Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αμε!

 

Android task manager!

Μόλις το ανοίξεις πάτησε μενού και μετά real-time process.

 

Θα σου βγάλει δεξιά τα ποσοστά χρήσης CPU.

 

Σε ευχαριστω πολυ αδερφε :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, μετά από μία εβδομάδα συμβίωσης με τη ROM έχουμε και λέμε:

 

1) RAM: Για παράδειγμα τώρα έχω να κάνω reboot 3 μέρες (γιατί το κιν λειτουργεί απροβλημάτιστα κ δε χρειάστηκε), κάνω περίπου 1-2 εκκαθαρίσεις τη μέρα και αυτή τη στιγμή μου δείχνει 488/629MB.

 

2) BUGS: Το πρώτο που παρατήρησα ήταν πως δε λειτουργούσε το κουμπί που είχε στο notification bar το οποίο ενεργοποιεί το φακό. (προσωπικά, δε με πειράζει καθόλου...) Ένα δεύτερο bug που διάβασα στο thread ότι υπάρχει είχε να κάνει με τα fonts αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς αφορά. Μάλλον δεν είμαι παρατηρητικός αλλά απ τη στιγμή που δε το καταλαβαίνω δεν είναι πρόβλημα!

 

3) Από εφαρμογές πέρα από τις stock της ROM, έχω κατεβάσει άλλες 30-35. Δε χρησιμοποιώ κάτι ιδιαίτερο. Απλά πράγμαατα.

 

4) Το το cocore 6.8 kernel το έβαλα γιατί διάβασα από αρκετούς οτι δούλευε πολύ καλά με αυτή τη ROM. Δε το έψαξα ιδιαίτερα αλλά οπωσδήποτε θα δοκιμάσω και το 8.2.

 

Να προσθέσω ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από τη λειτουργία του κινητού. Και η μπαταρία κρατάει λίγο παραπάνω σίγουρα. Παιδιά ειλικρινά ήμουν έτοιμος να πάω σε s4 mini...μου έσπαγε τα νεύρα πριν αλλά τώρα το χαίρομαι κ πάλι! Δε ξέρω αν κάποιος το φορτώσει με 50-60 εφαρμογές πάντως για τις ανάγκες μου είναι πολύ καλό με αυτή τη ROM. Αν κάποιος έχει εμπειρίες από άλλες custom ας τις μοιραστεί παρακαλώ!

 

Σε ευχαριστώ πολύ.Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια με rout γιατί-οικονομικά-δε βγαίνω για αλλαγή κινητού. Οποιαδήποτε άλλη εμπειρία σου πάντως θα είναι χρήσιμη!Κρίμα πάντως που η Samsung δε προσέχει καθόλου τις αναβαθμίσεις που δίνει.Και κάτι τελευταίο.Αν κάνω ρουτ (είμαι και λίγο άσχετος!)χάνω τις εφαρμογές που έχω πληρώσει;

Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

 

Κλασσικα τριασθλιες εταιριες κρεμανε το κοσμο!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια με rout γιατί-οικονομικά-δε βγαίνω για αλλαγή κινητού. Οποιαδήποτε άλλη εμπειρία σου πάντως θα είναι χρήσιμη!Κρίμα πάντως που η Samsung δε προσέχει καθόλου τις αναβαθμίσεις που δίνει.Και κάτι τελευταίο.Αν κάνω ρουτ (είμαι και λίγο άσχετος!)χάνω τις εφαρμογές που έχω πληρώσει;

 

Μήπως ξέρει κανείς;;;:lost:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς;;;:lost:

 

Όχι οι εφαρμογές δεν χάνονται με το root .Μπορείς να βάλεις τις εφαρμογές που έχεις σε όσες συσκευές θελεις αρκεί να χρησιμοποίησής τον ίδιο λογαριασμό .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Όχι οι εφαρμογές δεν χάνονται με το root .Μπορείς να βάλεις τις εφαρμογές που έχεις σε όσες συσκευές θελεις αρκεί να χρησιμοποίησής τον ίδιο λογαριασμό .

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αποτελεί λοιπόν μονόδρομο το ρουτάρισμα της συσκευής, μήπως και ισιώσει μετά την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αποτελεί λοιπόν μονόδρομο το ρουτάρισμα της συσκευής, μήπως και ισιώσει μετά την αναβάθμιση.

 

πιο μονοδρομος πεθαινεις! βαλε greenify και seeder

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου κανει κατι κουλα το κινητο με το σημα τελευταια! μου δειχνει οτι εχω και με περνουν τηλεφωνα και λεει οτι ειναι κλειστο! αναθεμα την ωρα που εκανα την αναβαθμιση! ενα προβλημα φευγει ενα ερχεται :ninja::ninja:

 

Ξερει κανεις τι φταει?

Edited by diecast
Link to comment
Share on other sites

Εγω που δν πολυ σκαμπαζω απο ρουτ κτλπ μπορει να μου πει καποιος βημα βημα πως γινεται και γενικα τι Ρομ και οτι αλλο χρειαζεται κτλπ να προτιμησω?! Καλο το Xda αλλα ενας ελληνικος οδηγος για την συσκευη μας θα με βοηθαγε πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Εγω που δν πολυ σκαμπαζω απο ρουτ κτλπ μπορει να μου πει καποιος βημα βημα πως γινεται και γενικα τι Ρομ και οτι αλλο χρειαζεται κτλπ να προτιμησω?! Καλο το Xda αλλα ενας ελληνικος οδηγος για την συσκευη μας θα με βοηθαγε πολυ.

 

Καλημέρα

Αν εισαι ικανοποιημενος με τις δυνατοτητες του τηλεφωνου, τοτε γνωμη μου να το αφησεις οπως ειναι.

Προσωπικα αλλαξα 3 φορες απο GB ( gingerbread ) σε JB ( jellybean ) και τελικα παρεμεινα στην GB . Μου αρκουν οι δυνατοτητες του τηλεφωνου.

Και απο την στιγμη που δεν σκαμπαζεις πολλα πραγματα οπως λες, καλυτερα να το αφησεις οπως ειναι, επισης αν διαβασεις στο φορουμ θα δεις οτι πολλοι συναδελφοι δεν ειναι ικανοποιημενοι απο την JB, αντιμετωπιζουν πολλα προβληματα.

Προκειμενου να μπλεχτεις σε τετοια κατασταση μεινε οπως εισαι.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ότι ματσακωνιά και να κανείς στην JB η GB ρολάρει καλύτερα.Τώρα αυτό είναι καθαρά λόγο της κακογραμμένης ρομ της samsung, δεν μπορεί το doogee dg100 των 60ευρώ με 512mb να μην καταλαβαίνει τίποτα και να κολλάει το advance με τα 768..

 

Προσωπικά ρούταρα το κινητό στην GB, έσβησα τη σαβούρα και το άφησα έτσι.Μια χαρά δουλεύει και με άψογη κατανάλωση σε μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ότι ματσακωνιά και να κανείς στην JB η GB ρολάρει καλύτερα.Τώρα αυτό είναι καθαρά λόγο της κακογραμμένης ρομ της samsung, δεν μπορεί το doogee dg100 των 60ευρώ με 512mb να μην καταλαβαίνει τίποτα και να κολλάει το advance με τα 768..

 

Προσωπικά ρούταρα το κινητό στην GB, έσβησα τη σαβούρα και το άφησα έτσι.Μια χαρά δουλεύει και με άψογη κατανάλωση σε μπαταρία.

 

Αν αλλάξουμε rom λες να δούμε διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ότι ματσακωνιά και να κανείς στην JB η GB ρολάρει καλύτερα.Τώρα αυτό είναι καθαρά λόγο της κακογραμμένης ρομ της samsung, δεν μπορεί το doogee dg100 των 60ευρώ με 512mb να μην καταλαβαίνει τίποτα και να κολλάει το advance με τα 768..

 

Προσωπικά ρούταρα το κινητό στην GB, έσβησα τη σαβούρα και το άφησα έτσι.Μια χαρά δουλεύει και με άψογη κατανάλωση σε μπαταρία.

 

Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω, που βρηκες ρουταρισμα για την GB, για την εκδοση XXLK2.

Επισης με ποιο τροπο ή προγραμμα πετας την σαβουρα.

 

Ευχαριστω.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το κινητό μου (galaxy s advance) πριν την αναβάθμιση είχε την εφαρμογή "ειδήσεις και καιρός". Με την jb χάθηκε... Στο google play δεν υπάρχει για κατέβασμα.

 

Πως μπορώ να την ξαναβρώ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απο τι εχω δει οτι ρουταρετε, απο Gb σε Jb πρεπει να γινει πρωτα νομιζω.

magos13 μαρεσει σαν συνολο σε χαρακτηριστικα η jb αλλα στην πραξη κολαει κολαει και ξανακολαει δν υπαρχει μερα που εστω και λιγο να μην κολησει. Παλιοτερα με Gb δουλευε ρολοι. Απλα σκεφτομαι το ρουταρισμα μηπως ειναι καλυτερο και απο Gb και Jb και γενικα φυσαει και δν ξανα ασχοληθω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω, που βρηκες ρουταρισμα για την GB, για την εκδοση XXLK2.

Επισης με ποιο τροπο ή προγραμμα πετας την σαβουρα.

 

Ευχαριστω.

Δυστυχώς για XXLK2 υπήρχε κάποτε το αρχείο αλλά σβήστηκε και έκτοτε δεν το ξανά ανέβασε κανείς. Οπότε πήγα εδώ και κατέβασα το αρχείο για το ελληνικό XXLD3. Συνολικά πρώτα πέρασα την ελληνική XXLD3 rom από samsung και μετά έκανα την παραπάνω διαδικασία για να είμαι root. Τέλος έκανα OTA update και επανήλθα σε XXLK2 χωρίς να χαθεί το root.

 

Επίσης αν θες μπορείς να κρατήσεις τον μανίσιο kernel και να βάλεις και custom recovery TWRP ή να περάσεις τον τελευταίο cocore kernel 4.1 που επίσης περιέχει το αντίστοιχο recovery. Βέβαια επειδή το TWRP έχει κάποια bugs και τείνει να διαγράφει/αλλοιώνει την εξωτερική sd κατά τη διάρκεια restore ενός backup θέλει προσοχή. Εγώ έμεινα με τον μανίσιο κερνελ, δεν είδα διαφορά με τον cocore.

 

Για την αφαίρεση του bloatware χρησιμοποίησε το titanium backup. Εγώ αντί να σβήσω τις εφαρμογές τελείως προτίμησα να τις κάνω freeze για παν ενδεχόμενο. Για να ελατώσω όσο το δυνατό περισσότερο τη μνήμη απενεργοποίησα τις φωνητικές δυνατότητες, οτιδήποτε είχε σχέση με samsung και social media καθώς και την διαδικασία αναβάθμισης, ούτως η άλλως πλέον κάτι μεταγενέστερο δεν περιμένουμε. Δες και αυτήν τη λίστα APK List

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για XXLK2 υπήρχε κάποτε το αρχείο αλλά σβήστηκε και έκτοτε δεν το ξανά ανέβασε κανείς. Οπότε πήγα εδώ και κατέβασα το αρχείο για το ελληνικό XXLD3. Συνολικά πρώτα πέρασα την ελληνική XXLD3 rom από samsung και μετά έκανα την παραπάνω διαδικασία για να είμαι root. Τέλος έκανα OTA update και επανήλθα σε XXLK2 χωρίς να χαθεί το root.

 

Επίσης αν θες μπορείς να κρατήσεις τον μανίσιο kernel και να βάλεις και custom recovery TWRP ή να περάσεις τον τελευταίο cocore kernel 4.1 που επίσης περιέχει το αντίστοιχο recovery. Βέβαια επειδή το TWRP έχει κάποια bugs και τείνει να διαγράφει/αλλοιώνει την εξωτερική sd κατά τη διάρκεια restore ενός backup θέλει προσοχή. Εγώ έμεινα με τον μανίσιο κερνελ, δεν είδα διαφορά με τον cocore.

 

Για την αφαίρεση του bloatware χρησιμοποίησε το titanium backup. Εγώ αντί να σβήσω τις εφαρμογές τελείως προτίμησα να τις κάνω freeze για παν ενδεχόμενο. Για να ελατώσω όσο το δυνατό περισσότερο τη μνήμη απενεργοποίησα τις φωνητικές δυνατότητες, οτιδήποτε είχε σχέση με samsung και social media καθώς και την διαδικασία αναβάθμισης, ούτως η άλλως πλέον κάτι μεταγενέστερο δεν περιμένουμε. Δες και αυτήν τη λίστα APK List

 

Φιλε μου δηλαδη μπορω να καμω freeze οσες εφαρμογες λεει 'yes to remove' χωρις να υπαρχει κανενα προβλημα?αξιζει? Εσυ το εκανες και ειδες διαφορα?

 

Παιδια antutu ποσο σκοραρετε? Εγω 9800 με jb

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Περασα κερνελ 8,2 και την pure vanilla και ειμαι πολυ ικανοποιημενος μεχρι στιγμης.

 

ενα θεματακι μονο.τα ελληνικα στο πληκτρολογια δεν υποστηριζονται?

ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δηλαδη μπορω να καμω freeze οσες εφαρμογες λεει 'yes to remove' χωρις να υπαρχει κανενα προβλημα?αξιζει? Εσυ το εκανες και ειδες διαφορα?

Κοίτα το freeze του titanium δεν έχει καμία σχέση με το αντίστοιχο "freeze" που κάνει πχ το greenify. Απλά με τον τρόπο αυτό οι εφαρμογές δεν φαίνονται καθόλου από το σύστημα,είναι σα να τις έχεις διαγράψει. Έκανα freeze ότι υπήρχε με πράσινο και δεν το ήθελα. Επίσης έβλεπα τι φορτώνει στην μνήμη από υπηρεσίες και πάγωνα και αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το freeze του titanium δεν έχει καμία σχέση με το αντίστοιχο "freeze" που κάνει πχ το greenify. Απλά με τον τρόπο αυτό οι εφαρμογές δεν φαίνονται καθόλου από το σύστημα,είναι σα να τις έχεις διαγράψει. Έκανα freeze ότι υπήρχε με πράσινο και δεν το ήθελα. Επίσης έβλεπα τι φορτώνει στην μνήμη από υπηρεσίες και πάγωνα και αυτές.

 

Ναι καταλαβα τι κανει το freeze! Εχεις δει διαφορα στη ραμ? Η γενικα στη αποδοση του κινητου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβα τι κανει το freeze! Εχεις δει διαφορα στη ραμ? Η γενικα στη αποδοση του κινητου?
Σαν απόδοση δεν έχω δει και τρελή διαφορά, ούτως η άλλως και στοκ να την έχεις την GB είναι πολύ καλογραμμένη. Από ραμ σαφώς και υπάρχει μείωση, με εκκίνηση του τηλεφώνου είμαι στα 250mb περίπου από 300 παρά που ήμουν πρίν.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο λινκ με οδηγιες για το πως μπορω να κανω downgrade στην 2.3 και ξανα upgrade στην 4.1.2??

Το κινητο μου σερνεται κανονικα,κολλαει το touch στο ιντερνετ,κολλαει και παγωνει στις φορτωσεις σελιδων καποιες φορες και μου εχει σπασει τα νευρα,κατι πρεπει να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Σαν απόδοση δεν έχω δει και τρελή διαφορά, ούτως η άλλως και στοκ να την έχεις την GB είναι πολύ καλογραμμένη. Από ραμ σαφώς και υπάρχει μείωση, με εκκίνηση του τηλεφώνου είμαι στα 250mb περίπου από 300 παρά που ήμουν πρίν.

 

Λες να το δοκιμασω να δω πως θα παει?

Link to comment
Share on other sites

Δε χάνεις και τίποτα.Όπως και να χει μπορείς να επαναενεργοποιήσεις οτιδήποτε έχεις παγώσει.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...