Jump to content

[ROM] Omega Series - Android 4.1.2 Jelly Bean - Samsung Based


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα εχθές την 16.1 αλλά την απεγκατέστησα γιατί είχα κάποια θέματα:

1. Περνώντας από το Titanium Backup τις εφαρμογές μου, με κάποιες από αυτές εμφάνισε κόλλημα στην επαναφορά και μετά έκανε συνέχεια bootloop. Το πρόβλημα εμφανίστηκε με τον Apex Launcher και μετά (αφού έκανα delete data από recovery και την ξανάστησα) μου ξαναέκανε bootloop όταν πέρασα τα στοιχεία χρήστη από το Τιτανιουμ (αυτά που είναι με πράσινο). Το backup που έχω ήταν από Resurrection Remix 3.0.9. Εν τέλει πέρασα την RR 3.1.2 αλλά θα ήθελα να ξέρω αν αυτά τα προβλήματα έχουν λύση γιατί η Omega μου αρέσει περισσότερο ως rom.

2. Το phone.apk δεν μου αρέσει καθόλου γιατί έχω συνηθίσει αυτό της ΑΟΚΡ που είναι η εικόνα full screen. Δεν έψαξα αν υπάρχει τρόπος να περάσω άλλο από πάνω αλλά θα ήθελα να το ξέρω.

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσθεσε σημερα νεα εκδοση για το mod.. την 3.4 .. την περασα και λειτουργει πολυ καλα, εν συγκριση με την 3.2 που ηταν χαλια μαυρα.. Για δοκιμασε την.. κανε τα 2 wipes εκτος του reset, κανε install και μετα παλι τα 2 wipes και υστερα fix permissions.. και πες μου τι συνεβη.. ;)

Άρα η διαδικασία πάει ως εξής:

 

1. Wipe cache, Dalvic cache, Data/Factory reset

2. Install ROM

3. Reboot to recovery

4. Wipe cache & Dalvic cache

5. Install mod

6. Reboot to recovery

7. Wipe cache & Dalvic cache

8. Fix permissions

9. Reboot system

 

Ορθόν; :worry:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε !!1:)κι απο μενα μπορω να το βαλω σε odexed η ειναι μονο για deodexed roms

 

Δεν εχω δουλεψει με odex και δεν εχω και romγια να δοκιμασω... οποτε το βλεπω λιγο δυσκολο... γιατι δε βαζεις deodex rom?

http://routerutilities.blogspot.com/ - Εργαλεία για routers

http://earthquakesgr.blogspot.com/ - Σεισμοί Ελλάδος

http://sendtogps.blogspot.com/ - google maps -> ανοίξτε με το gps πρόγραμμά σας.

talexop Kernel for Note4 910C

Link to comment
Share on other sites

Άρα η διαδικασία πάει ως εξής:

 

1. Wipe cache, Dalvic cache, Data/Factory reset

2. Install ROM

3. Reboot to recovery

4. Wipe cache & Dalvic cache

5. Install mod

6. Reboot to recovery

7. Wipe cache & Dalvic cache

8. Fix permissions

9. Reboot system

 

Ορθόν; :worry:

 

Ακριβως.. Και μετα τρελενεσαι..! :D

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα εχθές την 16.1 αλλά την απεγκατέστησα γιατί είχα κάποια θέματα:

1. Περνώντας από το Titanium Backup τις εφαρμογές μου, με κάποιες από αυτές εμφάνισε κόλλημα στην επαναφορά και μετά έκανε συνέχεια bootloop. Το πρόβλημα εμφανίστηκε με τον Apex Launcher και μετά (αφού έκανα delete data από recovery και την ξανάστησα) μου ξαναέκανε bootloop όταν πέρασα τα στοιχεία χρήστη από το Τιτανιουμ (αυτά που είναι με πράσινο). Το backup που έχω ήταν από Resurrection Remix 3.0.9. Εν τέλει πέρασα την RR 3.1.2 αλλά θα ήθελα να ξέρω αν αυτά τα προβλήματα έχουν λύση γιατί η Omega μου αρέσει περισσότερο ως rom.

2. Το phone.apk δεν μου αρέσει καθόλου γιατί έχω συνηθίσει αυτό της ΑΟΚΡ που είναι η εικόνα full screen. Δεν έψαξα αν υπάρχει τρόπος να περάσω άλλο από πάνω αλλά θα ήθελα να το ξέρω.

 

Για το πρώτο θέμα που έθεσες δε φταίει η Omega. Φαντάζομαι επανέφερες και δεδομένα των εφαρμογών που είχες στη προηγούμενη ρομ. Αν το έκανες δεν ήταν καλή ιδέα. Αυτό νομίζω σου δημιούργησε το πρόβλημα. Εγώ προσωπικά τις εφαρμογές τις ξαναπερνάω όταν πηγαίνω σε εντελώς διαφορετική ρομ (π.χ. από Omega σε RR). Ή τουλάχιστον επανέφερε τις εφαρμογές χωρίς δεδομένα. Μάλλον έπρεπε να την ξαναφλασάρεις από την αρχή όταν σου δημιούργησε το bootloop. Όσο για το δεύτερο είναι θέμα γούστου του καθενός. :)

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο θέμα που έθεσες δε φταίει η Omega. Φαντάζομαι επανέφερες και δεδομένα των εφαρμογών που είχες στη προηγούμενη ρομ. Αν το έκανες δεν ήταν καλή ιδέα. Αυτό νομίζω σου δημιούργησε το πρόβλημα. Εγώ προσωπικά τις εφαρμογές τις ξαναπερνάω όταν πηγαίνω σε εντελώς διαφορετική ρομ (π.χ. από Omega σε RR). Ή τουλάχιστον επανέφερε τις εφαρμογές χωρίς δεδομένα. Μάλλον έπρεπε να την ξαναφλασάρεις από την αρχή όταν σου δημιούργησε το bootloop. Όσο για το δεύτερο είναι θέμα γούστου του καθενός. :)

 

Εγώ από τότε που ανακάλυψα ότι μπορώ να εγκαταστήσω τις εφαρμογές από το pc (play store) δεν ξαναασχολήθηκα με το titanium, βέβαια χάνω τα τυχόν data αλλά συνήθως ζω :)

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τότε που ανακάλυψα ότι μπορώ να εγκαταστήσω τις εφαρμογές από το pc (play store) δεν ξαναασχολήθηκα με το titanium, βέβαια χάνω τα τυχόν data αλλά συνήθως ζω :)
Υπάρχουν εφαρμογές που σου δίνουν τη δυνατότητα να αποθηκεύσεις τις ρυθμίσεις τους στη μνήμη του τηλεφώνου, οπότε μπορείς και από εκεί να τις ανακτήσεις χωρίς πρόβλημα.

 

Σχετικά με τα mods, έβαλα το γνωστό all in one αλλά γενικά νομίζω πως είναι λίγο νωρίς ακόμα για να πάμε σε JellyBean...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τότε που ανακάλυψα ότι μπορώ να εγκαταστήσω τις εφαρμογές από το pc (play store) δεν ξαναασχολήθηκα με το titanium, βέβαια χάνω τα τυχόν data αλλά συνήθως ζω :)

 

Σωστά. Μπορείς είτε μέσα από από το pc είτε μέσα από το κινητό να πας στο play store και από εκεί στο ιστορικό των εφαρμογών (οι εφαρμογές μου) και να τις περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως μπορώ να αλλάξω τον αριθμό και τη σειρά των toggles στη status bar? Κάποια σχετική εφαρμογή δεν βλέπω. Αλλάζουμε κάποιο αρχείο από το system?
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο θέμα που έθεσες δε φταίει η Omega. Φαντάζομαι επανέφερες και δεδομένα των εφαρμογών που είχες στη προηγούμενη ρομ. Αν το έκανες δεν ήταν καλή ιδέα. Αυτό νομίζω σου δημιούργησε το πρόβλημα. Εγώ προσωπικά τις εφαρμογές τις ξαναπερνάω όταν πηγαίνω σε εντελώς διαφορετική ρομ (π.χ. από Omega σε RR). Ή τουλάχιστον επανέφερε τις εφαρμογές χωρίς δεδομένα. Μάλλον έπρεπε να την ξαναφλασάρεις από την αρχή όταν σου δημιούργησε το bootloop. Όσο για το δεύτερο είναι θέμα γούστου του καθενός. :)

 

Προφανώς επανέφερα τα δεδομένα των εφαρμογών. Είναι κάτι που το κάνω κάθε φορά και έχω ήδη περάσει 3 επίσημες και 6-7 custom roms στο παρελθόν χωρίς πρόβλημα. Μάλιστα το έχω κάνει και με προηγούμενη έκδοση της Omega (ΑΟΚΡ based αν θυμάμαι καλά). Δεν επαναφέρω ποτέ τα system data πλην των ελαχίστων πράσινων που είναι τα "ασφαλή" και απαραίτητα (bluetooth, call logs, sms, wifi data κλπ). Αν πράγματι η διαδικασία δεν είναι συμβατή μου είναι πρόβλημα γιατί οι περισσότερες εφαρμογές μου έχουν δεδομένα που χρειάζομαι και προτιμάω να είμαι σε άλλη rom παρά να τα χάσω.

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς επανέφερα τα δεδομένα των εφαρμογών. Είναι κάτι που το κάνω κάθε φορά και έχω ήδη περάσει 3 επίσημες και 6-7 custom roms στο παρελθόν χωρίς πρόβλημα. Μάλιστα το έχω κάνει και με προηγούμενη έκδοση της Omega (ΑΟΚΡ based αν θυμάμαι καλά). Δεν επαναφέρω ποτέ τα system data πλην των ελαχίστων πράσινων που είναι τα "ασφαλή" και απαραίτητα (bluetooth, call logs, sms, wifi data κλπ). Αν πράγματι η διαδικασία δεν είναι συμβατή μου είναι πρόβλημα γιατί οι περισσότερες εφαρμογές μου έχουν δεδομένα που χρειάζομαι και προτιμάω να είμαι σε άλλη rom παρά να τα χάσω.

 

Πάντως εγώ τις περνάω καθαρές τις εφαρμογές από την αρχή γιατί είχα διαβάσει κάπου ότι ενδεχομένως να δημιουργήσουν πρόβλημα ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με διαφορετικό λειτουργικό.Επειδή μάλλον βασίζονται και οι δύο ρομ στην ΑΟΚΡ γι' αυτό δεν είχες θέμα με data των εφαρνογών.Κάνε πάντως αλλή μια προσπάθεια αν θες γιατί και εμένα δεν πέρασε με την πρώτη η ρομ. Χρειάστηκε να ξανάφλασάρω για να την εγκαταστήσω σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εβαλα την rom,κανω επαναφορα απο titanium,μεταφερω σε sd card και οταν κανω επανεκινηση εχουν σβηστει ολα τα προγραματα τα εχει το titanium με παυλα και οταν παταω εγκατασταση ξανα μου λεει οτι υπαρχουν αλλα να αντικατασταθουν χωρις να υπαρχουν πουθενα.Οτι προγραματα ειναι στην sd card δουλευουν μεχρι να καανω επανεκινηση,μετα δεν υπαρχουν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εβαλα την rom,κανω επαναφορα απο titanium,μεταφερω σε sd card και οταν κανω επανεκινηση εχουν σβηστει ολα τα προγραματα τα εχει το titanium με παυλα και οταν παταω εγκατασταση ξανα μου λεει οτι υπαρχουν αλλα να αντικατασταθουν χωρις να υπαρχουν πουθενα.Οτι προγραματα ειναι στην sd card δουλευουν μεχρι να καανω επανεκινηση,μετα δεν υπαρχουν.

 

Αν διάβασες ακριβώς πιο πάνω το ίδιο θέμα λέγαμε. Αν δε βαριέσαι ξαναπέρασε τις εφαρμογές που θες από το playstore, από το ιστορικό που υπάρχει με τις εφαρμογές σου.

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση Omega v16.2

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Θάνο (talexop) για τα Mod και την βοήθειά του!

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μετά από την αναβάθμιση σε αυτή την ρομ μου έβγαλε "sim network unlock pin" και δεν δουλευει το τλφ (κλησεις, κλπ)

Το προβλημα ειναι οτι η συγκεκριμένη σιμ εχει απενεργοποιημενο πιν τα τελευταια 7 χρονια.

επισης το βγαζει και με άλλη σιμ η οποια εχει επισης απενεργοποιημενο πιν.

επισης οταν βαζω την δικη μου σιμ σε άλλο τλφ δεν ζηταει πιν οπως ειναι φυσικο (αφου το εχω απενεργοποιημενο οπως προειπα).

εχω κανι ριστορ απο μπακαπ αυγουστου και τα ιδια.

εχω βαλει αλλες δυο ρομ και τα ιδια .

Τι να κάνω???

help.

Link to comment
Share on other sites

Αν διάβασες ακριβώς πιο πάνω το ίδιο θέμα λέγαμε. Αν δε βαριέσαι ξαναπέρασε τις εφαρμογές που θες από το playstore, από το ιστορικό που υπάρχει με τις εφαρμογές σου.

Το θεμα ειναι οτι το κανει και με τις νεες εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μετά από την αναβάθμιση σε αυτή την ρομ μου έβγαλε "sim network unlock pin" και δεν δουλευει το τλφ (κλησεις, κλπ)

Το προβλημα ειναι οτι η συγκεκριμένη σιμ εχει απενεργοποιημενο πιν τα τελευταια 7 χρονια.

επισης το βγαζει και με άλλη σιμ η οποια εχει επισης απενεργοποιημενο πιν.

επισης οταν βαζω την δικη μου σιμ σε άλλο τλφ δεν ζηταει πιν οπως ειναι φυσικο (αφου το εχω απενεργοποιημενο οπως προειπα).

εχω κανι ριστορ απο μπακαπ αυγουστου και τα ιδια.

εχω βαλει αλλες δυο ρομ και τα ιδια .

Τι να κάνω???

help.

 

το τηλέφωνό σου είναι κλειδωμένο σε κάποιο πάροχο (παρεισαγωγή πχ από Αμερική) και έχει ξανακλειδώσει. Υπάρχει ένα πρόγραμμα στο play store που στο ξεκλειδώνει ή επικοινωνείς με την εταιρία που είναι κλειδωμένο το κινητό (κλειδωμένο εννοώ να δέχεται sim κάρτα μόνο απο εκείνη την εταιρία)

 

το πρόγραμμα είναι αυτό αλλά δεν θυμάμαι αν δουλεύει απευθείας στην jelly bean ή αν πρέπει να φλασάρεις με odin μία 4.0.4 πρώτα να το ξεκλειδώσεις και μετά να περάσεις πάλι μία 4.1.χ

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.spocky.galaxsimunlock&feature=nav_result#?t=W251bGwsMSwxLDMsImNvbS5zcG9ja3kuZ2FsYXhzaW11bmxvY2siXQ..

Link to comment
Share on other sites

Την βοήθειας σας για το πως να κάνω την αναβάθμιση σε omega 16.2. Ξαναπερνώ την rom από την αρχή ή πάνω στην προηγούμενη;
Link to comment
Share on other sites

Την βοήθειας σας για το πως να κάνω την αναβάθμιση σε omega 16.2. Ξαναπερνώ την rom από την αρχή ή πάνω στην προηγούμενη;

 

εγώ από πάνω την περνάω τώρα.

 

Καλημέρα κιόλλας. Μιλάμε για πολύ άσχημο καιρό εδώ που είμαι :(

Link to comment
Share on other sites

εγώ από πάνω την περνάω τώρα.

 

Καλημέρα κιόλλας. Μιλάμε για πολύ άσχημο καιρό εδώ που είμαι :(

Καλημέρα. Να περιμένω να μου πεις αν όλα είναι εντάξει περνώντας την rom από πάνω ώστε ν αποφύγω την διαδικασία να την βάλω από την αρχή; ... είμαι και λίγο άσχετος:cool: ...Ρόδος με λίγη ψύχρα και ηλιοφάνεια:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να περιμένω να μου πεις αν όλα είναι εντάξει περνώντας την rom από πάνω ώστε ν αποφύγω την διαδικασία να την βάλω από την αρχή; ... είμαι και λίγο άσχετος:cool: ...Ρόδος με λίγη ψύχρα και ηλιοφάνεια:)

 

δώσε μου 5 λεπτά μαν

θα σου γράψω εδώ αν και για σιγουριά καλό θα ήταν να περιμένεις κανα 10ωρο να δοκιμάσω αν όλα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να περιμένω να μου πεις αν όλα είναι εντάξει περνώντας την rom από πάνω ώστε ν αποφύγω την διαδικασία να την βάλω από την αρχή; ... είμαι και λίγο άσχετος:cool: ...Ρόδος με λίγη ψύχρα και ηλιοφάνεια:)

 

Συντοπίτη γειά σου και από εμένα. Όταν προέρχεσαι από την ίδια ρομ δε χρειάζεται να κάνεις full wipe (την περνάς δηλαδή από πάνω). Το λέει και ο Γιάννης στον οδηγό.

Installation:

Boot to CWM Recovery using volume up, power button and home key

Backup your device and make sure to keep a copy of the backup to your pc!

Wipe data / factory reset (Not needed if you already have Omega)

Install Omega

(Wipe cache will be done automatically during installation so you can skip this step

Wipe dalvik cache will be done automatically during installation so you can skip this step)

 

Και εγώ τώρα την κατέβασα τη 16.2. Δεν την πέρασα ακόμη δε ξέρω αν έχει κάποια θεματάκια. Πάρε ένα Nandroid Backup πριν την περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συντοπίτη γειά σου και από εμένα. Όταν προέρχεσαι από την ίδια ρομ δε χρειάζεται να κάνεις full wipe (την περνάς δηλαδή από πάνω). Το λέει και ο Γιάννης στον οδηγό.

Installation:

Boot to CWM Recovery using volume up, power button and home key

Backup your device and make sure to keep a copy of the backup to your pc!

Wipe data / factory reset (Not needed if you already have Omega)

Install Omega

(Wipe cache will be done automatically during installation so you can skip this step

Wipe dalvik cache will be done automatically during installation so you can skip this step)

 

Και εγώ τώρα την κατέβασα τη 16.2. Δεν την πέρασα ακόμη δε ξέρω αν έχει κάποια θεματάκια. Πάρε ένα Nandroid Backup πριν την περάσεις.

 

Μια χαρά δείχνει εκ πρώτης ματιάς. Το multiwindow δουλεύει (το κουμπάκι εξαφανίζεται πατώντας παρατεταμένα το back κουμπί). Το edit στο multiwindow δεν δουλεύει.

Τα shortcuts στο notification bar πλέων έχουν και το multiwindow αλλά μου φαίνεται ότι λείπει κάποιο που υπήρχε πριν αλλά δεν θυμάμαι πιο.

 

και το smart rotation δείχνει να δουλεύει αλλά πραγματικά δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλεύει σε χαμηλό φωτισμό (πχ στην ξάπλα το βράδυ)

 

4 shortcut στην αρχική οθόνη δουλεύουν.

Edited by GnF
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δείχνει εκ πρώτης ματιάς. Το multiwindow δουλεύει (το κουμπάκι εξαφανίζεται πατώντας παρατεταμένα το back κουμπί). Το edit στο multiwindow δεν δουλεύει.

Τα shortcuts στο notification bar πλέων έχουν και το multiwindow αλλά μου φαίνεται ότι λείπει κάποιο που υπήρχε πριν αλλά δεν θυμάμαι πιο.

 

Ετσι πιστευα και εγω για το multi window.. το απενεργοποιησα ομως απο την status, εκανα reboot και τωρα δουλευει καμπανα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πιστευα και εγω για το multi window.. το απενεργοποιησα ομως απο την status, εκανα reboot και τωρα δουλευει καμπανα.. ;)

 

δουλεύει και το edit?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...