Jump to content

Xperia Neo V : .62 root, OEM .42 restore, CWM install


lousou76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει να υπάρχει κάποιο bug με τους drivers που περνάει το PC Companion και το SEUS.

Ενώ ο οδηγός δουλεύει μια χαρά στα pc που δεν έχουν τέτοιους drivers περασμενους άμα τα περάσεις το adb δε δουλεύει σωστά και απαγορεύει root πρόσβαση από τα windows με αποτέλεσμα τα script να αποτυγχάνουν και είτε να μη κάνουν δουλειά είτε να την κάνουν μισή.

 

Έτρεξα τον οδηγό σήμερα σε win7 σε pc που είχε περασμένο το companion και απ το βήμα 5 και μετά είχα προβλήματα.

Το honey δε περάστηκε καθόλου, μετά βγαίναν λάθος κάποιοι drivers στα windows και πολλά άλλα.

 

Οποιοσδήποτε έχει προβλήματα με τον οδηγό θα πρέπει να βεβαιωθεί ότι δεν έχει κανένα απ τα προγράμματα αυτά περασμένο.

 

Προτείνεις, αν κατάλαβα καλα να κάνουμε απεγκατάσταση του SEUS και Pc companion και να ξανατρεξουμε τα scripts ε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά με SuperOneClick 1.5.1 δε μπορούμε να κάνουμε root το κινητό; Την είχα ξανακάνει αυτή την ερώτηση αλλά δεν απάντησε κανείς.

 

Αν έχεις τη 0.42 γίνεται,αν έχεις τη 0.62 όχι δε γίνεται.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα αλλαγές.

 

Καταρχήν προτείνω να απεγκαταστήσετε οπωσδήποτε SEUS και PC Companion όσοι τα είχατε και συναντήσατε προβλήματα και να τα ξανακάνετε τα βήματα.

 

Κατά δεύτερον άλλαξα το Honey2.rar γιατί δε δούλευε σωστά, ενώ επίσης άλλαξα και το removeapps3.rar γιατί έβγαζε και το ημερολόγιο από μέσα.

 

Όποιος κατάφερε και έφτασε ως το 5 μπορεί να ξανακάνει απ τα Bold του 4 και κάτω.

Ειδάλλως απ την αρχή. Ξανακατεβάστε το remapps3.rar και το hone2.rar.

 

Το ημερολόγιο είναι το SEMCalendar.apk που πρέπει να μπεί φυσικά στο /system/app με τα σωστά permissions.

Το soundrecorder επίσης δε βλέπω να περνιέται αυτόματα. Μέσα από το remapps3.rar πάρτε το απ το φάκελο apps και περάστε το χειροκίνητα.

 

Παρόλα αυτά το market δεν εξαφανίστηκε ότι και να έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι σχετικά καινούργιος με το κινητό οπότε θέλω μια μικρή βοήθεια για να καταλάβω μερικά πράγματα. Έχω την έκδοση 62 κι εγώ. Η έκδοση που θα έχει κάποιος στο κινητό του εξαρτάται από το πότε αγόρασε τη συσκευή του ή από το αν έχει εγκαταστήσει τις πιο πρόσφατες ενημερώσεις από το επίσημο site της se?

Το ρωτάω αυτό για να ξέρω σε περίπτωση που κάνω root με τον δοσμένο οδηγό, μετά θα πρέπει να μην εγκαθιστώ τις τελευταίες ενημερώσεις της se?Αν τις εγκαταστήσω θα μου γίνει unroot το κινητό πάλι?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

το datamonitor και το liveware χρησιμευουν σε κατι ή μπορω να τις σβησω?

 

Το datamonitor νομίζω μετράει δεδομένα 3g. Το liveware πρέπει να χει σχέση με αυτή τη βάση της Sony για τη τηλεόραση.

 

Παιδιά είμαι σχετικά καινούργιος με το κινητό οπότε θέλω μια μικρή βοήθεια για να καταλάβω μερικά πράγματα. Έχω την έκδοση 62 κι εγώ. Η έκδοση που θα έχει κάποιος στο κινητό του εξαρτάται από το πότε αγόρασε τη συσκευή του ή από το αν έχει εγκαταστήσει τις πιο πρόσφατες ενημερώσεις από το επίσημο site της se?

Το ρωτάω αυτό για να ξέρω σε περίπτωση που κάνω root με τον δοσμένο οδηγό, μετά θα πρέπει να μην εγκαθιστώ τις τελευταίες ενημερώσεις της se?Αν τις εγκαταστήσω θα μου γίνει unroot το κινητό πάλι?

 

Ευχαριστώ πολύ

Ναι φίλε μου αν το κάνεις root δε πρέπει πλέον να το κάνεις Update. Η 62 είναι η επίσημη τελευταία.

Αυτήν θα αποκτήσεις απλά ξεκλειδωμένη αν ακολουθήσεις και τον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Το datamonitor νομίζω μετράει δεδομένα 3g. Το liveware πρέπει να χει σχέση με αυτή τη βάση της Sony για τη τηλεόραση.

 

 

Ναι φίλε μου αν το κάνεις root δε πρέπει πλέον να το κάνεις Update. Η 62 είναι η επίσημη τελευταία.

Αυτήν θα αποκτήσεις απλά ξεκλειδωμένη αν ακολουθήσεις και τον οδηγό.

 

 

Χάνω κάτι σημαντικό που δε θα πρέπει να κάνω update? Υπάρχει περίπτωση να μου βγάζει συνεχώς ένδειξη ύπαρξης νέας ενημέρωσης και να μου σπάσει τα νεύρα?

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση :)

Link to comment
Share on other sites

τι αλλαξες στο honey.rar; και κατι αλλο οταν ερθει η αναβαθμιση σε ics θα γινει κανονικα εννοω αν θα εχουμε καποιο προβλημα;

εγω δεν ειχα περασει το patch2.rar τωρα λες οτι πρεπει να τα περασουμε και τα δυο πρωτα το patch2 και μετα το honey?

Edited by tolios32
Link to comment
Share on other sites

κατέβασα τ νεα αρχεία honey kai removeapps ,τα πέρασα ξανα και έχασα όλες τισ εφαρμογές που είχα εγκατεστημένες στη εσωτερική μνήμη μαζι και το μαρκετ.όλες ειχα backup me to titanioym,το μαρκετ επιίσης υπάρχει αντίγραφο αλλά δεν μου το δείχνει στην επαναφορά.επίσης το ημερολόγιο ακόμα δεν δουλευει.δεν περασα το patch απλα κατευθειαν το honey kai removeapps Edited by giannisgr41
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις την έκδοση 62 και η τελευταία έκδοση είναι η 62 και δεν κάνεις αναβάθμιση από 62 σε 62 χάνεις κάτι?

 

Ειδοποίηση για νέα έκδοση δε βγάζει δε θα έχεις τέτοιο πρόβλημα.

Ο Οδηγός όπως λέει στον τίτλο είναι για εγκατάσταση της rooted 62 με κάποιες βελτιώσεις/διορθώσεις.

 

Από το σημείο που τελειώνει ο οδηγός και μετά για να έχετε όλα αυτά που προσφέρει ο οδηγός δε πρέπει να κάνετε προφανώς αναβάθμιση. Αν αποφασίσετε να κάνετε αναβάθμιση τα χάνετε όλα, είτε σε ICS είτε σε οποιαδήποτε νεότερη της 62 αν και όταν βγει.

 

Εάν θέλετε να κάνετε αναβάθμιση σε ICS ή σε οποιαδήποτε άλλη επίσημη κάνετε ξανά το Βήμα 1 που λέει για flashtool και εγκατάσταση της 42 και μετά κάνετε το επίσημο Update.

 

Τώρα περι Honey και patch Κλπ τα εξήγησα στο προηγούμενο πόστ δε τα ξαναγράφω.

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταιο βημα εχω αυτο το προβλημα. Μπορεις να καταλαβει κανεις γιατι;

 

"Install link2sd..."

1918 KB/s (613818 bytes in 0.312s)

pkg: /data/local/tmp/l2.apk

Success

"done...uploding staff..."

push: ./tunejfs -> /data/local/tmp/tunejfs

push: ./sdrest.bat -> /data/local/tmp/sdrest.bat

push: ./sd3.bat -> /data/local/tmp/sd3.bat

push: ./parted -> /data/local/tmp/parted

push: ./l2.apk -> /data/local/tmp/l2.apk

push: ./frest.in -> /data/local/tmp/frest.in

push: ./f2.in -> /data/local/tmp/f2.in

push: ./f1.in -> /data/local/tmp/f1.in

push: ./AdbWinUsbApi.dll -> /data/local/tmp/AdbWinUsbApi.dll

push: ./AdbWinApi.dll -> /data/local/tmp/AdbWinApi.dll

push: ./adb.exe -> /data/local/tmp/adb.exe

11 files pushed. 0 files skipped.

1773 KB/s (1759551 bytes in 0.968s)

"done...creating new partitions...and formating..."

failed.

failed.

failed.

Error: Partition /dev/block/mmcblk0p1 is being used. You must unmount it before

you modify it with Parted.

Error: Partition doesn't exist.

Error: Partition doesn't exist.

Error: Partition doesn't exist.

7948206 7423918

 

Command (m for help): Command action

e extended

p primary partition (1-4)

Partition number (1-4): Partition 1 is already defined, delete it before re-addi

ng

 

Command (m for help): 1: unknown command

Command Action

a toggle a bootable flag

b edit bsd disklabel

c toggle the dos compatibility flag

d delete a partition

l list known partition types

n add a new partition

o create a new empty DOS partition table

p print the partition table

q quit without saving changes

s create a new empty Sun disklabel

t change a partition's system id

u change display/entry units

v verify the partition table

w write table to disk and exit

x extra functionality (experts only)

 

Command (m for help): +: unknown command

Command Action

a toggle a bootable flag

b edit bsd disklabel

c toggle the dos compatibility flag

d delete a partition

l list known partition types

n add a new partition

o create a new empty DOS partition table

p print the partition table

q quit without saving changes

s create a new empty Sun disklabel

t change a partition's system id

u change display/entry units

v verify the partition table

w write table to disk and exit

x extra functionality (experts only)

 

Command (m for help): Selected partition 1

Hex code (type L to list codes):

Command (m for help): Command action

e extended

p primary partition (1-4)

Partition number (1-4): No free sectors available

 

Command (m for help): Command (m for help): Command (m for help):

Disk /dev/block/mmcblk0: 7948 MB, 7948206080 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 966 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/block/mmcblk0p1 1 966 7759363+ b Win95 FAT32

 

Command (m for help): The partition table has been altered!

 

Calling ioctl() to re-read partition table

fdisk: WARNING: rereading partition table failed, kernel still uses old table: D

evice or resource busy

mkfs.ext2: can't open '/dev/block/mmcblk0p2': No such file or directory

"done. Upgrading ext2 to ext3 please wait..."

tune2fs 1.41.3 (12-Oct-2008)

tunejfs: No such file or directory while trying to open /dev/block/mmcblk0p2

Couldn't find valid filesystem superblock.

tune2fs 1.41.3 (12-Oct-2008)

tunejfs: No such file or directory while trying to open /dev/block/mmcblk0p2

Couldn't find valid filesystem superblock.

"done...updating hw_config.sh..."

mkdir failed for /data/sdext2, File exists

"done. Print sd partition table..."

Model: SD SU08G (sd/mmc)

Disk /dev/block/mmcblk0: 7948MB

Sector size (logical/physical): 512B/512B

Partition Table: msdos

 

Number Start End Size Type File system Flags

1 32.3kB 7946MB 7946MB primary fat32

 

 

Disk /dev/block/mmcblk0: 7948 MB, 7948206080 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 966 cylinders, total 15523840 sectors

Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/block/mmcblk0p1 63 15518789 7759363+ b Win95 FAT32

"Done, your phone should reboot"

Πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια. . .

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταιο βημα εχω αυτο το προβλημα. Μπορεις να καταλαβει κανεις γιατι;

 

"Install link2sd..."

1918 KB/s (613818 bytes in 0.312s)

pkg: /data/local/tmp/l2.. . .

Ναί, χρησιμοποιείται η κάρτα, άρα μάλλον δεν την έχεις συνδέσει σε MSC στο PC.

Πάνε στο τηλέφωνο Settings->Storage->Unmount SDcard και ξανατρέξτο.

Link to comment
Share on other sites

Ναί, χρησιμοποιείται η κάρτα, άρα μάλλον δεν την έχεις συνδέσει σε MSC στο PC.

Πάνε στο τηλέφωνο Settings->Storage->Unmount SDcard και ξανατρέξτο.

 

Σε ευχαριστω πολυ. Πρεπει να τα καταφερα τωρα. Μου κανει εντυπωση ομως οτι μου βγαζει 7.40 GB και 484MB αντιστοιχα. Η καρτα μου ειναι 8GB. Δεν θα επρεπε να ειναι κατω απο 7GB ;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ. Πρεπει να τα καταφερα τωρα. Μου κανει εντυπωση ομως οτι μου βγαζει 7.40 GB και 484MB αντιστοιχα. Η καρτα μου ειναι 8GB. Δεν θα επρεπε να ειναι κατω απο 7GB ;

 

κ εσύ έχεις πρόβλημα στα μαθηματικά.

ψάξε μερικά ποστς πίσω και ένα καλό καθηγητή να σου μάθει.

Link to comment
Share on other sites

κ εσύ έχεις πρόβλημα στα μαθηματικά.

ψάξε μερικά ποστς πίσω και ένα καλό καθηγητή να σου μάθει.

 

Βρηκα το ποστ βρε lousou76. Δεν εχω το ιδιο θεμα νομιζω. Απλα εχω την εντυπωση οτι μια καρτα sd 8gb εχει πραγματικη μνημη 7,40gb οταν ειναι καινούργια. Τεσπα... αφου νομιζεις οτι ολα πηγαν καλα, τα υπόλοιπα περισσεύουν. Σε ευχαριστω φιλτατε. Αντε και οταν ερθει η ICS να εισαι και παλι τοσο δραστηριος και δημιουργικός.:happy:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.το CWM γιατι σβηνεται οταν κανουμε wipe data?δε θα επρεπε να βρισκεται εγκατεστημενο στο boot?

 

ειναι εγκατεστημενο στο recovery και δε σβηνεται με wipe data φυσικα

Link to comment
Share on other sites

χμμ, η ρύθμιση υπάρχει αλλα δεν εμφανίζεται. θα χρειαστω σίγουρα ένα cwm backup από την ΟΕΜ. Τουλάχιστον το system.yaffs2.img μέσα από το Backup.

 

Η ρύθμιση σώζεται όπως και πολλές άλλες στο /data/data/com.sonyericsson.conversations από την πρώτη φορά που θα ανοίξετε τα μυνήματα.

 

(aDo αν βορείς ανέβασε plz και αυτό το φάκελο να δούμε τι έχει μέσα στο δικό σου).

 

Σε εκείνο το φάκελο και μέσα στον υποφάκελο shared_prefs στο αρχείο preferences.xml υπάρχει κάπου η σειρά

<boolean name="semc_pref_key_character_conversion" value="false" />

 

Αν το ανοίξετε αυτό με έναν Editor πχ μέσα από το root explorer και κάνετε το false true και επανεκκίνηση τότε η ρύθμιση έχει ενεργοποιηθεί. Γι ανα την τσεκάρετε μπορείτε να στείλετε ένα μύνημα με ελληνικά μικρά γράμματα στον εαυτό σας και θα δείτε ότι έρχεται με κεφαλαία, πράγμα που σημαίνει ότι τα αλλάζει στο GSM αλφάβητο για να φτάοσυν 160.

 

Έχει κ άλλες ωραίες ρυθμίσεις εκεί μέσα που μπορείτε να πειράξετε. Καλό θα ήταν να κάνω ένα σκριπτάκι αν είναι να κάνει restore μόνο το Messaging μαζί με τη ρύθμιση αυτήνα ώστε όποιος κάνει wipe data/factory reset να μη χρειάζεται να το ξαναρυθμίσει.

Εκτός κ αν βγάλουμε άκρη γιατί το Conversations.apk δεν εμφανίζει τη σωστή οθόνη με τις ρυθμίσεις. υποπτεύομαι κάποια βιβλιοθήκη εξτρά που λείπει από το update. Μόνο αν μου βρείτε CWM backup από OEM τηλέφωνο θα βγάλω άκρη μια και το δικό μου το backup δε το χω πλέον.

 

Έχετε επίσης υπόψην ότι ενώ εσείς γράφετε μήνυμα με μικρά τονισμένα ελληνικά γράμματα στον παραλήπτη θα πάει μήνυμα με κεφαλαία. Αυτό δε το δείχνει το πρόγραμμα εκτός αν πειράξετε και τη γραμμή

<boolean name="semc_pref_key_character_conversion_visibility" value="false" />

σε true όπου δείχνει δεύτερο μήνυμα από κάτω με το τι πραγματικά πήγε στον παραλήπτη.

 

ΚΛΑΙΝ Messaging.

 

το αντίστοιχο αρχείο ρυθμίσεων(preferences.xml ή όπως λέγεται) του Mms234_cyanogen2.apk που βρίσκεται???

 

thnks.. ;)

Link to comment
Share on other sites

σορρυ lousou ξερεις αν παιζει να δουλευει και σε εμας αυτο το theme του xperia s:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1448552
Link to comment
Share on other sites

ειναι εγκατεστημενο στο recovery και δε σβηνεται με wipe data φυσικα

δοκιμασα να περασω αλλη rom , εκανα wipe data και wipe cache partition εγκατεστησα την αλλη ρομ και προσπαθησα να ξαναμπω στο cwm αλλα τιποτα.γι αυτο ρωτησα.να σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα να περασω αλλη rom , εκανα wipe data και wipe cache partition εγκατεστησα την αλλη ρομ και προσπαθησα να ξαναμπω στο cwm αλλα τιποτα.γι αυτο ρωτησα.να σαι καλα

 

στο xperia η ρομ που θα βαλεις πρεπει να εχει το patch ωστε να ξεκιναει το cwm με πατημα στην οθονη. δοκιμασε να τρεξεις adb reboot recovery απο cmd για να μπεις απο αλλη ρομ

Link to comment
Share on other sites

στο xperia η ρομ που θα βαλεις πρεπει να εχει το patch ωστε να ξεκιναει το cwm με πατημα στην οθονη. δοκιμασε να τρεξεις adb reboot recovery απο cmd για να μπεις απο αλλη ρομ

ετσι εξηγειται!ειχα συνηθησει απο το προηγουμενο κινητο (zte blade) να περναω τις rom απο το cwm απευθειας.σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

στο βημα 8 οταν ξεκιναει το script διπλα στις εφραμογες που σβηνει γραφει failed ετσι πρεπει να λεει?

 

αμα το τρεξεις πρωυη φορα οχι.

απι τη δευτερη κ μετα ομως οσες εχει ηδη σβησει δε τις βρισκει!

 

πετρο κ εγω το ιδιο! τι τηλεφωνο το blade ε;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...