Jump to content

Huawei Ascend P1


basilise
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλαρακι και εγω ειχα θεμα με την Β102 περασα την Β229 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο μπαταρια μεχρι ταχυτητα.Αλλα εκανα την εξης βλακεια,πηγα περασα με τα απο λιγο καιρο ΕmOTION UI και ειχα πολλα προβληματα και αναγκάστηκα και γυρισα παλι στην Β229 οπου δεν προκειται να την αλλαξω..

 

Stiv1 μπορείς να μου στείλεις τα απαραίτητα αρχεία για το root που αναφέρονταο στο post που έγραψες παραπάνω γιατί δε μπορώ να τα κατεβάσω? ( τη rom Β229 την έχω κατεβάσει ήδη)

Ευχαριστώ για μια ακόμη φορά

 

ΠΕΤΑ τη ρημάδα την SanDisk και κατα 95 % ως δια μαγείας θα λυθεί το πρόβλημά σου...

Είχα το ίδιο θέμα, με την ακριβώς ίδια κάρτα. Ή είναι ελαττωματική ή γενικά έχουν ασυμβατότητα.

Έβαλα μια 32gb της ADATA και δουλεύει ρολόι

 

 

ασχετο...........Τελικά υπάρχει περίπτωση να βγεί επίσημη αναβάθμιση 4.1.1 ??? γνωρίζουμε κατι??

 

Λες να κάνει τέτοια ζημιά η sandisk ? Και την πήρα καινούρια και για καλή για android τηλέφωνο. Θα δείξει το μέλλον, αν ξανακάνει κάτι θα την αλλάξω.

Ευχαριστώ

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λες να κάνει τέτοια ζημιά η sandisk ? Και την πήρα καινούρια και για καλή για android τηλέφωνο. Θα δείξει το μέλλον, αν ξανακάνει κάτι θα την αλλάξω.

Ευχαριστώ

 

Δοκιμαστικά βγάλτη απο το κινητο, και μπες παλι στον explorer & βγάλε video και φωτο......Λογικα θα δουλεύει κανονικά

Μήπως που και που σου βγάζει μηνύματα οτι η κάρτα σου θέλει format Κλπ???? (κι εγώ καινούρια την είχα αγοράσει και την έχω σε ενα galaxy s1 και λειτουργει κανονικά εκει).

 

Γιατί, αυτή τι είναι;;;

 

http://en.ui.vmall.com/downloadp1.html

 

ειναι το επίσημο firmware της huawei??? δνε είναι κάτι διαφορετικό? αν δεν κανω λάθος έχει καποια bugs......

διορθωσε με αν εχω καταλαβει λάθος

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω λίγο στο ζήτημα που είχα με τον Sim reader και τα 210Ε που μου ζήτησε η ARVATO για αντικατάσταση όλης της πλακέτας.

 

Ο νέος Sim Reader ήρθε από το AliExpress (κόστος 10$). Το πήγα σε ένα μαγαζί που κάνει επισκευή σε κινητά (SOS όχι σε μαγαζί με τηλεοράσεις κ λοιπές κολλήσεις.. πήγα να κάνω πατάτα στην αρχή) και μου το κόλλησε με κόστος 15Ε. Το αποτέλεσμα είναι οτι το κινητό είναι ξανά 100% λειτουργικό. Με κόστος ούτε 25Ε ξαναδιαβάζει τη SIM, βρίσκει δίκτυο κτλ κτλ.

 

Οπότε αν έρθετε στην ίδια φάση, να ξέρετε πως υπάρχει λύση.....

Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα επιτέλους!!!

Με είχε φέρει στο αμήν η όλη διαδικασία τελικά Ο επιμένων νικα! :) :up:

Αδερφε επειδη αντιμετοπίζω το ίδιο προβλημα μπορεις να μου πεις πως το ελυσες?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ κοπο δεν καταφερα να το κάνω root με αυτο τον τρόπο αλλα βρήκα αλλον έναν και μου φαινεται ευκολοτερος και να και ο οδηγός http://www.modaco.com/topic/362019-tutorial-how-to-root-your-p1-and-install-clockworkmod/

και μου επαιξε αμεσως.

Το θέμα μου πιο ειναι τωρα πριν γίνει root το κινητο έλεγε στο antutu benchmark 1.2hz και έβγαζε score κοντα στις 8000

με το που έγινε ροοτ πήγε 8300 αλλα με 1,2ηhz παλι to cpu το κάνω overclocking στα 1.5hz γιατί δεν πάει παραπάνω και κάνει score κάτω απο 8000.Οταν είχα βάλει την beta jb το κινητό έτρεχε χωρις ροοτ στο 1,5hz και με score 8700.Βλέπω καποια score sto antutu για το ascend p1 κοντα στα 10000 και βλέπω οτι ο επεξεργαστεις τρέχει στα 1,6hz σχεδον,τι μπορεί να συμβαίνει δεν βγάζω άκρη,και εκτός αυτού το κινητό στα τεχνικά χαρακτηρικά λέει δυπηρινο 1,5 οχι στο 1,2,κανένα συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ κοπο δεν καταφερα να το κάνω root με αυτο τον τρόπο αλλα βρήκα αλλον έναν και μου φαινεται ευκολοτερος και να και ο οδηγός http://www.modaco.com/topic/362019-tutorial-how-to-root-your-p1-and-install-clockworkmod/

και μου επαιξε αμεσως.

Το θέμα μου πιο ειναι τωρα πριν γίνει root το κινητο έλεγε στο antutu benchmark 1.2hz και έβγαζε score κοντα στις 8000

με το που έγινε ροοτ πήγε 8300 αλλα με 1,2ηhz παλι to cpu το κάνω overclocking στα 1.5hz γιατί δεν πάει παραπάνω και κάνει score κάτω απο 8000.Οταν είχα βάλει την beta jb το κινητό έτρεχε χωρις ροοτ στο 1,5hz και με score 8700.Βλέπω καποια score sto antutu για το ascend p1 κοντα στα 10000 και βλέπω οτι ο επεξεργαστεις τρέχει στα 1,6hz σχεδον,τι μπορεί να συμβαίνει δεν βγάζω άκρη,και εκτός αυτού το κινητό στα τεχνικά χαρακτηρικά λέει δυπηρινο 1,5 οχι στο 1,2,κανένα συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε?

 

Ασχετο αλλα Εγω παλι γιατι νομιζα οτι ο υπέρ χρονισμός απαιτεί custom kernel κ οχι στοκ???οσο ζω μαθαινω...

Link to comment
Share on other sites

Η huawei ανακοίνωσε οτι συντομα θα εχουμε jb με emotion ui 1.5 επίσημη εκδοση (οχι beta) :)
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Η huawei ανακοίνωσε οτι συντομα θα εχουμε jb με emotion ui 1.5 επίσημη εκδοση (οχι beta) :)

 

βασικά βελτιωμένη έκδοση είναι

Nokia 6300--> Sony Xperia x10 Mini Pro--> Sony Xperia Mini Pro--> Sony Xperia Sole--> Huawei Ascend P1--> Honor 6--> Honor 8--> Honor V9-->Honor View 20
Link to comment
Share on other sites

Ναι,μιπως ξερεις αν θα εχει ραδιοφωνο;

 

ναι έχει ραδιόφωνο

Nokia 6300--> Sony Xperia x10 Mini Pro--> Sony Xperia Mini Pro--> Sony Xperia Sole--> Huawei Ascend P1--> Honor 6--> Honor 8--> Honor V9-->Honor View 20
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ κοπο δεν καταφερα να το κάνω root με αυτο τον τρόπο αλλα βρήκα αλλον έναν και μου φαινεται ευκολοτερος και να και ο οδηγός http://www.modaco.com/topic/362019-tutorial-how-to-root-your-p1-and-install-clockworkmod/

και μου επαιξε αμεσως.

Το θέμα μου πιο ειναι τωρα πριν γίνει root το κινητο έλεγε στο antutu benchmark 1.2hz και έβγαζε score κοντα στις 8000

με το που έγινε ροοτ πήγε 8300 αλλα με 1,2ηhz παλι to cpu το κάνω overclocking στα 1.5hz γιατί δεν πάει παραπάνω και κάνει score κάτω απο 8000.Οταν είχα βάλει την beta jb το κινητό έτρεχε χωρις ροοτ στο 1,5hz και με score 8700.Βλέπω καποια score sto antutu για το ascend p1 κοντα στα 10000 και βλέπω οτι ο επεξεργαστεις τρέχει στα 1,6hz σχεδον,τι μπορεί να συμβαίνει δεν βγάζω άκρη,και εκτός αυτού το κινητό στα τεχνικά χαρακτηρικά λέει δυπηρινο 1,5 οχι στο 1,2,κανένα συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε?

Βεβαιώσου ότι δεν το έχεις ρυθμίσει για εξοικονόμηση ενέργειας..με άλλα λόγια, επέλεξε την τρίτη επιλογή που λέει 'επιδόσεις'..το λέω γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι στην εξοικονόμηση δουλεύει στα 1,2.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολη την παρεα...Σημερα ειναι η τριτη μερα που εχω το κινητο στα χερια μου,το πηρα απο το expansys μπορει να αργησα λιγο αλλα το πιστευω οτι στα 199 που το πηρα ειναι η καλυτερη επιλογη αυτη τη στιγμη.Η γνωμη μου για το κινητο ειναι ιδια με των περισσοτερων που εχουν γραψει η ιδια,δεν θα ηθελα να σας κουρασω γραφοντας κι εγω οτι το κινητο παει σφαιρα,ελαφρυ κτλ τα ξερετε.Σε αυτο που θα ηθελα βοηθεια ειναι πως θα κανω σωστη αναβαθμιση.Το κινητο τρεχει την Β102 και εχω ακουσει τα καλυτερα για την Β229 αν την γραφω σωστα.Αν υπαρχει καπου αναλυτικος οδηγος βημα βημα απο την Β102 στην Β229 θα εκτιμουσα τη βοηθεια σας.Ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Xαιρετω. Εχω ενα προβλημα εδω και 2 μερες με το κινητο. Στα καλα καθουμενα ξαφνικα δεν εχει σημα και μου βγαζει μυνημα "κλειδωμενη sim" και πρεπει να πατησω το pin για να ξεκλειδωσει (οπως οταν το ενεργοποιουμε). Και ξανα στα καπακια. Το κανω 3-4 φορες για να ξεκολλησει. Και παρατηρησα οτι το κανει οταν παει να γινει καποια κληση. Ειτα οταν καλω εγω ειτε οταν με καλουν. Οταν με παιρνουν, πριν προλαβω να απαντησω, κοβεται το σημα και κλειδωνει η sim. Δοκιμασα και αλλες καρτες sim και συμβαινει το ιδιο, αρα ειναι θεμα του τηλεφωνου. Το ειχα παρει απο τη wind με επιδοτηση, να τους το παω στο μαγαζι η να επικοινωνησω με τη Huawei??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εγώ έκανα τα βήματα για την αναβάθμιση απο Β102 σε Β229 και δεν ξέρω αν τελικά έγινε σωστά διότι άλλαξα το build.prop πέρασα απο τη ρόμ που είχα κατεβάσει μόνο το φάκελο dload/update.app έκανε restart το κινητό και με έβγαλε στο cwm.Τώρα στον αριθμό έκδοσης μέσα στις ρυθμίσεις/σχετικά με το τηλέφωνο έχω Β229 αλλά λέω μήπως δεν έχει γίνει η αναβάθμιση και έχει αλλαχτεί επειδή πείραξα το build.prop.Πάντως δεν έχασα καμία εφαρμογή όπως επίσης ούτε και τα toggles.Τελικά έκανα αναβάθμιση ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εγώ έκανα τα βήματα για την αναβάθμιση απο Β102 σε Β229 και δεν ξέρω αν τελικά έγινε σωστά διότι άλλαξα το build.prop πέρασα απο τη ρόμ που είχα κατεβάσει μόνο το φάκελο dload/update.app έκανε restart το κινητό και με έβγαλε στο cwm.Τώρα στον αριθμό έκδοσης μέσα στις ρυθμίσεις/σχετικά με το τηλέφωνο έχω Β229 αλλά λέω μήπως δεν έχει γίνει η αναβάθμιση και έχει αλλαχτεί επειδή πείραξα το build.prop.Πάντως δεν έχασα καμία εφαρμογή όπως επίσης ούτε και τα toggles.Τελικά έκανα αναβάθμιση ή όχι;

 

Προφανώς και έκανες.

Εγώ ενώ έχω κάνει root προσπαθώ να κάνω edit το build.prop με τον ES explorer αλλά κατά την αποθήκευση των αλλαγών δεν τις δέχεται.Γιατί?

 

Πάντως παλιότερα έιχε αναφερθεί ότι όσοι έκαναν την αναβάθμιση έχασαν την εφαρμογή του ραδιοφώνου και τα toggles... Τι να έγινε άραγε σε σένα?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν πρεπει να εγινε η αναβαθμιση γιατι λογικα απο αυτα που εχω διαβασει πρεπει να φυγει το root και σε μενα δεν εφυγε.Οσο αφορα τη ρομ που εχω κατεβασει εχει μεσα ενα φακελο dload και μεσα ειναι το update app και επισης εχει boot.img recovery.img ενα αρχειο pdf μιπως πρεπει να το φλασαρω με cwm οπως ειναι;Τωρα οσο αφορα το build.prop που δεν σου αποθηκευει κατεβασε το rom toolbox και απο τον es explorer ανοιγεις το build.prop με το rom toolkit
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν πρεπει να εγινε η αναβαθμιση γιατι λογικα απο αυτα που εχω διαβασει πρεπει να φυγει το root και σε μενα δεν εφυγε.Οσο αφορα τη ρομ που εχω κατεβασει εχει μεσα ενα φακελο dload και μεσα ειναι το update app και επισης εχει boot.img recovery.img ενα αρχειο pdf μιπως πρεπει να το φλασαρω με cwm οπως ειναι;Τωρα οσο αφορα το build.prop που δεν σου αποθηκευει κατεβασε το rom toolbox και απο τον es explorer ανοιγεις το build.prop με το rom toolkit

 

Τελικά όλα πήγαν καλά όπως φαίνεται. Το Ρ1 τρέχει τώρα με τη Β229. Έχω χάσει το ραδιόφωνο κτλπ αλλά θα το εγκαταστήσω από το apk που έχει δώσει ο haki.

Ο οδηγός του Neo_One σε συνδυασμό με τo post σου για να αλλάξω το build.prop με το rom toolkit οδήγησαν σε αίσιο αποτέλεσμα.

Καλή επιτυχία και σε σένα

--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το αρχείο στο φάκελο dload για την αναβάθμιση? Είναι πολυ μεγάλο για νατο ανεβάσω
--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

κοίτα εγώ έχω κατεβάσει ενα zip αρχείο το οποίο περιλαμβάνει boot.img,recovery img,ενα αρχείο pdf,και το φάκελο dload.Έκανα unzip λοιπόν το φάκελο dload που περιέχει το update.app και το έβαλα στην sd card.Εσύ με πιο τρόπο το έκανες?Μήπως αν φλασάρω όλο το zip καταφέρω κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το ίδιο αρχείο έχουμε. Κι εγώ τοποθέτησα το φάκελο dload όλο το φάκελο και όχι μόνο το αρχείο στην κάρτα sd και ξεκίνησε η αναβάθμιση κανονικά.
--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το περάσω στην μνήμη του τηλεφώνου γιατί στην εξωτερική που το έχω δεν μου το κάνει.Μήπως φταίει το custom cwm που έχω περάσει? Edited by Minas_Kriti
Link to comment
Share on other sites

Στην sd θα το περάσεις.Εγώ το cwm δεν το έχω περάσει καθόλου.Επισης ενημερώνω οτι χάνεται και το riptide gp.Προσωπικα δε με ενδιέφερε καθόλου.
--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...