Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εδώ μπορείς να δεις το changelog του προγράμματος:http://www.titaniumtrack.com/changelog/titanium-backup-changelog
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγω με 4.7.7.1 δεν εχω καποιο προβλημα...εχεις ενεργοποιησει την αναφορα σφαλματων?

 

Και εδώ μπορείς να δεις το changelog του προγράμματος:http://www.titaniumtrack.com/changelog/titanium-backup-changelog

 

Τελικά τερμάτισα την εφαρμογή και εκανα επανεκκίνηση. Τώρα τρέχει κανονικά, κάνει restore τα υπόλοιπα backups. δεν έχασε τίποτα.

@what: αναφορά σφαλμάτων δε βρίσκω! αν εννοεις το usb debbuging (εντοπισμός σφαλματων) ναι είναι επιλεγμένο.

@elflost: thanks, τελικά την 4.7.7.1 έχω. Εχασα τον Ασσο:lol:

EDIT:Ξανακόλλησε! Το βρήκα όμως το πρόβλημα. Η επαναφορα της εφαρμογής Greek Dictionary (σ' αυτή κολλούσε) την οποία είχα κατεβάσει απο το samsung apps

Edited by mico

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τερμάτισα την εφαρμογή και εκανα επανεκκίνηση. Τώρα τρέχει κανονικά, κάνει restore τα υπόλοιπα backups. δεν έχασε τίποτα.

@what: αναφορά σφαλμάτων δε βρίσκω! αν εννοεις το usb debbuging (εντοπισμός σφαλματων) ναι είναι επιλεγμένο.

@elflost: thanks, τελικά την 4.7.7.1 έχω. Εχασα τον Ασσο:lol:

EDIT:Ξανακόλλησε! Το βρήκα όμως το πρόβλημα. Η επαναφορα της εφαρμογής Greek Dictionary (σ' αυτή κολλούσε) την οποία είχα κατεβάσει απο το samsung apps

 

αυτο εννοουσα.Sorry :)

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Αφού δοκίμασα διάφορα battery mods στην build 15, χωρίς να βρω κάτι που να μου αρέσει, αποφάσισα να φτιάξω ένα δικό μου.

Κατάκλεψα λοιπόν διάφορες υλοποιήσεις (κυρίως με εικονίδια από mod για SII) και έφτιαξα αυτό:

 

http://db.tt/ckOP7XSY

 

Είναι απλά μεγάλοι ψηφιακοί αριθμοί χωρίς animation κατά την φόρτιση. Μου άρεσε κάτι τόσο απλό και ευανάγνωστο και είπα να το μοιραστώ μαζί σας. Είναι σε μορφή flashable zip και μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.

 

Θα παρακαλέσω όποιος το δοκιμάσει να κάνει πρώτα ένα nandroid backup και για αποκλειστεί η όποια στραβή αλλά και για επιστρέψει στο προηγούμενο εικονίδιο μπαταρίας που είχε αν δεν του άρεσε η ιδέα μου.

Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

'Οταν συνδέεω το κινητό με το pc απο τότε που έβαλα την CM9 βλέπω μόνο τους χώρους αποθήκευσης sdcard, ext sdcard. Όταν ανοίξω το odin δεν το βλέπει . Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω; ρωτάω σε περίπτωση που χρειαστεί να ξαναπεράσω κάτι απο το odin.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ήθελα να βρω και βαριομουν να ψάξω :lol:

Δουλεύει κανονικά όπως και να το περάσεις (cwm/root explorer).

Ευχαριστούμε Μάκη! :)

Link to comment
Share on other sites

@Lakerdas Έχεις βάλει και screenshot της μπαταρίας υποθέτω από τα συμφραζόμενα,αλλά για κάποιον λόγο δεν βλέπω τίποτα,τί συμβαίνει;
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

'Οταν συνδέεω το κινητό με το pc απο τότε που έβαλα την CM9 βλέπω μόνο τους χώρους αποθήκευσης sdcard, ext sdcard. Όταν ανοίξω το odin δεν το βλέπει . Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω; ρωτάω σε περίπτωση που χρειαστεί να ξαναπεράσω κάτι απο το odin.

Δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό. Το odin δεν μπορεί να κάνει κάτι σε αυτή τη μνήμη που βλέπει το PC σου όταν είναι ανοιχτό το κινητό. Όταν το κλείσεις και μπεις download mode, το odin θα δουλέψει.

@Lakerdas Έχεις βάλει και screenshot της μπαταρίας υποθέτω από τα συμφραζόμενα,αλλά για κάποιον λόγο δεν βλέπω τίποτα,τί συμβαίνει;

Όντως ούτε εγώ το βλέπω :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό. Το odin δεν μπορεί να κάνει κάτι σε αυτή τη μνήμη που βλέπει το PC σου όταν είναι ανοιχτό το κινητό. Όταν το κλείσεις και μπεις download mode, το odin θα δουλέψει.

 

Thanks Niko, έχω χαζέψει μου φαίνεται απο το πολύ CWM recovey, έχεις δίκιο ξέχασα να μπώ σε download mode... :O

Link to comment
Share on other sites

@Lakerdas Έχεις βάλει και screenshot της μπαταρίας υποθέτω από τα συμφραζόμενα,αλλά για κάποιον λόγο δεν βλέπω τίποτα,τί συμβαίνει;

 

Όντως ούτε εγώ το βλέπω :p

 

Συγγνώμη παιδιά, δεν ξέρω τι έγινε. Πάντως ξανανέβασα τώρα το screenshot :).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Μερικές noob απορίες (και να με συγχωρείτε!):

1) σε CM9 το CWM δεν βλέπει την external sd επειδή η rom την αναγνωρίζει ως emmc, σωστά; συνεπώς, ολα τα mods και άλλα cwm flashable αρχεία πρέπει να είναι στην internal , έτσι; υπάρχει τρόπος να τη δεί;

2) τα διάφορα themes που κυκλοφορούν τα flashαρουμε με cwm, σωστά; στο μέλλον θα μπορούμε να έχουμε περασμένα διάφορα themes και να τα εναλλάσουμε μέσα απο τα settings/themes (το οποίο τώρα δεν κάνει τίποτα, ή μάλλον λέει "temporary placeholder pla pla pla");

3) είχα βολευτεί απίστευτα με το scrollable contacts widget του Go launcher, έχετε υπ'οψη σας κάτι ανάλογο για trebuchet/nova; το ξέρω ότι δουλεύει ο Go Launcher αλλα δε θέλω να χάσω την αίσθηση του παγωτού

4) η επιλογή "battery status style: percentage" δε δουλεύει προς το παρόν (ή μήπως κάνει κάτι άλλο απο αυτό που νομίζω!) βασικά ψαχνω για % μπαταρίας στο status bar. Ρωτάω πρίν περάσω το mod του Μάκη πιο πάνω

5) ευχαριστώ προκαταβολικά:wink:

Edit: thanx nicos. H build16 είναι η πρώτη μου επαφή με cyanogen

Edited by mico

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

1)Σωστά. Ότι θέλουμε να φλασάρουμε πρέπει να το έχουμε στην εσωτερική SDCard.

2)Σωστά. Αργότερα θα έχουμε επιλογή για themes όπως και στην CM7 από τα Settings> Themes.

3)Δεν έχω κάποιο κατά νου.

4)Αυτή η επιλογή θα κάνει ότι και στην CM7, θα αλλάζει το εικονίδιο της μπαταρίας δηλαδή με ένα άλλο με ποσοστό (%).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

4) η επιλογή "battery status style: percentage" δε δουλεύει προς το παρόν (ή μήπως κάνει κάτι άλλο απο αυτό που νομίζω!) βασικά ψαχνω για % μπαταρίας στο status bar. Ρωτάω πρίν περάσω το mod του Μάκη πιο πάνω

 

Μπορείς να δεις και εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1421876. Το alt. accurate battery που πέρασα εγώ δουλεύει άψογα σε cm9 build16

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις και εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1421876. Το alt. accurate battery που πέρασα εγώ δουλεύει άψογα σε cm9 build16

 

Ναι, το ξερω. Εχω ήδη περάσει το accurate battery. To link όμως είναι χρήσιμο για όλους.:thumbup:

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να συγχρονισω τις επαφες που εχω στο facebook με τη συσκευη; Γιατι απο τις ρυθμισεις δεν μπορω να το κανω!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να συγχρονισω τις επαφες που εχω στο facebook με τη συσκευη; Γιατι απο τις ρυθμισεις δεν μπορω να το κανω!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Αν απλά σε ενδιαφέρει να μεταφέρεις τις επαφές σου στο gmail και άρα στις επαφές σου μπορείς να κάνεις το εξής :

κάνε ένα λογαριασμό yahoo (αν έχεις χρησιμοποίησε εκείνον που έχεις) πάνε στις επαφές και επέλεξε εισαγωγή επαφών απο fb.

Όλες σου οι επαφές απο fb είναι τώρα στο yahoo, άνοιξε τώρα μια μια επαφή γράψε ένα ψηφίο στο όνομα και ξανασβήστο (δεν αλλάζεις κάτι δηλ) και αποθήκευσε την επαφή. Κάνε τώρα το ίδιο για τις υπόλοιπες (αν έχες πολλές κάνε μόνο αυτές που σε ενδιαφέρουν). Αφού κάνεις το παραπάνω μπορείς να κάνεις export τις επαφές (μόνο όσες έκανες edit πριν, όσες δεν έκανες θεωρούνται του fb και είναι κλειδωμένες) σε αρχείο csv yahoo ή κάποιο άλλο απο τις επιλογές που σου βγάζει.

Πας στο gmail--> contacts----> import contacts και βάζεις το αρχείο csv απο το yahoo..

Αν σε ενδιαφέρει για γενέθλια των επαφών απο fb υπάρχει επίσης τρόπος (πιο εύκολος... :) )

Link to comment
Share on other sites

Wow! Παλια γινοταν απλα απο την εφαρμογη του facebook.. Γιατι καταργηθηκε αυτη η επιλογη; :/

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Wow! Παλια γινοταν απλα απο την εφαρμογη του facebook.. Γιατι καταργηθηκε αυτη η επιλογη; :/

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Σε gingerbread συγχρονίζει κανονικά της επαφές το FB (όπως λες) απλά σε CM9 (και γενικά σε ICS νομίζω) δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα οπότε πρέπει με πλάγιο τρόπο να το κάνεις..

Αν θέλεις και γενέθλια (ή γενικά events του fb) : Στο FB ,πατάς στο αριστερό πάνελ events , διπλα στο μεγεθυντικό φακό [βελάκι], επιλέγεις birthdays , και μετά ξανά εκεί [export].

Θα ανοίξει ένα παράθυρο με με ένα λίνκ τύπου : webcal://www.facebook.com/ical/b.php?................

εδώ

ή πατάς και σου ανοίγει αυτόματα το calendar της google και προσθέτεις το fb στο ημερορόλιο

 

ή αντιγράφεις το λινκ αυτό και το κάνεις επικόληση στον browser χωρίς το αρχικό τμήμα (webcal:// )

ανοίγεις δηλ . το υπόλοιπο http://www.facebook.com/ical/b.php?................

με αυτό τον τρόπο σου κατεβάζει στο υπολογιστή ένα αρχείο με επέκταση .ics

πας στο calendar της google και κάτω αριστερά που έχει τα other calendars επιλέγεις import calendar και βάζεις το αρχείο ics που κατέβηκε απο το FB.

 

Συγνώμη για το offtopic αλλά λόγω μη συγχρονισμού του FB στην CM9 ,σκέφτηκα μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποιους.

Edited by kosmas75
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να περάσω τον Semaphore. Eίναι προτιμότερο να κάνω ενα format η να τον φλασάρω έτσι από πάνω? Edited by PCIFIAS
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να περάσω τον Semaphore. Eίναι προτιμότερο να κάνω ενα format η να τον φλασάρω έτσι από πάνω?

οπως ειναι,δε χρειαζεται φορματ οταν φλασαρεις kernel

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Μερικές noob απορίες (και να με συγχωρείτε!):

1) σε CM9 το CWM δεν βλέπει την external sd επειδή η rom την αναγνωρίζει ως emmc, σωστά; συνεπώς, ολα τα mods και άλλα cwm flashable αρχεία πρέπει να είναι στην internal , έτσι; υπάρχει τρόπος να τη δεί;

2) τα διάφορα themes που κυκλοφορούν τα flashαρουμε με cwm, σωστά; στο μέλλον θα μπορούμε να έχουμε περασμένα διάφορα themes και να τα εναλλάσουμε μέσα απο τα settings/themes (το οποίο τώρα δεν κάνει τίποτα, ή μάλλον λέει "temporary placeholder pla pla pla");

3) είχα βολευτεί απίστευτα με το scrollable contacts widget του Go launcher, έχετε υπ'οψη σας κάτι ανάλογο για trebuchet/nova; το ξέρω ότι δουλεύει ο Go Launcher αλλα δε θέλω να χάσω την αίσθηση του παγωτού

4) η επιλογή "battery status style: perentage" δε δουλεύει προς το παρόή μήπως κάΠαιδινει κάτι άλλο απο αυτό που νομίζω!) βασικά ψαχνω για % μπαταρίας στο status bar. Ρωτάω πρίν περάσω το mod του Μάκη πιο πάνω

5) ευχαριστώ προκαταβολικά:wink:

Edit: thanx nicos. H build16 είναι η πρώτη μου επαφή με cyanogen

Παιδιά μήπως κάνετέ κάποιος λάθος στο 1); Εγώ από external φλασαρω όλα τα zip κανονικά.

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως κάνετέ κάποιος λάθος στο 1); Εγώ από external φλασαρω όλα τα zip κανονικά.

 

Από external sd δε νομίζω... Από την εσωτερική μνήμη sdcard του κινητού θα εννοείς (περίπου 6GB). Το cwm δε νομίζω πως βλέπει εξωτερική sd.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως κάνετέ κάποιος λάθος στο 1); Εγώ από external φλασαρω όλα τα zip κανονικά.

 

Δεν φαίνεται στο cwm η external.

Μόνο στο Mounts που μπορείς να την κάνεις mount (που δεν είμαι σίγουρος για αυτό) και format.

Αυτό συμβαίνει γιατί έχουμε κινητό με 6gb ενσωματωμένη κάρτα μνήμης και αλλά 2gb rom.

Σε αλλά κινητά που δεν έχουν είναι λογικό να φαίνεται μόνο η extremal στο cwm.

Link to comment
Share on other sites

οταν φλασαρα τη ρομ και τον κερνελ, το εκανα απο την εξωτερικη καρτα. βεβαια οταν εγινε η εγκατασταση μου εκανε απανωτα reboot αλλα βγαζοντας την sd διορθωθηκε.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω PCIFIAS έχεις δίκιο, αν και εξαρτάται μάλλον πιο CWM recovery έχει ο κάθενας.

Εγώ που έβαλα τον semaphore 0.8.1 περάστηκε το CWM recovery v5.5.0.4 που έχει αυτή τη δυνατότητα(-install zip from sdcard --->choose zip from internal sdcard)

όπου σε μένα ως internal βλέπει την εξωτερική και ως εσωτερική λέει απλά sdcard (μάλλον σε όλους έτσι είναι , υπάρχει ένα μπέρδεμα με τις δύο sd γενικά στην cm9)

Eκτός απο αυτό υπάρχουν και άλλες επιλογές στο advanced που αν θυμάμε καλά με το αρχικό recovery του stock kernel της CM9 δεν υπήρχαν, όπως να σβήσει ρυθμίσεις του NStools και να καθαρίσει τον init.d φάκελο σε περίπτωση ανάγκης.

nikospot&nikos523 ποιόν kernel ή CMW έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...