Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στο forum. Θα ήθελα μια γρήγορη κι υπεύθυνη απάντηση από κάτοχους του Ace 2. Επειδή ένας φίλος μου από την Τουρκία το βρήκε σε εξαιρετική τιμή στην Ελλάδα(σε σχέση με τη χώρα του), θα ήθελα να μάθω, εαν το αγοράσει από εδώ, αν θα υπάρχει η Τουρκική γλώσσα εγκατεστημένη για τα μενου του τηλεφώνου. Κι εαν όχι, υπάρχει λύση; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Δεν είναι θέμα συσκευής,είναι θέμα rom.Η rom περιλαμβάνει και την Τουρκική γλώσσα,άρα δεν έχει πρόβλημα.

 

ακουω κ διαβαζω σε διαφορα σαιτ οτι τα σκρουτζομαγαζα δεν φερνουν ελληνικα κινητα(αυθεντικα....κ καλα πανε σε αλλες χωρες...)-οτι εχουν προβλημα με τηυν εγγυηση...-παιζει τετοιο ενδεχομενο..???

 

Επί το πλείστον φέρνουν κινητά εισαγωγής και όχι της ελληνικής αντιπροσωπείας για να είναι φθηνότερα.Αυτό δεν είναι κακό μιας και την εγγύηση τους την καλύπτει η smartec,οπότε δεν έχεις πρόβλημα.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η συσκευή είναι ίδια,δεν αλλάζει.Να προσέξεις όμως να είναι το i8160 και όχι το i8160P (με NFC).

 

edit:

Στα 222 ευρώ είναι πολύ συμφέρουσα λύση.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι ίδια,δεν αλλάζει.Να προσέξεις όμως να είναι το i8160 και όχι το i8160P (με NFC).

 

edit:

Στα 222 ευρώ είναι πολύ συμφέρουσα λύση.

 

που το αναγραφει αυτο φιλε μου?απο παραγγελια απο skroytzoμαγαζο μως θα το ξεχωρισουμε..?εχεις κανα λινκ..?ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. Σκεφτομαι να αγορασω το ace 2 και εγω. Το προβλημα ομως ειναι οτι γινεται "μαχη" με το xperia sole και ειμαι σε μεγαλο διλημα. Ξερω οτι υπαρχει ειδικη ενοτητα για επιλογη συσκευης αλλα σκεφτηκα πως σε αυτο το thread κατι παραπανω θα ξερετε για να με βοηθησετε... ;)

Λοιπον αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μου προτεινετε το ace 2 και γιατι; Συγκριτικα με το sole στα + βαζω τη ram, την μπαταρια και το sar. Στα - βαζω την λειτουργια καμερας (δεν εχει ζουμ ενω το αλλο εχει), τον επεξεργαστη (αλλα κατι μου λεει οτι η διαφορα δεν ειναι μεγαλη) και την εσωτερικη μνημη. Αληθεια απο τα 4gb ποσα ειναι τελικα διαθεσιμα στον χρηστη για μουσικη, εικονες, κτλ και ποσα ειναι διαθεσιμα για εγκατασταση εφαρμογων; Κατι ακομα αρνητικο στη συγκριση ειναι οτι το ace 2 ειναι λιγο πιο βαρυ, εχει προηγουμενης τεχνολογιας οθονη, λιγο χειροτερη αναλυση, αλλα αυτα για εμενα δεν ιδιαιτερα σημαντικα. Περιμενω αποψεις... :)

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

To SGA2 το προτιμάς γιατί έχει 768mb ram,που είναι απαραίτητο στο Android 4 JB,γιατί έχει 2η κάμερα,γιατί έχει ανάλυση συμβατή με όλες τις εφαρμογές (480χ800) και γιατί είναι samsung!

Δεν θα το κάνω σύγκριση με άλλο τηλ. γιατί θα βγούμε off topic,αλλά σου λέω τους κυριότερους λόγους για τους οποίους το επέλεξα εγώ.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Πηρα μια αναβαθμιση σημερα το πρωι,δεν ξερω αν αλλαξε κατι

I8160XXLK6

2.6.35.7-1211243

dpi@DELL238 2

SMP PREEMPT Thu Nov 15 15:18:41 KST 2012

Χρειαστηκε 10 περιπου λεπτα για να κατεβει, ακομα δεν εχω δει καποια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

To SGA2 το προτιμάς γιατί έχει 768mb ram,που είναι απαραίτητο στο Android 4 JB,γιατί έχει 2η κάμερα,γιατί έχει ανάλυση συμβατή με όλες τις εφαρμογές (480χ800) και γιατί είναι samsung!

Δεν θα το κάνω σύγκριση με άλλο τηλ. γιατί θα βγούμε off topic,αλλά σου λέω τους κυριότερους λόγους για τους οποίους το επέλεξα εγώ.

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Μπορει να μου πει καποιος και ποσο χωρο εχει διαθεσιμο απο τα 4gb για εγκατασταση εφαρμογων;

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Πηρα μια αναβαθμιση σημερα το πρωι,δεν ξερω αν αλλαξε κατι

I8160XXLK6

2.6.35.7-1211243

dpi@DELL238 2

SMP PREEMPT Thu Nov 15 15:18:41 KST 2012

Χρειαστηκε 10 περιπου λεπτα για να κατεβει, ακομα δεν εχω δει καποια διαφορα.

 

Ενδιαφερον, ποια ειχες πριν, την XXLD8 η την XXLI2?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ επιβεβαιώνω ότι σήμερα έβγαλε αναβάθμιση από XXLD8 -> XXLK6, σε ελληνικό Ace 2. Το μόνο που έλεγε ήταν "improve system stability"...
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μοθ εβγαλε.... Ελπιζω να σταματησουν κατι κλεισιματα που εκανε....
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Μπορει να μου πει καποιος και ποσο χωρο εχει διαθεσιμο απο τα 4gb για εγκατασταση εφαρμογων;

 

Νομίζω 1.2GB

 

Ήμουν κι εγώ μεταξύ των δύο, αλλά το δίλημμα ξεκαθάρισε αμέσως όταν είδα ότι το Sole:

 

  1. Έχει τραγικά μεγάλο SAR (1.2)!!! :!:
  2. Έχει αρκετά μικρότερη αντοχή στην μπαταρία και επιπλέον την έχει... ενσωματωμένη! Αν τυχόν σου κάτσει το οτιδήποτε με την μπαταρία, δεν μπορείς απλά να πάρεις μια άλλη: το πας σέρβις (και σου τον πιάνουν) ή αλλάζεις τηλέφωνο! :X

 

Για μένα, ειδικά το (1) ήταν καθοριστικής σημασίας παράγοντας. Γενικά προτιμώ την Samsung (έχω αλλάξει 4 τηλέφωνά της στην σειρά τα τελευταία 5 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος) και ήμουν καχύποπτος έναντι της Sony, αλλά δεν το συζητάω να πάρω τηλέφωνο με τέτοια επίπεδα ακτινοβολίας....

yiannakos.gr
Link to comment
Share on other sites

Ρε πεδες-λυστε μου μια απορια κ εμενα....-ειμαι μεταξυ (ace2 -advance) και ενω τα σκρουτζομαγαζα...μ βγαζουν φτηνοτερο το ace2 στα publik ειναι αναποδα....!υπαρχει εξηγηση...?εσεις πιο θα περνατε?ξερω..δεν ειναι για εδω το θεμα -αλλα λογω του οτι ολοι οσοι απαντησετε θα εχετε το ιδιο κινητο ισως κρινω πιο καλα...!να ειστε καλα
Link to comment
Share on other sites

Ρε πεδες-λυστε μου μια απορια κ εμενα....-ειμαι μεταξυ (ace2 -advance) και ενω τα σκρουτζομαγαζα...μ βγαζουν φτηνοτερο το ace2 στα publik ειναι αναποδα....!υπαρχει εξηγηση...?εσεις πιο θα περνατε?ξερω..δεν ειναι για εδω το θεμα -αλλα λογω του οτι ολοι οσοι απαντησετε θα εχετε το ιδιο κινητο ισως κρινω πιο καλα...!να ειστε καλα

 

Το advance υπερτερεί λόγω amoled.Προσωπική άποψη πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Μπορει να μου πει καποιος και ποσο χωρο εχει διαθεσιμο απο τα 4gb για εγκατασταση εφαρμογων;

 

καλησπερα φιλε μου!! απο τα 4gb διαθεσιμη ειναι 1,2gb για εφαρμογες και 1.1gb για εικονες,βιντεο,μουσικη.

δεν ειναι λιγη η μνημη αλλα ενα προγραμμα πλοηγησης σαν το navigon που εχω βαλει σου δεσμευει αρκετη απο τη μνημη.οποτε θα εισαι πιο χαλαρος αν παρεις και μια microsd

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα παρήγγειλα και εγω το ace 2 απο σκρουτζομαγαζο!!! Ειμαι εν αναμονη να μου το φερουν. Ειναι το πρωτο μου samsung αλλα οχι και το πρωτο μου android... ;)

Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κατι που θα με συμβουλευατε να κανω σχετικα με την συσκευη οταν την παρω στα χερια μου. Επισης θελω να διαλεξω μια θηκη και ειμαι σε δίλημμα για αυτο και θα σας δωσω τα link να μου πειτε τη γνωμη σας.

  1. http://www.cityshop.gr/index.php?target=products&product_id=34969
  2. http://www.mobilehellas.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=9600
  3. http://www.play247.gr/index.php?referrer=true&main_page=product_info&products_id=52140

Γενικα ειναι καλυτερες οι θηκες απο σιλικονη ή απο καποιο πιο σκληρο υλικο; Επισης σιγουρα θα παραγγειλω και screen protector...

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Αν διαθέτεις λίγα παραπάνω χρήματα ψάξε εδώ:

http://www.mobilepro.gr/

έχω μια εδώ και δύο χρόνια και μπορώ να πω ότι είναι ανθεκτική. όσο για την ακτινοβολία ...... έρχεται με πιστοποίηση από πανεπιστήμιο

Link to comment
Share on other sites

Αν διαθέτεις λίγα παραπάνω χρήματα ψάξε εδώ:

http://www.mobilepro.gr/

έχω μια εδώ και δύο χρόνια και μπορώ να πω ότι είναι ανθεκτική. όσο για την ακτινοβολία ...... έρχεται με πιστοποίηση από πανεπιστήμιο

 

Σε πολυ ευχαριστώ για την απαντηση αλλα κυριως για αισθητικούς λογους εχω καταληξει στις τρεις προηγουμενες επιλογες μου + μια ακομα: (http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=55136).

Οποτε θα ηθελα να με βοηθησετε να επιλεξω μεταξυ αυτων. Κυριως θελω να μου πειτε αν πιστευετε οτι ειναι προτιμοτερη η σιλοκονη σαν υλικο για τη θηκη ή καποιο πιο σκληρο υλικο;

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Έχει ακούσει κανείς πότε θα έρθει το Jelly bean για το Ace 2?

 

Απότι ακούγεται, κάπου τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο 2013. Έστειλα σήμερα email στη Samsung σχετικά με αυτο το θέμα. Για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα σήμερα, με στόχο να αντικαταστήσω το ACE που έχω.

Είχα τρομερό πρόβλημα με τη μνήμη του ACE (πολύ μικρή) και σκέφτηκα αυτό σαν αναβάθμιση.

 

Το βρήκα στα 225 ευρώ από μαγαζί στην Ελλάδα.

Πιστεύω μέσα στην εβδομάδα να μου το στείλουν.

 

Εχω δυο-τρείς (προκαταβολικές) ερωτήσεις.

- Τι έκδοση Android έχει από τη μάνα του?

- Υπάρχει ΑΠΛΟΣ οδηγός ρουταρίσματος όπως με τα κλασικά android (τύπου τρέχετε το root.zip και τέλος)

ή πρέπει να κάνουμε βουντού για να το ρουτάρουμε?

- Το μαγαζί λέει εγγύηση αντιπροσωπείας. Πόσο διάστημα καλύπτει η εγγύηση αντιπροσωπείας?

 

Σας ευχαριστώ.

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

@Yoda

1) Αndroid 2.3.6

2) Για root δες εδώ:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=344590

3) Έλα που δεν θυμάμαι...:worry:

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

@Yoda

1) Αndroid 2.3.6

2) Για root δες εδώ:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=344590

3) Έλα που δεν θυμάμαι...:worry:

Κατ αρχήν σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις :happy:

 

1) Εχω αγοράσει το destinator for android (49€) το οποίο όμως (λέει) ότι τρέχει σε android μέχρι 2.3.4. Οπότε έχασα.

Διάβασα επίσης από προηγούμενη συζήτηση στο thread οτι περιμένουμε ακόμη μεγαλύτερη αναβάθμιση, οπότε ας μην κάνω καν τον κόπο να το δοκιμάσω αν τρέχει.

2) Το διάβασα προσεκτικά και διαπίστωσα ότι τελικά πρέπει ... να κάνουμε βουντού μέσω odin.

Δε γίνεται απλά με ένα zip και τέλος. Οπότε μέχρι να βγει κάτι καλύτερο θα παραμείνω χωρίς ρουτ.

3) Το βρήκα!!! Είναι 2 χρόνια! (το βρήκα σε άλλα μαγαζιά που το λένε αναλυτικά).

 

Και πάλι σε ευχαριστώ φίλε vaskef69.

Καλή συνέχεια...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Βρήκα ένα ξεχασμένο bluetooth και προσπαθώ να το συνδέσω στο κινητό αλλά δεν το βλέπει με τίποτα. Παίζει πρόβλημα συμβατότητας; Είναι το ce0168. Κρίμα γιατί είναι και samsung... Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον με βοηθήσει
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...