Jump to content

Alcatel OT-995


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μόλις την εγκατέστησα και μπορώ να πω με βεβαιότητα από το λίγο που το έχω δουλέψει μέχρι τώρα ότι το τηλέφωνο "πετάει"

Η videocamera απέκτησε προβολέα το wifi βελτιώθηκε κατά 50 % και άλλα πολλά που από τον ενθουσιασμό μου δεν τα θυμάμαι Τώρα προσπαθώ να μάθω την ics γιατί δεν την έχω δουλέψει ξανά και με παιδεύει λίγο άλλα την καταφέρνω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ολα καλά christos279 και giannis24 το κινητό τώρα πετάει...στην παλιά εκδοση ομως υποστήριζε flash player ενώ τώρα όχι...ξέρει κανεις τπτ;
Link to comment
Share on other sites

Εάν η ROM είναι 4.Χ.Χ τότε υποψιάζομαι ότι θα πρέπει να κατεβάσεις εκ νέου τον flashplayer.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος να μας πει εντυπωσεις και το σπουδεοτερο πως παει απο αυτονομια!!!!

Για την ICS V1.3 εννοω...

Link to comment
Share on other sites

κατεβαζουμε το cwm v6 απο εδω:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=37849442#post37849442

αν η rom μας ειναι GB κατεβαζουμε αυτο:http://d-h.st/ixX

αν η rom μας ειναι ICS κατεβαζουμε αυτο:http://d-h.st/wYg

αντιγραφουμε στην sdcard μας οποιο αρχειο μας κανει

βαζουμε το τηλ μας σε bootloader..(πληκτρο εντασης κατω και πληκτρο power) και τα κραταμε πατημενα πανω απο 2 δευτερολεπτα αφου ανοιξει η οθονη.. συνδεουμε το τηλ με το usb ανοιγουμε τον φακελο cwm αφου τον αποσυμπιεσουμε πρωτα και παταμε boot

το τηλ θα μπει σε recovery.. επιλεγουμε wipe data factory reset.. μετα wipe cache partision και στο μενου advanced wipe davlic cache.. παμε πισω και επιλεγουμε install zip from sdcard και επιλεγουμε το zip που εχουμε περασει αφου τελειωσει reboot system now και ειμαστε ετοιμοι...:):) πιο αναλυτικα δεν γινετε:p:p ελπιζω να τα καταφερεις... περιμενω νεα.. """φυσικα για να γινουν ολα αυτα πρεπει να ειμαστε root.."""

ξεχασα να πω οτι με αυτο τον τροπο τα χανουμε ολα απο το τηλ μας οπως επαφες call log και αλλα.... αν θελουμε την παλια μας rom κανουμε ενα backup.. (καλο θα ειναι να κανετε)

στον mrcheese δεν λεει κατι για root.... το τηλ μου ειναι εντελως εργοστασιακο...αν κανω την παραπανω διαδικασια δεν θα δουλεψει????
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μπαταρία και διάρκεια αυτής πάντως δεν παρατήρησα διάφορα δεν ξέρω γιατί

Κάποιες εφαρμογές που είχα από την 2.3.6 δεν τις τρέχει καλά και στο iGO μου μισοκρυβει κάποια πλήκτρα

 

http://imageshack.us/a/img209/5597/20130215194329.jpg

 

http://imageshack.us/a/img59/8928/20130215194228.jpg

 

http://imageshack.us/a/img838/15/20130215194024.jpg

Edited by caliber30
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σας αρεσει ο τροπος που απαντατε στις εισερχομενες κλησεις?

εχει βρει καποιος καποιο αλλο ''στυλ'' οπως του JB ας πουμε...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι απο μένα παιδιά.

και εγώ κάτοχος κανα εξάμηνο του 995,ευχαριστημένος αρκετά,βέβαια είναι η πρώτη μου android συσκευή.

πολλά κολλήματα τώρα τελευταία,όσο βάζω-βγάζω εφαρμογές,τόσο πιο πολύ σέρνεται...

κάηκα και γω να περιμένω επίσημη rom μπάς και αναστηθεί το αλκατελάκι...

 

και δηλώνω επίσημα πως είμαι πιο άσχετος (με το συμπάθειο βέβαια) απο τον φίλο Gioxxx84,που ζητάει οδηγίες πιο πάνω...

θα ήθελα ένα οδηγό για dummies σαν τα αμερικανάκια...

κάτι μετά το manual δηλ της συσκευής που να λέει...

έτσι ρε σώζεις τη rom σου...έτσι κάνεις backup,έτσι κάνεις root,έτσι βάζεις ics,έτσι ξαναβάζεις τις επαφές σου μέσα μετά τη νέα rom,έτσι το ξαναγυρνάς μαμά...

διαβάζω διαβάζω...τη τύφλα μου κάνω...γράψατε και 100 σελίδες...

είχα κάνει ένα backup στο alcatel cloud πως το λένε,την εφαρμογή...κάπου τον οκτώβρη...

σήμερα αφού αγανάκτησα με το τηλ και την αργοπορία του ακόμη στο να κάνει και κλήση...λέω δε..και πατάω backup επαναφορά δηλ στο οτι έσωσε τον οκτώβρη...:ninja:

και φυσικά έχασα και τα βίντεο και τις φωτό απο τότε μέχρι σήμερα αλλά θυμήθηκα ποιός με είχε καλέσει 19 οκτωβρίου:blink:...αχαχα...

έτσι για να ευθυμήσουμε...

να στε καλά και ελπίζω να μην το κάψω προσπαθώντας να κάνω root...και μετά να βάλω την ics του μίστερ τσιζ που λέτε...

απλά δεν ξέρω πως να σώσω τα τηλ...τις φωτό...τα βίντεο...

μη γελάτε,είμαι και γέρος άνθρωπος.:lol:

να στε καλά και θα τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέδωσε πνεύμα τελικά το δικό μου... Δε ξανα-ασχολούμαι με πειραγμένες rom κτλ... Το ιστορικό μου έχει ως εξής.

Με την official 2.3.6 το κινητό δεν λειτουργούσε ούτε καν ικανοποιητικά. Σέρνονταν ακόμα και με τον dialer για να κάνω μια κλήση.

 

Αποφάσισα λοιπόν, μιας και είχα δώσει 200 ευρώ και δεν είχα την δυνατότητα να λειτουργώ ικανοποιητικά το κινητό, να ψαχτώ με τις unofficial roms από xda.

Πέρασα τη rom του mrcheese και βελτιώθηκε το κινητό αρκετά εώς ότου μετά από καμιά 20αριά μέρες ξαφνικά κόλλησε και έμπαινε σε boot loop χωρίς να μπορεί να ανοίξει.

 

Με πολλές προσπάθειες κατάφερα και του πέρασα άλλη rom (την Η1Ν1) και πάλι όλα καλά μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα που και πάλι χωρίς καμιά παρέμβαση (ούτε εγκατέστησα εφαρμογή ούτε τίποτα άλλο περίεργο. Απλή χρήση τηλεφώνου) ξαφνικά άρχισε να κάνει reboots στα καλά καθούμενα το κινητό.

 

Μετά από κάθε reboot επανέρχονταν στη κατάσταση (sms/call log/εφαρμογές/ρυθμίσεις) που βρίσκονταν την 5η Φεβρουαρίου.

Δοκιμάζω restore/factory restore, μπαίνω με clockworkmod και κάνω format system/data κτλ, κανω fastboot erase system κτλ αλλά ΠΑΝΤΑ, το κινητό ξανά κάνει restart και επανέρχεται στην κατάσταση που βρίσκονταν στις 5 Φεβρουαρίου...

 

Έχω προσπαθήσει με το cwm να περάσω άλλη rom αλλά μάταια. Μόνο την ίδια την Η1Ν1 δέχεται να ξαναπεράσει από την αρχή, αλλά και πάλι μετά την εγκατάστασή της, το κινητό ξανανοίγει κανονικότατα στην κατάσταση που βρίσκονταν στις 5 Φλεβάρη.

 

Δοκίμασα να κάνω update με το official One touch upgrade, ολοκήρώθηκε επιτυχώς η διαδικασία και στο restart φόρτωσε κανονικά το κινητό με την παλιά rom (Η1Ν1) και τις ρυθμίσεις της 5ης Φεβρουαρίου...

 

Έχω δοκιμάσει ό,τι μπορούσα να κάνω και δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.

 

Πλέον το πετάω, και καταλήγω ότι δεν αξίζει κανείς να ασχολείται με εταιρείες χωρίς υποστήριξη (βλ Alcatel).

Στη διαδικασία του πειράγματος με οδήγησε το γεγονός ότι η alcatel δεν είχε μια rom της προκοπής ώστε να λειτουργεί ικανοποιητικά ένα κινητό των 200 ευρώ. Και τα αποτελέσματα ήταν να χαθεί το κινητό...

 

Από εδώ και στο εξής αγορά μόνο επώνυμων κινητών από σοβαρές εταιρείες με σωστή υποστήριξη (samsung, sony) ώστε να ξέρω ότι και σωστή rom θα βγάλουν και update θα δώσουν. Και με δεδομένο αυτό δε θα χρειαστεί να ασχολούμαι με τις rom του κάθε mrcheese, H1N1 κτλ...

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

omg...με αυτο που διαβασα λεω να περιμενω μηπως και δεησουν στην ελλαδα και δωσουν official...ειμαι και ταλεντο,δεν υπαρχει και μια να παρω αλλη συσκευη...οποτε υπομονη
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σας αρεσει ο τροπος που απαντατε στις εισερχομενες κλησεις?

εχει βρει καποιος καποιο αλλο ''στυλ'' οπως του JB ας πουμε...

Πραγματικά είναι πολύ σπαστικός Την πρώτη φορά που χτύπησε οδηγούσα και δεν έβλεπα τι πρέπει να πατήσω για ν απαντήσω Τελικά την κλήση δεν την απάντησα μέχρι που πήγα στο σπίτι κάλεσα τον αριθμό μου και είδα πως γίνεται

 

omg...με αυτο που διαβασα λεω να περιμενω μηπως και δεησουν στην ελλαδα και δωσουν official...ειμαι και ταλεντο,δεν υπαρχει και μια να παρω αλλη συσκευη...οποτε υπομονη
Μπα φίλε μου θα περιμένεις πολύ Κάθε εβδομάδα τους ρωτάω και μου λένε το ίδιο εδώ και 3 μήνες :lol::lol:

Πάντως η rom του mrcheese δουλεύει τέλεια μέχρι στιγμής και δεν παρουσιάζει απολύτως τίποτα εκτός από ένα gps και συγκεκριμένα το iGO που δείχνω και πιο πάνω που η οθόνη σαν να μην είναι στη θέση της με αποτέλεσμα να μου κρύβει τα μισά κουμπιά

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Μπα φίλε μου θα περιμένεις πολύ Κάθε εβδομάδα τους ρωτάω και μου λένε το ίδιο εδώ και 3 μήνες :lol::lol:

 

Βγάλε τα αρχεία με τα Ελληνικά από τη rom του Mistercheese και κάνε τους τα attach στο επόμενο mail που θα τους στείλεις. Να δούμε αν θα ξαναπούν την ίδια δικαιολογία.

Android developer at Singletonapps

www.singletonapps.com

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα αρχεία με τα Ελληνικά από τη rom του Mistercheese και κάνε τους τα attach στο επόμενο mail που θα τους στείλεις. Να δούμε αν θα ξαναπούν την ίδια δικαιολογία.
Μπα δεν χρειάζεται :lol:

Ξέρουν πολύ καλύτερα από εμάς το τι συμβαίνει Διαβάζουν και αυτοί εδώ μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέδωσε πνεύμα τελικά το δικό μου... Δε ξανα-ασχολούμαι με πειραγμένες rom κτλ... Το ιστορικό μου έχει ως εξής.

Με την official 2.3.6 το κινητό δεν λειτουργούσε ούτε καν ικανοποιητικά. Σέρνονταν ακόμα και με τον dialer για να κάνω μια κλήση.

 

Αποφάσισα λοιπόν, μιας και είχα δώσει 200 ευρώ και δεν είχα την δυνατότητα να λειτουργώ ικανοποιητικά το κινητό, να ψαχτώ με τις unofficial roms από xda.

Πέρασα τη rom του mrcheese και βελτιώθηκε το κινητό αρκετά εώς ότου μετά από καμιά 20αριά μέρες ξαφνικά κόλλησε και έμπαινε σε boot loop χωρίς να μπορεί να ανοίξει.

 

Με πολλές προσπάθειες κατάφερα και του πέρασα άλλη rom (την Η1Ν1) και πάλι όλα καλά μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα που και πάλι χωρίς καμιά παρέμβαση (ούτε εγκατέστησα εφαρμογή ούτε τίποτα άλλο περίεργο. Απλή χρήση τηλεφώνου) ξαφνικά άρχισε να κάνει reboots στα καλά καθούμενα το κινητό.

 

Μετά από κάθε reboot επανέρχονταν στη κατάσταση (sms/call log/εφαρμογές/ρυθμίσεις) που βρίσκονταν την 5η Φεβρουαρίου.

Δοκιμάζω restore/factory restore, μπαίνω με clockworkmod και κάνω format system/data κτλ, κανω fastboot erase system κτλ αλλά ΠΑΝΤΑ, το κινητό ξανά κάνει restart και επανέρχεται στην κατάσταση που βρίσκονταν στις 5 Φεβρουαρίου...

 

Έχω προσπαθήσει με το cwm να περάσω άλλη rom αλλά μάταια. Μόνο την ίδια την Η1Ν1 δέχεται να ξαναπεράσει από την αρχή, αλλά και πάλι μετά την εγκατάστασή της, το κινητό ξανανοίγει κανονικότατα στην κατάσταση που βρίσκονταν στις 5 Φλεβάρη.

 

Δοκίμασα να κάνω update με το official One touch upgrade, ολοκήρώθηκε επιτυχώς η διαδικασία και στο restart φόρτωσε κανονικά το κινητό με την παλιά rom (Η1Ν1) και τις ρυθμίσεις της 5ης Φεβρουαρίου...

 

Έχω δοκιμάσει ό,τι μπορούσα να κάνω και δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.

 

Πλέον το πετάω, και καταλήγω ότι δεν αξίζει κανείς να ασχολείται με εταιρείες χωρίς υποστήριξη (βλ Alcatel).

Στη διαδικασία του πειράγματος με οδήγησε το γεγονός ότι η alcatel δεν είχε μια rom της προκοπής ώστε να λειτουργεί ικανοποιητικά ένα κινητό των 200 ευρώ. Και τα αποτελέσματα ήταν να χαθεί το κινητό...

 

Από εδώ και στο εξής αγορά μόνο επώνυμων κινητών από σοβαρές εταιρείες με σωστή υποστήριξη (samsung, sony) ώστε να ξέρω ότι και σωστή rom θα βγάλουν και update θα δώσουν. Και με δεδομένο αυτό δε θα χρειαστεί να ασχολούμαι με τις rom του κάθε mrcheese, H1N1 κτλ...

με ποιο offiliac upgrade συνδεσες το τηλ σου? το 2.5.7 ή 2.5.8?

στο λεω γιατι εγω στο δικο μου οταν το συνδεσα με το 2.5.8 δεν εκανε τιποτα ενω με το 2.5.7 μου εκανε αναβαθμιση σε ics..(το τηλ μου δεν ειναι για ελλαδα γι'αυτο πηρε και την αναβαθμιση)

Link to comment
Share on other sites

Mε 2.5.8. Βρήκε κανονικά αναβάθμιση, την κατέβασε και την εγκατέστησε αλλά στο reboot πάλι εμφανίστηκε η παλιά.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Mε 2.5.8. Βρήκε κανονικά αναβάθμιση, την κατέβασε και την εγκατέστησε αλλά στο reboot πάλι εμφανίστηκε η παλιά.

 

κανε και μια δοκιμη με το 2.5.7 δεν εχεις να χασεις τιποτα....

μπορει και να δουλεψει ποτε δεν ξερεις...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θυμάστε αν μέσα στη συσκευασία του 995 υπήρχε και sd card;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

κανε και μια δοκιμη με το 2.5.7 δεν εχεις να χασεις τιποτα....

μπορει και να δουλεψει ποτε δεν ξερεις...

 

Ούτε η 2.5.7 έκανε δουλειά. Τα ίδια... "Ολοκληρώθηκε επιτυχώς η αναβάθμιση. Βγάλτε μπαταρία και ανοίξτε ξανά το κινητό"

Και... Φορτώνει και πάλι η H1N1 με όλα (sms/ρυθμίσεις κτλ) όπως ήταν στις 5 Φλεβάρη...

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η 2.5.7 έκανε δουλειά. Τα ίδια... "Ολοκληρώθηκε επιτυχώς η αναβάθμιση. Βγάλτε μπαταρία και ανοίξτε ξανά το κινητό"

Και... Φορτώνει και πάλι η H1N1 με όλα (sms/ρυθμίσεις κτλ) όπως ήταν στις 5 Φλεβάρη...

 

μπες σε cwm6 wipe all... και μετα mounts and storage και κανε format system, system/app,data, cache και φλασαρε μια cm10

αυτη ας πουμε:https://code.google.com/p/ot995-cyanogenmod/downloads/detail?name=cm-10-20121219-UNOFFICIAL-cocktail.zip&can=2&q=

προσπαθω να βρω λυσεις..... γιατι μου φαινεται πολυ περιεργο:wacko:

Link to comment
Share on other sites

μπες σε cwm6 wipe all... και μετα mounts and storage και κανε format system, system/app,data, cache και φλασαρε μια cm10

αυτη ας πουμε:https://code.google.com/p/ot995-cyanogenmod/downloads/detail?name=cm-10-20121219-UNOFFICIAL-cocktail.zip&can=2&q=

προσπαθω να βρω λυσεις..... γιατι μου φαινεται πολυ περιεργο:wacko:

 

Τα έκανα όλα αυτά. Έκανα όλα τα formats και όταν επέλεγα να περάσω τη rom πετούσε σφάλμα

 

Error while restoring /system!

failed to open /sys/class/android_usb/android0/state: no such file or directory

 

Και όταν έκανα μετά reboot, το κινητό ξεκινούσε πάλι με την Η1Ν1 και τις ρυθμίσεις της 5ης Φεβρουαρίου....

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ice Cream ala Grec!

Βασίζεται στην H1N1 v2 μαζί με τα fix της v3 (αλλα με stock Alcatel εικονίδια)

Η εγκατάσταση γίνετε όπως με όλες τις εκδόσεις της H1N1

Σημείωση: Στον installer όποιο στιλ μπαταρίας και να επιλέξετε θα εγκατασταθεί το stock εικονίδιο

Σε περίπτωση bootloop κάντε format τα /system & /data και μετά reinstall

 

LINK: http://d-h.st/yrA

(Και μην ακούσω τίποτα περί mistercheese που χάλασε ο ίδιος το κινητό του!!!)

 

Ο,τι απορία ρωτήστε!

Link to comment
Share on other sites

 

 

(Και μην ακούσω τίποτα περί mistercheese που χάλασε ο ίδιος το κινητό του!!!)

 

:lol: +1000

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ice Cream ala Grec!

Βασίζεται στην H1N1 v2 μαζί με τα fix της v3 (αλλα με stock Alcatel εικονίδια)

Η εγκατάσταση γίνετε όπως με όλες τις εκδόσεις της H1N1

Σημείωση: Στον installer όποιο στιλ μπαταρίας και να επιλέξετε θα εγκατασταθεί το stock εικονίδιο

Σε περίπτωση bootloop κάντε format τα /system & /data και μετά reinstall

 

LINK: http://d-h.st/yrA

(Και μην ακούσω τίποτα περί mistercheese που χάλασε ο ίδιος το κινητό του!!!)

 

Ο,τι απορία ρωτήστε!

 

Να σαι καλα ρε man! Ευχαριστουμε πολυ!

Απο μπαταρια πως παει? Την δοκιμασε κανεις να μας πει εντυπωσεις ???

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-995

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...