Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαίρομαι που σε έχουμε κοντά μας και μας ενημερώνεις τακτικά με τις τελευταίες εξελίξεις!:)

Σημαντικές βελτιώσεις βλέπω αυτή τη φορά και όχι ανούσια πράγματα όπως την προηγούμενη. Σε συνδυασμό και με έναν καινούργιο Semaphore από τον Στράτο θα έχουμε κάτι να ασχολούμαστε τις επόμενες μέρες...!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια σαν νιουφρις περασα σημερα απο 2.3.3 σε 2.3.6 τιν κρατισα 2 ςρες και μολις τωρα εβαλα παγωτακι σας ευχαριστω ολους για τις οδηγους σας.......
[sIGPIC][/sIGPIC] Be Creative.......
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Είχα τη b15 με τa apps amp player και το voodoo control για αύξηση έντασης. Στην b16 αν κατάλαβα καλά είναι ενσωματομένο στο dsp manager. Αυτό το μαραφέτι πως δουλεύει μπορείτε να μου πείτε γιατι εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω βρει άκρη. Επίσης πέρασα το spirit fm radio και δε δουλεύει γιατί, πρέπει να παραμετροποιήσω κάτι?
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Είχα τη b15 με τa apps amp player και το voodoo control για αύξηση έντασης. Στην b16 αν κατάλαβα καλά είναι ενσωματομένο στο dsp manager. Αυτό το μαραφέτι πως δουλεύει μπορείτε να μου πείτε γιατι εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω βρει άκρη. Επίσης πέρασα το spirit fm radio και δε δουλεύει γιατί, πρέπει να παραμετροποιήσω κάτι?

Για το Spirit fm radio:

Settings-->Audio--->Method: επέλεξε "Galaxy S ALSA"

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

 

Παρακαλώ,

Ο DSPMAnager είναι custom equalizer. Δεν τον έχω δουλέψει καθόλου αλλα αν ξέρεις τι ρυθμισεις θες, φαίνεται εύκολος στη ρύθμιση. Βασικα έχει 3 tabs (ακουστικά, μεγάφωνο και bluetooth) με τις ίδιες ρυθμισεις. Υπαρχουν βιντεάκια στο you tube (είναι παλαιότερη εκδοση του DSP, αλλα θα βγάλεις άκρη)

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ,

Ο DSPMAnager είναι custom equalizer. Δεν τον έχω δουλέψει καθόλου αλλα αν ξέρεις τι ρυθμισεις θες, φαίνεται εύκολος στη ρύθμιση. Βασικα έχει 3 tabs (ακουστικά, μεγάφωνο και bluetooth) με τις ίδιες ρυθμισεις. Υπαρχουν βιντεάκια στο you tube (είναι παλαιότερη εκδοση του DSP, αλλα θα βγάλεις άκρη)

 

Από την build 16 και μετά οι επιλογές ρύθμισης ήχου που υπήρχαν στο voodoo control μεταφέρθηκαν στον Dsp manager. Υπάρχει πλέον 4ο tab τέρμα δεξιά (αν σύρετε το δάχτυλό σας στην κορυφή θα το δείτε). Είναι επιλογή της cyanogen team όλες οι επιλογές παραμετροποίησης της rom να ενσωματωθούν μέσα στις ρυθμίσεις της cm9 χωρίς την ανάγκη extra εφαρμογών. Γι' αυτό ενσωματώθηκαν ήδη οι ρυθμίσεις και του voodoo color.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Από την build 16 και μετά οι επιλογές ρύθμισης ήχου που υπήρχαν στο voodoo control μεταφέρθηκαν στον Dsp manager. Υπάρχει πλέον 4ο tab τέρμα δεξιά (αν σύρετε το δάχτυλό σας στην κορυφή θα το δείτε). Είναι επιλογή της cyanogen team όλες οι επιλογές παραμετροποίησης της rom να ενσωματωθούν μέσα στις ρυθμίσεις της cm9 χωρίς την ανάγκη extra εφαρμογών. Γι' αυτό ενσωματώθηκαν ήδη οι ρυθμίσεις και του voodoo color.

 

!!!! εγω μόνο 3 tabs εχω. η εναλλαγή είναι μεταξύ αυτών των τριών. Μετα έχω overscroll effect!

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Φοράς Semaphore και απ' ότι διάβασα ο Στράτος δεν έχει ενσωματώσει ακόμα την αλλαγή στον kernel. Θα περιμένουμε να δούμε στις επόμενες εκδόσεις. Μέχρι τότε Voodoo Control.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Φοράς Semaphore και απ' ότι διάβασα ο Στράτος δεν έχει ενσωματώσει ακόμα την αλλαγή στον kernel. Θα περιμένουμε να δούμε στις επόμενες εκδόσεις. Μέχρι τότε Voodoo Control.

 

Ok, δεν είχα σκοπό να το πειράξω ούτως ή άλλως.

Κάτι άλλο, ξαφνικά χάθηκαν οι ήχοι, notifications, media κουμπιά κτλ. Μονο ο ήχος κλήσης δουλεύει. Το παράξενο είναι οτι μολις δεχτώ κλήση ξυπνά και ο media player που παίζει απο πίσω!.

Η μόνη εφαρμογή που έβαλα απο χθές ήταν το spirit fm το οποίο σήμμερα ρύθμισα.

 

EDIT: Αναστήθηκε με απλό reboot, μέχρι νεωτέρας :) :) :)

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο, ξαφνικά χάθηκαν οι ήχοι, notifications, media κουμπιά κτλ. Μονο ο ήχος κλήσης δουλεύει. Το παράξενο είναι οτι μολις δεχτώ κλήση ξυπνά και ο media player που παίζει απο πίσω!.

Η μόνη εφαρμογή που έβαλα απο χθές ήταν το spirit fm το οποίο σήμμερα ρύθμισα.

 

EDIT: Αναστήθηκε με απλό reboot, μέχρι νεωτέρας :) :) :)

 

Μιχάλη να έχεις υπ' όψη σου ότι το spirit fm μπορεί να δημιουργήσει τα προβλήματα που ανέφερες καθώς και προβλήματα στον ήχο κλήσης. Συνήθως ένα reboot διορθώνει τα πράγματα αλλά έχε το νου σου, μπορεί να χρειαστεί να το απεγκαταστήσεις.

 

@ superuser: Νίκο ο Στράτος δήλωσε ότι δεν θα ενσωματώσει την αλλαγή στον semaphore καθώς αυτό θα απέκλειε από τους χρήστες των άλλων ics roms τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν το voodoo control και με δεδομένο το γεγονός ότι οι άλλες roms δεν έχουν την εφαρμογή dsp manager θα ήταν αδύνατο να ρυθμίσουν το voodoo sound.

Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπορούσε όμως να ενσωματώσει και την εφαρμογή DSP Manager μαζί με τον κέρνελ, ώστε να μπαίνει σε κάθε ρομ? Ή δεν το επιτρέπει η cyanogen team?
Link to comment
Share on other sites

@ superuser: Νίκο ο Στράτος δήλωσε ότι δεν θα ενσωματώσει την αλλαγή στον semaphore καθώς αυτό θα απέκλειε από τους χρήστες των άλλων ics roms τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν το voodoo control και με δεδομένο το γεγονός ότι οι άλλες roms δεν έχουν την εφαρμογή dsp manager θα ήταν αδύνατο να ρυθμίσουν το voodoo sound.

 

Δε θα μπορούσε όμως να ενσωματώσει και την εφαρμογή DSP Manager μαζί με τον κέρνελ, ώστε να μπαίνει σε κάθε ρομ? Ή δεν το επιτρέπει η cyanogen team?

 

Δεν τρέχει και τίποτα να έχουμε δύο εφαρμογές στο κινητό μας αντί για μία. Εμένα τουλάχιστον δεν με ενοχλεί καθόλου οπότε μικρό το κακό!

Άσε που μπορεί να το χρειαστούμε το Voodoo Control αν αποφασίσει ο Στράτος να βάλει Voodoo Color (που δεν το βλέπω).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια! εβαλα την ics στο κινητο και δεν μου υποστιριζει την sim...τι να κανω???να κανω αντικατασταση τον φακελο efs στο ροοτ εξπλορερ και να κανω ρεμπουτ?
Google
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια! εβαλα την ics στο κινητο και δεν μου υποστιριζει την sim...τι να κανω???να κανω αντικατασταση τον φακελο efs στο ροοτ εξπλορερ και να κανω ρεμπουτ?

 

Μα το πρόβλημα μπορεί να μην είναι ο φάκελος efs. Για να διαπιστώσεις αν είναι αυτό το πρόβλημα, πληκτρολόγησε *#06#. Αν σου εμφανίσει το ΙΜΕΙ σου τότε δεν φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

δεν γραφει ιμει....λεει απλα αριθμος ιμει και απο κατω το "οκ" αυτο ειναι?

 

α τότε ναι λογικά αυτό θα είναι το πρόβλημα. Επανέφερε τον efs ;)

Link to comment
Share on other sites

α τότε ναι λογικά αυτό θα είναι το πρόβλημα. Επανέφερε τον efs ;)

το εκανα και δεν πετυχε :mad: τι αλλο να κανω?? και βρηκα και αλλα bugs...κανει μονο του επανακινηση και οταν το αφηνω κανενα 5λεπτο κλειδωμενο και παω να το ξεκλειδωσω το κινητο κλεινει

Google
Link to comment
Share on other sites

το εκανα και δεν πετυχε :mad: τι αλλο να κανω?? και βρηκα και αλλα bugs...κανει μονο του επανακινηση και οταν το αφηνω κανενα 5λεπτο κλειδωμενο και παω να το ξεκλειδωσω το κινητο κλεινει

 

Κοίτα δεν έχω κάνει ποτέ επαναφορά του φακέλου αυτού, αλλά θες να δοκιμάσουμε να σου φτιάξω ένα αρχείο zip για φλασάρισμα από cwm και να βάλεις τα αρχεία του efs σου μέσα στο zip και να το περάσεις?

Link to comment
Share on other sites

λογικα δεν θα πετυχει...μηπως να γυρνουσα στην gingerbread??

 

Ο efs δε θα επαναφερθεί με φλασάρισμα δυστυχώς. Ίσως με επαναφορά nandroid backup να επαναφερθεί. (αν έχεις κρατήσει)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια! εβαλα την ics στο κινητο και δεν μου υποστιριζει την sim...τι να κανω???να κανω αντικατασταση τον φακελο efs στο ροοτ εξπλορερ και να κανω ρεμπουτ?

 

Κοίτα δεν έχω κάνει ποτέ επαναφορά του φακέλου αυτού, αλλά θες να δοκιμάσουμε να σου φτιάξω ένα αρχείο zip για φλασάρισμα από cwm και να βάλεις τα αρχεία του efs σου μέσα στο zip και να το περάσεις?

 

Η επαναφορά του efs είναι απλή. Αντιγράφεις τον efs φάκελο που έχει δημιουργήσει η CM9 από sdcard/backup (ή αυτόν που έχεις κάνει εσύ backup) και τον βάζεις στον αρχικό φάκελο στης συσκευής σου αντικαθιστώντας τον υπάρχοντα φάκελο efs.

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο φταίει ο efs για το ότι δεν σου διαβάζει την SIM. Την δοκίμασες σε κανένα άλλο κινητό; Μερικές φορές και εμένα δεν την διάβαζε και την έβγαλα-έβαλα μια-δυο φορές μέχρι να την διαβάσει.

 

το εκανα και δεν πετυχε :mad: τι αλλο να κανω?? και βρηκα και αλλα bugs...κανει μονο του επανακινηση και οταν το αφηνω κανενα 5λεπτο κλειδωμενο και παω να το ξεκλειδωσω το κινητο κλεινει

 

Φαίνεται να μην έχει κάτσει καλά η rom. Εγώ θα προσπαθούσα να την ξαναπεράσω για να δω αν θα λυθεί το πρόβλημα.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Η επαναφορά του efs είναι απλή. Αντιγράφεις τον efs φάκελο που έχει δημιουργήσει η CM9 από sdcard/backup (ή αυτόν που έχεις κάνει εσύ backup) και τον βάζεις στον αρχικό φάκελο στης συσκευής σου αντικαθιστώντας τον υπάρχοντα φάκελο efs.

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο φταίει ο efs για το ότι δεν σου διαβάζει την SIM. Την δοκίμασες σε κανένα άλλο κινητό; Μερικές φορές και εμένα δεν την διάβαζε την έβγαλα-έβαλα μια-δυο φορές μέχρι να την διαβάσει.

 

 

 

Φαίνεται να μην έχει κάτσει καλά η rom. Εγώ θα προσπαθούσα να την ξαναπεράσω για να δω αν θα λυθεί το πρόβλημα.

ευχαριστω πολυ για την απαντηση παιδια! θα προσπαθησω να βγαλω την σιμ αρκετες φορες...αλλιως θα την ξανα περασω αυριο!

Google
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση παιδια! θα προσπαθησω να βγαλω την σιμ αρκετες φορες...αλλιως θα την ξανα περασω αυριο!

 

Permissions έδωσες στον efs όταν τον έκανες αντικατάσταση?reboot έκανες μετά?

Link to comment
Share on other sites

Για όσους από εσάς δεν σας βολεύει να συνδέετε το κινητό σας στο pc σε λειτουργία mass storage (όπως εγώ καθώς βαριέμαι το mount-unmount κλπ) δοκιμάστε αυτήν την εφαρμογή από το market. Δίνει τη δυνατότητα αλλαγής από mass storage σε mtp και το αντίθετο χωρίς να χρειάζονται ειδικές γνώσεις και άλλες τροποποιήσεις.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...