Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι τελευταίες 11 πάντως ρουφάνε ηλεκτρόνια σαν να μην υπάρχει αύριο ακόμα και χωρίς κλοκάρισμα. Με 2-2.5 ώρες τηλεφωνήματα (μου τα έχουν κάνει να μην πω πως τ'αυτιά αυτές τις μέρες) μένω από μπαταρία ως το μεσημέρι, σε 2G κιόλας.

 

+ οτι η τελευταια cm11 (16/11), κολάει αφάνταστα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανένας αυτό το fix για το θέμα με τη συνολική RAM στη Jelly Bean;; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2389395

(Ειδικά αν κάποιος το έχει δοκιμάσει στη MF1 που είναι και η έκδοση του ελληνικού Firmware)

Link to comment
Share on other sites

Tην έχω βάλει εγώ φιλέ μου αλλά όχι της cosmote αλλά την Slovakia.

Για μένα είναι η καλύτερη official που κυκλοφορεί.

 

Παιδιά καλημέρα και καλή Ανάσταση σε όλους! Μου έφερε μία γνωστή την συσκευή της να την δω γιατί από εχθές (έκανε μία αναβάθμιση που της ζητούσε στην έκδοση Ι8160ΧΧΝΒ1) αντιμετωπίζει πρόβλημα. Η συσκευή πραγματοποιεί συνεχώς μόνη της επανεκκινήσεις. Έκανα ένα φορμάτ αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Καμία βοήθεια?:!:

...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

+ οτι η τελευταια cm11 (16/11), κολάει αφάνταστα.
To παρατήρησα και αυτό. Τουλάχιστον υποσχέθηκε ο Rox ότι θα έχει fix "σύντομα". Πιθανολογώ την επιστροφή μου σε λίγο παλιότερη έκδοση, αν με ενοχλήσει στα καθημερινά υπό καθεστώς δουλειάς.
Link to comment
Share on other sites

H Liquid smooth ειναι εξαιρετικη σε αυτο το θεμα αλλα σιγουρα ειναι αυξημενη η καταναλωση της μπαταριας. Το ενοχλητικο για μενα ειναι οτι δεν μπορεις να απεγκαταστησεις εφαρμογες συστηματος μεσω titanium αλλα μονο με root explorer κτλ (αν και απο οτι καταλαβα αυτο ειναι θεμα γενικοτερο της 4.4.2)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για αντικατάσταση μπαταρίας είναι ασφαλές να πάρω κάποια με μεγαλύτερη χωρητικότητα (1.700, 1.800, 3.5000!!! mAh) από e-bay? Τι πρέπει να προσέξω? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανένας αυτό το fix για το θέμα με τη συνολική RAM στη Jelly Bean;; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2389395

(Ειδικά αν κάποιος το έχει δοκιμάσει στη MF1 που είναι και η έκδοση του ελληνικού Firmware)

δουλευει 100% :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την τελευταία CM11, έκδοση 22/4

έκανα και το ολικό καθάρισμα, όπως είπε ο Ροξ... Και η μπαταρία πέθανε σε ένα τρίωρο "ανάστασης" του κινητού, ξαναπερνώντας τις εφαρμογές. Κατέβασα τον επεξεργαστή στα 800 από τα 1000 που τον είχαν προεπιλογή και θα δούμε.

 

Το ερώτημα είναι: Υπάρχει τρόπος να κρατάς backup εφαρμογές+δεδομένα, το desktop σου κλπ, έτσι ώστε να μπορείς να το ξαναέχεις όπως ήταν, αντί να τα περνάει ένα ένα το google από μόνο του ή να περνιούνται αργά και βασανιστικά με το Titanium; Ναι μεν δεν χάνεις τίποτα (νομίζω) αλλά άντε πάλι τα widgets, οι φάκελοι, οι προτιμήσεις στην taskbar, lockscreen κλπ κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την τελευταία CM11, έκδοση 22/4

έκανα και το ολικό καθάρισμα, όπως είπε ο Ροξ... Και η μπαταρία πέθανε σε ένα τρίωρο "ανάστασης" του κινητού, ξαναπερνώντας τις εφαρμογές. Κατέβασα τον επεξεργαστή στα 800 από τα 1000 που τον είχαν προεπιλογή και θα δούμε.

 

Το ερώτημα είναι: Υπάρχει τρόπος να κρατάς backup εφαρμογές+δεδομένα, το desktop σου κλπ, έτσι ώστε να μπορείς να το ξαναέχεις όπως ήταν, αντί να τα περνάει ένα ένα το google από μόνο του ή να περνιούνται αργά και βασανιστικά με το Titanium; Ναι μεν δεν χάνεις τίποτα (νομίζω) αλλά άντε πάλι τα widgets, οι φάκελοι, οι προτιμήσεις στην taskbar, lockscreen κλπ κλπ κλπ.

Απ'ότι θυμάμαι το Go Backup & Restore έχει επιλογή για να κάνεις backup τις αρχικές οθόνες του launcher σου. Τώρα για τις λοιπές προτιμήσεις δε θυμάμαι αν προσφέρει κάτι παραπάνω απ'το Titanium.

 

δουλευει 100% :wink:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Γενικά η απόδοση της συσκευής βελτιώνεται με τα 624MB, πώς σου φαίνεται μετά το fix;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα, για αντικατάσταση μπαταρίας είναι ασφαλές να πάρω κάποια με μεγαλύτερη χωρητικότητα (1.700, 1.800, 3.5000!!! mAh) από e-bay? Τι πρέπει να προσέξω? Ευχαριστώ

http://www.ebay.co.uk/gds/How-to-Buy-High-Capacity-Replacement-Batteries-for-Mobile-Phones-/10000000177589857/g.html

Νομίζω ότι εξαρτάται απ'τον κατασκευαστή το πόσο ασφαλής θα είναι η μπαταρία και φυσικά το πόσο θα αποδίδει όπως υπόσχεται. Αν η ποιότητα είναι καλή τότε η μεγαλύτερη χωρητικότητα στην μπαταρία δε νομίζω να επηρεάσει σε κάτι άλλο το κινητό. Αλλά γενικά απ'ότι έχω δει οι συγκεκριμένες μπαταρίες δεν έχουν και την καλύτερη ποιότητα κατασκευής ενώ φυσικά η μεγαλύτερη μπαταρία κάνει το κινητό πιο παχύ και πρέπει να βάλεις άλλο καπάκι κλπ. Προσωπικά είμαι υπέρ των original μπαταριών κι ας είναι η ίδια χαμηλή χωρητικότητα. Οπότε μια πιο ασφαλής λύση είναι εξωτερική μπαταρία όπου κυκλοφορούν αρκετές επώνυμες universal μπαταρίες με διάφορες χωρητικότητες. Δυστυχώς δεν υπάρχουν για το Ace 2 θήκες-μπαταρίες όπως υπάρχουν γι'άλλα κινητά, το έχω ψάξει και δεν έχω βρει κάποια.

Edited by Scorpionste
Παράθεση σε άλλο μήνυμα για να μη δημιουργήσω 2 post
Link to comment
Share on other sites

[quote

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Γενικά η απόδοση της συσκευής βελτιώνεται με τα 624MB, πώς σου φαίνεται μετά το fix;;

 

Την είχα περάσει με το που έκανα την αναβάθμιση απο GB σε JB και όντως είδα διαφορά. Όμως μετά απο λίγο καιρό πέρασα την rom του Kyrillos (η οποία στην ουσία είναι stock) και απο τότε έχω στην ουσία καινούριο κινητό, το οποίο δεν έχει κολλήσει ποτέ και πουθενά εδώ και πολλούς μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω αλλάξει κάμποσες rom και τώρα έχω την τελευταία του Rox που την έβαλα μετά από full wipe που όμως κολλάει απίστευτα..... Έχετε κάποια να προτείνετε? Σε Kitkat εννοω. Έστω κάποια προηγούμενη έκδοση από κάποια που να δουλεύει απροβληματιστα;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Οι canjica του Μαρτίου δεν κολλούσαν καθόλου. Τα κολλήματα ξεκίνησαν με τα πειράματα στον κέρνελ και τα κλοκαρίσματα. Δοκίμασε πριν την βγάλεις να κατεβάσεις την ταχύτητα του επεξεργαστή, εμένα "έβραζε" το πίσω καπάκι στα 1000 και ίσως κάποια θεματάκια να ήταν και από αυτό. Η τελευταία, 22/4, δεν μου έχει κάνει κόλλημα -ακόμα. Και χτες είδα ότι με χρήση Blutetooth, skype και κάμποσων κλήσεων σε 3G είχε και καλύτερη συμπεριφορά σε μπαταρία, ίσως και καλύτερο σήμα από πρίν. Είχα βάλει web radio να παίζει στην διαδρομή και έχασε μόνο μία φορά τα δεδομένα, εκεί που παλιότερα κοβόταν συνέχεια. Το αυτό με το Skype. Είναι σε καλό δρόμο.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Στον novathor δεν έχω πειράξει τίποτα. Έχω abyssplug (το κατέβασα στα 800 max) και deadline και τα δύο boot στην εκκίνηση. Να αλλάξω ή να προσθέσω κάτι;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω την liquid smooth πολυ πιο smooth απο του rox.

Αλλα με τις 4.4.2 βλεπω οτι ενω εχω ελευθερο αποθηκευτικο χωρο πχ 120mb μου βγαζει μηνυματα για ανεπαρκη χωρο. Απο την αλλη δεν υπαρχει δυνατοτητα για μεταφορα στην πραγματικη εξωτερικη καρτα καποιων εφαρμογων.

 

Παντως αν δεν μου ελειπαν το quick panel και καποια αλλα πραγματακια απο τις νεες ρομ τοτε θα εβαζα σιγουρα την επισημη ΝΒ1 που ειναι εξαιρετικη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ειμαι νεος στο forum και πρωτη φορα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με το κινητό μου.

Πηρα την αποφαση γιατι ειδα διαφορα στη ram με ενα αλλο ιδια που αγοράστηκε 1 έτος πιο μετά.

Διαβαζει τη ram πανω απο 680 ενω εμενα 482!!

Εγω το εχω 1 1/2 χρονο περιπου.

Μετα απο ψαξιμο και διαβασμα προσπαθησα να περασω μια νεα rom (http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=27499) μεσω Odin αλλα το προβλημα ξεκινα απο νωρις.

Δεν μου βλεπει με τιποτα το κινητο με το τροπο που πρεπει για να συνεχισω,μονο κανονικα οταν ειναι ανοιχτο.

Δε παιζει παρα μονο το κινητο να΄χει θεμα γιατι με ενα S4 mini συνεχιζει μια χαρα.

Κανω καπου λαθως και δε το βλεπει η χρειαζετε καποια τροποποιηση πριν για να συνεχισω?

Χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Χμ. Απόψε είδα αυτό:

Novathor settings, IO, readahead buffer size, κατέβασε στο 128.

Ο Rox έγραψε ότι δεν κολλάει το κινητό έτσι. Το έκανα μόλις... Και περιμένω να δω.

 

Φιλόσοφε για την παραπάνω μνήμη δεν χρειάζεσαι νέα ρομ αλλα το κολπάκι που μόλις ξανα-αναφέρθηκε πιο πάνω.

Το κινητό πρέπει να είναι σβηστό για να το δει το Odin και να φλασάρεις νέα ρομ? Δεν το θυμάμαι καθόλου αυτό. Ποιές οδηγίες ακολουθείς;

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

Χμ. Απόψε είδα αυτό:

Novathor settings, IO, readahead buffer size, κατέβασε στο 128.

Ο Rox έγραψε ότι δεν κολλάει το κινητό έτσι. Το έκανα μόλις... Και περιμένω να δω.

 

Φιλόσοφε για την παραπάνω μνήμη δεν χρειάζεσαι νέα ρομ αλλα το κολπάκι που μόλις ξανα-αναφέρθηκε πιο πάνω.

Το κινητό πρέπει να είναι σβηστό για να το δει το Odin και να φλασάρεις νέα ρομ? Δεν το θυμάμαι καθόλου αυτό. Ποιές οδηγίες ακολουθείς;

 

Ολες οι οδηγιες ειναι ιδιες που εχω βρει,ανοιγεις το Odin συνδέεις σβηστο κ το ανοίγεις με safe mode (πατωντας τα 3 κουμπια) οπου περιμενεις να το αναγνωρισει.

Τα ιδια βηματα με το s4 mini της γυναικας μου το βλεπει κανονικά.

Drivers ειναι ok,δοκιμασα σε 2 διαφορετικα λειτουργικα,win7 & win8.

Το ιδιο αποτελεσμα.Πρεπει πρωτα να γινει root?

Αν μπορεις πες μου που να κοιτάξω για τη ram που ειπες?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη liquidsmooth. Και με αυτή αλλά και με του Rox εξακολουθώ να έχω το πρόβλημα με το rotation.... Δεν υποτίθεται ότι είχε λυθεί;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη liquidsmooth. Και με αυτή αλλά και με του Rox εξακολουθώ να έχω το πρόβλημα με το rotation.... Δεν υποτίθεται ότι είχε λυθεί;

 

Σε ολες που βγηκαν απο τις 18/4 και μετα εχει λυθει αυτο το προβλημα. Πρωτα κανε calibration αλλιως μετα κανε wipe αν τυχον δεν εκανες και προσωπικα κανω παντα και format system πριν την καθε εγκατασταση.

Η liquid αν και θεωρω οτι ειναι πολυ πιο ομαλη εχει ενα bug καθως ωρες ωρες δεν δουλευουν σωστα τα hardware buttons οποτε την παρατησα. Και φυσικα η καταναλωση μπαταριας ειναι μεγαλη δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

Σε ολες που βγηκαν απο τις 18/4 και μετα εχει λυθει αυτο το προβλημα. Πρωτα κανε calibration αλλιως μετα κανε wipe αν τυχον δεν εκανες και προσωπικα κανω παντα και format system πριν την καθε εγκατασταση.

Η liquid αν και θεωρω οτι ειναι πολυ πιο ομαλη εχει ενα bug καθως ωρες ωρες δεν δουλευουν σωστα τα hardware buttons οποτε την παρατησα. Και φυσικα η καταναλωση μπαταριας ειναι μεγαλη δυστυχως

 

Με wipe data εκανα την εγκατάσταση...Νομίζω έφτιαξε με calibration. Να είσαι καλά.

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου βλεπει με τιποτα το κινητο με το τροπο που πρεπει για να συνεχισω,μονο κανονικα οταν ειναι ανοιχτο.

Δε παιζει παρα μονο το κινητο να΄χει θεμα γιατι με ενα S4 mini συνεχιζει μια χαρα.

Κανω καπου λαθως και δε το βλεπει η χρειαζετε καποια τροποποιηση πριν για να συνεχισω?

Χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

Στο κινητο μας δουλευει σιγουρα η 3.07. Οταν ειχα δοκιμασει μια αλλη εκδοση του odin δεν μου αναγνωριζε την συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητο μας δουλευει σιγουρα η 3.07. Οταν ειχα δοκιμασει μια αλλη εκδοση του odin δεν μου αναγνωριζε την συσκευη

 

Εχεις δικαιο,τελικα βρηκα ακρη!!οτι και να πω για μενα ειναι λιγο,τοσο καιρο παταγα το + στη φωνη κ οχι το -.:blink:

 

amyroukai ευχαριστω πολυ,θα δοκιμασω αυτο το κολπο γιατι με τη νεα rom που περασα δεν ειδα αποτελεσμα.

Λογικα την 624MEM_V1 χρειαζομαι μονο?

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2389395

αυτό είναι το "κόλπο" για το μεγάλωμα της μνήμης.

 

Και παλι 1000 ευχαριστω!Δουλεψε μια χαρα απλα επιστρεφω στη rom που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...