Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες!

Επειδη ειμαι ετοιμος να το παρω το συγκεκριμενο θελω να ρωτησω καποια πραματα σε οσους το εχουν ηδη το κινητο

 

1. κολλαει σε παιχνιδια??γενικα κολλαει πουθενα?

2. το jelly bean υπαρχει official update τωρα?

3. εχει θεμα το adobe flash με το jelly bean ? μπορω να το εγκαταστησω?

4. γενικα αξιζει το update, θα ανεβει σε επιδοσεις η απλα θα τρωει μπαταρια και resources του κινητου?

 

Ευχαριστω εκτω προτερων , αν παρω τις θεμιτες απαντησεις παιζει να παω κ αυριο να το παρω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μολις φλασαρα την ΑΓΓΛΙΚΗ jb mc8... έγινε και ροοτ...καλα τα αποτελεσματα προς το παρόν. ..και σκορ antutu 5969... το καλυτερο εως τώρα

 

Φίλε simon74 δωσε μας τα link που κατεβασες την αγγλικη και ρουταρες να δοκιμασουμε και εμείς.......Βαρέθηκα να περιμένω την ελληνική official...ευχαριστω εκ των προτέρων......

Link to comment
Share on other sites

Για ροοτ εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2139263 πολύ εύκολα. ..για κατεβασμα της αγγλικης jb στη σελίδα 73 ο φιλος εδώ έβαλε το λινκ. .καντε απλα download. ..για πιο πολλες λεπτομερειες στο xda...αλλιώς εδω είμαστε. ..
Link to comment
Share on other sites

Με αυτο αυξανουμε τον counter? Φανταζομαι οχι μιας και ειναι επισημη ρομ...

 

Ακομη, τι επιτρεπεται να πεταξουμε απο το κινητο απο αυτα που ερχονται προεγκατεστημενα απο τη samsung;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο μια βδομαδα χρησης με την επισημη Γερμανικη jelly bean στο NFC μοντελο εχω να αναφερω τα παρακατω:

 

-Το κινητο λαγκαρει πολυ ελαφρως(πρεπει οπωσδηποτε να κανετε factory reset και format στον χωρο αποθηκευσης USB πριν και μετα την αναβαθμιση.)Επισης αν εχετε κανει backup ολα τα περιεχομενα του χωρου αποθηκευσης ,στο restore θα σας δημιουργηθει προβλημα.Πριν την αναβαθμιση καντε ενα backup στο KIES αλλα ξετσεκαρετε το "Διαφορα αρχεια περιεχομενου".

-Η καταναλωση μπαταριας αυξηθηκε αρκετα 25-30%.

-Μπηκε επιτελους τονισμος ελληνικων στο πληκτρολογιο.

-Η φωτογραφικη εχει πλεον μεχρι 4χ ψηφιακο zoom και το autofocus εγινε πιο γρηγορο.

-Κατα την πρωτη εκκινηση του Google Now το κινητο πρεπει να εχει οριστει στην αγγλικη γλωσσα αλλιως το Google Now δεν ξεκινα καθολου.Αφου ενεργοποιηθει το Google Now ,μετα μπορειτε να γυρισετε στην Ελληνικη γλωσσα.Ειναι bug της Google και δεν εχει να κανει σε τπτ με το κινητο μας η το firmware.

Edited by bill66542
Link to comment
Share on other sites

Εχω και γω με την αγγλικη jb...μεγάλη καταναλωση μπαταριας. ..δεν ξέρω αν φταίει οτι λογω αλλαγής σπιτιού το τηλεφωνο αναζητά σήμα. .δεν έχει πολύ καλό ..εχει κάποιος κάποια λύση? ? Μήπως κάποια εφαρμογή? ? Μήπως επειδή έκανα ροοτ έσβησα κάτι πού ρυθμίζει τη μπαταρία? ? Κύριλλε καμία βοήθεια? ??
Link to comment
Share on other sites

Ημουν στο galaxy ace 2 και στο lg l7 και αποφασισα να παρω το πρωτο λεγοντας τι lg και αηδιες.αφου και το galaxy οπου να ναι θα παρει jellybean..τελικα πηρε ποδι το galaxy και ας το χα ενα μηνα μονο.ακου ακομα με το αρχαιο 2.3.Μεχρι και οι αρχαιοι ελληνες ειχαν εκδοση 4 στα κινητα τους.Δε με ενδιαφερει που δεν ειναι διπυρηνο σα το ace.Εγω πουλησα το και καλα αναβαθμ.ace μου και παω για LG L7.η LG που λεμε ειναι μετρια μας εβγαλε τα γυαλια.Ηρθε μπαμ μπαμ ελλαδα το jellybean οπως ειπε ουτε τα θα και τα θα της samsung ελεγε ουτε τπτ.μπραβο στν LG που δε λεει θα θα θα θα θα σαν μερικες εταιριες
Link to comment
Share on other sites

Sorry, η αναβαθμιση σε 4.1.2 για ελληνικα unbranded EUR που βλεπω εδω https://samsung-updates.com/device/?id=GT-I8160 σημερα βγηκε????

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Sorry, η αναβαθμιση σε 4.1.2 για ελληνικα unbranded EUR που βλεπω εδω https://samsung-updates.com/device/?id=GT-I8160 σημερα βγηκε????

 

Εγω γιατι δεν τη βλεπω?....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

7η στη σειρα απο πανω...προσφατη δηλαδη, με PDA XXMB2 και ημερομηνια 19/2

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο site υπαρχουν μονο επίσημα firmware. Ενδιαφερομαι γιατι θελει να το παρει αυριο ενας φιλος κι επειδη διαβαζοντας τις σελιδες του thread σας έβλεπα όλους να περιμενετε καιρο την Ελληνικη EUR! Μήπως λοιπον ετυχε να την δω πρωτος?? Για αυτο το εγραψα...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα,για τον φίλο παραπάνω,να γράψω τις πολλές και σημαντικές διαφορές που έχει το ace2 με το l7,άλλωστε θα βγούμε και εκτός θέματος.

 

Εκείνο που έχω να πω είναι ότι το ace2 είναι ένα κινητό που κυκλοφόρησε με GB 2.3.6 και αυτό ήταν γνωτό σε όλους μας.Όταν μια συσκευή της μεσαίας κατηγορίας κυκλοφορεί με GB την αγοράζεις εν γνώση σου και δεν το έχεις δεμένο κόμπο ότι θα αναβαθμιστεί σε JB.

 

Από εκεί και πέρα,όλοι μας γνωρίζουμε ότι τελικά έγινε η αναβάθμιση σε 4.1.2 με την XXMC8 που στην αρχή κυκλοφόρησε branded σε πάροχο της Πορτογαλίας και πριν λίγες μέρες,ελεύθερα για Αγγλία (την έχω σε προηγούμενο post).

 

Το γεγονός ότι η rom έχει πρόβλημα με lug, κατανάλωση μπαταρίας και διάφορα ακόμα,είναι λογικό (όχι επιθυμητό) μιας και είναι η πρώτη 4.1.2 για το ace2.

 

Ας μην είμαστε γκρινιάρηδες και ας περιμένουμε καινούργια rom που θα διορθώνει τα προβλήματα και θα στρώσει το κινητό,λίγη υπομονή χρειάζεται.Για όποιον βιάζεται να φλασάρει 4.1.2 υπάρχει η xxmc8 (το ανέφερα παραπάνω)

 

Μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για μια συσκευή που έχει 1 χρόνο κυκλοφορίας και που έχει αντικατασταθεί με το ace3.

 

*Τι να πουν και οι κάτοχοι του S4 των 739 ευρώ....

** Όποιος θέλει να περιμένει να δώσει η ελληνική αντιπροσωπεία 4.1.2 θα περιμένει πολύ,εκτός και αν οι δικοί μας κάνουν την έκπληξη,μακάρι.:)

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Ωπα! Ποτε βγηκε το Αce 3 βρε Βασιλη?

Κατα τα αλλα εννοειται οτι εν γνωσει μαε πηραμε κινητο με gingerbread και δεν υπογραψαμεωκανενα συμβολαιο αναβαθμισης σε jelly bean.

Εννοειται οτι το ace 2 ειναι ανωτερο απο το lg optimus 7, αλλα θεωρω οτι τα κινητα της LG ειναι αξιολογες συσκευες (optimus g, 4x).

Το δε νεο LG 7 II που βγηκε ειναι καλη προταση στη μεσαια κατηγορια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειπα ποτε οπως στο παραπανω μνμα μου οτι το ace 2 ειναι αχρηστο.φυσικα και ειναι κινηταρα για τη κατηγορια του.αλλα με την αναβαθμιση που ολοι περιμενουν(κ ενας φιλος το πηρε την ιδια μερα με μενα απο skroutzoμαγαζο)το ace 2ξενερωσε κ αυτος οπως και πολλοι στανταρ αυτο με το..Ερχετε-δεν ερχετε...απλα η LG με το που ειπε κατι το εκανε.φυσικα και δεν εχουν διαφορες το ace 2 με L7.και τα δυο πανω κατω τον ιδιο καιρο κυκλοφορησαν.Απλα η LG φανηκε αξιοπιστη στο θεμα της αναβαθμησης με το L7.Αυτο ειναι το προβλημα μου μονο.το jellybean :)
Link to comment
Share on other sites

Ωπα! Ποτε βγηκε το Αce 3 βρε Βασιλη?

Νόμιζα ότι το είχατε δει.Λεπτομέρειες εδώ και εδώ,κυκλοφορία μέσα στον Ιούνιο.

Edited by vaskef69
Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειπα ποτε οπως στο παραπανω μνμα μου οτι το ace 2 ειναι αχρηστο.φυσικα και ειναι κινηταρα για τη κατηγορια του.αλλα με την αναβαθμιση που ολοι περιμενουν(κ ενας φιλος το πηρε την ιδια μερα με μενα απο skroutzoμαγαζο)το ace 2ξενερωσε κ αυτος οπως και πολλοι στανταρ αυτο με το..Ερχετε-δεν ερχετε...απλα η LG με το που ειπε κατι το εκανε.φυσικα και δεν εχουν διαφορες το ace 2 με L7.και τα δυο πανω κατω τον ιδιο καιρο κυκλοφορησαν.Απλα η LG φανηκε αξιοπιστη στο θεμα της αναβαθμησης με το L7.Αυτο ειναι το προβλημα μου μονο.το jellybean :)

 

Εννοεις οτι πηρε αναβαθμιση το L7 και μαλιστα στην Ελλαδα και μαλιστα επισημα?

Το λεω αυτο γιατι το gsmarena το εχει ακομα ICS.

Αν συμβαινει αυτο παντως respect LG.

Μεχρι τωρα σκουγα οτι η LG ειναι κακη εταιρια γιατι αφηνει τα κινητα της χωρις αναβαθμιση.

Respect.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειπε επισημα η LG electronic Ελλας οτι:Τα μοντελα optimus 4X,L7,L9 αναβαθμ.απο αρχες μαιου...επισημα στην ελλαδα και τα 3 μοντελα αυτα μεχρι τελος μαιου-αρχες ιουνιου θα φορανε jellybean.Αλλοι λενε μεσα ιουνιου οτι θα γινει.Αλλα τουλαχιστων εβγαλαν επισημη ανακοιν.Ενταξει το Optimus 4x και L9 αλλα να παρει και το L7; Και στο ace 2 για ελλαδα δε λενε καν.βασικα δε ξερουν ποτε,εστω στο περιπου να πουν θα ερθει αυγουστο ας πουμε.λενε καποια στιγμη θα γινει η αναβαθμιση
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα καποιοι κοροιδευαν την LG οτι ειναι η χειροτερη εταιρια στο θεμα after sales, οτι δεν υποστηριζει τα κινητα της κσι τετοια.

Τα παιδια απο το forum του L7 μου εγραψαν οτι πηραν κανονικοτατα λεει την αναβαθμιση τους.

Εγω πηρα ενα κινητο με GB που τα παει μια χαρα. Καπου μαλιστα διαβασα οτι το GB ειναι σαν τα ΧΡ στα windows. Εγω δεν εχω απαιτηση ντε και καλα να παρω αναβαθμιση. Εγω εχω απλα την απαιτηση απο την Ετσιρια (την εδω αντιπροσωπεια) να μας πει οτι ναι θα παρετε JB στην ταδε μερα του ταδε μηνα ή (τιμια πραγματα) οχι δεν θα παρετε, διοτι δεν ειστε "ναυαρχιδα" (ή αλλιως δεν ειστε ...ναυαρχιδηδες) και thats it, ετσι ειναι η ζωη, live with that.

Εξηγημενα πραγματα. Εδω η LG αποδεικνυεται σωστη.

Αληθεια με τι κριτηρια πηρε η Πορτογαλία JB μ.χ.?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τζαμπα τα παιρνετε στο κρανιο.Η αναβαθμιση για Ελλαδα μπορει να αργησει παρα πολυ.Το ace 2 οταν κυκλοφορησε πριν ενα χρονο ηταν ηδη mid range.Να ειμαστε ευχαριστημενοι που πηραμε την jelly bean.Αλλα κινητα με πανομοιοτυπα specs αλλων εταιριων(π.χ. το Xperia Sole) εμειναν στην ICS.

Πλεον υπαρχουν επισημες jelly bean και για το απλο και για το NFC μοντελο.Κατεβαστε τις και περαστε τις με το ODIN.Οποιοδηποτε ευρωπαικο firmware περιλαμβανει και τα ελληνικα και δουλευει αψογα.Ουτε καταργει την εγγυηση ουτε αυξανει τον flash counter.

Επισης παιζει και το ελληνικο firmware να βγει τιποτα branded οπως το Πορτογαλλικο της ΤΜΝ.

Εγω κατεβασα και περασα το Γερμανικο και ειμαι μια χαρα.Σιγα μην περιμενω επισημη για Ελλαδα.Ηδη το κινητο ειναι αρκετα παλιο.Σε λιγο θα βγει ο αντικαταστατης του.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τζαμπα τα παιρνετε στο κρανιο.Η αναβαθμιση για Ελλαδα μπορει να αργησει παρα πολυ.Το ace 2 οταν κυκλοφορησε πριν ενα χρονο ηταν ηδη mid range.Να ειμαστε ευχαριστημενοι που πηραμε την jelly bean.Αλλα κινητα με πανομοιοτυπα specs αλλων εταιριων(π.χ. το Xperia Sole) εμειναν στην ICS.

Πλεον υπαρχουν επισημες jelly bean και για το απλο και για το NFC μοντελο.Κατεβαστε τις και περαστε τις με το ODIN.Οποιοδηποτε ευρωπαικο firmware περιλαμβανει και τα ελληνικα και δουλευει αψογα.Ουτε καταργει την εγγυηση ουτε αυξανει τον flash counter.

Επισης παιζει και το ελληνικο firmware να βγει τιποτα branded οπως το Πορτογαλλικο της ΤΜΝ.

Εγω κατεβασα και περασα το Γερμανικο και ειμαι μια χαρα.Σιγα μην περιμενω επισημη για Ελλαδα.Ηδη το κινητο ειναι αρκετα παλιο.Σε λιγο θα βγει ο αντικαταστατης του.

 

Εχεις δικιο. Απο την αλλη, όταν ο άλλος είναι άσχετος με αυτά (εγώ ας πούμε!) και τα θέλει όλα έτοιμα, λογικό είναι να γκρινιάζει.

Ουτε ξέρω τι είναι το odin, ουτε ξέρω που θα βρω επίσημες firmware και πως να τις περασω, ούτε ξέρω αν πρέπει να έχω κανει root (αν πρέπει, ακόμα χειρότερο!).

Για να σου δωσω να καταλαβεις, είμαι ο τύπος του χρήστη που μπορεί να λύσει αρκετα προβλήματα σε έναν υπολογιστή, αλλά που ποτε δεν εχω κανει format γιατι το βαριέμαι (πολύ!) και το φοβάμαι. Θα προτιμήσω λοιπόν να μην "πειράξω" ένα κινητό μην τυχόν και τα κάνω όλα λάθος.

Τα θέλω ας πούμε όλα έτοιμα, όπως πχ καναμε τις minor αναβαθμίσεις στο παρελθόν. Τωρα, αν δεν ερθει ποτε η επίσημη Ελληνική JB, δεν θα τα βαψω μαυρα. Ηξερα ότι πήρα κινητό με GB και δουλεύει και μια χαρά.

Αν θέλω τόσο πολύ JB, ας πάρω καινούργιο! Κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή περιμένω το κινητό από το σέρβις το απόγευμα (έφταιγε τελικά η μπαταρία μου ) και θα πρέπει να το ξαναστησω έλεγα να περνούσα και την jb. Έλα όμως που είμαι και άσχετη..... Έχει κάποιος διάθεση να εξηγήσει πως γίνεται αναλυτικά; Δεν ξέρω τι είναι το odin.... για αυτό λέω αναλυτικά....

 

Edit... το ψαχνω τωρα πως γινεται με το odin...Ποιο firmware να κατεβασω? δεν ειναι nfc το κινητο...

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο. Απο την αλλη, όταν ο άλλος είναι άσχετος με αυτά (εγώ ας πούμε!) και τα θέλει όλα έτοιμα, λογικό είναι να γκρινιάζει.

Ουτε ξέρω τι είναι το odin, ουτε ξέρω που θα βρω επίσημες firmware και πως να τις περασω, ούτε ξέρω αν πρέπει να έχω κανει root (αν πρέπει, ακόμα χειρότερο!).

Για να σου δωσω να καταλαβεις, είμαι ο τύπος του χρήστη που μπορεί να λύσει αρκετα προβλήματα σε έναν υπολογιστή, αλλά που ποτε δεν εχω κανει format γιατι το βαριέμαι (πολύ!) και το φοβάμαι. Θα προτιμήσω λοιπόν να μην "πειράξω" ένα κινητό μην τυχόν και τα κάνω όλα λάθος.

Τα θέλω ας πούμε όλα έτοιμα, όπως πχ καναμε τις minor αναβαθμίσεις στο παρελθόν. Τωρα, αν δεν ερθει ποτε η επίσημη Ελληνική JB, δεν θα τα βαψω μαυρα. Ηξερα ότι πήρα κινητό με GB και δουλεύει και μια χαρά.

Αν θέλω τόσο πολύ JB, ας πάρω καινούργιο! Κανενα προβλημα.

 

Καλησπέρα. Επειδή περιμένω το κινητό από το σέρβις το απόγευμα (έφταιγε τελικά η μπαταρία μου ) και θα πρέπει να το ξαναστησω έλεγα να περνούσα και την jb. Έλα όμως που είμαι και άσχετη..... Έχει κάποιος διάθεση να εξηγήσει πως γίνεται αναλυτικά; Δεν ξέρω τι είναι το odin.... για αυτό λέω αναλυτικά....

 

Edit... το ψαχνω τωρα πως γινεται με το odin...Ποιο firmware να κατεβασω? δεν ειναι nfc το κινητο...

 

Η διαδικασια παιρνει το πολυ 15'!

Μια απλη αναζητηση στο google και τα βρισκετε ολα!

Για να κατεβασετε το firmaware εδω......http://www.sammobile.com/firmwares/1/

Για το odin εδω......http://www.android.gs/download-odin-3-07/

 

Οδηγιες εδω.......http://androidfirmwares.net/Guide/Details/2

 

Πριν το φλασαρισμα κανετε ενα backup το κινητο στο Kies(Πρεπει οπωσδηποτε να εχετε εγκαταστημενο το KIes για να υπαρχουν οι drivers για το κινητο)!!!!!

Πριν το φλασαρισμα επισης κανετε εργοστασιακη επαναφορα το κινητο και format στον εσωτερικο χωρο αποθηκευσης(υπαρχει επιλογη γι'αυτο κατα την επαναφορα)!

Φλασαρετε με τις παραπανω οδηγιες.

Αφου τελειωσει η διαδικασια και το κινητο κανει επανεκκινηση(υπομονη λιγο εδω μπορει να κανει μεχρι και 5 λεπτα!Μην πειραξετε καθολου το τηλ) , ξανακανετε εργοστασιακη επαναφορα.

Τελος κανετε restore μεω του KIes.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους πολύ. Τα κατάφερα η άσχετη και πλέον έχω jb. Να ειστε καλά παιδιά! !!!!

 

Όλα μια χαρά, έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον. Το μόνο θέμα μου είναι ότι δεν βρίσκει το location μου στα widgets καιρού. Μάλλον κάτι δεν έχω ενεργοποιεισει αλλά δεν ξέρω τι...

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μια απ' τα ίδια και εγώ!

 

Δεν περιμένω άλλο για ελληνική rom.

 

Μόλις πέρασα την αγγλική mc8 πάνω απο την Mb4, rootara και αφαίρεσα bloatware. ram 624 και very smooth Ui. Ολα μια χαρά ίσως και καλύτερα απο gb

 

Antutu 5732, όσα και στο GB

 

http://i84.photobucket.com/albums/k33/danichro/Screenshot_2013-06-08-12-56-28_zps63aa2078.pnghttp://i84.photobucket.com/albums/k33/danichro/Screenshot_2013-06-08-12-56-57_zps9f212ef1.pnghttp://i84.photobucket.com/albums/k33/danichro/Screenshot_2013-06-08-12-56-44_zps47b20c61.png

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...