Jump to content

Samsung Galaxy Y Duos (S6102)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο σου λεω, ετρεξα μονο αυτο,

 

"Apply update from sdcard --> CWM-try1.zip --> install zip from sd card --> choose zip from sdcard --> dtapps2sd-2.7.5.3-beta04-signed.zip"

 

και εαν δεις στο 1ο θεμα μου γραφω το παρακάτω,

 

"2) Το βήμα 2 δεν το έκανα "Install Custom Kernel (init.d support)" καθως πιστευω πως δεν χρειαζετε να αλλαξω kernel."

Mέσα στην sd ψάχνω να βρω tar ή img ή zip kernel και δεν βρίσκω τπτ..

 

Όποτε καταλήγω, πως την αναβάθμιση την έκανε παράλληλα κάποια στιγμή που ήμουν στο ίντερνετ και δεν το κατάλαβα..

και είναι κανονική εκδοσή kernel , όχι κάποια custom.

Edited by ganagnost02
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 920
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εάν είναι έτσι, τότε δεν έχεις θέμα με την kernel. Τι μπορεί να σου τρώει τη μπαταρία; Εγώ πάντως με την XXLG3 είμαι πολύ ευχαριστημένος 2 μέρες που την δουλεύω. Έχει αισθητή διαφορά στην ταχύτητα. Να τη δοκιμάσεις; Λέω εγώ τώρα... :whistle:
Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμάσω αυτό που λες.. (απο που το κατεβάζω;), επίσης υπάρχει κάνα προγραμματακι να δω τι κατανάλωση μπαταρίας έχω από τις εφαρμογές που τρέχουν μήπως βρω έτσι καμιά άκρη..

 

Το βρηκα απο δω http://manoranjan2050.org/downloads/ S6102XXLG3_OXXLG4_XXLG3

πρεπει να ειμαι ροοτ ;

με αυτο χανω εγγυηση ;

Edited by ganagnost02
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, από εκεί το κατέβασα και εγώ... Όχι δε πρέπει να είσαι root... Είσαι-δεν είσαι, μετά την αναβάθμιση θα έχει απεγκατασταθεί η SuperUser. Λογικά χάνεις εγγύηση γιατί εάν έχω καταλάβει καλά, δεν είναι έκδοση για τη δική μας περιφέρεια. Το Kies όταν σύνδεσα το τηλέφωνο βρήκε ποια έκδοση φοράει αλλά έλεγε ότι δεν το υποστηρίζει... Δούλευε κανονικά όμως...

 

Υ.Γ.: Εάν περάσεις την XXLG3 μη ξεχάσεις να πάρεις backup τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

οκ, ευχαριστώ οπότε θέλει δουλίτσα ..

 

1)θελω ενα προγραμμα να παρω τα παντα backup στην sd αυτοματα ;

2)θελω ενα προγραμμα να τσεκαρω την καταναλωση μπαταριας ανα εφαρμογη, το εστειλε καποιο παλικάρι πμ καπου εαν μπορει ας το στειλει και σε μενα..

3)Τελος επιβεβαίωση εαν η 2.6.35.7 official.torino@androide#1 ειναι κανονικη η custom ;

 

ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας !!

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσέ μας τι γίνεται με την μπαταρία, γιατί σε εμένα πέφτει πολύ πιο γρήγορα από ότι με το αρχικό firmware.

Μετά από 3-4 ημέρες λειτουργίας με το νέο firmware (S6102XXLG3_OXXLG4_XXLG3), δε φαίνεται να υπάρχει διαφορά στη κατανάλωση της μπαταρίας, ίσως μία μικρή επιβάρυνση η οποία για εμένα είναι ανάξια λόγου.

 

Πάντως, δε ξέρω εάν αυτό οφείλεται στη νέα έκδοση ή στο γεγονός ότι με το πέρασμα αυτής έγινε ένα είδος "format" στο τηλέφωνο, αλλά το κινητό τρέχει και ανταποκρίνεται στις επιλογές πολύ πιο γρήγορα από πριν...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

εχω κανει το κινητο root και εχω περασει και το link2sd.

Πως μπορώ να βαλω τη νεα καρτα sd που αγορασα;

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την ζημιά στην μπαταριά την κάνει η νέα επίσημη εκδοσή κερνελ τορινο, μίλησα με την samsung, άφησα το κινητό χωρίς χρήση η μπαταριά κράτησε 2 μέρες κ 3 ώρες ενώ με χρήση μου κράταγε 2,5 μερες με 3.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την ζημιά στην μπαταριά την κάνει η νέα επίσημη εκδοσή κερνελ τορινο, μίλησα με την samsung, άφησα το κινητό χωρίς χρήση η μπαταριά κράτησε 2 μέρες κ 3 ώρες ενώ με χρήση μου κράταγε 2,5 μερες με 3.

 

Εμένα η μπαταρία άρχισε να πέφτει γρήγορα από το τε που έβαλα το S6102XXLG3_OXXLG4_XXLG3. Άλλαξα kernel και έβαλα τον compact αλλά συνέχησε τα ίδια. Από τη samsung σου ανέφεραν κάτι σχετικό με αλλαγή ή νέα έκδοση kernel ;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για νέες εκδόσεις δείτε εδώ (και κρατήστε το όσοι ενδιαφέρεστε). Είναι ένα αρχείο με όλες τις διαθέσιμες εκδόσεις για το Samsung Galaxy Y Duos GT-S6102 χωρισμένες ανά περιφέρεια (region)

 

http://samsung-updates.com/device/?id=GT-S6102

Link to comment
Share on other sites

τους ξανά κάλεσα, δεν γνωρίζουν κάτι για την μπαταριά, δεν επαναφέρεται την παλιότερη εκδοσή, να το πάω για επισκευή!

 

 

 

Μιας και μιλάμε για νέες εκδόσεις δείτε εδώ (και κρατήστε το όσοι ενδιαφέρεστε). Είναι ένα αρχείο με όλες τις διαθέσιμες εκδόσεις για το Samsung Galaxy Y Duos GT-S6102 χωρισμένες ανά περιφέρεια (region)

 

http://samsung-updates.com/device/?id=GT-S6102

Για Ελλαδα ποιο ειναι; η ld6 που έχω δεν υπάρχει..

Edited by ganagnost02
Link to comment
Share on other sites

Για Ελλαδα ποιο ειναι; η ld6 που έχω δεν υπάρχει..

Δες εδώ. Έχει όλους τους κωδικούς CSC για κάθε χώρα. Θα πρέπει να δεις το δικό σου κινητό ποιο CSC έχει. Το CSC το βλέπεις πατώντας *#272*Device IMEI#. Κοιτάς ποιο είναι επιλεγμένο και πατάς cancel. Διαφορετικά το συνδέεις με το Kies και σου εμφανίζει την έκδοση που έχει εγκατεστημένη και δίπλα σε παρένθεση το CSC.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το "EUR" έχω επιλεγμένο, και ούτε αυτο υπαρχει :lol: επίσης δεν υπάρχουν παρένθεση κτλ.. μονό κωδικοί CSC και τικ δεξιά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το "EUR" έχω επιλεγμένο, και ούτε αυτο υπαρχει :lol: επίσης δεν υπάρχουν παρένθεση κτλ.. μονό κωδικοί CSC και τικ δεξιά.

Και εγώ το EUR έχω. Την παρένθεση την ανέφερα για το Kies, εάν δηλαδή το συνδέσεις το τηλέφωνο στον Η/Υ και δεις την έκδοση μέσω του Samsung Kies...

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να εγκαταστήσω την XXLH1 (τελευταίο Γερμανικό firmware) αλλά το κινητό σταμάταγε στο λογότυπο της samsung και μετά από λίγη ώρα εκανε επανεκίνηση και πάλι τα ίδια. Δοκίμασα με odin 1.87 + Pit και χωρίς, τα ίδια. Τελικά έβαλα πάλι την Techno DUOS. Στις πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο->έκδοση βασικού φάσματος βλέπω όμως S6102XXLH1.
Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες εγκατάστασης της XXLG3 έκδοσης του manoranjan2050 ανέφερε συγκεκριμένη διαδικασία για το τι κανείς μέσα από το recovery mode στη περίπτωση που κολλήσει όπως το δικό σου. Το έκανα εγώ στο δικό μου γιατί κόλλησε μετά την εγκατάσταση της LG3. Ριξε μια μάτια. Επιπλέον για ποιο region ήταν η έκδοση που κατέβασες; Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες εγκατάστασης της XXLG3 έκδοσης του manoranjan2050 ανέφερε συγκεκριμένη διαδικασία για το τι κανείς μέσα από το recovery mode στη περίπτωση που κολλήσει όπως το δικό σου. Το έκανα εγώ στο δικό μου γιατί κόλλησε μετά την εγκατάσταση της LG3. Ριξε μια μάτια. Επιπλέον για ποιο region ήταν η έκδοση που κατέβασες;

 

Το έφτιαξα όλα ΟΚ. Ηταν για Γερμανία όπως και το firmware που είχε όταν το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Το έφτιαξα όλα ΟΚ. Ηταν για Γερμανία όπως και το firmware που είχε όταν το πήρα.

Και με ελληνικά στο πληκτρολόγιο; Έχει κανονικά ελληνικά; Αυτή τη στιγμή δηλαδή το CSC του κινητού σου είναι DBT (Γερμανίας);

Link to comment
Share on other sites

Και με ελληνικά στο πληκτρολόγιο; Έχει κανονικά ελληνικά; Αυτή τη στιγμή δηλαδή το CSC του κινητού σου είναι DBT (Γερμανίας);

 

Παντού Ελληνικά. Όταν το πήρα πάλι DBT (Γερμανίας) είχε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Δεν ξέρω αν έχει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα ή αν έχει ξαναυποθεί εδώ αλλά αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα.

 

Την πρώτη φορά που πήγα να γράψω sms ενεργοποίησα τα κεφαλαία λόγω συνήθειας. Απο τότε και στο εξής δεν μπορώ να τα απενεργοποιήσω στον sms editor. Δοκίμασα σήμερα το πρωί να κάνω restore factory settings αλλά και πάλι τα κεφαλαία ειναι μονίμος ενεργοποιημένα. Το παραξενο της υπόθεσης ειναι πως αυτό γίνεται μόνο στην Ελληνική γλώσσα, οταν το γράφω Αγγλικα ειναι οκ.

 

Έχει κανεις ιδεα που είναι το σκάλωμα και πώς μπορώ να το διορθώσω ?

 

Android Version : 2.3.6

Kernel Version : 2.6.35.7

Dante Connected...Beware Of The Beast

Up The Irons!!!!!!!!!!! :w00t:

www.prismaservice.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Δεν ξέρω αν έχει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα ή αν έχει ξαναυποθεί εδώ αλλά αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα.

 

Την πρώτη φορά που πήγα να γράψω sms ενεργοποίησα τα κεφαλαία λόγω συνήθειας. Απο τότε και στο εξής δεν μπορώ να τα απενεργοποιήσω στον sms editor. Δοκίμασα σήμερα το πρωί να κάνω restore factory settings αλλά και πάλι τα κεφαλαία ειναι μονίμος ενεργοποιημένα. Το παραξενο της υπόθεσης ειναι πως αυτό γίνεται μόνο στην Ελληνική γλώσσα, οταν το γράφω Αγγλικα ειναι οκ.

 

Έχει κανεις ιδεα που είναι το σκάλωμα και πώς μπορώ να το διορθώσω ?

 

Android Version : 2.3.6

Kernel Version : 2.6.35.7

Έχει απαντηθεί αυτό στις προηγούμενες σελίδες. Δες εδώ:

Πατάς το εικονίδιο μηνυμάτων, αριστερο κουμπάκι για να ανοίξει το μενού, ρυθμίσεις, εισαγωγή λειτουργίας. Αν βάλεις αλφάβητο GSM γράφει κατευθείαν με κεφαλαία. Αν βάλεις οποιαδήποτε άλλη γράφει με μικρά.
Link to comment
Share on other sites

Έχει απαντηθεί αυτό στις προηγούμενες σελίδες. Δες εδώ:

 

Τα κεφαλαία νομίζω ότι είναι για να στέλνει sms στα Ελληνικά με 160 χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Duos (S6102)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...