Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος ΙΙ


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετράει σίγουρα η επαναφορά, γιατί είχε την κακιά συνήθεια το Symbian να γεμίζει με σκουπίδια την C... Και γεμάτη C = αργό τηλέφωνο :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ανάλογα ποιον Opera βάζεις. Ο Opera Mobile είναι πιο αργός απ' τον Opera mini, αν και θα έπρεπε ανάποδα να είναι λόγο ονομασίας! Εγώ αυτή τη στιγμή με Opera mini απ' το N8 μου γράφω με Τ9! Για τα 680Mhz που έχει μου είναι ικανοποιητικός!

Ο Opera Mini έχει το πλεονέκτημα και συνάμα μειονέκτημα να συμπιέζει τις σελίδες που επισκέπτεσαι, ώστε να φορτώνουν πιο γρήγορα, και να σου κάνει και οικονομία στα δεδομένα. Αυτό έχει προφανή πλεονεκτήματα αυτά που ανέφερα ήδη. Το μειονέκτημα είναι ότι για να πετύχει τα παραπάνω, οι σελίδες που επισκέπτεσαι περνούν μέσα από τους servers της Opera, άρα αν κάποιες στιγμές οι servers υπερφορτώνονται, ουσιαστικά δεν έχεις ίντερνετ μέσω του Opera Mini για λίγα λεπτά έως και αρκετή ώρα. Το δεύτερο μειονέκτημα είναι να μη μπορείς να κάνεις δουλειά όταν θες να μπεις σε κάποιο site με ενεργοποιημένα τα δεδομένα, και πρέπει να δει οπωσδήποτε την IP του παρόχου σου. Για παράδειγμα όταν θες να μπεις στη σελίδα του What's Up να κάνεις Reloadit ή να ενεργοποιήσεις κάποιο πακέτο. Το site βλέπει αντί για IP της Cosmote, IP των Opera servers, όποτε η σελίδα δε φορτώνει, και φυσικά δε μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. Για κανονικό σερφάρισμα, πλην του γεγονότος ότι δε φορτώνει κανονικά εμπλουτισμένο περιεχόμενο (scrolbars σε κάποια site για να δεις όλο το διαθέσιμο κυλιόμενο περιεχόμενο), κατά τα άλλα, κάποια βασικά πράγματα τα κάνεις. ;)

 

Απέχει πολύ πάντως το Symbian από αυτό που θα λέγαμε αξιοπρεπή browsing εμπειρία. Το σωστό να λέγεται. :rolleyes:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ReloadIt με WiFi πως κάνω ρε; :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ReloadIt με WiFi πως κάνω ρε; :p

Έτσι:

http://m.whatsup.gr/q_w8ROJUX8EoGAAAAAB7-7h7~B6k34o0pOQbOPKmtbEFIiA==~

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα σας,παρελαβα μια μπαταρια απο ebay σαν αυθεντικη νοκια απο κινα στα 1200mah,ομως με το που την εβαλα στο κινητο οι μετρητες δειχνουν 700μιλιαμπερ,ενω μολις τα φτασει συνεχιζει να φορτιζει παραπανω.η μπαταρια με τρεις κυκλους φορτισης κραταει απο το πρωι μεχρι το απογευμα στις 18:00.... Καμια ιδεα;
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,παρελαβα μια μπαταρια απο ebay σαν αυθεντικη νοκια απο κινα στα 1200mah,ομως με το που την εβαλα στο κινητο οι μετρητες δειχνουν 700μιλιαμπερ,ενω μολις τα φτασει συνεχιζει να φορτιζει παραπανω.η μπαταρια με τρεις κυκλους φορτισης κραταει απο το πρωι μεχρι το απογευμα στις 18:00.... Καμια ιδεα;

 

Συνηθως στις ψευτικες κολλανε αυτοκολλητο πιστο αντιγραφο για να φαινεται σαν αυθεντικη. βγαλε το περιτυλιγμα και καπου θα γραφει ποσα mah ειναι

 

δες και εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5271374#post5271374

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ακου εκει! φοβερο ,λοιπον την ανοιξα και το ξεκολλησα αλλα απο κατω ειχε ασημενιο της μπαταριας δεν ειχε αλλο αυτοκολητο.... ειναι made in china.further processed in china..... και ειναι αυτο το γκριζο αυτοκολητο το κλασικο της νοκια για τις μπαταριες.... λεει 1200 αλλα μαλλον δεν ειναι.εντωμεταξυ φανταστειτε οτι την παρειγγειλα πριν κανα 3μηνο ,εχω παρει τα λεφτα μου πισω στον μηνα πανω και μου ηρθε προχθες.τελοσπαντων ,θα την παλεψω λιγο ακομα και βλεπουμε,σε ευχαριστω για την απαντηση
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εφαρμογη που να μπλοκαρει sms αλλα ακομα και αν προερχονται με ονομα αποστολεα? Θελω να μπλοκαρω το υπερτατο spam της Wind, αλλα σαν αποστολεας στελνει ονομαστικα με κατι WIND, F2G τα οποια δεν εχουν αριθμο. Πειτε μου σας παρακαλω πως γινεται δε μπορω αλλο

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα να τους καλεσεις και να δηλωσεις οτι δεν επιθυμεις να λαμβανεις τιποτα απο αυτους.γιατι να ταλαιπωρησαι με εφαρμογη?καλεσε τους και δες τι θα σου πουν.
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδια εδω και ενα μηνα περίπου η μνημη c γεμιζει χωρις να βαλω κατι εκει. το χρησιμοποιω ακομα το κινητο μονο αυτο εχω. φτανει στα 3mb και δε με αφηνει να κανω τιποτα ουτε να ανοιξω εφαρμογη ιντερνετ ουτε επανεκκινιση τιποτα! σβηνω σβηνω εφαρμογες αλλα μετα απο μερες παλι γεμιζει..εσβησα μηνυματα εσβησα ιστορικο δε μου εχει μεινει κατι αλλο να σβησω. και οι εφαρμογες που εχω αποθηκευσει δεν ειναι στη μνημη c... καποια βοηθεια?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εδω και ενα μηνα περίπου η μνημη c γεμιζει χωρις να βαλω κατι εκει. το χρησιμοποιω ακομα το κινητο μονο αυτο εχω. φτανει στα 3mb και δε με αφηνει να κανω τιποτα ουτε να ανοιξω εφαρμογη ιντερνετ ουτε επανεκκινιση τιποτα! σβηνω σβηνω εφαρμογες αλλα μετα απο μερες παλι γεμιζει..εσβησα μηνυματα εσβησα ιστορικο δε μου εχει μεινει κατι αλλο να σβησω. και οι εφαρμογες που εχω αποθηκευσει δεν ειναι στη μνημη c... καποια βοηθεια?

 

Αν έχεις χακάρει την συσκευή κοίτα για το MobileCleaner. Είναι το μόνο πρόγραμμα γιαυτή τη δουλειά που είχα δοκιμάσει και πετάει πραγματικά μόνο σαβούρα.

Επίσης, παρόμοιο πρόβλημα είχα σε μία φάση που είχα γύρω στις 3-4.000 (μπορεί και παραπάνω) μηνύματα στα εισερχόμενα και είχε γεμίσει η c για τα καλά. Με τα που τα έσβησα το κινητό bootαρε πολύ πιο γρήγορα και ο χώρος στη c αυξήθηκε για τα καλά

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις χακάρει την συσκευή κοίτα για το MobileCleaner. Είναι το μόνο πρόγραμμα γιαυτή τη δουλειά που είχα δοκιμάσει και πετάει πραγματικά μόνο σαβούρα.

Επίσης, παρόμοιο πρόβλημα είχα σε μία φάση που είχα γύρω στις 3-4.000 (μπορεί και παραπάνω) μηνύματα στα εισερχόμενα και είχε γεμίσει η c για τα καλά. Με τα που τα έσβησα το κινητό bootαρε πολύ πιο γρήγορα και ο χώρος στη c αυξήθηκε για τα καλά

 

ευχαριστω! ναι χακαρισμενη εκδοση εχω,lagoskon. εβαλα mobilecleaner και τωρα εχω 34.8mb ελευθερα. για την ωρα λυθηκε το θεμα. αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα μ τρωει μνημη απο το πουθενα παλι. βασικα ολα ξεκινησαν απο τοτε π εκανα ανανεωση τ χαρτη.ενω δεν ειχα θεμα μεχρι τοτε δεν μ ετρωγε μνημη κατι.

Link to comment
Share on other sites

Τι την ήθελες κι εσύ την ανανέωση του χάρτη? Αφού μάλλον δεν παίζει πλέον κανένα update.

Μήπως όμως να καταργούσες εντελώς τους χάρτες και να τους ξαναπέρναγες?

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Τι την ήθελες κι εσύ την ανανέωση του χάρτη? Αφού μάλλον δεν παίζει πλέον κανένα update.

Μήπως όμως να καταργούσες εντελώς τους χάρτες και να τους ξαναπέρναγες?

 

ειχα καιρο να κοιταξω τους χαρτες κ το χρειαστηκα το καλοκαιρι το gps κ δεν εβρισκε τοποθεσιες κλπ,κοιταξα και ειχε ενημερωση ε και εκανα. πως τους καταργεις τους χαρτες?

 

ένα άλλο πρόβλημα είναι με τον αισθητήρα φωτός. Όταν είμαι έξω και έχει ήλιο και με καλούν σβήνει η οθόνη και ακούγεται μόνο ο ήχος και δεν Βλέπω να πατήσω το κουμπί να απαντήσω.πρέπει να πατήσω το πληκτρο ξεκλειδώματος για να φωτίσει η οθόνη πρώτα και μετά να πατήσω το κουμπί της απάντησης. Όταν είμαι σε μέρος χωρίς ήλιο δουλεύει κανονικα. εχω βάλει αντρομενου αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο..

Έχει τύχει σε κανέναν αυτό??

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

κάποια εφαρμογή πιθανόν να στο κάνει αυτό. Δοκίμασε να κλείσεις το andromenu ή όποια άλλη εφαρμογή μπορεί να επηρεάζει τον αισθητήρα.
Link to comment
Share on other sites

ειχα καιρο να κοιταξω τους χαρτες κ το χρειαστηκα το καλοκαιρι το gps κ δεν εβρισκε τοποθεσιες κλπ,κοιταξα και ειχε ενημερωση ε και εκανα. πως τους καταργεις τους χαρτες?

Ανοίγεις το gps, πατάς τις 3 τελείες τέρμα δεξιά, μετά πατάς το Map Loader (4η εφαρμογή κατά σειρά) και πατάς παρατεταμένα πάνω στο Greece (ή Ελλάδα) και σου βγάζει menu όπου σε ρωτάει αν θες να καταργήσεις τους χάρτες.

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γεμίζει χωρίς να την εχω χακάρει. Είναι γύρω 20 με 22MB τώρα τελευταία και οταν θέλω να ανοίξω κάπως πιο μεγάλο αρχείο δεν ανοίγει, ενώ πριν τα άνοιγε! Σε μένα θα λειτουργήσει το Mobile cleaner ή είναι αποκλειστικά για χακαρισμένες συσκευές;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γεμίζει χωρίς να την εχω χακάρει. Είναι γύρω 20 με 22MB τώρα τελευταία και οταν θέλω να ανοίξω κάπως πιο μεγάλο αρχείο δεν ανοίγει, ενώ πριν τα άνοιγε! Σε μένα θα λειτουργήσει το Mobile cleaner ή είναι αποκλειστικά για χακαρισμένες συσκευές;

 

Δεν θα μπορείς να το εγκαταστήσεις αν δεν το έχεις χακάρει

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορείς να το εγκαταστήσεις αν δεν το έχεις χακάρει

 

Σ' αυτη τη περιπτωση τι κανω; Ουτε ξερω ποιες ειναι οι αχρηστες για να σβησω! Μια φορα ειχα σβησει καποιες εφαρμογες καποτε και μετα δεν λειτουργουσε ο χαρτης. Οποτε αν δεν ξερω ποιες ειναι οι αχρηστες δεν μπορω να προχωρησω στο σβησιμο τους!!! :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

γιατί δε το χακάρεις; ή ακόμα καλύτερα γιατί δεν περνάς την rom του lagoskon;

 

Το εκανα με εναν φιλο απ' το φορουμ, αλλα δεν περασαν ολα τα mp3 μεσα και το αλλαξα ξανα στη Nokia! Μονος μου δεν μπορω να τα κανω, εχουμε και καποια ηλικια!!! :worry:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλό μήνα εύχομαι,

 

το πολίτιμό μου όταν κάνει εγγραφή video , ενώ η εικόνα δεν έχει πρόβλημα , στον ήχο ακούω ένα δυνατοοοοοό βουιτό, σαν χιόνια ασυντόνιστης τηλεόρασης, με αποτέλεσμα να μην ξεχωρίζω τον ήχο "κάτω" από τα χιόνια. Είμαι να σκάσω ******....

 

Καμιά ιδέα κάποιος φίλος ;

 

Ευχαριστώ

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασες με άλλο πρόγραμμα εκτός του default;

 

καλημέρα,

 

δοκίμασα και με το camerapro ,αλλά μάταια. Το μικρόφωνο είναι ανταλλακτικό ;

 

Για να πω την μαύρη αλήθεια πριν μια εβδομάδα μου έπεσε με την οθόνη πάνω σε χοντρό χαλίκι, με αποτέλεσμα να καταστραφεί η προστατευτική ζελατίνα, χωρίς ίχνος χάραξης στην οθόνη. Σε τελείως μαυρο background ,χωρίς φωτισμό στο χώρο, στο σημείο που δέχτηκε το κτύπημα , στην οθόνη φαίνεται μια σκούρα κηλίδα , σαν αυτές που έχω από την αρχή διάσπαρτες σε άλλα σημεία, χωρίς όμως να δημιουργείται πρόβλημα στην απεικόνιση . Δεν ξέρω αν το προβλημα δημιουργήθηκε μετά την πτώση ή το έχω καιρό, σωστό video ειχα τραβήξει πέρυσι το καλοκαίρι .

 

Αυτά τα ολίγα :)

Edited by mspant
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...