Jump to content

Πρόβλημα με σερφάρισμα στο internet


sagiadinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι μου.Τώρα τελευταία μου συμβαίνει το εξής:Εχω adsl 384

και χρησιμοποιώ internet explorer για το internet.Οταν πρωτομπαίνω στο internet το σερφάρισμα τρέχει σφαίρα και όλες οι ιστοσελίδες και το outlook express πάνε πολύ καλά.Μετά από λίγο τα πάντα αρχίζουν να σέρνονται και οι ιστοσελίδες ανοίγουν(άν ανοίξουν) με μεγάλη καθυστέρηση.Χρησιμοποιώντας και τον opera που έχω πάλι τα ίδια κάνει.

Αν κλείσω και ξανανοίξω το PC στην αρχή πάλι τρέχει στο ιντερνετ σφαίρα και μετά από λίγο πάλι σέρνεται.Απεγκατέστησα και ξαναεγκατέστησα τον internet explorer αλλά πάλι τα ίδια.Εχω windows prof. sp1 Ελληνικά.Εκανα και ελέγχους στο δίσκο καθώς και ανασυγκρό-

τηση αλλά το πρόβλημα παραμένει.Μήπως έχει τύχει σε κάποιον και ξέρει κάτι;Ευχαριστώ. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πρόβλημα δεν το έχεις εσύ αλλά ο provider? :worry:

Λέμε τώρα.

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sagiadinos (14 Μάι. 2004 , 13:20)

 

Καλημέρα φίλοι μου.Τώρα τελευταία μου συμβαίνει το εξής:Εχω adsl 384

και χρησιμοποιώ internet explorer για το internet.Οταν πρωτομπαίνω στο internet το σερφάρισμα τρέχει σφαίρα και όλες οι ιστοσελίδες και το outlook express πάνε πολύ καλά.Μετά από λίγο τα πάντα αρχίζουν να σέρνονται και οι ιστοσελίδες ανοίγουν(άν ανοίξουν) με μεγάλη καθυστέρηση.Χρησιμοποιώντας και τον opera που έχω πάλι τα ίδια κάνει.

Αν κλείσω και ξανανοίξω το PC στην αρχή πάλι τρέχει στο ιντερνετ σφαίρα και μετά από λίγο πάλι σέρνεται.Απεγκατέστησα και ξαναεγκατέστησα τον internet explorer αλλά πάλι τα ίδια.Εχω windows prof. sp1 Ελληνικά.Εκανα και ελέγχους στο δίσκο καθώς και ανασυγκρό-

τηση αλλά το πρόβλημα παραμένει.Μήπως έχει τύχει σε κάποιον και ξέρει κάτι;Ευχαριστώ. :worry:

 

 

Virus, Trojan scan έκανες?

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είχα ένα προβλημα με isdn 64,οι σελίδες έκαναν 3-4 λεπτά να φορτώσουν όλες,(υπερβολικά αργά δηλαδή)

πήρα τηλέφωνο στον παροχέα,και μου έιπε να αλλάξω κάτι ρυθμίσεις(atb40 κάτι τέτοια νομίζω)

 

Το έκανα και το πρόβλημα λύθηκε αμέσως! :o

 

Μήπως αυτό σχετίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cmaniac (15 Μάι. 2004 , 15:37)

 

twra xreonesai dipla....shkwses kai to deftero kanali ISDN me apotelesma na xrewnesai 2 klhseis..

 

Ο λογαριασμός είναι κανονικότατος... :o

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι από provider γιατί το πρόβλημα θα το είχαν και άλλοι.Επίσης έχω εγκατεστημένα το spy sweeper το ad-aware6.o καθώς και το spy bot & destroy καθώς και kaspersky antivirus kai fireware ενημερωμένα με τα τελευταία update αλλά δεν βρίσκΔεν νομίζω να είναι από provider γιατί το πρόβλημα θα το είχαν και άλλοι.Επίσης έχω εγκατεστημένα το spy sweeper το ad-aware6.o καθώς και το spy bot & destroy καθώς και kaspersky antivirus kai fireware ενημερωμένα με τα τελευταία update ουν τίποτα.Το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται και μου σπάει τα νεύρα.Ξέρω ότι με ένα format θα διορθωθούν όλα(μέχρι να ξαναρχίσουν πάλι), αλλά θέλω δυό μέρες να ξαναεγκαταστήσω όλα όσα έχω καθώς και νέα update.Αυτά παιδιά και σταματάω γιατί μούρχεται να βλαστημήσω και δεν θέλω.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sagiadinos (15 Μάι. 2004 , 17:01)

 

Αυτά παιδιά και σταματάω γιατί μούρχεται να βλαστημήσω και δεν θέλω.

 

 

1. Ethernet???

2. Καλώδιο???

 

Για κοίτα αυτά τα 2.

 

Και πες μου επίσης........ κάνεις χρήση κάποιο HUB??? (Όχι switch, αλλά hub).

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Κάνω χρήση ενός HUB επειδή συνδέονται δύο υπολογιστές για να μην μπαινοβγαίνουν τα φίσ.Εχω ασύρματο LAN 54 Mbps.To Hub το έχω αρκετό καιρό και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Ιδού η απάντηση στο πρόβλημα σου:

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sagiadinos (15 Μάι. 2004 , 17:42)

 

To Hub το έχω αρκετό καιρό και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ προβλήματα.

 

Παίξε με switch και θα δεις. Μια απ'τα ίδια και γω κάποτε, με hub επίσης :) ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

twra xreonesai dipla....shkwses kai to deftero kanali ISDN me apotelesma na xrewnesai 2 klhseis..

ISDN???? :blink: :wacko: :eek: ADSL έχει ο φίλος! :whistle: :lol:

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sagiadinos (15 Μάι. 2004 , 17:42)

 

To Hub το έχω αρκετό καιρό και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ προβλήματα.

 

Το πρόβλημα σου παρουσιάστηκε όταν είχες το hub ή αργότερα;

Εγώ θα σου έλεγα να αποσυνδέσεις για λίγο το μικρό δικτυάκι που έχεις φτιάξει και να δοκιμάσεις τη γραμμή με έναν μόνο υπολογιστή... ;) Εαν δεν το έχεις κάνει ήδη βέβαια! :) Πάντως τα HUB δεν είναι ότι καλύτερα και γρηγορότερα... Είναι κρίμα να έχεις μια γρήγορη συνδεση και να σου τη χαλάει ένα HUB... ;)

Check it again και ενημέρωσέ μας :)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cmaniac (15 Μάι. 2004 , 15:37)

 

twra xreonesai dipla....shkwses kai to deftero kanali ISDN me apotelesma na xrewnesai 2 klhseis..

 

 

το atb40 = 1 channel ISDN

το atb0 = 2 channels ISDN

 

εν θυμαμαι καλα βεβαια , εχω πολυ καιρο να ασχοληθω με ISDN :whistle:

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Agent M (16 Μάι. 2004 , 09:51)

 

ISDN???? :blink: :wacko: :eek: ADSL έχει ο φίλος! :whistle: :lol:

 

 

 

apantousa ston jog...

Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter (16 Μάι. 2004 , 10:09)

 

το atb40 = 1 channel ISDN

το atb0 = 2 channels ISDN

 

εν θυμαμαι καλα βεβαια , εχω πολυ καιρο να ασχοληθω με ISDN :whistle:

 

 

ama sou pw oti mou dhmiourghses amfivolies????

Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cmaniac (16 Μάι. 2004 , 10:29)

 

apantousa ston jog...

 

Σόρυ φίλε μου! :o Το μυαλό μου δεν λέει να συνηθίσει ακόμα στο γεγονός ότι είμαι στη δουλειά κι όχι στο κρεββάτι μου... :( :lol:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sagiadinos (16 Μάι. 2004 , 10:23)

 

Το συνδέω απ΄ευθείας χωρίς hub και από ότι είδα κάτι έγινε.Πάντως σας ευχαριστώ όλους.

 

 

Τα Hub δεν εκμεταλλεύονται/διαμοιράζουν το traffic σε ένα δίκτυο τόσο αποτελεσματικά... όσο τα switch.

 

Το χουμε ξανασυζητησει σε άλλο thread, το ίδιο θέμα. :!:

 

Αnyway, καλή τύχη! :)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (16 Μάι. 2004 , 16:16)

 

Τα Hub δεν εκμεταλλεύονται/διαμοιράζουν το traffic σε ένα δίκτυο τόσο αποτελεσματικά... όσο τα switch.

 

H βασική διαφορά του hub από το switch είναι ότι το πρώτο στέλνει τα packets σε όλα τα ports και πρέπει το μηχάνημα που είναι συνδεδεμένο στο κάθε port να αποφασίσει ποιό packet προορίζεται γι'αυτό και ποιό όχι. Το switch γνωρίζει ποιό μηχάνημα έχει συνδεθεί σε ποιό port και στέλνει τα packets ανάλογα.

Πάντως είναι δύσκολο να ευθύνεται το hub για τα προβλήματα με μια adsl σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (16 Μάι. 2004 , 23:14)

 

H βασική διαφορά του hub από το switch είναι ότι το πρώτο στέλνει τα packets σε όλα τα ports και πρέπει το μηχάνημα που είναι συνδεδεμένο στο κάθε port να αποφασίσει ποιό packet προορίζεται γι'αυτό και ποιό όχι. Το switch γνωρίζει ποιό μηχάνημα έχει συνδεθεί σε ποιό port και στέλνει τα packets ανάλογα.

 

A K Ρ Ι Β Ω Σ ;)

 

Πάντως είναι δύσκολο να ευθύνεται το hub για τα προβλήματα με μια adsl σύνδεση.

 

Κι όμως... :o

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν θα το πιστέψετε.Κατέβασα το νεο spybotsd13 και βρήκε 21 adawares την στιγμή που δεν τα εύρισκαν τα άλλα τρία που έχω πλήρως ενημερωμένα με τα τελευταία update.(Spybot & destroy, adaware6.0 και spy sweeper).Τα καθάρισα και όλα πάνε ρολόϊ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...