Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναί,αυτό μού βγάζει...εγώ να το αφήσω έτσι,αν βγεί μία οποιαδήποτε ενημέρωση όμως..α)θα μου έρθει..??β)θα μπορέσω να την κάνω μεσω kies..??

Αν βγει ενημέρωση θα πρέπει να την περάσεις με odin και όχι με το kies.

Δεν θα σου βγάλει ενημέρωση το kies.Αλλά και πάλι δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα,ίσα ίσα που για μένα είναι καλύτερο το odin (χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω φυσικά).

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω αγοράσει το κινητό εδώ και 1 μήνα και είμαι πολύ ικανοποιημένος.Πολύ καλό value for money.Μόνο το zoom στην κάμερα λείπει.Λοιπόν,σκέφτομαι να αγοράσω κάρτα μνήμης,αλλά έχω μια ερώτηση.Κάπου είχα διαβάσει ότι για να δουλεύει γρήγορα η κάρτα πρέπει να έχει το ίδιο class με την ισχύουσα μνήμη του κινητού(ή κάτι παρόμοιο).Ισχύει;;;;;Αν ισχύει πως μπορώ να βρω τι class πρέπει να πάρω;;;;;;

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει το κινητό εδώ και 1 μήνα και είμαι πολύ ικανοποιημένος.Πολύ καλό value for money.Μόνο το zoom στην κάμερα λείπει.Λοιπόν,σκέφτομαι να αγοράσω κάρτα μνήμης,αλλά έχω μια ερώτηση.Κάπου είχα διαβάσει ότι για να δουλεύει γρήγορα η κάρτα πρέπει να έχει το ίδιο class με την ισχύουσα μνήμη του κινητού(ή κάτι παρόμοιο).Ισχύει;;;;;Αν ισχύει πως μπορώ να βρω τι class πρέπει να πάρω;;;;;;

 

:confused:

 

Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο. Εγω εχω μια class10 8gb και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο ταχυτητα. Θα σου προτεινα να κανεις το ιδιο. :)

Σκεφτομαι να αγορασω μια 32gb class10 UHS-1 γιατι τα 8 μοιαζουν λιγα..

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αυριο ταξιδευω ιταλια στην ρωμη και θα ηθελα να μου προτεινεται ενα καλο navigation που να δοθλευει και offline
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες microsdhc, δηλαδή SDHighCapacity (μεγάλης χωρητικότητας) είναι ολόιδιες εξωτερικά και εσωτερικά με της κανονικές microsd αλλά υποστηρίζουν χωρητικότητες που οι κανονικές microsd δεν υποστηρίζουν. Η διαφορά τους είναι ότι έχουν διαφορετικό/καλύτερο αλγόριθμο (v2) για τον υπολογισμό της χωρητικότητας και έτσι υποστηρίζουν μέχρι και 16 φορές μεγαλύτερη χωρητικότητα από τις microsdsc. Δεν υποστηρίζουν όλα τα κινητά sdhc αλλά τα καινούρια κινητά των τελευταίων 2 χρόνων υποστηρίζουν. Yπαρχουν και sdxc (extreme capacity). Συνοπτικα:

 

(v1.0) microsd(sc): Μεχρι 2GB

(v2.0) microsdhc: Απο 4GB μεχρι 32GB

(v3.0) microsdxc: Απο 64GB μεχρι 2TB!

 

Τα περισσοτερα κινητα πλεον υποστηριζουν microsdhc. Τελος οσα υποστηριζουν sdhc υποστηριζουν κ sdxc αφου o αλγοριθμος που ακολουθουν ειναι πανομοιοτυπος. Το κινητό μας υποστηρίζει το πρότυπο sdhc σίγουρα αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζει "επίσημα" sdxc.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα hc υποστηριζει?γιατι το κινητο γραφει μονο micro sd.

 

Γράφει MicroSD μέχρι 32GB. Όμως από 4GB και πάνω υπάρχουν μόνο οι microsdhc. Οπότε υποστηρίζει microsdhc. Να αναφέρω ότι και εγώ έχω μια sdhc 8GB και λειτουργεί κανονικότατα. Μην έχεις αμφιβολίες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Εχω το κινητο 3 μήνες και δεν εχω πρόβλημα.

Εχω παρατηρήσει ορισμένες φορές μια καθυστέρηση οταν φορτωνει τις φωτογραφιες στην Έκθεση φωτογραφιών. Το έχει δει κανείς άλλος.

Σήμερα χωρίς λόγο, το κινητο όρισε απο μονο του παλι τον ηχο κλησεως και ηχο μηνυμάτων που είχε "απο τη μάνα του" και όχι αυτούς που εχω ορίσει εγω και εχω γραμμένους στην κάρτα μνήμης. Έχει κανείς μια ιδέα γιατι;

Η κάρτα μνήμης είναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, χθες το Ace 2 έκανε κάτι κουλά! Στα καλά καθούμενα, ξεκίναγε μόνο του και έπαιζε τα 5 πρώτα δευτερόλεπτα του πρώτου mp3 που βρισκόταν στην sd card στο φάκελο "music". Το έκανε κάμποσες φορές σε διάστημα μικρότερο των 20 λεπτών.

Με παραξένεψε πολύ γιατί δεν είχε γίνει καμία κίνηση στο παρελθόν να ανοίξει ο Music player ή να ανοίξουμε το εν λόγω mp3.

Έχει τύχει σε κανένα?

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτές τις περιπτώσεις μια εκκαθάριση δεδομένων και ένα restart τακτοποιούν το πρόβλημα.Αν από την stock recovery δίνεται η δυνατότητα για wipe cache και wipe dalvik cache (δεν θυμάμαι αν γίνεται),τότε κάντε τα 2 wipe και λογικά δεν θα ξανακολλήσει.

 

edit

Για όσα παιδιά είχαν την απορία αν βγαίνει ακόμα ή όχι το κινητό ας ρίξουν μια ματιά ΕΔΩ για να δουν την νέα Fleur edition.

Edited by vaskef69
Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα χωρίς λόγο, το κινητο όρισε απο μονο του παλι τον ηχο κλησεως και ηχο μηνυμάτων που είχε "απο τη μάνα του" και όχι αυτούς που εχω ορίσει εγω και εχω γραμμένους στην κάρτα μνήμης. Έχει κανείς μια ιδέα γιατι;

Η κάρτα μνήμης είναι μια χαρα.

 

Γεια σας και πάλι. Το ξαναέκανε και μάλιστα χειρότερα:

"επέλεξε" απο μονο του έναν τυχαίο ήχο κλήσης (από τον φακελο Ringtones, που εχω στην καρτα SD) και μαλιστα για κάθε επαφή ποου είχα εγώ από πριν ορίσει εναν ειδικό ήχο κλήσεως "επέλεξε" τυχαία πάλι από τον ίδιο φάκελο. Μπαχαλο δηλαδη.

Εχετε καμια ιδεα γιατί;

Υποψιαζομαι ότι μπορεί να φταίει η κάρτα SD: χθες πέρασα κάποια τραγούδια και αμέσως μετά το κινητό αναγνώριζε μονο τους μισούς φακέλους από το MP3 playre και αναγκάσθηκα να κάνω restart.

Καμια βοηθεια;

Link to comment
Share on other sites

Νέος οδηγός!! Galaxy Ace 2: Οδηγος για εγκατασταση της KYRILLOSv2 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4401706
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είδα το κινητο και μου αρεσε οπότε κάποια απο αυτες τις μέρες θα το παραγγείλω. Πριν είχα το GALAXY 3 και αμέσως του είχα πέρασει την Kyrillos rom. Στο Αce λεω να την αλλαξω σε κανα μήνα μήπως βγει τιποτα και για Flash Counter στο μεταξύ ώστε να ισχύει η εγγύηση. Επίσης θα ηθελα να ρωτήσω αν περάσω την prerooted ΧΧLI2 αν θα έχει Ελληνικα και θα ισχύει και η εγγυηση?

 

Ευχαριστώ

Edited by paul77gr
Link to comment
Share on other sites

γειασας πεδες-ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο κινητο κ σκεφτομαι να το παραγγειλω την ερχομενη εβδομαδα!το θεμα μου ειναι...-ποσο κραταει η μπαταρια του σε λογικα πλαισια...?γενικα κολληματα τραβαει με τις εφαρμογες?ο διπηρινος επεξεργαστης ειναι κ φενεται ταχυτερος..?αυτα....-ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις σας
Link to comment
Share on other sites

γειασας πεδες-ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο κινητο κ σκεφτομαι να το παραγγειλω την ερχομενη εβδομαδα!το θεμα μου ειναι...-ποσο κραταει η μπαταρια του σε λογικα πλαισια...?γενικα κολληματα τραβαει με τις εφαρμογες?ο διπηρινος επεξεργαστης ειναι κ φενεται ταχυτερος..?αυτα....-ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις σας

 

Κολληματα δεν εχω, η μπαταρια μου κραταει ευκολα απο 3-5 μερες, με λιγο σερφαρισμα και GPS.

Link to comment
Share on other sites

γειασας πεδες-ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο κινητο κ σκεφτομαι να το παραγγειλω την ερχομενη εβδομαδα!το θεμα μου ειναι...-ποσο κραταει η μπαταρια του σε λογικα πλαισια...?γενικα κολληματα τραβαει με τις εφαρμογες?ο διπηρινος επεξεργαστης ειναι κ φενεται ταχυτερος..?αυτα....-ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις σας

 

H μπαταρία του κρατάει περίπου 2 μέρες,αυτό φυσικά είναι ανάλογα με την χρήση του καθενός.

Ο επεξεργαστής του είναι απλά ικανοποιητικός (για διπύρινος).Τα πράγματα ελπίζω να αλλάξουν το 1ο τρίμηνο του 2013 με την πιθανή του αναβάθμιση σε JB και να δείξει τις αρετές του με τις κατάλληλες τροποποιήσεις που θα δεχθεί από την κοινότητα του xda!

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Νέος και εγώ με το ace 2 , και όλα μια χαρά.

Ωραίο τηλεφωνο , σήμερα πέρασα και το neo kernel και ευχαριστώ τον kyrilo & τον vaskef69 για τις οδηγίες.

Βασικά να πω ότι δεν είδα διάφορα αλλά όπως είπα εχτες το πήρα.

Τώρα έχει σειρά να το κάνω root.

Thanks

:up:

Link to comment
Share on other sites

κατι τελευταιο...-μπορω να κατεβασω τις ιδιες εφαρμογες..με το adroind4? προβληματιζομαι μονο στην μπαταρια του...-αλλα και το advance s 9070...πανω κατω τα ιδια ειναι...
Link to comment
Share on other sites

κατι τελευταιο...-μπορω να κατεβασω τις ιδιες εφαρμογες..με το adroind4? προβληματιζομαι μονο στην μπαταρια του...-αλλα και το advance s 9070...πανω κατω τα ιδια ειναι...

 

Όσες εφαρμογές υποστηρίζουν μόνο από 4.0 και πάνω όχι δεν μπορείς να τις εγκαταστησεις πχ Google chrome!Μετά την αναβάθμιση σε Jb που έχει ανακοινωθεί ότι θα πάρει,δηλ 4.1,θα μπορείς να τις κάνεις εγκατάσταση κανονικά.Η μπαταρία με μέτρια χρήση σε βγάζει 2 μέρες με συγχρονισμους ενεργοποιημενους εννοείται και μια μέρα με αρκετή χρήση άνετα!Όπως τα περισσότερα smartphones!Βέβαια υπάρχουν κι εξαιρέσεις όπως το Note 2...:)

Edited by spyrosrotary
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum. Θα ήθελα μια γρήγορη κι υπεύθυνη απάντηση από κάτοχους του Ace 2. Επειδή ένας φίλος μου από την Τουρκία το βρήκε σε εξαιρετική τιμή στην Ελλάδα(σε σχέση με τη χώρα του), θα ήθελα να μάθω, εαν το αγοράσει από εδώ, αν θα υπάρχει η Τουρκική γλώσσα εγκατεστημένη για τα μενου του τηλεφώνου. Κι εαν όχι, υπάρχει λύση; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ειναι ελληνικο (οχι παραεισαγωγης) και εχει τηντουρκικη γλωσσα.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

ακουω κ διαβαζω σε διαφορα σαιτ οτι τα σκρουτζομαγαζα δεν φερνουν ελληνικα κινητα(αυθεντικα....κ καλα πανε σε αλλες χωρες...)-οτι εχουν προβλημα με τηυν εγγυηση...-παιζει τετοιο ενδεχομενο..???
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...