Jump to content

WP7: Πώς έχει διαμορφωθεί έως τώρα το τοπίο;


stewe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tα αλλα τα προσπερνάω γιατι εδω θα ειμαστε να το δουμε. Αλλα στέκομα στο bold. Αν εχεις οικοσυστημα, εχεις developers, αν εχεις developers εχεις ενδιαφέρον του κοινου, αν εχεις ενδιαφέρον του κοινου, εχεις πωλήσεις, αν εχεις πωλησεις, εχεις λεφτα.

 

Ask Apple about it ;)

 

You got that the other way round ... Οι devs πάνε όπου είναι το κοινό, όχι το κοινό όπου είναι οι devs ... *Αν στην υποτιθέμενη περίπτωση* είσαι επιχείρηση, έχεις ελκυστικά προϊόντα και κατά συνέπεια σημειώνεις καλές πωλήσεις, τότε θα προσελκύσεις το ενδιαφέρον των devs ... Εκτός εάν τους πληρώνεις αβέρτα όπως στην περίπτωση της MS, οπότε θα ρθουν χωρίς να κάνεις πωλήσεις .... *Αλλά είσαι καταναλωτής*, θα ταν καλό να προσπαθείς να το θυμάσαι αυτό .. Στο θυμίζω γιατί τίποτα απ'όσα είπες δεν αναίρεσε αυτό που σου είπα πριν και τόνισες ....

 

Και γενικώς, ένα online κατάστημα με εφαρμογές αποκλειστικά, δεν κάνει ένα οικοσύστημα, αλλιώς και το MeeGo και το webOS έχουν μια χαρά οικοσύστημα .. Θες διάβασμα ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

You got that the other way round ... Οι devs πάνε όπου είναι το κοινό, όχι το κοινό όπου είναι οι devs ... *Αν στην υποτιθέμενη περίπτωση* είσαι επιχείρηση, έχεις ελκυστικά προϊόντα και κατά συνέπεια σημειώνεις καλές πωλήσεις, τότε θα προσελκύσεις το ενδιαφέρον των devs ... Εκτός εάν τους πληρώνεις αβέρτα όπως στην περίπτωση της MS, οπότε θα ρθουν χωρίς να κάνεις πωλήσεις .... *Αλλά είσαι καταναλωτής*, θα ταν καλό να προσπαθείς να το θυμάσαι αυτό .. Στο θυμίζω γιατί τίποτα απ'όσα είπες δεν αναίρεσε αυτό που σου είπα πριν και τόνισες ....

 

Και γενικώς, ένα online κατάστημα με εφαρμογές αποκλειστικά, δεν κάνει ένα οικοσύστημα, αλλιώς και το MeeGo και το webOS έχουν μια χαρά οικοσύστημα .. Θες διάβασμα ...

 

Τοτε πως εξηγείς τους ραγδαίους ρυθμους αναπτυξης του Marketplace? Αποκλειεται να ειναι μονο τα λεφτα. Υπαρχουν εταιρίες developers που αποκλειεται αν το βλεπουν βραχυπροθεσμα, του στυλ παιρνω τα λεφτα και σε 1-2 χρονια την κανω.

 

Επίσης παραβλέπεις, το γεγονος οτι το user base θα αυξηθει γεωμετρικα με την εισοδο των Windows 8 λογω ενοποιημενου UI και μονο. Οταν αρχισουν να υιοθετουνται τα Windows 8 tablets στο business segment του κοινου, ειναι πολυ πιο πιθανο και λογικο να χρησιμοποιησουν και τα WindowsPhone αντι για καποιας αλλης πλατφορμας (ενοποιμενη διαχειρηση, UI consistency business εφαρμογων κοκ)

 

Και οχι, το Meego και το WebOS μπορει να εχουν τα αναλογα marketplace αλλα εχουν εγκαταληφθει απο τις εταιρίες τους (Nokia και HP αντοιστοιχα) Δεν τα κανει οικοσυστηματα επ' ουδενι λογο.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τοτε πως εξηγείς τους ραγδαίους ρυθμους αναπτυξης του Marketplace? Αποκλειεται να ειναι μονο τα λεφτα. Υπαρχουν εταιρίες developers που αποκλειεται αν το βλεπουν βραχυπροθεσμα, του στυλ παιρνω τα λεφτα και σε 1-2 χρονια την κανω.

 

Επίσης παραβλέπεις, το γεγονος οτι το user base θα αυξηθει γεωμετρικα με την εισοδο των Windows 8 λογω ενοποιημενου UI και μονο. Οταν αρχισουν να υιοθετουνται τα Windows 8 tablets στο business segment του κοινου, ειναι πολυ πιο πιθανο και λογικο να χρησιμοποιησουν και τα WindowsPhone αντι για καποιας αλλης πλατφορμας (ενοποιμενη διαχειρηση, UI consistency business εφαρμογων κοκ)

 

Όχι, το UB δεν θα αυξηθεί επειδή θα κάνουν την μ@λ@κί@ να έχουν το ίδιο UI για δάχτυλο και ποντίκι ... Μην σου πω θα πέσει κιόλας .... Τα Windows είναι ένα πολύ μεγάλο όνομα στον χώρο, σε αυτό συμφωνούμε ... Δεν σημαίνει ότι έχει και καλή φήμη, έτσι ???? Άλλο το ένα και άλλο το άλλο ...

 

Οφείλω να σε ευχαριστήσω για την πρώτη σου παράγραφο, για το μειδίαμα που μου χάρισε ... Φυσικά και έγιναν για τα λεφτά όλα αυτά, καλώς ήρθες ... Σιγά μην τους νοιάζει τους devs να κάνουν εφαρμογές για ένα λειτουργικό, φουλ καρακλειστό κιόλας όταν εξ ορισμού θα σημειώσουν τα λιγότερα downloads, η λογική τουλάχιστον αυτό λέει ... Αλλά εδώ μπαίνει σφήνα η MS ... Όταν η MS λέει "φτιάχτε μας εφαρμογές και σας πληρώνουμε τόσο", "για κάθε download εφαρμογής σας θα παίρνετε άλλα τόσα", "για κάθε εφαρμογή που φτιάχνετε, δώρο ένα WP" και "πείτε μας την χειρότερη Android-ιστορία σας και θα κερδίσετε ένα WP κινητό" λογικό είναι να αυξηθεί το marketplace .... Δεν έχεις παρακολουθήσει πως του κυνηγάει η MS τους devs ???? Τους τουφεκίζει από το χιλιόμετρο, είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο το τι προώθηση μπορεί να κάνει μία εταιρία του μεγέθους της MS, αλλά συνάμα λυπητερό ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το UB δεν θα αυξηθεί επειδή θα κάνουν την μ@λ@κί@ να έχουν το ίδιο UI για δάχτυλο και ποντίκι ... Μην σου πω θα πέσει κιόλας .... Τα Windows είναι ένα πολύ μεγάλο όνομα στον χώρο, σε αυτό συμφωνούμε ... Δεν σημαίνει ότι έχει και καλή φήμη, έτσι ???? Άλλο το ένα και άλλο το άλλο ...

 

1ον τα tablets ΔΕΝ εχουν ποντικι.

2ον τα Desktop εχουν ποντικι και option για tiles (δεν ειναι το εξ' ορισμου UI)

3ον το αν εχει ή οχι καλη φημη το Windows OS πρεπει να ρωτησεις τί αποψη εχει το 90% των επιχειρησεων που τα χρησιμοποιούν εναντι εναλλακτικων OS. Αν νομιζεις οτι τα εσοδα της Microsoft προερχονται απο τους home users καλο ειναι να ξαναψαξεις.

 

 

Οφείλω να σε ευχαριστήσω για την πρώτη σου παράγραφο, για το μειδίαμα που μου χάρισε ... Φυσικά και έγιναν για τα λεφτά όλα αυτά, καλώς ήρθες ... Σιγά μην τους νοιάζει τους devs να κάνουν εφαρμογές για ένα λειτουργικό, φουλ καρακλειστό κιόλας όταν εξ ορισμού θα σημειώσουν τα λιγότερα downloads, η λογική τουλάχιστον αυτό λέει ... Αλλά εδώ μπαίνει σφήνα η MS ... Όταν η MS λέει "φτιάχτε μας εφαρμογές και σας πληρώνουμε τόσο", "για κάθε download εφαρμογής σας θα παίρνετε άλλα τόσα", "για κάθε εφαρμογή που φτιάχνετε, δώρο ένα WP" και "πείτε μας την χειρότερη Android-ιστορία σας και θα κερδίσετε ένα WP κινητό" λογικό είναι να αυξηθεί το marketplace .... Δεν έχεις παρακολουθήσει πως του κυνηγάει η MS τους devs ???? Τους τουφεκίζει από το χιλιόμετρο, είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο το τι προώθηση μπορεί να κάνει μία εταιρία του μεγέθους της MS, αλλά συνάμα λυπητερό ...

 

Εχεις λαθος αποψη για το τί εστι dev. Ναι πολλοι ειναι ενα ατομο που εργαζεται σε ενα project and that's it, αλλα εταιρίες οπως η Rovio ΔΝΚ (Δεν Νομιζω Kaluas) :lol:

 

Και τελος, οι σωστοι επιχειρηματικα develpers βλεπουν την ευκαιρια και πανε σε ενα οικοσύστημα. H Zygna επενδυσε στο facebook πριν το facebook κανει το τεραστιο αλμα των τελευταιων 3 χρόνων ;)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πως εξηγεις το γεγονός πως τo symbian που εχει μεγαλες πωλησεις ποτε δεν ειχε σοβαρο market??? Το οτι ειναι κλειστο είναι καλυτερο για τους dev οπως μας εχει αποδειξη η apple,.οι περισσότερες κοινές εφαρμογές των δυο μεγαλων os παντα του ios ειναι καλύτερες και βγαζουν περισσοτερα χρήματα η dev..

Ασε που στο android κατεβαζεις ενα απο τα πολλά blackmarket και εχεις άμεσα χωρις ξεκλειδωμα σχεδον οποια εφαρμογη θες ενω στα κλειστά πρεπει να παιξει ξεκλειδωμα, οχι οτι πιο ευκολο..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πως εξηγεις το γεγονός πως τo symbian που εχει μεγαλες πωλησεις ποτε δεν ειχε σοβαρο market??? Το οτι ειναι κλειστο είναι καλυτερο για τους dev οπως μας εχει αποδειξη η apple,.οι περισσότερες κοινές εφαρμογές των δυο μεγαλων os παντα του ios ειναι καλύτερες και βγαζουν περισσοτερα χρήματα η dev..

Ασε που στο android κατεβαζεις ενα απο τα πολλά blackmarket και εχεις άμεσα χωρις ξεκλειδωμα σχεδον οποια εφαρμογη θες ενω στα κλειστά πρεπει να παιξει ξεκλειδωμα, οχι οτι πιο ευκολο..

 

Θες να μου αποδείξεις πως ένας WP dev βγάζει περισσότερα από έναν Android dev και γι'αυτό πάνε όλοι οι devs εθελούσια στα WP ????

Όχι ότι τους κυνηγάει η MS σαν τρελή, ε ????? Γιατί κατά καιρούς τέτοιες ειδήσεις βγαίνουν ... Ή όχι ότι ένας dev στο Android έχει πιθανότητα για 20 φορές περισσότερα download λόγω πληθυσμού χρηστών ????

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου αποδείξεις πως ένας WP dev βγάζει περισσότερα από έναν Android dev και γι'αυτό πάνε όλοι οι devs εθελούσια στα WP ????

Όχι ότι τους κυνηγάει η MS σαν τρελή, ε ????? Γιατί κατά καιρούς τέτοιες ειδήσεις βγαίνουν ... Ή όχι ότι ένας dev στο Android έχει πιθανότητα για 20 φορές περισσότερα download λόγω πληθυσμού χρηστών ????

 

Το οτι του κηνυγάει η MS ειναι κατακριτέο; It's called good business practices το να δινεις κινητρα. Δινει κινητρα για να φτιάξουν εφαρμογές για τα WindowsPhone δεν σημαινει οτι τους απαγορεύει να φτιάχνουν εφαρμογές για android ή iOS... Αυτην την δεδομένη χρονικη συγκυρία η Microsoft θελει το λειτουργικο της να αποκτήσει μεριδιο. Και εδω θα ειμαστε, σε λιγα χρόνια θα ζουμε σε ενα Windows dominated περιβαλλον. Υπολογιστες, τηλέφωνα, παιχνιδομηχανη/entertainment center. Metro UI παντου. Καλο ή κακο θα δείξει...

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το οτι του κηνυγάει η MS ειναι κατακριτέο; It's called good business practices το να δινεις κινητρα. Δινει κινητρα για να φτιάξουν εφαρμογές για τα WindowsPhone δεν σημαινει οτι τους απαγορεύει να φτιάχνουν εφαρμογές για android ή iOS... Αυτην την δεδομένη χρονικη συγκυρία η Microsoft θελει το λειτουργικο της να αποκτήσει μεριδιο. Και εδω θα ειμαστε, σε λιγα χρόνια θα ζουμε σε ενα Windows dominated περιβαλλον. Υπολογιστες, τηλέφωνα, παιχνιδομηχανη/entertainment center. Metro UI παντου. Καλο ή κακο θα δείξει...

 

Hold your horses ρε narta ...

 

... είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο το τι προώθηση μπορεί να κάνει μία εταιρία του μεγέθους της MS, αλλά συνάμα λυπητερό ...

 

Απλά ρίχνω την αιτία της ταχύτατης ανάπτυξης του Market στην MS, και όχι στο ότι οι devs πιστεύουν πως θα υπάρχουν περισσότερα downloads από τα άλλα markets ... Για το λοιπ(σ)ό μήνυμα του "i have a windows dream" δεν το σχολιάζω, μου το απαγορεύει η σοβαρότητα μου ως techfreak ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα windows dream. Ρεαλιστης ειμαι. Εχω χρονια που ακουω για τα προταιρηματα του Linux και το just works των Mac και τα "απαισια" Windows αλλα συνεχιζω να βλέπω Windows παντου. Το θεμα ειναι αν θα υιοθετηθουν απο το business segment. Αν γινει αυτο (και σου εξηγησα πριν γιατι το βλέπω πιθανο) τοτε σιγα σιγα θα επικρατήσουν. Καλο ή κακο, δεν το ξερω. Ισως κακο απο θεμα επιλογων.

 

Τωρα για την σοβαρότητα σου, ασε να κρινουν οι αλλοι. Η αυτοδικάιωση δεν δείχνει κατι τέτοιο ;)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω χρονια που ακουω για τα προταιρηματα του Linux και το just works των Mac και τα "απαισια" Windows αλλα συνεχιζω να βλέπω Windows παντου.

 

Και εγώ βλέπω περισσότερα 1200άρια αυτοκίνητα παρά 2000αρα, σημαίνει ότι τα 1200άρια είναι καλύτερα ???? Αφού έρχονται πακέτο με κάθε PC ... Περιμένεις την φοιτήτρια της φιλοσοφικής ή την ελέγκτρια της εφορίας ή τον gamer να καθίσει να ψαχτεί για να περάσει Ubuntu ????? Εμένα ανέκδοτο μου ακούγεται ... Στους υπολογιστές δίνεται μόνο η Windows δυνατότητα, οπότε εκεί θα πάνε, για ρίξε μία ματιά όμως στα κινητά, που έρχονται με Linux & με δαγκωμένα μήλα, βλέπω περισσότερο κόσμο όχι μόνο να μην διαλέγει Windows κινητά αλλά να φεύγει από Windows υπολογιστές, πηγαίνοντας σε Mac για παράδειγμα ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Τι να το κανεις οταν ολες η μεγάλες εφσρμογες και παιχνίδια παιζουν μονο σε window's, νομιζεις οτι θα αντεξει καποιος σε Ubuntu?? Ας μην μιλησουμε για επαγγελματικες εφαρμογές.. καποια δοση ειχα κανει φορματ και περασα Ubuntu μιας και μετα τα win8 στο αρχαιο μου.pc μονο ετσι θα πήγαινε γρήγορα.. ετυχε να θελω να κανω φορματ την micro sd του κινητου με καποιο προγραμμα εξειδικευμένο μιας και στο hd2 ετρεχα wp και θέλει φορματ η καρτα αλλα δεν γινεται απο τα περισσότερα προγράμματα, εφαγα μια μέρα για να ψαχνω και να προσπαθω και δεν τα κατάφερα, τελικα περασα w7 και εκανα την δουλεια μου.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

O gamer με ubuntu ειναι ανεκδοτο :lol:

 

Μια σκεψη-απορια: Η μεχρι τωρα εντυπωση για τα windows 8-pc ειναι αρνητικη και απ'οτι βλεπω σε φορουμς πολλοι λενε πως θα μεινουν με τα 7αρια μιας και κανεις δεν θελει στον υπολογιστη του windows με tiles. Επισης, οσο θα ψαχτει καποιος ασχετος με linux αλλο τοσο θα ψαχτει για οικοσυστηματα. Ο ασχετος θα εφαρμοσει τον πιο απλο τροπο για να κανει τη δουλεια του, παραδειγμα: drag & drop αντι να κατσει να φερει το zune στα μετρα του. Λογικο δεν ειναι? Αρα, μηπως η microsoft ειναι στη φαση που ετοιμαζει μεγαλη γκαφα? Ο απλος ασχετος με pc δεν ξερει για οικοσυστηματα, ο γνωστης δεν θελει windows 8. Φυσικα εφοσον θα παιρνεις τα windows 8 υποχρεωτικα με καθε υπολογιστη θα ακουσουμε για καλα νουμερα πωλησεων και πως τελικα ο καταναλωτης "θελει" να ειναι μερος του οικοσυστηματος της microsoft.

 

Oσον αφορα τα κινητα δεν θα παρω θεση μιας και δεν δοκιμασα τα wp phones καθως δεν με ελκυουν αλλά μπορω να πω οτι γελασα (χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν, απλα τα βρηκα αστεια) με κατι ατακες του στυλ "με τα windows κανω τη δουλεια μου τσακ τσακ μπαμ" ---> "μου πηρε 2 ωρες να στησω το zune"

Link to comment
Share on other sites

Τι να το κανεις οταν ολες η μεγάλες εφσρμογες και παιχνίδια παιζουν μονο σε window's, νομιζεις οτι θα αντεξει καποιος σε Ubuntu?? Ας μην μιλησουμε για επαγγελματικες εφαρμογές.. καποια δοση ειχα κανει φορματ και περασα Ubuntu μιας και μετα τα win8 στο αρχαιο μου.pc μονο ετσι θα πήγαινε γρήγορα.. ετυχε να θελω να κανω φορματ την micro sd του κινητου με καποιο προγραμμα εξειδικευμένο μιας και στο hd2 ετρεχα wp και θέλει φορματ η καρτα αλλα δεν γινεται απο τα περισσότερα προγράμματα, εφαγα μια μέρα για να ψαχνω και να προσπαθω και δεν τα κατάφερα, τελικα περασα w7 και εκανα την δουλεια μου.

 

Επειδή φασιστικά πρέπει να βάλουμε ένα (κακό) filesystem που να διαβάζεται από τα windows δε σημαίνει ότι όσοι δεν ακολουθούν είναι κακοί.

Άσε που έχω την εντύπωση ότι μάλλον δεν έψαξες αρκετά...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

O gamer με ubuntu ειναι ανεκδοτο :lol:

 

Μια σκεψη-απορια: Η μεχρι τωρα εντυπωση για τα windows 8-pc ειναι αρνητικη και απ'οτι βλεπω σε φορουμς πολλοι λενε πως θα μεινουν με τα 7αρια μιας και κανεις δεν θελει στον υπολογιστη του windows με tiles. Επισης, οσο θα ψαχτει καποιος ασχετος με linux αλλο τοσο θα ψαχτει για οικοσυστηματα. Ο ασχετος θα εφαρμοσει τον πιο απλο τροπο για να κανει τη δουλεια του, παραδειγμα: drag & drop αντι να κατσει να φερει το zune στα μετρα του. Λογικο δεν ειναι? Αρα, μηπως η microsoft ειναι στη φαση που ετοιμαζει μεγαλη γκαφα? Ο απλος ασχετος με pc δεν ξερει για οικοσυστηματα, ο γνωστης δεν θελει windows 8. Φυσικα εφοσον θα παιρνεις τα windows 8 υποχρεωτικα με καθε υπολογιστη θα ακουσουμε για καλα νουμερα πωλησεων και πως τελικα ο καταναλωτης "θελει" να ειναι μερος του οικοσυστηματος της microsoft.

 

Oσον αφορα τα κινητα δεν θα παρω θεση μιας και δεν δοκιμασα τα wp phones καθως δεν με ελκυουν αλλά μπορω να πω οτι γελασα (χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν, απλα τα βρηκα αστεια) με κατι ατακες του στυλ "με τα windows κανω τη δουλεια μου τσακ τσακ μπαμ" ---> "μου πηρε 2 ωρες να στησω το zune"

 

1. Το zune είναι πολύ πιο έυκολο απο το itunes, όπως τα κατάφεραν τόσοι με το itunes, θα το κάνουν ακόμα πιο εύκολα με το zune. Επίσης, η ms στοχεύει πρώτα στους ios users και ελκύει όλο και περισσότερους, θα το δεις σχεδόν σε όλα τα σοβαρά reviews να το λένε αυτό οι περισσότεροι χρήστες που χρόνια είχαν iphone μόνο για wp7 το αφήνουν. Και ακόμα, με το apollo πιθανότατα θα είναι πιο εύκολο το sync, αλλά όπως προείπα το zune είναι piece of cake μπροστά στο Itunes. Μεγάλο μέρος των χρηστών έχει εξοικειωθεί. Γενικότερα πάντως το wp7 είναι μακράν το πιο απλό για τον μέσο χρήστη, άρα μάλλον το κουράζουμε επ' αυτού.

 

2. Και εδώ ήθελα να σταθώ, γιατί περί wp7 έχω γράψει τις απόψεις μου.

Το w8 δεν θα έχει tiles στο desktop όπου τρέχουν τώρα τα 7. Δηλαδή γιατί δεν το καταλαβαίνει κανείς; Απλά έχει αυτή την επιλογή. Επιλέγεις desktop και είναι όπως το w7 απλά έχει και ribbon ui και μερικές άλλες θετικές προσθήκες στο ui σε σχέση με τα 7. Εκτός απο τα under the hood πράγματα.

Απλά για τα tablets θα είναι καλύτερο να δουλεύεις με tiles και gestures. Και η αίσθηση αυτή θα είναι πολύ οικεία με τα wp7.

Αλλά όχι στο desktop.

Γιατί συνέχεια ακούω "θα μπει το metro ui στον desktop μου" και άλλα τέτοια που δεν έχουν βάση καθόλου.

Εξ' άλλου, μόλις βγουν σε beta και διαλευκανθεί, να δεις που οι περισσότεροι, θα ήθελαν πολύ να πάνε σε w8, είναι ακόμα πιο ελαφριά απο τα w7 και αν κρίνω απο τη σταθερότητα της developer preview πιστεύω θα πετύχουν ακόμα περισσότερο εμπορικά απο τα 7. Και μαζί θα πάρουν και τα wp8. Όταν οι εφαρμογές θα έχουν σχεδόν ίδιο κώδικα για tablets με w8 και wp8 πως ρε παιδιά να μην προσελκύσει developers;

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά το iTunes ποτε δεν μπορεσα να το δουλεψω σωστά.. το zune οταν πηρα το trophy,είπα παλι θα βριζω, τελικα απλα δηλωνεις με ποιους φακελους θελεις να.συγχρονιζει και εχεις και d&d... πανευκολο και μου λύνει τα χερια φτιάχνοντας τα album. Ετσι ακριβώς, τα απλα επιλεγεις αν θες να δουλεψεις με metro η με τα κλασικά πλεον w7.Εβαλα στο p4 στα 2.8 με 1gb ram που σερνεται με w7 και πηγαινε μια χαρα..ασε που ανοιγε σε 12δευτερα ..αν εξαιρέσεις το zune δεν βρηκα άλλο πρόγραμμα να μην παίζει ..και επειδή δεν εχω οθονη αφής, διαλεγα την κλασικη επιφάνεια.. και οταν ακουγα μουσικη η κατι.τετοιο το γυρνουσα στο metro και έβλεπα και της ενημρωσεις των φιλων στα social

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα 2 τελευταία ποστς...Δείχνουν τη θετική ανταπόκριση των χρηστών στη νέα κατεύθυνση user-friendliness που δείχνει να έχει πάρει η Microsoft...Και εγώ είμαι ένας από αυτούς. Αυτό που περιμένω στην αγορά κινητών τηλεφώνων είναι να δω αναβαθμισμένα χαρακτηριστικά στις συσκευές που να ανταγωνίζονται τις άλλες 2 κυρίαρχες πλατφόρμες, γιατί στους υπολογιστές είμαι ταγμένος "παραθυράκιας"...:lol:
Link to comment
Share on other sites

γιατί στους υπολογιστές είμαι ταγμένος "παραθυράκιας"

 

Είναι το μοναδικό λειτουργικό που τρώει τέτοια σκαλοπίνια ... Αδηφάγο από πόρους, όλη την ώρα μας τρώει τον ελεύθερο χώρο με ανασυγκροτήσεις, μπλε οθόνες και λοιπά κολλήματα σε σχεδόν κάθε διεργασία ... Κάνει τον εαυτό του να φαίνεται έτη φωτός πίσω προγραμματιστικά ... Και το δηλώνεις με περιφάνεια ... :cool:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ανοικουν στο παρελθόν w7 ειναι ενα αψογο λειτουργικο που δεν του λυπει κάτι... αντιθετα τοσα χρονιά λειπουν απο τα αλλά λειτουργικά πολλα πράγματα.. με τα w8 θα έχουνε και πολυ περισσότερη ταχύτητα.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Είναι το μοναδικό λειτουργικό που τρώει τέτοια σκαλοπίνια ... Αδηφάγο από πόρους, όλη την ώρα μας τρώει τον ελεύθερο χώρο με ανασυγκροτήσεις, μπλε οθόνες και λοιπά κολλήματα σε σχεδόν κάθε διεργασία ... Κάνει τον εαυτό του να φαίνεται έτη φωτός πίσω προγραμματιστικά ... Και το δηλώνεις με περιφάνεια ... :cool:

 

Σε ποιο λειτουργικο αναφερεσαι, φιλε kalua;

Γιατι στα Windows 7 x64 δεν εχω δει ΠΟΤΕ μπλε οθονη, αλλα ουτε εχουν κολλησει, τοσο σε high end PC οσο και σε mid level.

Ακομα και τα Windows XP με το service pack 3 (και πληρως ενημερωμενα) ειναι εξαιρετικα σταθερα.

 

Σιγουρα τα παλιοτερα Windows 95, 98, Millenium ηταν τραγικα σε σταθεροτητα (το τι καντιλι ειχα κατεβασει τοτε δεν περιγραφεται) , αλλα τα τελευταια Windows (με εξαιρεση τα σVista) ειναι εξαιρετικα.

Μη λεμε ο,τι θελουμε λοιπον ;)

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο λειτουργικο αναφερεσαι, φιλε kalua;

Γιατι στα Windows 7 x64 δεν εχω δει ΠΟΤΕ μπλε οθονη, αλλα ουτε εχουν κολλησει, τοσο σε high end PC οσο και σε mid level.

Ακομα και τα Windows XP με το service pack 3 (και πληρως ενημερωμενα) ειναι εξαιρετικα σταθερα.

 

Σιγουρα τα παλιοτερα Windows 95, 98, Millenium ηταν τραγικα σε σταθεροτητα (το τι καντιλι ειχα κατεβασει τοτε δεν περιγραφεται) , αλλα τα τελευταια Windows (με εξαιρεση τα σVista) ειναι εξαιρετικα.

Μη λεμε ο,τι θελουμε λοιπον ;)

 

Tα XP πλέον δεν τα σχολιάζω, παίζουν μπάλα σε harware που τα βοηθάει πολύ ... Δεν θα ξεχάσω όμως τι έχω περάσει με αυτά την τελευταία 8ετία ...

Τα Vista επίσης δεν τα σχολιάζω, πιστεύω συμφωνούμε όλοι ..

Τα Windows 7 μου έχουν εμφανίσει πάλι περισσότερα προβλήματα από τους ανταγωνιστές τους ... Mac & Linux ... Θες να στα crashάρω εγώ ???? Δοκίμασε να βάλεις έναν προβληματικό εξωτερικό ... O Explorer.exe θα κάψει φλάντζες ... Δοκίμασε να αφήσεις 10 καρτέλες ανοιχτές στον Opera για 3 μέρες .. Δεν θα χεις RAM για την ζωγραφική ... Ελαφρώς προβληματικά modules RAM ??? Μπλε οθόνες στα καπάκια ...

 

Ναι έχουν βελτιωθεί πολύ, δεν λέω ... Παραμένουν Windows μάγκες πράγμα που σημαίνει πρέπει να το φροντίζεις τακτικότατα και να καθαρίζεις Registries, Defrags και γενικότερα maintenance ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Tα XP πλέον δεν τα σχολιάζω, παίζουν μπάλα σε harware που τα βοηθάει πολύ ... Δεν θα ξεχάσω όμως τι έχω περάσει με αυτά την τελευταία 8ετία ...

Τα Vista επίσης δεν τα σχολιάζω, πιστεύω συμφωνούμε όλοι ..

Τα Windows 7 μου έχουν εμφανίσει πάλι περισσότερα προβλήματα από τους ανταγωνιστές τους ... Mac & Linux ... Θες να στα crashάρω εγώ ???? Δοκίμασε να βάλεις έναν προβληματικό εξωτερικό ... O Explorer.exe θα κάψει φλάντζες ... Δοκίμασε να αφήσεις 10 καρτέλες ανοιχτές στον Opera για 3 μέρες .. Δεν θα χεις RAM για την ζωγραφική ... Ελαφρώς προβληματικά modules RAM ??? Μπλε οθόνες στα καπάκια ...

 

Ναι έχουν βελτιωθεί πολύ, δεν λέω ... Παραμένουν Windows μάγκες πράγμα που σημαίνει πρέπει να το φροντίζεις τακτικότατα και να καθαρίζεις Registries, Defrags και γενικότερα maintenance ...

 

Αμα ειναι προβληματικος ο εξωτερικος, φταινε τα Windows ρε συ;;; :p

Χρησιμοποιω Chrome και παιζω παντα με πανω απο 10 καρτελες χωρις να μου κρασαρει τιποτα απολυτως αρκει να εχεις πανω απο 2GB RAM.

Επισης, επειδη περσι ειχα στα χερια μου Macbook Air με 2GB RAM και αργοτερα ενα Macbook Pro με 8GB RAM, πρεπει να σου τονισω οτι αν δεν τρεχεις τιποτα στο παρασκηνιο, τοτε το Mac OS (Snow Leopard τοτε) ειχε περισσοτερη RAM wired απο ο,τι τα 7αρια.

Απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου, τα 7αρια και δη τα 64bita ειδικα με 4GB RAM και ανω ειναι εξαιρετικα σταθερα, παιζουν τα παντα, συνδεονται με τα παντα, ξεκινουν αρκετα γρηγορα και κλεινουν επισης γρηγορα.

Τεσπα ο καθενας κανει τις επιλογες του.

 

Υ.Γ οπως τα windows εχουν ανασυγκροτηση δισκου (αν εχεις ssd δε χρειαζεται καν ανασυγκροτηση) ετσι και το Mac OS εχει τη συντηρηση του (αν θυμαμαι καλα κατι με disc permissions παιζει).

Edited by megatr0n

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ξέρουμε τα windows δεν χρειάζεται να τα συγκρίνουμε πλέον.Ο hater-kaluas έχει μείνει λίγο πίσω "χρονικά", αλλά δεν πειράζει, δεν θα μπω στον κόπο να τον επαναφέρω στο μέλλον! Τα W7 λειτουργούν απροβλημάτιστα σε όσους υπολογιστές και αν τα έχω βάλει, για κάποιον που ξέρει τι κάνει απλά δεν υπάρχουν εναλλακτικές!!!
Link to comment
Share on other sites

Όλοι ξέρουμε τα windows δεν χρειάζεται να τα συγκρίνουμε πλέον.Ο hater-kaluas έχει μείνει λίγο πίσω "χρονικά", αλλά δεν πειράζει, δεν θα μπω στον κόπο να τον επαναφέρω στο μέλλον! Τα W7 λειτουργούν απροβλημάτιστα σε όσους υπολογιστές και αν τα έχω βάλει, για κάποιον που ξέρει τι κάνει απλά δεν υπάρχουν εναλλακτικές!!!

 

Μύρισε κονιορδίλα .. Τι να επαναφέρεις, εσύ crashαρες, ούτε μία κουβέντα δεν είπες ...

 

Δεν ξέρω τι μου λέτε εσείς και δεν ξέρω πως χρησιμοποιείτε τους υπολογιστές σας ...

Γνωρίζω ένα πράγμα μόνο, CCleaner & TuneUp παραμένουν στα απαραίτητα προγράμματα για να μην πιάσει σκόνες η registry και λοιπά κατάλοιπα ...

 

Άπαξ και γίνεται αυτό, υπάρχουν ακόμα τρελά περιθώρια βελτίωσης, να το θέσω και έτσι ..

 

Υ.Γ. Και Megatr0n, μην μου λες πόσα RAM έχουν ελεύθερη τα Mac ... Απ'όσο ξέρω, διόρθωσέ με αν δεν κάνω λάθος, έχουν πυρήνα Unix, και αυτό σημαίνει άλλα κολπάκια διαχείρησης πόρων, τελείως διαφορετικά .. Στα Mac τα πάντα όλα έχουν λιγότερες απαιτήσεις, είναι άλλος κόσμος (όχι απαιραίτητα καλύτερος, έτσι ???) ... Και ναι, αν είναι προβληματικός ο δίσκος μπορεί να μου το πει, όπως κάνει και το Linux, όχι να βαράει κοκομπλόκο μέχρι να τον αποσυνδέσω "the hard way" ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Τα XP ήθελαν 4-5 χρόνια για να γίνουν λειτουργικό της προκόπης. Τα vista ας μην τα θυμόμαστε καλύτερα. Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω ποια είναι η καινοτομία-νέα λειτουργία που έχουν τα windows 7 σε σχέση με τα XP που έχω τώρα για να κάτσω να ασχοληθώ... Εκτός αν είναι όλα αυτά που δεν δίνει στα XP η Microsoft για να πουλήσει τα 7ρια. Πάντως open GL driver της προκόπης δε βρήκα για 7ρια. Κι όλα αυτά με μόλις 100++ ευρώ για κάθε αναβάθμιση. 100+ ευρώ για vista και άλλα τόσα για τα 7 για να κάνω τα ίδια με τα XP σε καλύτερα γραφικά... Και πρέπει να πω και μπράβο;
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

αν περιμένουν να θησαυρίσουν μόνο από κινητά στυλ Lumia 800, το έχασαν το παιχνίδι. Γιατί δεν φτιάχνουν ένα φθηνό κινητό (ZTE, Vodafone, Huawei) με Win Phone? ;)

 

μαζι σου φιλε μου! για αυτο που προσφερουν ειναι πολυ ακριβα. Μου θυμιζει σαν ιστορια τα καμενα λειτουργικα linux. ας κανει κατι πρωτοποριακο ας αφησει περιθωρια παραμετροποιησης ας εχει πολλες εφαρμογες. Ας προσθεσει κατι νεο στην αγορα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...