Jump to content

Huawei Ascend P1


basilise
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μηπως γνωριζει καποιος πως μπορω να επαναφερω επαφες και εφαρμογες μετα απο το flashαρισμα και την νεα ΡΟΜ ?

 

Aν δεν τα εχεις αποθηκευσει στην sd card,δεν νομιζω να ειναι εφικτο.Δες μηπως ειναι αποθηκευμενα στον λογαριασμο σου google

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα, έχω περάσει την τελευταία έκδοση της CM11, ολα λειτουργουν άψογα, το ραδιόφωνο μπορώ να το περάσω κάπως?

 

Oι CM11 εκδοσεις δεν εχουνε ραδιοφωνο,και νομιζω ουτε HD video.τουλαχιστον αλλες συσκευες που ξερω.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ τις ερωτησεις μου......

Έχω κανα δίμηνο την CM11 4.4.3 του spanog. Ειναι ιδέα μου ή είναι ρουφήχτρα όσον αφορά το θέμα μπαταρίας?

Είχα και τις προηγούμενες εκδόσεις αλλά αυτό δεν το είχα εντοπίσει, αλλαξα και μπαταρία και κρατάει με το ζόρι μια μέρα.

 

Επίσης όταν πέφτει κάτο απο το 17% η μπαταρία, αρχίζουν όλα να υπολειτουργούν, με αποκορύφωμα ότι αποσυνδέει συνεχώς την κάρτα SIM και σχετικά γρηγορα αδειάζει και η υπόλοιπη μπαταρία. Και ρωτώ, είντια λογικό ήτο αντιμετωπίζω μόνο εγώ?

 

 

και για τέλος, η 4.4.4 είναι καλύτερη? και ειδικά από θέμα κατανάλωσης μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

εχω φτασει μεχρι εδω στην πρωτη φωτο φαινεται πως το βρισκει το κινητο και το ονομαζει 3ΒΒ600020000001 με την adb devices

 

αλλα στην συνεχεια μου λεει οτι δεν βρεθηκε συσκευη και εχω λιγακι κολλησει... εχεις φτασει μεχρι εδω?

 

Επισης ενω με την εντολη adb reboot bootloader το κινητο κανει επανεκκινηση κολλαει στο λογοτυπο της Huawei...

Νομιζω οτι πρεπει να μπει σε ενα αλλο μενου...αλλα...

εχεις φτασει μεχρι εδω μηπως μπορεις να βοηθησεις?

 

Δοκίμασε να το κάνεις μεσω adb toolkit.Googlαρε το έχει και νήμα στους xda.Είναι η ίδια διαδικασία μέσα απο το toolkit ομως.Και μένα κάποτε εκεί κόλλαγε και τα κατάφερα με αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ποσους χαρακτηρες εχει ενα μηνυμα ? Στο δικο μου που μετρησα ειναι 80 στα επομενα μηνυματα ισως και να μειωνεται

 

Νομιζω οτι οι εταιριες εχουν οριο τους 160 χαρακτηρες για καθε μηνυμα, με αποτελεσμα να χρεωνομαι διπλα σε καθε αποστολη...

 

δεν εχω βρει καμια επιλογη για αλλαγη του αριθμου χαρακτηρων σε sms

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ποσους χαρακτηρες εχει ενα μηνυμα ? Στο δικο μου που μετρησα ειναι 80 στα επομενα μηνυματα ισως και να μειωνεται

 

Νομιζω οτι οι εταιριες εχουν οριο τους 160 χαρακτηρες για καθε μηνυμα, με αποτελεσμα να χρεωνομαι διπλα σε καθε αποστολη...

 

δεν εχω βρει καμια επιλογη για αλλαγη του αριθμου χαρακτηρων σε sms

 

Κατέβασε από το store το 8sms μακράν καλύτερο και με 160 χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξέρει κανείς που θα βρω μπαταρία;

Το έχω περίπου ένα χρόνο και αρχίζει και τα παίζει σιγά σιγά.

Πολλές φορές με μέτρια χρήση μένω μπαταρία ακόμα και μετά από 7-8 ώρες...:(

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που θα βρω μπαταρία;

Το έχω περίπου ένα χρόνο και αρχίζει και τα παίζει σιγά σιγά.

Πολλές φορές με μέτρια χρήση μένω μπαταρία ακόμα και μετά από 7-8 ώρες...:(

 

εγώ πάντως δύο χρόνια που το έχω σκυλί η μπαταρία άνετα μου βγάζει 2 μέρες με μέτρια χρήση

δες στο ebay και κανα video στο youtube πως την αλλάζεις

Nokia 6300--> Sony Xperia x10 Mini Pro--> Sony Xperia Mini Pro--> Sony Xperia Sole--> Huawei Ascend P1--> Honor 6--> Honor 8--> Honor V9-->Honor View 20
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση το πως ξαφνικά αδειάζει μετα από εναν χρόνο...τεσπα,κατι βρήκα στο ebay και δίνουν και καποιο εργαλείο μαζί για να την αλλάξεις...το βραδάκι θα ποστάρω και το λινκ να το δεις.

 

 

εγώ πάντως δύο χρόνια που το έχω σκυλί η μπαταρία άνετα μου βγάζει 2 μέρες με μέτρια χρήση

δες στο ebay και κανα video στο youtube πως την αλλάζεις

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την 4.3 Rom του Spanog , τσέκαρε να βάλεις την τελευταία πρώτα και μετα κοίτα για μπαταρία.

Επειδή το έπαθα εγω και ξαφνικά ρουφαγε όλη την μπαταρία. Είχα βάλει και το Battery Doctor αλλά καμία αλλαγή. Αλλαξα μπαταρία και είχε ακριβως την ίδια απόκριση.

Μόλις έβαλα την τελευταία rom (4.4) επανήλθε στα φυσιολογικά

Edited by Geo_SV
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Τον τελευταίο καιρό το κινητό κολλάει συνέχεια και αναβοσβήνει μόνο του. Χρειάζεται κάποιο χέρι ειδικού και αν ναι ξέρουμε κάποιον; το κινητό είναι απείραχτο από τότε που το ααγόρασα. Ευχαριστώ :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα, εχω ενα σπασμενο εσωτερικα p1 που η huawei μου ειπε πως ειναι ασυμφορο να επισκευαστει.το πουλαω μαζι με 5 θηκες απο τη huawei. Οποιος ενδιαφερεται ας στειλει pm
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ρε παιδια υπαρχει καποιο link με αναλυτικες οδηγιες για να περασω τηνεκδοση του spanorg; ευχαριστω
tzexer
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια υπαρχει καποιο link με αναλυτικες οδηγιες για να περασω τηνεκδοση του spanorg; ευχαριστω

 

Ορίστε φίλε.Είναι threat στους xda στο οποίο αναφέρονται "όλες" οι roms που κυκλοφορούν.http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2508020

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν θα βγαλω ακρη αλλα ευχαριστω πολυ

 

Είχα περάσει την 4.4.4 του spanorg αλλά ενώ ήταν αρκετά καλή μου έτρωγε κάτι κολλήματα.Έτσι με βοήθεια το google translate πέρασα την liquid smooth http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=441214&st=1480&do=findComment&comment=30741810 και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.Αυτή είναι η σειρά με την οποία θα κινηθείς.

 

INSTALLATION INSTRUCTIONS

 

 

- Boot into recovery (Recommend TWRP 2.7.1.0)

- Take a backup

- Wipe Cache

- Wipe Dalvik

- Wipe Data/Factory Reset

- Wipe /System (or, in CWM, "format /system" under Mounts and Storage menu)

- Flash ROM

- Flash gapps (see below)

- Reboot, and wait 10 minutes before touching it at ALL

- Reboot and enjoy

Edited by original911
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχίζει και δείχνει σημάδια κούρασης το power button...

Έχουμε καμιά εφαρμογή που να ξεκλειδώνει με άλλο πλήκτρο το κινητό; πχ να πατάς δύο φορές το home button. Δεν με ενδιαφέρουν εφαρμογές που χρησιμοποιούν τους σένσορες, γιατί καταπίνουν την μπαταρία.

 

Προσπαθώ μέσα από το //system/usr/keychars να παίξω με τα kcm αρχεία ώστε να θέσω σαν WAKEUP buttons κάποιο άλλο πέρα από το power, αλλά χωρίς επιτυχία ως τώρα :P

 

Έχω παρόμοιο πρόβλημα, μόλις πατήσω το on-off απλά για να ανοίξω την οθόνη το τηλέφωνο κάνει restart .Δυστυχώς αν και υπάρχει κάποιο servise εδώ ( Ηράκλειο Κρήτη) που μπορεί κατά τα λεγόμενα τους να το φτιάξει δεν μπορούμε να βρούμε ανταλλακτικό, ούτε στο δίκτυο. Το servise της Huawei στην Ελλάδα (Aravato νομίζω ) οταν τους είπα οτι το έχω πάρει από Κίνα απλά μου είπε "δεν αναλαμβάνουμε!! " . Οπότε όπως καταλαβαίνεις αυτό που ρωτάς με αφορά άμεσα. Αν βρεις κάτι σε παρακαλώ ενημέρωσε και εμένα . Ευχαριστώ

 

Έχω παρόμοιο πρόβλημα, μόλις πατήσω το on-off απλά για να ανοίξω την οθόνη το τηλέφωνο κάνει restart .Δυστυχώς αν και υπάρχει κάποιο servise εδώ ( Ηράκλειο Κρήτη) που μπορεί κατά τα λεγόμενα τους να το φτιάξει δεν μπορούμε να βρούμε ανταλλακτικό, ούτε στο δίκτυο. Το servise της Huawei στην Ελλάδα (Aravato νομίζω ) οταν τους είπα οτι το έχω πάρει από Κίνα απλά μου είπε "δεν αναλαμβάνουμε!! " . Οπότε όπως καταλαβαίνεις αυτό που ρωτάς με αφορά άμεσα. Αν βρεις κάτι σε παρακαλώ ενημέρωσε και εμένα . Ευχαριστώ

 

 

Βρήκα αυτή την εφαρμογή (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.plexnor.gravityscreenofffree) και δουλεύει καταπληκτικά !!!!(για το λίγο που τη δοκίμασα ) .Δουλεύει με τον αισθητήρα βαρύτητας του κινητού , προς το παρόν μου αρέσει πολύ. Αν φανταστείς οτι για να ανοίξω την οθόνη χωρίς να κάνει επανεκκίνηση έπρεπε να συνδέσω το φορτιστή :P

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χθες περασα την αυτήν την μπαταρία http://www.ebay.com/itm/281108992082?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

γιατι η δικια του άρχισε να τα παιζει σιγα σιγα απο την πολύ χρήση. Οταν ανοιξα να βγάλω την παλια διαπίστωσα πως μεσα υπήρχε αυτη http://i17.photobucket.com/albums/b85/wertGR/IMG_20140618_193340_zps757174bd.jpg.

Τελικα για 1670 νομιζα οτι ειχε οταν το αγορασα αλλα τελικα ειχε 1800. Η μ@λ@κια ειναι πως δεν αγορασα την ιδια να εχω περισσοτερη χωρητικοτητα, το αναφέρω ενημερωτικα για οποιον θέλει να αλλαξει μπαταρια, περνει την μεγαλη απο το U9500.

 

Δηλαδή φοράει του D1? Το ψάχνω για μπαταρία τελευταία γιατί μετά από 2 χρόνια λιώσιμο η μπαταρία έχει γίνει ασανσέρ..από το 30% στο 9% και μετά στο 35%..χαχα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 months later...
Είχα περάσει την 4.4.4 του spanorg αλλά ενώ ήταν αρκετά καλή μου έτρωγε κάτι κολλήματα.Έτσι με βοήθεια το google translate πέρασα την liquid smooth http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=441214&st=1480&do=findComment&comment=30741810 και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.Αυτή είναι η σειρά με την οποία θα κινηθείς.

 

INSTALLATION INSTRUCTIONS

 

 

- Boot into recovery (Recommend TWRP 2.7.1.0)

- Take a backup

- Wipe Cache

- Wipe Dalvik

- Wipe Data/Factory Reset

- Wipe /System (or, in CWM, "format /system" under Mounts and Storage menu)

- Flash ROM

- Flash gapps (see below)

- Reboot, and wait 10 minutes before touching it at ALL

- Reboot and enjoy

 

αυτο το TWRP 2.7.1.0 πως στην ευχη μπορω να το εγκαταστησω στο κινητο????

μου εει κανει τα νευρα κροσια........ειναι σε αρχειο img

ευαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο το TWRP 2.7.1.0 πως στην ευχη μπορω να το εγκαταστησω σε κινητο Huawei u9200????

μου εχει κανει τα νευρα κροσια :mad::mad::mad:........ειναι σε αρχειο img

εβαλα το τελευταιο που λεει το μαρκετ αλλα δε κανει τιποτα.

ευχαριστω!!!

Edited by mgiannis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Εδώ και λίγο καιρό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

 

Κάποιες φορές όταν βάλεις το βύσμα φόρτισης, το κινητό δεν φορτίζει.

Για να φορτίσει πρέπει να το κλείσω πατώντας παρατεταμένα το πλαϊνό κουμπί. Αφού κλείσει και βάλω το βύσμα φορτίζει κανονικά. Το ξανανοίγω και είναι σε κατάσταση φόρτισης και ανεβαίνει η στάθμη της μπαταρίας του κανονικά!!!

Θεωρητικά η φόρτιση είναι θέμα hardware και όχι software, όμως αν είχα θέμα hardware λογικά δεν θα φόρτιζε σε καμία φάση, ούτε με το κιν κλειστό ούτε μ το κιν ανοιχτό, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπέρα παιδιά, τον τελευταίο καιρό το κινητό αρχικά μου έκανε συνέχεια αποσυνδέσεις από την κάρτα σιμ και μετά μου σβήνει από μόνο του (ενώ έχει μπαταρία) και για να ξανανοίξει πρέπει να το βάλω στη φόρτιση. Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα;;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε απλά με αλλαγή μπαταρίας. Προφανώς η απόδοσή της πέφτει πολύ από ένα σημείο και μετά και αρχίζουν τα προβλήματα. Το ποστάρω σε περίπτωση που αντιμετωπίζει κάποιος το ίδιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...