρώσω, οπότε τη δουλειά μου μιά χαρά την κάνω. :)

 

Όσοι κάνατε την αλλαγή με τον τρόπο ΜΒ4>MF1 έχετε περισσότερη ram διαθέσιμη, μετά από μιά-δυό μέρες χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάντως την λύση μου την έδοσε ο συνδιασμός greenify + advanced task killer με τον οποίο έχω σχεδον πάντα περισσότερη από 200Μ ελεύθερη μνήμη, αλλά για το greenify πρέπει να είσαι root

 

Εχω 624Μ μνήμη

 

Πάντως από ότι έχω δει facebook+messager καταλαμβάνουν περίπου 60m, πολύ βαρια

Edited by nikolas1274
Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το notification area, εννοειται ότι ειναι πιο χρηστικό από ο,τι με Gingerbread.

Ωστόσο, δεν γίνεται να μην εχει διακοπτη για "προφιλ πτησης" ή για WiFi hotspot. Και δεν γινεται να μην σου επιτρεπει να παραμετροποιεις τους διακοπτες αυτούς. Κανονικά το μενου κάτω από το"εμφανιση" (display) σου δίνει την δυνατοτητα να αλλαξεις αυτα τα toggles (το εχω δει στο internet σε αλλα κινητα. Στο τηλέφωνο μας όμως όχι, κατι που μου λεει ότι έκαναν "περικοπές" στο λογισμικό που μας έβαλαν. Ουτε το ποσοστο φωτεινότητας φαίνεται, αν και το τελευταίο είναι ψιλοαχρηστο.

Οσο για τα lags: κανει 1-2 δευτερόλεπτα για να μου εμφανισει τις επαφες. Ελεος. Τις επαφες. Δεν του είπα να φορτώσει κανενα απαιτητικο παιχνίδι. Το 2013 δεν μπορεις να μην εμφανιζεις τις επαφες stat. Τι να λεμε τωρα.

Και τελος, μόλις 4 ωρες μετα από πληρη φόρτιση, η μπαταρια τωρα είναι στο 86% κατι που με τιποτα δεν συνεβαινε πριν. Σε λίγο θα θέλω φόρτιση πάλι!

Edited by Nikos1972
Link to comment
Share on other sites

Από χτες το μεσημέρι, με "λιώσιμο" γιατί όλο κάτι κοιτούσα και όλο το είχα στο wifi, το βράδι έφτασε στο 50% και ξύπνησα το πρωί και το βρήκα στο 47%. Καθόλου κακό... Μήπως σου τρώει μπαταρία κάτι άλλο;

 

Την πτήση την βγάζει με παρατεταμένο πάτημα του ον/οφ κουμπιού.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...