Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ mass storage και MTP;

Mass storage είναι να βλέπει ξεχωριστά το pc internal kai external sd ενώ με MTP τις βλέπει μαζί σαν μία συσκευή όπως στις stock rom;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ mass storage και MTP;

Mass storage είναι να βλέπει ξεχωριστά το pc internal kai external sd ενώ με MTP τις βλέπει μαζί σαν μία συσκευή όπως στις stock rom;

Μπακαλίστικα.

Mass storage: Συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή. Επιλέγεις από το κινητό την σύνδεση των καρτών. Στον υπολογιστή σου φαίνονται σαν ξεχωριστοί σκληροί δίσκοι όπως αυτοί του υπολογιστή σου. Για να αποσυνδέσεις το κινητό σου πρέπει πρώτα να κάνεις ασφαλή κατάργηση των καρτών από τον υπολογιστή και από το κινητό unmount τις κάρτες και μετά να βγάλεις το καλώδιο.

Mtp: Συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή. Αυτόματα φαίνεται ως multimedia συσκευή στην οποία περιέχονται οι κάρτες μνήμης. Δεν επιλέγεις τίποτα στο κινητό και για να αποσυνδέσεις το κινητό δεν χρειάζεται ούτε ασφαλής κατάργηση από τον υπολογιστή ούτε κάποια ενέργεια από το κινητό.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Φοράς Semaphore και απ' ότι διάβασα ο Στράτος δεν έχει ενσωματώσει ακόμα την αλλαγή στον kernel. Θα περιμένουμε να δούμε στις επόμενες εκδόσεις. Μέχρι τότε Voodoo Control.
και εγώ semaphore φοράω γι'αυτό δε μπορούσα να καταλάβω τι συμβαίνει και πού βρίσκονται οι ρυθμίσεις του voodoo που διάβασα οτι ενσωματώθηκαν. Το θέμα είναι όμως πως όλο αυτο ξεκίνησε γιατί ενω στην Β15 που δεν είχα βάλει semaphore το voodoo δούλευε κανονικά τώρα στην 16 με σεμα μου ενώ τρέχει η εφαρμογή δεν κάνει load και λέει ότι δεν υποστηρίζεται. Είναι θέμα της 16 η του kernel αυτό τώρα? ή μήπως είναι δικό μου γιατί δεν έχω καταλάβει κάτι?
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

και εγώ semaphore φοράω γι'αυτό δε μπορούσα να καταλάβω τι συμβαίνει και πού βρίσκονται οι ρυθμίσεις του voodoo που διάβασα οτι ενσωματώθηκαν. Το θέμα είναι όμως πως όλο αυτο ξεκίνησε γιατί ενω στην Β15 που δεν είχα βάλει semaphore το voodoo δούλευε κανονικά τώρα στην 16 με σεμα μου ενώ τρέχει η εφαρμογή δεν κάνει load και λέει ότι δεν υποστηρίζεται. Είναι θέμα της 16 η του kernel αυτό τώρα? ή μήπως είναι δικό μου γιατί δεν έχω καταλάβει κάτι?

 

Μια χαρά δουλεύει στο δικό μου (δες υπογραφή). Δες αν υπάρχει update της εφαρμογής στο μαρκετ. αν δεν φτιάξει, δοκίμασε να καθαρίσεις τα δεδομένα της εφαρμογής

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με efs backup/restore είδα αυτό το εργαλείο, ίσως βοηθήσει

 

επίσης στο θέμα συγχρονισμού των επαφών με το facebook εκτός της πατέντας που ανέφερα εδώ υπάρχει και αυτή η λύση στο market ( δεν την έχω δοκιμάσει ο ίδιος)

Edited by kosmas75
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω αλλά δεν βρίσκω πουθενά πως ενεργοποιώ τα led notification. Είμαι με build 16 και semaphore 0.8.1.

edit: Το βρήκα αλλά ήταν ήδη τικαρισμενο χωρις ομως να έχει αναψει σε μια αναπαντητη κληση. anyway...

Edited by spysot

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω αλλά δεν βρίσκω πουθενά πως ενεργοποιώ τα led notification. Είμαι με build 16 και semaphore 0.8.1.

edit: Το βρήκα αλλά ήταν ήδη τικαρισμενο χωρις ομως να έχει αναψει σε μια αναπαντητη κληση. anyway...

 

καποιες φορες οντως δεν αναβουν.Το γιατι δεν το ξερω...

Edit:sorry,εγω ειμαι με default kernel(χωρις bln)

Edited by what

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει στο δικό μου (δες υπογραφή). Δες αν υπάρχει update της εφαρμογής στο μαρκετ. αν δεν φτιάξει, δοκίμασε να καθαρίσεις τα δεδομένα της εφαρμογής
Την ξανα πέρασα και τωρα δουλεύει.
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω αλλά δεν βρίσκω πουθενά πως ενεργοποιώ τα led notification. Είμαι με build 16 και semaphore 0.8.1.

edit: Το βρήκα αλλά ήταν ήδη τικαρισμενο χωρις ομως να έχει αναψει σε μια αναπαντητη κληση. anyway...

 

Μήπως να δοκίμαζες και με την εφαρμογή BLN control ή μέσα απο NStools να την ενεργοποιήσεις.

Στο semphore app αν έχει επιλογή για bln ενεργοποίησε την.

( δεν θυμάμαι γιατί τώρα είμαι με 2.3.6 αλλά το είχα βάλει το BLN στην b15 με sema 0.8.1)

 

edit: τώρα είδα ότι και ο Στράτος στο thread του στο xda προτείνει να το ενεργοποιήσεις μέσω BLN control

Edited by kosmas75
Link to comment
Share on other sites

Για bln στον semaphore κοιτάξτε αν έχετε τικαρισμένα 3 πράγματα (και κατεβασμένο το nstools από το μάρκετ)

1.settings-display-pulse notification light

2. Στο nstools στην καρτέλα tweak να είναι "on" η πρώτη επιλογή (status του bln)

3.στην τελευταία καρτέλα (setting) να είναι ενεργό το "set on boot" και από κάτω το "nstools service"

 

Ετσι θα σας δουλεύει κανονικά το bln (λογικά) :)

 

Μάκη ευχαριστούμε για την εφαρμογή :D

Link to comment
Share on other sites

Χμ. Εχουμε και λέμε, μέχρι στιγμής (2 βδομάδες τώρα) 3 random reboots και 1 SoD!

Επίσης έχασα 3 κλήσεις γιατί δεν εβγαινε απο την εφαρμογή που ετρεχα για να απαντήσω!

Ελπίζω η b17 να μην ειναι μακριά

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω βάλει αυτή την cm7 rom http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1382537 και όταν κλειδώνει η συσκευή μετά από λίγο αναβοσβήνει η οθόνη λες και κάποιος πατάει το power ή το home κουμπί για να ξεκλειδώσει. Το έχετε συναντήσει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον: Αυτό το thread είναι για την CM9 οπότε για την CM7 πρέπει να ρωτήσεις στο [ROM] Cyanogenmod 7.

Δεύτερον: Το link που έχεις βάλει δεν ανοίγει τίποτα.

 

EDIT: Μόλις είδα ότι έχεις ρωτήσει και στο θέμα της CM7. Θα σε παρακαλέσω να περιμένεις για απάντηση και να μην ρωτάς σε όλα τα θέματα. Είμαι σίγουρος πως αν κάποιος ξέρει θα σου απαντήσει στο αντίστοιχο θέμα.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, αλλά επειδή το άλλο thread δεν έχει τόσο κόσμο να ενδιαφέρετε, θα είναι δύσκολο να μου απαντήσει κάποιος.

ξαναβάζω το url http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1382537

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω αλλά το σωστό thread να ρωτήσεις, όπως και έκανες, είναι της CM7. Όσοι ασχολούνται με το Galaxy S ρίχνουν μία ματιά σε όλα τα threads οπότε αν κάποιος γνωρίζει κάτι θα σου απαντήσει στο αντίστοιχο thread.

Αυτό ισχύει γενικά για όλους μας και γίνεται για πρακτικούς λόγους. Επομένως αναμένεις απάντηση στο σωστό thread.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την CM9 με semaphore 0.8.1 εδώ και τρεις ημέρες. Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι η αυτονομία. Συγκεκριμένα εχθές φόρτισα το κινητό στο μέγιστο, έπεσα να κοιμηθώ και μετά από 6 ώρες (με ανοιχτό wifi) είχε καταναλωθεί σχεδόν το 50% της μπαταρίας! Περιττό να πω ότι μετά από λίγη χρήση (ιντερνετ μέσω wifi) έφτασα στη δουλειά και το έβαλα για φόρτιση. Έχει παρατηρήσει και κανένας άλλος το ίδιο πράγμα;

Να σημειώσω ότι μετά την εγκατάσταση της CM9 έκανα καλιμπράρισμα της μπαταρίας με το battery calibration.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία της CM9 είναι μικρότερη απο αυτή των stock gingerbread αλλά όχι τόσο τραγικά μικρότερη .

Σε μένα πχ αν με GB έχω 30 ώρες με CM9 έχω 25ώρες (πάνω κάτω).

Για το battery calibration δεν χρειάζεσαι κάποια εφαρμογή , πας απο το recovery και κάνεις wipe battery stats(αυτό κάνει και η εφαρμογή).

Επίσης καλό είναι λένε να είναι πλήρως φορτισμένο το κινητό όταν το κάνεις αυτό .

Κατα κάποιους άλλους βέβαια το σβήσιμο των Battery stats δεν προσφέρει κάτι ( είναι μύθος).

Όπως και να έχει δεν χάνεις κάτι να το κάνεις μία στις τόσες . Κάτι άλλο που εγώ είδα διαφορά όταν το έκανα είναι το λεγόμενο bump charge . Τέλος να σου προτείνω να αφήσεις το κινητό μερικές μέρες για να στρώσει ( σβήνωντας συνεχώς τα battery stats δεν βοηθάει, μάλλον το αντίθετο) όπως και να αφήνεις μερικές φορές η μπαταρία να αδειάζει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την CM9 με semaphore 0.8.1 εδώ και τρεις ημέρες. Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι η αυτονομία. Συγκεκριμένα εχθές φόρτισα το κινητό στο μέγιστο, έπεσα να κοιμηθώ και μετά από 6 ώρες (με ανοιχτό wifi) είχε καταναλωθεί σχεδόν το 50% της μπαταρίας! Περιττό να πω ότι μετά από λίγη χρήση (ιντερνετ μέσω wifi) έφτασα στη δουλειά και το έβαλα για φόρτιση. Έχει παρατηρήσει και κανένας άλλος το ίδιο πράγμα;

Να σημειώσω ότι μετά την εγκατάσταση της CM9 έκανα καλιμπράρισμα της μπαταρίας με το battery calibration.

 

Δεν δικαιολογείται τόσο μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας. Όπως είπε και ο kosmas75 είναι λίγο χειρότερη στην αυτονομία η CM9 από μία stock αλλά αυτό που λες εσύ μοιάζει με πρόβλημα που σου δημιουργεί κάποια εφαρμογή. Ψάξε να δεις ποια εφαρμογή σου καταναλώνει την μπαταρία. Συνήθως είναι κάποια "κακογραμμένη" εφαρμογή που χρησιμοποιεί χωρίς λόγο τον επεξεργαστή και σου αδειάζει την μπαταρία.

Επίσης έλεγξε αν έχεις απενεργοποιημένο τον αυτόματο συγχρονισμό (καταναλώνει και αυτός αρκετή μπαταρία).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

@superuser

Τον αυτόματο συγχρονισμό τον έχω ενεργοποιημένο όπως και όταν ήμουν με την stock 2.3.6

Σε ότι αφορά τις εφαρμογές που πέρασα, δε διαφέρουν από αυτές που είχα και στην stock, και τότε δεν είχα πρόβλημα αυτονομίας.

 

@kosmas75

Θα δοκιμάσω και το bump charge μήπως και βελτιωθεί κάπως.

 

Σας ευχαριστώ.

Edited by aopvet

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τις εφαρμογές που πέρασα, δε διαφέρουν από αυτές που είχα και στην stock, και τότε δεν είχα πρόβλημα αυτονομίας.

 

Πρέπει να έχεις υπ' όψη σου ότι μεταπήδησες από gingerbread σε ice cream. Δεν είναι λοιπόν δεδομένο ότι εφαρμογές που χρησιμοποιούσες χωρίς πρόβλημα σε ginger θα δουλέψουν απροβλημάτιστα σε ics. Πρώτα και κύρια γιατί μπορεί να μην τις έχουν ενημερώσει οι δημιουργοί τους για την ics ή να έχει πρόβλημα η ενημέρωση(π.χ. viber). Αλλά πέρα από αυτό πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί και στην περίπτωση που επανέφερες εφαρμογές + δεδομένα αυτών με titanium. Η "ασφαλής" αναβάθμιση περιλαμβάνει τα εξής βήματα:

 

Ακολουθώντας τον οδηγό εγκατάστασης στο πρώτο μήνυμα αυτού του θέματος έχεις κάνει ήδη δύο factrory reset για να εγκαταστήσεις την cm9. Οπότε είσαι πεντακάθαρος. Κατέβασε από market τις εφαρμογές σου από την αρχή. Αν πάλι βαριέσαι τη διαδικασία, κατέβασε το titanium από το market και επενέφερε μόνο τις εφαρμογές και όχι τα δεδομένα τους. Στην περίπτωσή σου, αφού απ' ότι φαίνεται έχει ήδη ξαναπεράσει τις εφαρμογές σου, κάνε τώρα ένα factory reset και ακολούθα τα παραπάνω βήματα. Αν πάλι δεν στρώσει η κατάσταση προφανώς δεν έχει εγκατασταθεί καλά η cm9. Πέρασε την από την αρχή.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

...πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί και στην περίπτωση που επανέφερες εφαρμογές + δεδομένα αυτών με titanium.

 

Αυτό έκανα. Μάλλον δεν έπρεπε ε; :O

Άντε τώρα flashing από την αρχή για να είμαστε σίγουροι!

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα. Μάλλον δεν έπρεπε ε; :O

Άντε τώρα flashing από την αρχή για να είμαστε σίγουροι!

 

Είναι απλά θέμα τύχης. Μπορεί και να σου καθόταν, ποτέ δεν ξέρεις :). Πάντως, για να είσαι σίγουρος, μια καθαρή εγκατάσταση δεν θα έβλαπτε καθώς σίγουρα ο συνδυασμός που φοράς δεν δικαιολογεί τέτοια κατανάλωση μπαταρίας.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Έχω απογοητευτεί. Ξεκίνησα να εγκαταστήσω και πάλι την CM9 και αφού έκανα όλα τα wipe και εγκατάσταση και ξανά wipe το τηλέφωνο κόλλησε σε boot loop και δεν έμπαινε σε recovery με τίποτε. Τελικά μέσω Odin γύρισα στην παλιά καλή μου stock ROM 2.3.6.

Σε επόμενη build ίσως ξαναδοκιμάσω "παγωτό".

Και μια απορία: Στο τηλέφωνό μου με την CM9 build 16 με semaphore 0.8.1 το bluetooth δεν ενεργοποιούνταν. Αυτό είναι πρόβλημα της CM9 ή μόνο δικό μου;

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...