Jump to content

Samsung Galaxy Y Duos (S6102)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αλλα για να κατεβασω το link2sd πρεπει πρωτα να εχω κανει root,σωστα; εγω δε βρισκω το αρχειο του root ομως για την αναβαθμιση xxma1 διοτι ολα τα αρχεια που εχουν γινει upload στο net ειναι κατεστραμμενα

Για root μπες εδώ και κατέβασε το KERUK_Samsung_Root_Only_20120422.7z ή το KERUK_Samsung_Root_and_BusyBox_20120617.7z

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 920
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχει δοκιμάσει κανείς άλλη ROM ? ποια προτείνεται ?

 

Η πιο σταθερη που εχω δοκιμασει ηταν η technoduos (ή καπως ετσι) η οποια ηταν πολυ καλη χωρις κανενα κολλημα ή προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ναι αλλα για να κατεβασω το link2sd πρεπει πρωτα να εχω κανει root,σωστα; εγω δε βρισκω το αρχειο του root ομως για την αναβαθμιση xxma1 διοτι ολα τα αρχεια που εχουν γινει upload στο net ειναι κατεστραμμενα

Ρίξε μια ματιά και εδώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω απαντηστε μου πως γινετε να σταματησω τις αυτοματες ενημερωσεις γιατι κανει συνεχεια μονο του και με χρεωνει ...
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω απαντηστε μου πως γινετε να σταματησω τις αυτοματες ενημερωσεις γιατι κανει συνεχεια μονο του και με χρεωνει ...
Μπαίνεις από το κινητό σου στο Google Play, πας στις Εφαρμογές του, πατάς το αριστερό πλήκτρο του κινητού δίπλα στο κεντρικό για να σου ανοίξουν οι επιλογές, πατάς ρυθμίσεις και επιλέγεις πως θέλεις να γίνονται οι ενημερώσεις των εφαρμογών από την επιλογή Αυτόματη Ενημέρωση Εφαρμογών.
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα σε ποια έκδοση είσαι αν είσαι στην 4...εδώ .

 

Αν είσαι στην 2...εδώ http://en.softonic.com/s/android-2.2.1-flash-player:android

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Στην 2.3.6 ειμαι , αλλα και παλι δεν καταλαβαινω , στο λινκ , που παραθετεις , που ? πως ? κατεβαζω , στο τηλεφωνο?

 

 

Και αλλο ερωτημα , πιο απλο...

Που βρισκω την ρυθμιση , να μην απανταει μονο του , αυτοματη απαντηση , στις κλησεις οταν το εχω συνδεμενο στα ΒΤ ακουστικα?

 

Ευχαριστω.

Edited by Mythozz
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω rootάρει κανονικά το κινητό και έχω βάλει την technoduos 1.5 1525 ROM με partition στην κάρτα SD και link2sd και γενικά έκανα ό,τι πιστεύω ότι μπορούσε να κάνει το κινητό να αποδίδει περισσότερο...

 

Από εφαρμογές έχω βάλει μόνο ότι χρησιμοποιώ πραγματικά και όχι σαβούρα

 

Αυτό που παρατηρώ τώρα τελευταία είναι ότι μου βγάζει πολύ συχνά το μήνυμα "Η Μνήμη του Ημερολογίου είναι πλήρης" και πρόσφατα άρχισε να μη μου δέχεται και μερικά SMS λέγοντάς μου ότι ο χώρος αποθήκευσης των μηνυμάτων είναι πλήρης....

 

Να φανταστώ ότι είναι παρενέργειες της ROM;

 

Πώς μπορώ να επαναφέρω το κινητό στις αρχικές ρυθμίσεις της custom ROM όμως; Να κάνω δηλαδή restore to factory settings αλλά για την custom ROM;

 

Εκτός κι αν υπάρχει άλλη λύση...

 

Τέλος, υπάρχει καμία πιο βελτιωμένη έκδοση ROM από technoduos;

 

Thanx εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Το κινητό έχει δυνατότητα καταγραφής συνομιλίας; Εάν όχι, γνωρίζετε κάποια εφαρμογή στο play που μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και εγώ παιδεύτηκα αρκετά μέχρι να βγάλω άκρη με το Link2SD. Εάν έχετε ρυθμίσει σωστά το πρόγραμμα με το 2ο partition κανονικά εγκατεστημένο (το έχετε κάνει Mount δηλαδή στο link2SD και το βλέπει ως 2ο διαμέρισμα στην /data/sdext2) τότε μπορείτε να συνδέσετε κανονικά τις εφαρμογές στην SD. Σημαντικό: Όταν μία εφαρμογή εγκαθίσταται στην SD κατευθείαν (π.χ. η εφαρμογή Messenger του Facebook), τότε το link2sd δε κάνει καμία ενέργεια, την αφήνει εκεί που είναι. Εάν εγκαθίσταται στο τηλέφωνο (π.χ. η εφαρμογή του Facebook) και έχετε ορίσει να συνδέονται αυτόματα όλες οι εφαρμογές με την SD, τότε αυτόματα το link2SD κάνει τη διαδικασία σύνδεσης και ελευθερώνει το μεγαλύτερο χώρο στη μνήμη του τηλεφώνου.

 

Υπάρχει σημαντική διαφορά με την εγκατάσταση εφαρμογών στην SD και της σύνδεσής του με την SD μέσω του Link2SD. Όταν τις κάνουμε εγκατάσταση (ή μεταφορά) στην SD, ναι μεν μπαίνουν εκεί, αλλά καταλαμβάνουν και ένα σημαντικό χώρο στη μνήμη του τηλεφώνου με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να γεμίζει η μνήμη και να έχουμε ζήτημα χώρου. Με την σύνδεση στην SD μέσω του Link2SD, σχεδόν όλος ο όγκος της εφαρμογής περνάει (συνδέεται) στην SD και η μνήμη του τηλεφώνου μένει (σχεδόν) ανεπηρέαστη. Εγώ κάνω το εξής: όταν έχω εφαρμογές εγκατεστημένες στη κάρτα (π.χ. τα Angry Birds), πρώτα τα μεταφέρω από τη κάρτα στο τηλέφωνο και μετά μέσω του Link2SD τα συνδέω στην SD. Αυτή τη στιγμή, για να σας δώσω μία εικόνα, έχω εγκατεστημένες τις εφαρμογές Υπηρεσίες Google Play, Φωνητική Αναζήτηση, Χάρτες, Airdroid, Angry Birds, Angry Birds Rio, Angry Birds Space, Angry Birds Season, Battery, Dolphin Browser, Dolphin Jetpack, Facebook, Gmail, Google Play Store, JuiceDefender, Messenger, SoundHound, Street View, Superuser, TalkBack, Youtube, όλες συνδεδεμένες στη κάρτα μέσω του Link2SD και ο χώρος στη μνήμη του τηλεφώνου είναι 35/170mb... Από το 2ο διαμέρισμα της κάρτας έχουν χρησιμοποιηθεί σχεδόν 330mb...

 

Αρα στις ήδη υπάρχουσες εφαρμογές να κανουμε σύνδεση ή μεταφορα? και το mount πώς το ορίζουμε? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρα στις ήδη υπάρχουσες εφαρμογές να κανουμε σύνδεση ή μεταφορα? και το mount πώς το ορίζουμε? Ευχαριστώ.

Ναι, καλύτερα να κάνεις σύνδεση και όχι μεταφορά. Το mount γίνεται από το μενού του Link2SD, δε θυμάμαι ακριβώς από ποια επιλογή αλλά ψάξε λίγο τις επιλογές της εφαρμογής και θα το βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Σόρρυ για τις απορίες (λόγω νέος κάτοχος). Εγκαθιστώ εφαρμογές οι οποίες τελικά γεμίζουν το μικρό χώρο τησ 8αρας SD μου (700 ) και όχι το (7000 mb) μετά το partition - root - lik2sd, επίσης στα βασικά μενου του κινητού όπως (π.χ. εργασιών), δεν φαινεται πουθενα ο εναπομείνων και ο χρησιμοποιούμενος χώρος του μεγάλου partition της κάρτας. Φαίνεται όμως στο link2sd , που δεν αλλάζει μέγεθος. Κάτι δεν εχει γίνει σωστα με τη διαδικασία ρουταρίσματος ή είναι φυσιολογικό?

Και κάτι ακόμα. Το call blocker κάτι δεν δουλεύει καλά. Μήπως υπάρχει κάποιο app που να κουμπώνει σωστά στο κινητό? ή έχει στο δικό του μενού αποκλεισμό εισερχομένων (συγκεκριμένων ) κλίσεων?

Edited by giorgos_v
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Το κινητό έχει δυνατότητα καταγραφής συνομιλίας; Εάν όχι, γνωρίζετε κάποια εφαρμογή στο play που μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά;

 

Auto Call Recorder

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.appstar.callrecorder&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Πως μπορουμε να βαλουμε ηχο ξυπνητηριου δικους μας εξωτερικους ήχους? :wacko:

Δημιουργείς έναν φακελο με το όνομα media. Μέσα σε αυτόν εναν φάκελο audio και μεσα στον audio δημιουργείς άλλους 3 φακέλους...ringtones, alarms και notifications. Βάζεις τους ήχους που θελεις στον ανάλογο φάκελο και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργείς έναν φακελο με το όνομα media. Μέσα σε αυτόν εναν φάκελο audio και μεσα στον audio δημιουργείς άλλους 3 φακέλους...ringtones, alarms και notifications. Βάζεις τους ήχους που θελεις στον ανάλογο φάκελο και είσαι έτοιμος.

 

(τελικά καλά τα λένε smartphones.....xaxaxa) ........notifications για τί είναι? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχω θέμα με το power button, σταμάτησε να δουλεύει . Εχει συμβεί σε κανέναν άλλο . Αν ναι τι έκανε ?

 

Υπαρχει για ρουτ συσκευη το button savior. Αντικαθιστα τα κουμπια της συσκευης με on screen buttons. Ισως επι πληρωμης να μπορεις να τη βαλεις κ για power button. Στη δωρεαν παντως δεν το χει.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει για ρουτ συσκευη το button savior. Αντικαθιστα τα κουμπια της συσκευης με on screen buttons. Ισως επι πληρωμης να μπορεις να τη βαλεις κ για power button. Στη δωρεαν παντως δεν το χει.

 

 

Δεν την έχω κάνει ρουτ. με όσα διαβάζω όμως βλέπω σύντομα να γίνεται .

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω κάνει ρουτ. με όσα διαβάζω όμως βλέπω σύντομα να γίνεται .

 

Φιλε, το galaxy y duos ειναι αλλο κινητο μετα απο ρουτ. Πολυ περισσοτερες δυνατοτητες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
(τελικά καλά τα λένε smartphones.....xaxaxa) ........notifications για τί είναι? Ευχαριστώ

είναι για οποιεσδήποτε άλλες ειδοποιήσεις

Edited by _Talos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το δικό μου όταν έρχεται μήνυμα δε κάνει τπτ ούτε ήχο ούτε δόνηση.. τι να κάνω δε καταλαβαίνω πότε μου έρχονται μηνύματα...

 

Ανδρεα , μηπως κανεις καποιο λαθος?

Αυτη η ρυθμιση ειναι για τα μυνηματα.

Εξαλλου , σου δινει και τις sim απο επανω για διαφορετικους ηχους σε καθε sim.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν μπόρεσα να το βρω με αναζήτηση θα ρωτήσω , εδω και δυο μερεσ το κιν φαίνεται οτι φορτίζει συνεχεια ειναι δεν ειναι στην πριζα τι μπορω να κανω ?
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν μπόρεσα να το βρω με αναζήτηση θα ρωτήσω , εδω και δυο μερεσ το κιν φαίνεται οτι φορτίζει συνεχεια ειναι δεν ειναι στην πριζα τι μπορω να κανω ?

Κάτι παρόμοιο είχα πάθει και εγώ όταν χρησιμοποίησα έναν φορτιστή αυτοκ/του που είχα αγοράσει από το ebay. Εγώ έκανα επανεκκίνηση, έβγαζα τη μπαταρία και επανερχόταν. Το δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Duos (S6102)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...