Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακολούθησα σωστά τη διαδικασία, το έχω ξανακάνει στο παρελθόν αρκετές φορές από 2.3.6 σε 4.1.2 και αντίστροφα. Εδώ και 8 μήνες είχα την CM11 και όταν προσπάθησα να επιστρέψω στη 2.3.6 δε γινόταν, μόνο στην 4.1.2 γινόταν. Περνάων την CM11μ και μου βγάζει μαύρη αρχική οθόνη αλλά ανοίγουν οι εφαρμογές. Κάνω επανεκκίνηση και κολλάει στο Logo. Περνάω την stock 4.1.2 και κολλάει πάλι στο logo. Έχω χρησιμοποιήσει και την Odin 1.83 και την 3.07!

 

EDIT: Το πήρα απόφαση ότι δεν μπορούσα να γυρίσω στην GB και πέρασα την Slimkat, διάβασα ότι είναι καλύτερη από την CM11, για να δούμε!

Edited by libitas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://en.miui.com/thread-7898-1-1.html

 

Σε αυτή τη λίστα υπάρχει και το S Advance.

Τη δοκίμασε κανείς.

Το αρχείο της rom ανέβηκε τον Ιούλιο του 2014

Edited by geopip
Link to comment
Share on other sites

Τελικά καλύτερα από τη Vanir δεν έκατσε καμία. Έχει αξιοπρέπεια το κινητό. Ούτε λόξιγκα, ούτε κολλήματα δεδομένων των spec.

Μπορεί να έχει ελήψεις, αλλά αυτά που δουλεύουν... Δουλεύουν σωστά.

 

Και όσο για τις ελήψεις... Δε τις βρήκα ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Με το gps τι γίνεται?

 

Δε το έχω δοκιμάσει. Δεν έχω απαιτήσεις gps από αυτό το κινητό. Θα το δοκιμάσω όμως και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι έχω τραβήξει με αυτό το gps δεν δουλεύει πουθενά σε καμιά ρομ stock ή custom έχω καταλήξει ότι είναι πρόβλημα η της συσκευής γενικότερα έχει αδύναμο δέκτη δηλαδή ή της δικής μου συσκευής.

Για πείτε τις εντυπώσεις σας από το gps.

 

δοκιμασε το navigon europe.τουλάχιστον σε μενα μονο αυτο δουλευε σωστα.εκανε κανα 5λεπτο να πιασει σημα αλλα μετα ηταν κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρόκειται για τη συσκευή σου; Εντάξει, δε βγάζει φωτιές αλλά νομίζω ότι για τα δεδομένα του κινητού είναι οκ. Με τη CM11 καμιά φορά σ'εμένα κόλλαγε ο δρομέας ή με έδειχνε στο πουθενά, με stock GB ήταν εντάξει. Επειδή έχω χρησιμοποιήσει αρκετά προγράμματα πλοήγησης, νομίζω το Google Maps είναι το πιο decent. Αλλά πάντα με ανοιχτό το ίντερνετ. Με κλειστό δεν ξέρω καν τi γίνεται, παίζει και χωρίς ίντερνετ;
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου με 2.3 και χρησιμοποιώντας το Sygic κλειδώνει δορυφόρο σε 30 δευτερόλεπτα το πολύ. Αν χρησιμοποιήσεις και δεδομένα κινητής τηλεφωνίας κλειδώνει σε 2-3 δευτερόλεπτα.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρόσφατα έπιανα ένα S5 στα χέρια μου. Η διαφορά νομίζω ότι είναι πολύ μεγάλη σε σχέση με το δικό μας, ενός midrange τηλεφώνου διετίας-τριετίας.

 

Πέρα από την μεγάλη οθόνη, αυτό που βρήκα ως μεγάλη διαφορά ήταν η ταχύτητα που άνοιγε τις σελίδες στον browser. Προφανώς παίζει ρόλο το μόντεμ του κινητού έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρόσφατα έπιανα ένα S5 στα χέρια μου. Η διαφορά νομίζω ότι είναι πολύ μεγάλη σε σχέση με το δικό μας, ενός midrange τηλεφώνου διετίας-τριετίας.

 

Πέρα από την μεγάλη οθόνη, αυτό που βρήκα ως μεγάλη διαφορά ήταν η ταχύτητα που άνοιγε τις σελίδες στον browser. Προφανώς παίζει ρόλο το μόντεμ του κινητού έτσι;

 

Καλά τώρα συγκρίνεις τελείως ανόμοια πράγματα.. ο επεξεργαστής παίζει ρόλο καθώς και η μνήμη ραμ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ξέρω, αν και το κινητό μας δουλεύει καλά για καθημερινή χρήση, στα δύσκολα ζορίζεται λόγω της λίγης ram του. Το έχω 2 χρόνια, το χρησιμοποιώ καθημερινά για ίντερνετ, viber, fm, σημειώσεις κλπ. και πολύ συχνά για gps. Έχω περάσει διάφορες ρομ, τώρα είναι με Slikat 4.4.

 

Ουκ ολίγες φορές με έχει κρεμάσει στα δύσκολα, μια μια τις εφαρμογές όμως τις δουλεύει καλά. Και μονίμως πάνω στον φορτιστή, η μπαταρία του πια δεν είναι για πολλά.

 

Οι περισσότεροι χρήστες από εδώ το έχουν ακόμα ή έχουν πάρει καινούριο; Βλέπω ότι πολλοί που γράφετε στο νήμα αυτό έχετε άλλες συσκευές.

 

Μήπως ήρθε η ώρα για αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ξέρω, αν και το κινητό μας δουλεύει καλά για καθημερινή χρήση, στα δύσκολα ζορίζεται λόγω της λίγης ram του. Το έχω 2 χρόνια, το χρησιμοποιώ καθημερινά για ίντερνετ, viber, fm, σημειώσεις κλπ. και πολύ συχνά για gps. Έχω περάσει διάφορες ρομ, τώρα είναι με Slikat 4.4.

 

Ουκ ολίγες φορές με έχει κρεμάσει στα δύσκολα, μια μια τις εφαρμογές όμως τις δουλεύει καλά. Και μονίμως πάνω στον φορτιστή, η μπαταρία του πια δεν είναι για πολλά.

 

Οι περισσότεροι χρήστες από εδώ το έχουν ακόμα ή έχουν πάρει καινούριο; Βλέπω ότι πολλοί που γράφετε στο νήμα αυτό έχετε άλλες συσκευές.

 

Μήπως ήρθε η ώρα για αλλαγή;

 

Δυστυχώς η άλλαγη για αυτό το κινητό ήρθε μετά την άθλια αναβάθμιση που του έδωσε η samsung δύο χρόνια πίσω..

 

αν έχεις χρήματα προχώρα άμεσα σε άλλη συσκευή να βρείς την ησυχία σου.

(με 150-200 ευρώ βρίσκεις πραγματικά πολύ καλά κινητά)

Link to comment
Share on other sites

Με την Jellybean δεν έκατσα σχεδόν καθόλου, είδα γρήγορα ότι δεν ήταν καλή και πέρασα σε CM11 και stock 2.3.6. Απ'την άλλη δεν ξέρω αν αξίζει να το αλλάξω για να πάρω πάλι κινητό midrange κατηγορίας αξίας 150-200 ευρώ το οποίο μάλλον θα έχει 1gb ram. Έλεγα για 2gb ram οπωσδήποτε και πάνω.

 

Να ρωτήσω, για βάθος χρόνου 2-3 έτη, να κοιτάζω κατηγορίας snapdragon 800 ή και παρακάτω; Έχω δει αυτό που έχει Snapdragon 410 αλλά ξέρω ότι είναι πιο αδύναμος.

 

http://www.gsmarena.com/lenovo_vibe_z2-6642.php

Edited by libitas
Link to comment
Share on other sites

Με την Jellybean δεν έκατσα σχεδόν καθόλου, είδα γρήγορα ότι δεν ήταν καλή και πέρασα σε CM11 και stock 2.3.6. Απ'την άλλη δεν ξέρω αν αξίζει να το αλλάξω για να πάρω πάλι κινητό midrange κατηγορίας αξίας 150-200 ευρώ το οποίο μάλλον θα έχει 1gb ram. Έλεγα για 2gb ram οπωσδήποτε και πάνω.

 

Να ρωτήσω, για βάθος χρόνου 2-3 έτη, να κοιτάζω κατηγορίας snapdragon 800 ή και παρακάτω; Έχω δει αυτό που έχει Snapdragon 410 αλλά ξέρω ότι είναι πιο αδύναμος.

 

http://www.gsmarena.com/lenovo_vibe_z2-6642.php

 

αν και είμαστε εκτός θέματος με 150-200 βρίσκεις και 2 gb ραμ από Κίνα.. εγώ πρότεινα για αυτό το εύρος τιμής για να μην χρειαστεί να χαλάσεις πολλά.

αν ανέβεις σε χρήματα έχεις πολλές επιλογές και με 3γβ ραμ

Link to comment
Share on other sites

αν και είμαστε εκτός θέματος με 150-200 βρίσκεις και 2 gb ραμ από Κίνα.. εγώ πρότεινα για αυτό το εύρος τιμής για να μην χρειαστεί να χαλάσεις πολλά.

αν ανέβεις σε χρήματα έχεις πολλές επιλογές και με 3γβ ραμ

 

Ναι έχεις δίκιο, ας μη βγαίνουμε off topic. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω slimkat κ το gps οχι απλα δν λειτουργει καλα απλα δν λειτουργει καθολου! σε εσας εστω υπολειτουργει; Βαρεθηκα τις συνεχεις αλλαγες σε rom! τελος αξιζει ή κ μπορω να γυρισω σε 2.3.6;:confused: γτ διαβασα διαφορα για τον bootloader αλλα δν καταλαβα ακριβως τι παιζει! ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου chriszeus εμένα εδώ και 1 χρόνο έχει σταματήσει να λειτουργεί όπως και σε σένα!

Τελευταία φορά που οτ θυμάμαι να λειτουργεί σωστά ήταν 1χρόνο πισω και πιο πολύ όταν το είχα με την gingerbread.

Εχω δοκιμάσει το 90% των rom που υπάρχουν στο xda μια περίοδο ειδικά τις έβαζα 2-2 τη μέρα αλλά το gps δεν λειτούργησε ποτέ σε καμία!

Γύρισα stock jelly bean τα ίδια!Εκανα downgrade σε gingerbread τίποτα και εκεί!

Εχω αρχίσει να πιστεύω πως φταίει το hardware της συσκευης ο δέκτης δηλαδή και δεν είναι θέμα software.

Μετά από 15 λεπτά ανοιχτού gps με wifi δε βλέπει κανένα δορυφόρο!

http://i.imgur.com/ryy8M3M.png

 

Γενικές εντυπώσεις μετά από 2 χρόνια χρήσης,το κινητό κάνει τα κολληματάκια του και σε κρεμάει καμιά φορά η μπαταρία του έχει εξασθενίσει αρκετά το έχω μόνιμα στην πρίζα όταν είμαι σπίτι και από αυτονομία βγάζει μισή μέρα 12-14 ώρες το πολύ.

Αν κάποιος έχει λεφτά έχει έρθει ο καιρός να το αντικαταστήσει προσωπικά σκέφτομαι να πάω στο Moto G 2nd gen.

Edited by dimitris99
Link to comment
Share on other sites

@dimitris99 ναι το ξερω ειναι βασανο αλλα το αγαπαω το καταραμενο, το στηρίζω αλλα αυτο τπτ! με το να λειτουργεις το τηλ αυτο με συνεση κ να ξεχασεις τον ορο multitask μπορεις να επιβιωσεις μαζι του μονο σαν 2η συσκευη(εγω το εχω ακομα για πρωτη!).Οποτε καθομαι στα αυγα μ κ μαζευω λεφτα για το alpha για ηρεμησω καποια στιγμη! Οσο για μπαταρια απλα πηρα καινουργια με 10-15Ε κ τν βγαζω τν μερα πλεον!

ΥΓ: Μου δινουν 40-50Ε για το τηλεφωνο κ ας ειναι "λιγο" γρατζουνισμενο κ με εχουν βαλει σε σκεψεις!

Link to comment
Share on other sites

@dimitris99 ναι το ξερω ειναι βασανο αλλα το αγαπαω το καταραμενο, το στηρίζω αλλα αυτο τπτ! με το να λειτουργεις το τηλ αυτο με συνεση κ να ξεχασεις τον ορο multitask μπορεις να επιβιωσεις μαζι του μονο σαν 2η συσκευη(εγω το εχω ακομα για πρωτη!).Οποτε καθομαι στα αυγα μ κ μαζευω λεφτα για το alpha για ηρεμησω καποια στιγμη! Οσο για μπαταρια απλα πηρα καινουργια με 10-15Ε κ τν βγαζω τν μερα πλεον!

ΥΓ: Μου δινουν 40-50Ε για το τηλεφωνο κ ας ειναι "λιγο" γρατζουνισμενο κ με εχουν βαλει σε σκεψεις!

 

40-50 ευρώ και το σκέφτεσαι? στείλτο να πάει στον αγύριστο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

@dimitris99 ναι το ξερω ειναι βασανο αλλα το αγαπαω το καταραμενο, το στηρίζω αλλα αυτο τπτ! με το να λειτουργεις το τηλ αυτο με συνεση κ να ξεχασεις τον ορο multitask μπορεις να επιβιωσεις μαζι του μονο σαν 2η συσκευη(εγω το εχω ακομα για πρωτη!).Οποτε καθομαι στα αυγα μ κ μαζευω λεφτα για το alpha για ηρεμησω καποια στιγμη! Οσο για μπαταρια απλα πηρα καινουργια με 10-15Ε κ τν βγαζω τν μερα πλεον!

ΥΓ: Μου δινουν 40-50Ε για το τηλεφωνο κ ας ειναι "λιγο" γρατζουνισμενο κ με εχουν βαλει σε σκεψεις!

 

Πλακα πλακα αμα βαλω κ 30 ακομα παιρνω το moto e που ειναι κ καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Πλακα πλακα αμα βαλω κ 30 ακομα παιρνω το moto e που ειναι κ καλυτερο!

 

εννοείται ότι είναι καλύτερο! θα πάρει και επίσημα lollipop. μόνο αρνητικό η έλλειψη flash

Link to comment
Share on other sites

Αν μου έδιναν 50€ θα το έδινα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Το δικό μου είναι επίσης σε καλή κατάσταση καθώς από την πρώτη μέρα το που το πήρα το έχω σε θήκη είναι σαν καινούριο δεν έχει πάθει τίποτα.

Αλλά έχω μερικά προβλήματα.

  • Εχει χαλάσει η micro usb και δεν πιάνει φορτιστή/καλώδιο φόρτισης μερικές φορές και έτσι δε μπορώ να το φορτίσω!
  • Εχει καεί το αριστερό ακουστικό.
  • Εχει σπάσει το πλαστικό στην άκρη του φορτιστή και τον πέταξα (το φορτίζω μόνο μέσω του καλωδίου στο pc)
  • Εχει εξασθενήσει η μπαταρία και μου βγάζει μισή μέρα

 

Για να τα φτιάξω όλα αυτά θέλω γύρω στα 65€

25 επισκευή micro usb

15 φορτιστής

15 μπαταρία

10 ακουστικά

 

Δεν δίνω ούτε 1€ για αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου chriszeus εμένα εδώ και 1 χρόνο έχει σταματήσει να λειτουργεί όπως και σε σένα!

Τελευταία φορά που οτ θυμάμαι να λειτουργεί σωστά ήταν 1χρόνο πισω και πιο πολύ όταν το είχα με την gingerbread.

Εχω δοκιμάσει το 90% των rom που υπάρχουν στο xda μια περίοδο ειδικά τις έβαζα 2-2 τη μέρα αλλά το gps δεν λειτούργησε ποτέ σε καμία!

Γύρισα stock jelly bean τα ίδια!Εκανα downgrade σε gingerbread τίποτα και εκεί!

Εχω αρχίσει να πιστεύω πως φταίει το hardware της συσκευης ο δέκτης δηλαδή και δεν είναι θέμα software.

Μετά από 15 λεπτά ανοιχτού gps με wifi δε βλέπει κανένα δορυφόρο!

http://i.imgur.com/ryy8M3M.png

 

Γενικές εντυπώσεις μετά από 2 χρόνια χρήσης,το κινητό κάνει τα κολληματάκια του και σε κρεμάει καμιά φορά η μπαταρία του έχει εξασθενίσει αρκετά το έχω μόνιμα στην πρίζα όταν είμαι σπίτι και από αυτονομία βγάζει μισή μέρα 12-14 ώρες το πολύ.

Αν κάποιος έχει λεφτά έχει έρθει ο καιρός να το αντικαταστήσει προσωπικά σκέφτομαι να πάω στο Moto G 2nd gen.

 

Παιδιά το θέμα με το GPS είναι πρόβλημα hardware.

Στο δικό μου SGA είναι μια χαρά.

Αυτόν τον καιρό έχω βάλει την cm_janice-userdebug 4.4.4 και το GPS πάει σφαίρα...

αν και η room έχει κάποιο θέμα με στιγμιαία αναβοσβήματα στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimitris99, στη θέση σου αν έχεις ακόμα εγγύηση εγώ θα το πήγαινα σε service μπας και μου το αντικαταστήσουν με κανένα πιο καινούργιο μοντέλο...

Φίλε chriszeus σε επώνυμο κατάστημα σου δίνουν 40-50 ευρώ για το κινητό; Αν ναι στείλε μου pm σε ποιο σε παρακαλώ. Με έβαλες σε σκέψεις να το δώσω.

Εμένα παιδιά το κινητό 2 χρόνια που το έχω μου λειτουργούν όλα κομπλέ. Μόνο που τρώει κανένα κόλλημα σε video youtube καμμιά φορά. Με ένα reset στρώνει. Βέβαια συνεχίζουν να βγαίνουν jb official αναβαθμισμένες οι οποίες πρέπει να είναι καλύτερες από την ελληνική jb, αν και δεν έχω δοκιμάσει κάποια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...