Jump to content

Samsung Galaxy Y Duos (S6102)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν υπαρχει ομως καποιος φακελος στην καρτα sd με ονομασια backup, η καρτα ειναι άδεια.. αρα δεν εγινε τιποτα.. το θεμα ειναι ότι τώρα δεν ανοιγει καθολου το κινητο επειδη πηγα να κανω unroot (νομιζα οτι ετσι θα το επαναφερω) με ρουταρισμενη τη rom μεσα, εφαγε τετοιο κολλημα που συνεχως μου εμφανιζει μια μπλε επιφανεια χωρις να μπορω να κανω κατι.. ουτε να περασω το official firmware ξανα μπορω γιατι οταν ξεκιναω τη διαδικασια δε μπορω να το βαλω download mode γιατι κατευθειαν μου πεταει τη μπλε εικονα... δε μπορω να κανω τιποτα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 920
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αμα δεν μπορεις να μπεις στο download mode ουτε στο εργοστασιακο μενου τοτε νομιζω δεν εχεις πολλες επιλογες.. Αν εχεις την εγγυηση κ ελπιζοντας να μη φαινεται (αν κ δυσκολο) ρουταρισμενο το κινητο το πας για φτιαξιμο. Διαφορετικα με τον κλασικο συνδιασμο κουμπιων μπαινεις εργοστασιακο μενου, wipe data κλπ κ μετα factory reset χωρις φυσικα κανενα απο τα παλια δεδομενα (εκτος αν σου εχει μεινει το nandroid) αλλα τουλαχιστον με κινητο που δουλευει..
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα το προσπαθήσω αύριο και θα ενημερώσω :)

 

Καλησπέρα, σας ευχαριστώ πολυ όλους για τη βοήθειά σας,να είστε καλά. Μετά κόπων και βασάνων,το κινητό επιδιορθώθηκε!!! Ευχαριστώ πολύ eimai_kala και AndreasQTEK, να είστε καλά παίδεςς :))))

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, οι κωδικοί CSC του κινητού για την Ελλάδα είναι οι AOC, COS, CYO, EUR, GER, OXX, TGR, VGR σύμφωνα με αυτά που αναγράφονται εδώ. Οι κωδικοί αυτοί ουσιαστικά "φωτογραφίζουν" και τις ρυθμίσεις που έχουν οριστεί στη κάθε συσκευή. Οπότε το λογικό είναι η Samsung Hellas να εισάγει κινητά με αυτές τις ρυθμίσεις και αυτούς τους κωδικούς CSC. Όταν είχα πάρει το δικό μου από το vnp.gr είχε κανονικά ελληνικά και κωδικό CSC το EUR. Φίλου που το πήρε από άλλο ιντερνετικό κατάστημα δεν είχε ελληνικά ενώ το CSC ήταν DBT (Γερμανία).

 

Μπορείς να δεις ποιο CSC έχει το δικό σου πατώντας το εξής: *#272*imei# (όπου imei βάζεις τον αριθμό imei του κινητού σου, το γράφει η συσκευασία και κάπου στο χώρο της μπαταρίας εάν δε κάνω λάθος).

 

Το κινητό το έστειλα πίσω.. Ο θεός και η ψυχη τους τι θα κάνουν.. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.. όταν το πάρω θα τσεκάρω..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το έκανα ξανά root το κινητό και κατέβασα το link2sd. Ενω, το link2sd μου δείχνει οτι όλες οι εφαρμογές που κατέβασα είναι συνδεδεμένες με την sd και ως εκ τούτου περασμένες εκεί, στο χώρο αποθήκευσης συστήματος δείχνει η μνήμη του τηλεφωνου 67mb/170mb και η κάρτα sd 5mb/6.76gb, που σημαίνει ότι όλες οι εφαρμογές πήγαν στη μνήμη τηλεφωνου και οχι στην καρτα sd. Τι μπορεί να πήγε στραβά;
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε ρυθμισεις, εφαρμογες κ δες αν οντως οι εφαρμογες σου ειναι στην καρτα μνημης του τηλεφωνου ή οχι. Παντως ακομα κι αν μια εφαρμογη εχει περασει στην καρτα sd σιγουρα εχει δεδομενα και στη μνημη του τηλεφωνου. Χαιρομαι αν τελικα βοηθησα με οποιοδηποτε τροπο στο προηγουμενο προβλημα! :D
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι έχεις κάνει 2ο partition στη κάρτα... Αυτό το 5mb από τα 6,75gb απίθανο που το βλέπεις;
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε ρυθμισεις, εφαρμογες κ δες αν οντως οι εφαρμογες σου ειναι στην καρτα μνημης του τηλεφωνου ή οχι. Παντως ακομα κι αν μια εφαρμογη εχει περασει στην καρτα sd σιγουρα εχει δεδομενα και στη μνημη του τηλεφωνου. Χαιρομαι αν τελικα βοηθησα με οποιοδηποτε τροπο στο προηγουμενο προβλημα! :D

 

ναι βοηθησες και ευχαριστω ;) ενω μεσα στο link2sd στο προγραμματακι που μπαινω μου λεει οτι ολες οι εφαρμογες ειναι στην καρτα και δυνδεδεμενες με τη sd τωρα που μπηκα διαχειριση εφαρμογων βλεπω οτι πρεπει να μπω μεσα στην εφαρμογη (πχ adaway) και να την κανω μετακινηση στην καρτα sd, δεν καταλαβαινω τι γινεται.. οσο για το μικρο ογκο mb που ρωτησες εμφανιζεται οτι τοσο χωρο παιρνει απο την sd (που σημαινει οτι οι εφαρμογες παρολ που ειναι συνδεδεμενες με την sd δεν περαστηκαν εκει αλλα παραμενουν στη μνημη τηλεφωνου)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο με το link2sd ουτε εγω το εχω πολυ ξεκαθαρο. Τις εφαρμογες που μπορω να μεταφερω στην sd απλα τις μεταφερω στην sd. Απο κει κ περα οποια εφαρμογη δεν μπορει να περαστει στην sd, τη συνδεω με το link2sd στην sd. Αν εχεις κανει κ partition οπως λεει κ ο Αντρεας, και με custom kernel, υπαρχουν υποτιθεται δυνατοτητες να περασεις τα παντα απο νεες εφαρμογες στην καρτα μνημης. Το εκανα, ισως οχι σωστα, παντως διαφορες σημαντικες δεν ειδα. Παντα με την εγκατασταση μιας νεας εφαρμογης, καταναλωνεται κ ενα τμημα της εσωτερικης μνημης..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και εγώ παιδεύτηκα αρκετά μέχρι να βγάλω άκρη με το Link2SD. Εάν έχετε ρυθμίσει σωστά το πρόγραμμα με το 2ο partition κανονικά εγκατεστημένο (το έχετε κάνει Mount δηλαδή στο link2SD και το βλέπει ως 2ο διαμέρισμα στην /data/sdext2) τότε μπορείτε να συνδέσετε κανονικά τις εφαρμογές στην SD. Σημαντικό: Όταν μία εφαρμογή εγκαθίσταται στην SD κατευθείαν (π.χ. η εφαρμογή Messenger του Facebook), τότε το link2sd δε κάνει καμία ενέργεια, την αφήνει εκεί που είναι. Εάν εγκαθίσταται στο τηλέφωνο (π.χ. η εφαρμογή του Facebook) και έχετε ορίσει να συνδέονται αυτόματα όλες οι εφαρμογές με την SD, τότε αυτόματα το link2SD κάνει τη διαδικασία σύνδεσης και ελευθερώνει το μεγαλύτερο χώρο στη μνήμη του τηλεφώνου.

 

Υπάρχει σημαντική διαφορά με την εγκατάσταση εφαρμογών στην SD και της σύνδεσής του με την SD μέσω του Link2SD. Όταν τις κάνουμε εγκατάσταση (ή μεταφορά) στην SD, ναι μεν μπαίνουν εκεί, αλλά καταλαμβάνουν και ένα σημαντικό χώρο στη μνήμη του τηλεφώνου με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να γεμίζει η μνήμη και να έχουμε ζήτημα χώρου. Με την σύνδεση στην SD μέσω του Link2SD, σχεδόν όλος ο όγκος της εφαρμογής περνάει (συνδέεται) στην SD και η μνήμη του τηλεφώνου μένει (σχεδόν) ανεπηρέαστη. Εγώ κάνω το εξής: όταν έχω εφαρμογές εγκατεστημένες στη κάρτα (π.χ. τα Angry Birds), πρώτα τα μεταφέρω από τη κάρτα στο τηλέφωνο και μετά μέσω του Link2SD τα συνδέω στην SD. Αυτή τη στιγμή, για να σας δώσω μία εικόνα, έχω εγκατεστημένες τις εφαρμογές Υπηρεσίες Google Play, Φωνητική Αναζήτηση, Χάρτες, Airdroid, Angry Birds, Angry Birds Rio, Angry Birds Space, Angry Birds Season, Battery, Dolphin Browser, Dolphin Jetpack, Facebook, Gmail, Google Play Store, JuiceDefender, Messenger, SoundHound, Street View, Superuser, TalkBack, Youtube, όλες συνδεδεμένες στη κάρτα μέσω του Link2SD και ο χώρος στη μνήμη του τηλεφώνου είναι 35/170mb... Από το 2ο διαμέρισμα της κάρτας έχουν χρησιμοποιηθεί σχεδόν 330mb...

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκαθαρισες πληρως το θεμα Αντρεα! Ευχαριστω για τις πληροφοριες, 2 μηνες ειχα τσαμπα δευτερο partition! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και εγώ παιδεύτηκα αρκετά μέχρι να βγάλω άκρη με το Link2SD. Εάν έχετε ρυθμίσει σωστά το πρόγραμμα με το 2ο partition κανονικά εγκατεστημένο (το έχετε κάνει Mount δηλαδή στο link2SD και το βλέπει ως 2ο διαμέρισμα στην /data/sdext2) τότε μπορείτε να συνδέσετε κανονικά τις εφαρμογές στην SD. Σημαντικό: Όταν μία εφαρμογή εγκαθίσταται στην SD κατευθείαν (π.χ. η εφαρμογή Messenger του Facebook), τότε το link2sd δε κάνει καμία ενέργεια, την αφήνει εκεί που είναι. Εάν εγκαθίσταται στο τηλέφωνο (π.χ. η εφαρμογή του Facebook) και έχετε ορίσει να συνδέονται αυτόματα όλες οι εφαρμογές με την SD, τότε αυτόματα το link2SD κάνει τη διαδικασία σύνδεσης και ελευθερώνει το μεγαλύτερο χώρο στη μνήμη του τηλεφώνου.

 

Υπάρχει σημαντική διαφορά με την εγκατάσταση εφαρμογών στην SD και της σύνδεσής του με την SD μέσω του Link2SD. Όταν τις κάνουμε εγκατάσταση (ή μεταφορά) στην SD, ναι μεν μπαίνουν εκεί, αλλά καταλαμβάνουν και ένα σημαντικό χώρο στη μνήμη του τηλεφώνου με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να γεμίζει η μνήμη και να έχουμε ζήτημα χώρου. Με την σύνδεση στην SD μέσω του Link2SD, σχεδόν όλος ο όγκος της εφαρμογής περνάει (συνδέεται) στην SD και η μνήμη του τηλεφώνου μένει (σχεδόν) ανεπηρέαστη. Εγώ κάνω το εξής: όταν έχω εφαρμογές εγκατεστημένες στη κάρτα (π.χ. τα Angry Birds), πρώτα τα μεταφέρω από τη κάρτα στο τηλέφωνο και μετά μέσω του Link2SD τα συνδέω στην SD. Αυτή τη στιγμή, για να σας δώσω μία εικόνα, έχω εγκατεστημένες τις εφαρμογές Υπηρεσίες Google Play, Φωνητική Αναζήτηση, Χάρτες, Airdroid, Angry Birds, Angry Birds Rio, Angry Birds Space, Angry Birds Season, Battery, Dolphin Browser, Dolphin Jetpack, Facebook, Gmail, Google Play Store, JuiceDefender, Messenger, SoundHound, Street View, Superuser, TalkBack, Youtube, όλες συνδεδεμένες στη κάρτα μέσω του Link2SD και ο χώρος στη μνήμη του τηλεφώνου είναι 35/170mb... Από το 2ο διαμέρισμα της κάρτας έχουν χρησιμοποιηθεί σχεδόν 330mb...

 

Καλησπέρα, ίσως να μην κατάλαβα κάτι από τα παραπάνω καλά, αλλά εμένα αυτή τη στιγμή μου δείχνει

μνήμη τηλ.--->90mb/170mb

κάρτα sd--->77mb/6,76gb

Οι εφαρμογές που έχω είναι οι εξής---> εορτολογιο, battery, google play, adaway, adfree, avast,cool wallpapers,da tuner lite, facebook, gmail, go launcher, go locker, 4 θέματα κατεβασμένα μέσω go locker, greek package for go launcher, instagram, street view και youtube.. Ε, δε νομίζω να έχουν περαστεί όλες στη sd.. Το αστείο είναι ότι ενώ μπαίνω στο link2sd και μου δείχνει ότι όλες οι εφαρμογές είναι εκεί και συνδεδεμένες, με το που παω μενου--->ρυθμισεις--->εφαρμογές--->διαχείριση εφαρμογών και μπω για παράδειγμα σε κάποια εφαρμογή μου βγάζει επιλογή μεταφορά στην sd.. Mε το που πατάω μεταφορά, όταν πάω πλέον στο link2sd βλέπω ότι ναι μεν είναι στην κάρτα η εφαρμογή αλλά όχι συνδεδεμένη :blink:

Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρουμε από την αρχή. Τι χωρητικότητα έχει η SD σου; Πόση χωρητικότητα από τη κάρτα έκανες 2ο διαμέρισμα;

 

Προτείνω το εξής: Πήγαινε μέσω του Lnk2SD και κάνε αποσύνδεση όλες τις εφαρμογές. Όλες πλέον θα πάψουν να είναι συνδεδεμένες στην SD και θα γυρίσουν εκεί που ήταν πριν, άλλες στο τηλέφωνο και άλλες στην SD. Μετά σύνδεσε με την SD μέσω του Link2SD τις εφαρμογές που είναι στο τηλέφωνο. Μετά, πήγαινε σε μία μία εφαρμογή που είναι εγκατεστημένες στην SD και μετέφερέ τες στο τηλέφωνο. Αμέσως μετά από κάθε μία μεταφορά, πήγαινε και κάνε σύνδεση της εφαρμογής που μετέφερες (και που πλέον είναι στο τηλέφωνο) με την κάρτα. Κάνε αυτό με όλες τις εφαρμογές που είναι στην SD. Αφού τελειώσεις, δώσε λίγο χρόνο στο Link2SD να συνέλθει από τη κούραση :) και τσέκαρε πάλι τις χωρητικότητες...

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρουμε από την αρχή. Τι χωρητικότητα έχει η SD σου; Πόση χωρητικότητα από τη κάρτα έκανες 2ο διαμέρισμα;

 

Προτείνω το εξής: Πήγαινε μέσω του Lnk2SD και κάνε αποσύνδεση όλες τις εφαρμογές. Όλες πλέον θα πάψουν να είναι συνδεδεμένες στην SD και θα γυρίσουν εκεί που ήταν πριν, άλλες στο τηλέφωνο και άλλες στην SD. Μετά σύνδεσε με την SD μέσω του Link2SD τις εφαρμογές που είναι στο τηλέφωνο. Μετά, πήγαινε σε μία μία εφαρμογή που είναι εγκατεστημένες στην SD και μετέφερέ τες στο τηλέφωνο. Αμέσως μετά από κάθε μία μεταφορά, πήγαινε και κάνε σύνδεση της εφαρμογής που μετέφερες (και που πλέον είναι στο τηλέφωνο) με την κάρτα. Κάνε αυτό με όλες τις εφαρμογές που είναι στην SD. Αφού τελειώσεις, δώσε λίγο χρόνο στο Link2SD να συνέλθει από τη κούραση :) και τσέκαρε πάλι τις χωρητικότητες...

 

8gb ειναι η memory sd

για το partition απο το root guide της σελίδας, έλεγε οτι 700 mb είναι οκ, οπότε το έκανα 700 mb ext3

Θα δοκιμάσω αυτό που είπες ;)) thanx!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να απενεργοποιήσω την χρήση δεδομέων πακέτου για τη μία γραμμή και να την έχω ενεργή μόνο για την άλλη?

Το θέλω αυτό γιατί στη δεύτερη γραμμή δεν έχω κάποιο πακέτο δεδομένων, αντίθετα με την πρώτη όπου έχω αρκετά μεγάλο όγκο.

 

Πόσο μεγάλη διαφορά έχει η μετάβαση από το Υ DUOS στο S DUOS? Αξίζει η μετάβαση? Χρήση τηλέφωνο, Internet και καμμιά εφαρμογή

Edited by oldtiger
Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω ότι χρήση δεδομένων μόνο από τη μία κάρτα γίνεται, από αυτή που έχουμε επιλέξει στις ρυθμίσεις. Κάνω λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εάν γυρίσω το τηλέφωνο στη 2η γραμμή που δεν θέλω να έχω πακέτο δεδ., αν χρησιμοποιήσω internet θα γίνει με χρήση του πακέτου της 1ης γραμμής?

Αυτό πως το τσεκάρω από τις ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις/Διαχείριση καρτών sim/Δίκτυο πακέτου δεδομένων. Και στις δύο sim αναγράφεται εκείνο που έχεις επιλέξει.
Link to comment
Share on other sites

εχω πολυ σοβαρο προβλημα με την καρτα sd.στην αρχη ειχα βαει μια Sandisk 8gb και δουλευε αψογα.μετα απο λιγο καιρο αρχισε να μην την αναγνωριζει οποτε εβαλα την καρτα που ειχε ερθει μαζι με την συσκευη.4 μηνες μετα καθε φορα που κλεινω το κινητο σταματαει να μου αναγνωριζει την καρτα.την βαζω παλι και ενωκανει προετοιμασια για καρτα sd σταματαει εκει..ξερει κανενας τι να κανω;;;μετα απο πολλες επανεκινησεις την βρηκε αλλα κατανταει εκνευριστικο πολυ
Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρουμε από την αρχή. Τι χωρητικότητα έχει η SD σου; Πόση χωρητικότητα από τη κάρτα έκανες 2ο διαμέρισμα;

 

Προτείνω το εξής: Πήγαινε μέσω του Lnk2SD και κάνε αποσύνδεση όλες τις εφαρμογές. Όλες πλέον θα πάψουν να είναι συνδεδεμένες στην SD και θα γυρίσουν εκεί που ήταν πριν, άλλες στο τηλέφωνο και άλλες στην SD. Μετά σύνδεσε με την SD μέσω του Link2SD τις εφαρμογές που είναι στο τηλέφωνο. Μετά, πήγαινε σε μία μία εφαρμογή που είναι εγκατεστημένες στην SD και μετέφερέ τες στο τηλέφωνο. Αμέσως μετά από κάθε μία μεταφορά, πήγαινε και κάνε σύνδεση της εφαρμογής που μετέφερες (και που πλέον είναι στο τηλέφωνο) με την κάρτα. Κάνε αυτό με όλες τις εφαρμογές που είναι στην SD. Αφού τελειώσεις, δώσε λίγο χρόνο στο Link2SD να συνέλθει από τη κούραση :) και τσέκαρε πάλι τις χωρητικότητες...

 

μετά τη βλακεία που έκανα να βάλω άλλη rom (η οποια μου διέγραψε τα πάντα επειδή δεν έκανα κάτι σωστά με το backup στο cmw) και εκανα unroot με rootαρισμενη την sd και είχε "πεθάνει" το κινητο, μετά κόπων και βασάνων έβαλα το official firmware.. Ε από τότε υπολειτουργεί.. Αρχίζει και δονείται μόνο του, κολλάει στα μηνύματα και τον τηλεφωνικο κατάλογο.. Και σημερα, μου έκανε το κορυφαίο..Ενώ ήταν ανοιχτό,αυτοί που με έπαιρναν τηλ.άκουγαν το εξής μήνυμα "ο συνδρομητης ειναι απενεργοποιημένος κλπ" και επίσης εγώ δε μπορούσα να πάρω κανέναν τηλ. Οπότε, το έκανα unroot και αύριο το δίνω πίσω στο κατάστημα που το πήρα.

Επίσης όταν πήγα να κάνω αποσύνδεση τις εφαρμογές μεσω του link2sd ενώ όλες οι εφαρμογές εμφανίζονταν συνδεδεμένες με την κάρτα μέσω link2sd, μου έλεγε όταν πατούσα την αποσύνδεση ότι ειναι αδύνατον να πραγματοποιηθει τέτοια ενέργεια

Link to comment
Share on other sites

μετά τη βλακεία που έκανα να βάλω άλλη rom (η οποια μου διέγραψε τα πάντα επειδή δεν έκανα κάτι σωστά με το backup στο cmw) και εκανα unroot με rootαρισμενη την sd και είχε "πεθάνει" το κινητο, μετά κόπων και βασάνων έβαλα το official firmware.. Ε από τότε υπολειτουργεί.. Αρχίζει και δονείται μόνο του, κολλάει στα μηνύματα και τον τηλεφωνικο κατάλογο.. Και σημερα, μου έκανε το κορυφαίο..Ενώ ήταν ανοιχτό,αυτοί που με έπαιρναν τηλ.άκουγαν το εξής μήνυμα "ο συνδρομητης ειναι απενεργοποιημένος κλπ" και επίσης εγώ δε μπορούσα να πάρω κανέναν τηλ. Οπότε, το έκανα unroot και αύριο το δίνω πίσω στο κατάστημα που το πήρα.

Επίσης όταν πήγα να κάνω αποσύνδεση τις εφαρμογές μεσω του link2sd ενώ όλες οι εφαρμογές εμφανίζονταν συνδεδεμένες με την κάρτα μέσω link2sd, μου έλεγε όταν πατούσα την αποσύνδεση ότι ειναι αδύνατον να πραγματοποιηθει τέτοια ενέργεια

Εαν εχεις το stock firmware τωρα στο κινητο, μπες στο εργοστασιακο μενου, κανε wipe data και factory reset. Αλλιως κανε update μεσω Samsung Kies. Ετσι ενω θα εχεις χασει τα παντα θα χεις κινητο που δουλευει. Αν κι αυτο δεν πιασει τοτε οντως πρεπει να το επιστρεψεις στο καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

μετά τη βλακεία που έκανα να βάλω άλλη rom (η οποια μου διέγραψε τα πάντα επειδή δεν έκανα κάτι σωστά με το backup στο cmw) και εκανα unroot με rootαρισμενη την sd και είχε "πεθάνει" το κινητο, μετά κόπων και βασάνων έβαλα το official firmware.. Ε από τότε υπολειτουργεί.. Αρχίζει και δονείται μόνο του, κολλάει στα μηνύματα και τον τηλεφωνικο κατάλογο.. Και σημερα, μου έκανε το κορυφαίο..Ενώ ήταν ανοιχτό,αυτοί που με έπαιρναν τηλ.άκουγαν το εξής μήνυμα "ο συνδρομητης ειναι απενεργοποιημένος κλπ" και επίσης εγώ δε μπορούσα να πάρω κανέναν τηλ. Οπότε, το έκανα unroot και αύριο το δίνω πίσω στο κατάστημα που το πήρα.

Επίσης όταν πήγα να κάνω αποσύνδεση τις εφαρμογές μεσω του link2sd ενώ όλες οι εφαρμογές εμφανίζονταν συνδεδεμένες με την κάρτα μέσω link2sd, μου έλεγε όταν πατούσα την αποσύνδεση ότι ειναι αδύνατον να πραγματοποιηθει τέτοια ενέργεια

Να προτείνω κάτι πριν μπεις στη διαδικασία να επιστρέψεις το κινητό και ταλαιπωρηθείς; Κατέβασε από εδώ το τελευταίο firmware (GT-S6102_XXLL1_XXLL1_OXXLK1_multi_XEU.7z). Είναι το πλέον πρόσφατο firmware. Κάνε εγκατάσταση μέσω ODIN, εάν χρειαστεί μετά την εγκατάσταση κάνε πάλι wipe data/factory reset και wipe cache και δούλεψέ το λίγο να δεις.

 

Σχετικά με το Link2SD, εάν προσπάθησες να κάνεις αποσύνδεση των εφαρμογών ΜΕΤΑ ΤΟ UNROOT, τότε λογικά θα σου έβγαλε αυτό το μήνυμα αφού το Link2SD λειτουργεί μόνο σε root συσκευές...

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι πριν μπεις στη διαδικασία να επιστρέψεις το κινητό και ταλαιπωρηθείς; Κατέβασε από εδώ το τελευταίο firmware (GT-S6102_XXLL1_XXLL1_OXXLK1_multi_XEU.7z). Είναι το πλέον πρόσφατο firmware. Κάνε εγκατάσταση μέσω ODIN, εάν χρειαστεί μετά την εγκατάσταση κάνε πάλι wipe data/factory reset και wipe cache και δούλεψέ το λίγο να δεις.

 

Σχετικά με το Link2SD, εάν προσπάθησες να κάνεις αποσύνδεση των εφαρμογών ΜΕΤΑ ΤΟ UNROOT, τότε λογικά θα σου έβγαλε αυτό το μήνυμα αφού το Link2SD λειτουργεί μόνο σε root συσκευές...

 

Οσον αφορά το link2sd δεν το έκανα μετά το unroot, ήταν ακόμα rootαρισμένο.. Αλλά έκανε αυτό που περιέγραψα παραπάνω.. Δυστυχώς, δεν είχα προλάβει να διαβάσω τα σχόλια σας και έδωσα το κινητό στη samsung.. Ευχαριστώ πολύ πάντως :))) να ειστε καλα!!

Edited by kOsD
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.. Ξέρει μήπως κάποιος να μου πει αν έχει βγει στην Ελλάδα το Samsung Galaxy Ace Duos I589?? Γιατί το ψάχνω και δεν υπάρχει σε κάποιο από τα γνωστά καταστήματα, όπως επίσης δεν βρίσκω τιμή για το συγκεκριμένο μοντέλο.. Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, οι κωδικοί CSC του κινητού για την Ελλάδα είναι οι AOC, COS, CYO, EUR, GER, OXX, TGR, VGR σύμφωνα με αυτά που αναγράφονται εδώ. Οι κωδικοί αυτοί ουσιαστικά "φωτογραφίζουν" και τις ρυθμίσεις που έχουν οριστεί στη κάθε συσκευή. Οπότε το λογικό είναι η Samsung Hellas να εισάγει κινητά με αυτές τις ρυθμίσεις και αυτούς τους κωδικούς CSC. Όταν είχα πάρει το δικό μου από το vnp.gr είχε κανονικά ελληνικά και κωδικό CSC το EUR. Φίλου που το πήρε από άλλο ιντερνετικό κατάστημα δεν είχε ελληνικά ενώ το CSC ήταν DBT (Γερμανία).

 

Μπορείς να δεις ποιο CSC έχει το δικό σου πατώντας το εξής: *#272*imei# (όπου imei βάζεις τον αριθμό imei του κινητού σου, το γράφει η συσκευασία και κάπου στο χώρο της μπαταρίας εάν δε κάνω λάθος).

 

Σήμερα μου ήρθε μήνυμα λέγοντας μου πως το σέρβις μου είναι έτοιμο και να περάσω απ το κατάστημα να το παραλάβω.... Το κινητό επέστρεψε στα χέρια μου άθικτο.. Στην αρχή μου έιπαν οτι δεν το δέχονται λόγω ανοιγμένης συσκευασίας.. τους είπα οτι δεν θέλω να το επιστρέψω, θέλω να μου λύσουν το θέμα οι ίδιοι.. Μου είπαν οτι το κινητό θα περάσει στο τμήμα σέρβις.. Δεν έκαναν τίποτα απολύτως....

 

Το τσέκαρα και το CSC του κινητού είναι COA....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Duos (S6102)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...