Jump to content

Xperia Neo V : .62 root, OEM .42 restore, CWM install


lousou76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με άλλη εφαρμογή γίνετε ..πχ yaffs?

γιατί ο root explorer θέλει λεφτά?

 

Ουπς ... έχεις δίκιο . Μια φορά είχα πληρώσει για να τον κατεβάσω και είχα μείνει ευχαριστημένος . Σε Galaxy 3.

Τώρα τον εγκατέστησα από άλλο site.. :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Mπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς θα κάνω με τον yaffs για να απεγκαταστήσω μια εφαρμογή..μην κάνω καμιά πατάτα

 

παλι με yaffs προσπαθούσα να αλλάξω τα channels σε 14

((Ανοίγεις το build.prop (/system) και βρίσκεις τη γραμμή που λεει "ro.wifi.channels=".

Την αλλάζεις σε "ro.wifi.channels=14".))

αλλά δεν με άφηνε να το αποθηκεύσω τι πρέπει να επιλέξω για να με αφήσει?

 

κάνε το παρακάτω πρώτα:

Just remount /system RW before browsing it (Hold finger on dropdown on /system or other mount point)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και άλλο ένα μπράβο στα παιδιά που έχουν κάνει τόση δουλειά και τη μοιράζονται μαζί μας.

Μήπως έχει κάποιος ιδέα για ποιό λόγο δεν μπορώ να ολοκληρώσω τη διαδικασία της επιπλέον ext3 partition σε ένα sd 8GB;

Έχω κάνει τα βήματα μέχρι και το 4 επιτυχώς αλλά τρέχοντας το sd3 παίρνω τα ακόλουθα περίεργα μηνύματα συνοδευόμενα από μη εκτυπώσιμους χαρακτήρες (beep...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και άλλο ένα μπράβο στα παιδιά που έχουν κάνει τόση δουλειά και τη μοιράζονται μαζί μας.

Μήπως έχει κάποιος ιδέα για ποιό λόγο δεν μπορώ να ολοκληρώσω τη διαδικασία της επιπλέον ext3 partition σε ένα sd 8GB;

Έχω κάνει τα βήματα μέχρι και το 4 επιτυχώς αλλά τρέχοντας το sd3 παίρνω τα ακόλουθα περίεργα μηνύματα συνοδευόμενα από μη εκτυπώσιμους χαρακτήρες (beep...)

 

απ οσο θυμαμαι μαλλον εχεις περασμενο pc companion κ παρεμβαινει στους drivers. το αναφερω στις οδηγιες

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα σε δύο Η/Υ με XP. Σε κανέναν δεν είχα εγκατεστημένη οποιαδήποτε εφαρμογή της Sony

 

Κοίτα τα λάθη που βλέπω στις οθόνες είναι ότι δεν είσαι root αλλά συνήθως είναι από λάθος adb drivers που περνάνε άλλα προγράμματα.

 

Σύνδεσε το τηλέφωνο στο pc, βεβαιώσου για το Usb debugging και για τη σύνδεση σε MSC mode.

 

Άνοιξε το πακετάκι sdext4.rar. Μετά άνοιξε ένα command prompt και πήγαινε σ αυτό το φάκελο.

Φτιάξε ένα φάκελο C:\neov και βάλε μέσα τα περιεχόμενα του sd4ext.rar. Μετά πάνε Έναρξη->εκτέλεση και γράψε cmd και πάτα έντερ.

 

Γράψε cd C:\neov και έντερ

Πρέπει να γράφει C:\neov>

 

Εκεί γράψε adb shell κ έντερ

και μετά su και έντερ

και μετά γράψε id και εντερ

Αν γράφει # id

uid=0 (root) gid=0(root) τότε κάτι άλλο φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι φαίνεται πως πρέπει να έχω κάνει στραβά. Ενώ έχω su κλπ... δίνοντας id παίρνω ...... σκουπίδια. Επίσης ανακάλυψα ότι η συνδεσή μου με οποιοδήποτε wifi, κολλάει στην ανάκτηση ip.......

Θα ξανακάνω την εγκατάσταση από την αρχή από το 1ο βήμα μήπως έκανα κάτι λάθος που δεν φαίνεται με την 1η ματιά. Μόλις τελειώσω θα ξαναγράψω. Πάντως για άλλη μια φορά ευχαριστώ

1) Για την άμεση απόκριση

2) Για την υπομονή

3) Για τις γνώσεις που μοιράζεσαι μαζί μας

 

[ATTACH]24653[/ATTACH]

 

Μετά από μια προσεκτικότερη ακολουθία των βημάτων του οδηγού, όλα πήγαν κατ ευχήν. Το δεύτερο ext3 χρειάστηκε ...τριαδική εκτέλεση αλλά τελικά όλα ΟΚ.

Ευχαριστώ για όλα

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ποια είναι η σωστή διαδικασία για να μεγαλώσω το 512mb ext3 partition στην sd κάρτα μου; (Θέλω να το κάνω 1gb)

Αρκεί η αλλαγή της $fall -524288 τιμής στο sd3.bat αρχείο;

Για να κάνω backup όλες τις εφαρμογές και να συνεχίχω απρόσκοπτα την χρήση του κινητού χωρίς να περνάω τα πάντα από την αρχή θα χρειαστώ titanium backup;

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ποια είναι η σωστή διαδικασία για να μεγαλώσω το 512mb ext3 partition στην sd κάρτα μου; (Θέλω να το κάνω 1gb)

Αρκεί η αλλαγή της $fall -524288 τιμής στο sd3.bat αρχείο;

Για να κάνω backup όλες τις εφαρμογές και να συνεχίχω απρόσκοπτα την χρήση του κινητού χωρίς να περνάω τα πάντα από την αρχή θα χρειαστώ titanium backup;

 

Ναί πολύ σωστά! Μεγάλωσε τον αριθμό 2χ.

Δε χρειάζεται να σβήσεις τίποτα γι ανα κάνεις repartition.

1) Πάρε backup με το CWM. Το CWM παίρνει και το ext3 partition της SD.

2) Πάρε όλα τα περιεχόμενα του FAT από την sd (αυτά που βλέπεις δηλ στα windows) σε ένα φάκελο στο pc.

3) Repartition

4) Restore από το CWM.

5) Αντιγραφή πίσω τα περιεχόμενα της sd.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι. Μετά από επιτυχές rooting και δημιουργία ext3 διαμερίσματος στην SD, μετακίνησα (link to SD) αρκετές εφαρμογές εκεί ,( σχεδόν όλες τις εφαρμογές χρήστη που εγκατέστησα εκτός του link2sd) και πήρα και backup τα πάντα με titanium. Μετά από πλήρη αποφόρτιση και επανεκκίνηση του κινητού, πλέον δεν βλέπω καμιά από τις εφαρμογές που είχα εγκαταστήσει και μετακινήσει εκεί (ούτε το titanium). Καμιά ιδέα ....

 

Και μετά από 2η επανεκκίνηση .... τα ξαναβρήκα !!! Είναι φυσιολογικό ή έχω κάνει καμιά πατάτα ...

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι. Μετά από επιτυχές rooting και δημιουργία ext3 διαμερίσματος στην SD, μετακίνησα (link to SD) αρκετές εφαρμογές εκεί ,( σχεδόν όλες τις εφαρμογές χρήστη που εγκατέστησα εκτός του link2sd) και πήρα και backup τα πάντα με titanium. Μετά από πλήρη αποφόρτιση και επανεκκίνηση του κινητού, πλέον δεν βλέπω καμιά από τις εφαρμογές που είχα εγκαταστήσει και μετακινήσει εκεί (ούτε το titanium). Καμιά ιδέα ....

 

Στο προηγούμενο πόστ ανέφερα backup με CWM όχι titanium. Δε ξέρω αν το titanium παίρνει backup εκείνες τις εφαρμογές...

Μήπως εννοείς ότι τις μετακίνησες μετά το format και τώρα δεν τις βλέπεις?

Άνοιξε το Link2sd και δές αν είναι Mounted το ext3 partition (στο Storage Info)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Έχω το νεο ν με έκδοση 2.3.4.Πώς μπορώ να το κάνω 2.3.7;

Χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο;

Δεν ξέρω και πολλά από προγραμματισμό σε κινητά.

Το κινητό είναι χωρίς πειράγματα(μανίσιο).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Έχω το νεο ν με έκδοση 2.3.4.Πώς μπορώ να το κάνω 2.3.7;

Χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο;

Δεν ξέρω και πολλά από προγραμματισμό σε κινητά.

Το κινητό είναι χωρίς πειράγματα(μανίσιο).

 

Αν μας εξηγήσεις γιατί θες να το κάνεις 2.3.7 να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα λειτουργεί καλύτερα;Κάνει κάτι ψιλοκοληματάκια κάπου κάπου.

 

Όχι Βασίλη, δεν υπάρχει τέτοια επίσημη έκδοση. Το μόνο που μπορείς να κάνεις αν δεν έκανες ήδη είναι να κάνεις την αναβάθμιση που εμφανίζει συνήθως στο Notification bar μέσω του PC Companion (το λογισμικό που ήρθε μαζί με το τηλέφωνο και ελέγχει για ενημερώσεις). Πολύ πιθανόν όμως να το αγόρασες ήδη αναβαθμισμένο στην τελευταία διαθέσιμη έκδοση.

 

Περίμενε λοιπόν για την επόμενη επίσημη αναβάθμιση γιατί πολύ φοβάμαι ότι θα μπλέξεις!!!

---------------------------

Πρόβλημα

Φαίνεται να έχω hw πρόβλημα επαναλείψημο στο touchscreen με τον εξής τρόπο σε όλες τις ROM και θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να κάνει το εν λόγω τέστ θα βοηθήσει να διαπιστώσουμε αν είναι γενικό πρόβλημα λειτουργίας η συγκεκριμένα μόνο της δικής μου συσκευής.

 

Για να διαπιστώσω τη λειτουργία του touchscreen καταρχήν έχω περάσει τον ADW Launcher ή τον Launcher Pro και έχω δημιουργήσει ένα shortcut στο πρώτο Activity του Service Menu (ώστε να μη χρειάζεται να πατάω το περίεργο νούμερο που δε θυμάμαι στον dialer).

 

Με το κινητό σε standby αφού σβήσει η οθόνη πιάνω το πάνω μέρος με την παλάμη πιέζοντας ελαφρά (ουσιαστικά κρατάω με το χέρι μου το μισό κινητό) και περιμένω μερικά λεπτά 1-2 χωρίς να πιέζω κανένα κουμπί (οθόνη παραμένη σβηστή).

Μετά το ξεκλειδώνω κανονικά και κάνω το touchscreen τέστ ζωγραφίζοντας πάνω πάνω στην οθόνη. Διαπιστώνω ότι ο χώρος που καταλαμβάνει το Notification bar δε δουλεύει. Αν πατήσω μια φορά το πλήκτρο power off και on το πρόβλημα διορθώνεται επιτόπου.

 

Φαίνεται τελικά να έχει να κάνει με συνδυασμό θερμοκρασίας και πίεσης. Το touchscreen ζεσταίνεται από την παλάμη και κρατάει κάποιο φορτίο που απ ότι καταλαβαίνω μόνο στο πάνω μέρος δημιουργεί πρόβλημα.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Έκανα επανασύνδεση αρχείων βιβλιοθήκης και μετά την επανεκκίνηση όλα καλά.... πιθανόν στην 1η εκκίνηση που έκανα να μην έκανε αυτόματη επανασύνδεση ...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που ετοιμαζόμουν να σου δώσω συμβουλή έπαθα ακριβώς το ίδιο

Γενικότερα υπάρχει ένας φόβος σε κάθε restart

Αρε nokia να είχες υποστήριξη flash δεν θα είχα μπλέξει τώρα....

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που θελω να περασω αυτην την ρομ απλα την βαζω στην sd και την κανω mount NeoV_emann_4th_edition - 01/04 .

ελπιζω να βρεις λυση στο προβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που θελω να περασω αυτην την ρομ απλα την βαζω στην sd και την κανω mount NeoV_emann_4th_edition - 01/04 .

ελπιζω να βρεις λυση στο προβλημα σου.

αυτη ειναι rom για κλειδωμένο bootloader ????

LG G4
Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι rom για κλειδωμένο bootloader ????

 

ναι και απο οτι ειχα απαντηση μαλλον απο το xda δουλευει τελεια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Δεν ειμαι και πολυ της τεχνολογιας... Μη με παρεξηγησετε... Ηθελα ενα κινητο να εχει WiFi να μπορω να χαζευω λιγο στο internet την ωρα που δεν εχω πολυ δουλεια στο γραφειο. Ετσι ο καλος μου μου αγορασε το xperia neo V επειδη ειχα ενα lg που το καυμενο οταν το εβαζα στο internet μετα απο 20' λεπτα ζεσταινοταν και εσβηνε!! :lol: Τεσπα, προσπαθωντας να μαθω το καινουριο τηλ. και σκαλιζοντας το εβαλα ενα widget, ενα αναλογικο ρολοι στην αρχικη οθονη. Επειδη δε μου πολυαρεσε ειπα να το βγαλω, δεν ηξερα πώς, φανταστηκα οτι αν ξαναεκανα το ιδιο θα εβγαινε, σαν on & off ενα πραγμα... Βρεθηκα να εχω 2 αναλογικα ρολογακια στην αρχικη οθονη και παλευω ολοκληρη μερα για να τα βγαλω... Σας παρακαλω αν ξερετε πειτε μου πώς να τα βγαλω γιατι θα παιξουν τα νευρα μου και θα το πεταξω σε καμια λεκανη... οχι τπτ αλλο ειμαι και εγκυος και δεν κανει να μου ανεβαινει η πιεση... Συγνωμη για το μεγαλο μνμ και για το ασχετο του θεματος αλλα δεν εβρισκα κατι αλλο. Ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Δεν ειμαι και πολυ της τεχνολογιας... Μη με παρεξηγησετε... Ηθελα ενα κινητο να εχει WiFi να μπορω να χαζευω λιγο στο internet την ωρα που δεν εχω πολυ δουλεια στο γραφειο. Ετσι ο καλος μου μου αγορασε το xperia neo V επειδη ειχα ενα lg που το καυμενο οταν το εβαζα στο internet μετα απο 20' λεπτα ζεσταινοταν και εσβηνε!! :lol: Τεσπα, προσπαθωντας να μαθω το καινουριο τηλ. και σκαλιζοντας το εβαλα ενα widget, ενα αναλογικο ρολοι στην αρχικη οθονη. Επειδη δε μου πολυαρεσε ειπα να το βγαλω, δεν ηξερα πώς, φανταστηκα οτι αν ξαναεκανα το ιδιο θα εβγαινε, σαν on & off ενα πραγμα... Βρεθηκα να εχω 2 αναλογικα ρολογακια στην αρχικη οθονη και παλευω ολοκληρη μερα για να τα βγαλω... Σας παρακαλω αν ξερετε πειτε μου πώς να τα βγαλω γιατι θα παιξουν τα νευρα μου και θα το πεταξω σε καμια λεκανη... οχι τπτ αλλο ειμαι και εγκυος και δεν κανει να μου ανεβαινει η πιεση... Συγνωμη για το μεγαλο μνμ και για το ασχετο του θεματος αλλα δεν εβρισκα κατι αλλο. Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

λοιπον μην αγχωνεσαι οτι απορια εχεις θα τη λυνεις εδω μεσα...πατα πανω στο ρολοι(widget)κρατησε το πατημενο μεχρι να κανει μια μικρη δονηση και να μπορεις να το κουνησεις πανω στην οθονη και στη συνεχεια καθοδηγησε το πανω πανω οπου θα σου βγαλει ενα καδο...το αφηνεις εκει και τελος...αν δεν καταλαβες πες μου α στο εξηγησω καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι! Είσαι και σε δύσκολη φάση. Οποιαδήποτε απορία έχεις μπορείς να την γράφεις εδώ

Δες επίσης οπωσδήποτε τον Οδηγό επιβίωσης για νέους χρήστες Android καθώς και την Ορολογία Android

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...