Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

αγόρασα πριν λίγες μέρες το xperia sole μεταχειρισμένο, γενικά σε άριστη κατάσταση αλλά έχω παρατηρήσει το εξής. Ένα από τα capacitive buttons, το δεξί, έχει την διπλάσια ένταση φωτισμού από τα άλλα δύο. Όχι ότι υπάρχει κάποιο εργονομικό πρόβλημα αλλά σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να είναι κάποια δυσλειτουργία της αναβάθμισης σε ics. Στα χέρια μου το κινητό ήρθε φορώντας ήδη ics και δε ξέρω αν είναι ιδιαιτερότητα του hardware ή του λογισμικού...

Αν έχει παρατηρήσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα ή γνωρίζει για το θέμα θα ήθελα να μου πει αν υπάρχει το ενδεχόμενο να διορθωθεί το θέμα με μια καθαρή εγκατάσταση του ics.

 

γεια σου φίλε μου!

το έχω και εγώ αυτό αλλά είναι ελάχιστη η διάφορα έτσι δεν είναι?

δεν έχει να κάνει με την αναβάθμιση, και το λέω αυτό γιατί το κινητό το έχω από το καλοκαίρι και το είχα παρατήσει πριν ακόμα βγει η έκδοση ics!

είναι πολλή μικρή η διαφορά και αυτό από ότι καταλαβαίνω οφείλετε στο ότι το led που φωτίζει το συγκεκριμένο σημείο βρίσκετε δεξιά!

εκτός αν βλέπεις μεγάλη διαφορά και τότε όντος συμβαίνει κάτι άλλο!

επαναλαμβάνω ότι στην δική μου περίπτωση είναι ελάχιστη η διαφορά και γιαυτό δεν το έκανε θέμα τόσους μήνες εδώ μέσα! ;)

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα... μήπως επειδή το έστησε, έγινε αργό; Μήπως με πλήρη επαναφορά το τηλ. επανέρθει; Και συγγνώμη... αλλά τι ακριβώς "εστησε"; Επαφές και μηνύματα γίνονται εύκολα backup & restore, το ίδιο κι αν έβαλε κάνα ροζουλί skin... :X

 

όχι. Όταν λέω το έστησε εννοώ πως εγκατέστησε viber/whats up messenger/skype/adobe reader/etc βασικές εφαρμογές για ένα smartphone και έκανε log in στους λογαριασμούς της. Για αυτό λέω, αν με το να του κάνω φορματ μέσω του εργαλείου της Sony είναι διαφορετικό απο το να του κάνω factory defaults αφού περάσω την 4.0.4 οκ, να το κάνω.. Ειδάλλως μην την βάζω πάλι να το στήνει εξ αρχής

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

όχι. Όταν λέω το έστησε εννοώ πως εγκατέστησε viber/whats up messenger/skype/adobe reader/etc βασικές εφαρμογές για ένα smartphone και έκανε log in στους λογαριασμούς της. Για αυτό λέω, αν με το να του κάνω φορματ μέσω του εργαλείου της Sony είναι διαφορετικό απο το να του κάνω factory defaults αφού περάσω την 4.0.4 οκ, να το κάνω.. Ειδάλλως μην την βάζω πάλι να το στήνει εξ αρχής

 

Ολες αυτες οι εφαρμογες (να υποθεσω εχει βαλει και το Facebook?) τραβουν πολυ μνημη. Ποση ελευθερη (διαθεσιμη) μνημη εχει?

 

Ναι μεν βασικες εφαρμογες αλλα μην ξεχναμε οτι το Sole εχει 512 RAM. Αμα τρεχουν απο πισω ολα αυτα + μερικα widgets, λογικο ειναι να κολαει το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Ολες αυτες οι εφαρμογες (να υποθεσω εχει βαλει και το Facebook?) τραβουν πολυ μνημη. Ποση ελευθερη (διαθεσιμη) μνημη εχει?

 

Ναι μεν βασικες εφαρμογες αλλα μην ξεχναμε οτι το Sole εχει 512 RAM. Αμα τρεχουν απο πισω ολα αυτα + μερικα widgets, λογικο ειναι να κολαει το κινητο.

 

Αν το κάνεις root και αφαιρέσεις όλη τη σαβούρα της Sony μια χαρά θα πηγαίνει και με viber/what's up/Facebook :)

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.. Όλα στοκ :) .. Thanks παιδιά :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή για τα κινητά που έχουν στην κατοχή τους οι γυναίκες αν γίνεται μην ανακατεύεστε. Θα σας πω την δικιά μου ιστορία είχα το w715 μια χαρά δούλευε το δίνω στην γυναίκα μου λέει κολλάει είναι αργό οκ. Της δίνω το Samsung galaxy 3 μου λέει κολλάει είναι αργό οκ. Της δίνω το xperia neo v μου λέει κολλάει είναι αργό οκ. Ηθικό δίδαγμα μην ανακατεύεστε!

 

Που'σαι zxr!κάποιος κατάλαβε το νόημα επιτέλους!!:D

Το ανώτατο σημείο πνευματικής κατάκτησης για έναν άντρα: αναισθησία στην γκρίνια!

 

Είσαι σε καλό δρόμο φίλε μου!! :lol::lol::p

 

Συνεχίζουμε on topic! Ευχαριστώ!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

όχι. Όταν λέω το έστησε εννοώ πως εγκατέστησε viber/whats up messenger/skype/adobe reader/etc βασικές εφαρμογές για ένα smartphone και έκανε log in στους λογαριασμούς της. Για αυτό λέω, αν με το να του κάνω φορματ μέσω του εργαλείου της Sony είναι διαφορετικό απο το να του κάνω factory defaults αφού περάσω την 4.0.4 οκ, να το κάνω.. Ειδάλλως μην την βάζω πάλι να το στήνει εξ αρχής

 

Συγνώμη ρε φιλαράκο.. Όσο ήμουν σε στοκ, μία φορά κατάφερα να τρέξω viber και skype μαζί.. Ήταν και η τελευταία :lol:

Έφαγε reboot στα 10 δευτερόλεπτα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Δεν ξέρω αν το δοκίμασε κανείς σας, αλλά έβαλα χθες αυτό εδώ που ανέφερε κάποιο παλικάρι σε προηγούμενα ποστ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1609868

 

Ενημερωτικά λοιπόν να πω ότι είδα μεγάλη διαφορά, ειδικά στο ηχείο όταν ακούω μουσική. Πολύ πιο καθαρός ήχος, πολύ πιο δυνατός, πραγματικά δεν περίμενα τέτοια διαφορά.

Οπότε το συστήνω σε όποιον θέλει να το δοκιμάσει. (backup πρώτα, έτσι; xD)

Α, να πω ότι το κινητό τρέχει σε stock ics .10 και είναι rooted.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμη ερώτηση που την κάνω για πολλοστή φορά και θα ήθελα να μου απαντήσετε! Ποια ρομ να χρησιμοποιήσω ώστε να έχω μέγιστη απόδοση μπαταρίας; Μήπως τελικά να πάω στην official 1.54;;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει λύση στο πρόβλημα να μην μπορεί να συνδεθεί στο ίδιο wifi και να ζητάει κάθε μέρα το password;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει λύση στο πρόβλημα να μην μπορεί να συνδεθεί στο ίδιο wifi και να ζητάει κάθε μέρα το password;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

τι rom έχεις? σε όσες έχω χρησιμοποιήσει (stock .10 &.54, ultimate, nova, fluidity) δεν ειχα τετοιο θεμα! έχεις βάλει κανένα πρόγραμμα μήπως που αλλάζει τις ρυθμίσεις του ίντερνετ?

 

και για να το διευκρινίσω, συνδέεσαι στο ίντερνετ, απλά δεν θυμάται τον κωδικό του wifi, έτσι? δεν είναι ότι βρίσκει το δίκτυο και λέει low connctivity ή κάτι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

3 γρήγορες ερωτήσεις:

1) Με την CM9 δουλεύει το ράδιο;

2) Κάνει overclocking;

3) Θέλει οπωσδήποτε unlock bl;

 

1)νομίζω όχι, εκτός αν άλλαξαν κάτι στις τελευταίες build. παλιά δεν δούλευε ούτε το spirit. είναι στα πλάνα να βγάλουν δικό τους ράδιο πάντως.

2) για την κανονική δεν ξέρω σίγουρα. cm9 based πάντως γίνονται. για overclock θες unlocked bl.

3) η "κανονική" ναι. υπάρχουν και cm9 based που είναι και για locked bl

Link to comment
Share on other sites

τι rom έχεις? σε όσες έχω χρησιμοποιήσει (stock .10 &.54, ultimate, nova, fluidity) δεν ειχα τετοιο θεμα! έχεις βάλει κανένα πρόγραμμα μήπως που αλλάζει τις ρυθμίσεις του ίντερνετ?

 

και για να το διευκρινίσω, συνδέεσαι στο ίντερνετ, απλά δεν θυμάται τον κωδικό του wifi, έτσι? δεν είναι ότι βρίσκει το δίκτυο και λέει low connctivity ή κάτι τετοιο?

 

Stock είναι (δεν με αφήνει να το πειραξω ακόμη η κυρία του :p ) και την μια μέρα του βάζω το password και συνδέεται οκ και το επόμενο πρωί πάλι ζητάει password :mad: στο mini pro που έχω εγώ στο ίδιο WiFi κανένα πρόβλημα από την 1η ημέρα που το έχω :thumbup:

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

για τσέκαρε τις εφαρμογές.. εμένα θυμάται και δίκτυα που δεν θυμάμαι εγώ ότι έχω μπει :P
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και cm9 based που είναι και για locked bl

 

Ευχαριστώ, δε θα ήθελα να κάνω unlocking. θεωρώ όμως το ραδιόφωνο απαραίτητο, οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε (αν υπάρχουν) κάποιες cm9 που να πληρούν αυτές τις 2 προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια χαρά είμαι με το κινητό έχω σουταρισμένη την 1,54 έχω βάλει το home preferences από xda με wi-fi , 3g η μπαταρία μου κρατεί 3 μέρες βέβαια δεν παίζω παιχνίδια δεν βάζω εφαρμογές που πίνουν μπαταρία, χωρίς κολλήματα , χωρίς lag είναι γρήγορο. Το μόνο που θα αλλάξω αργότερα είναι να του περάσω κάνα firefox os η ubuntu.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Πήρα εχθές το Sola και έχει πάνω GB. Σκέφτομαι να το κάνω update σε ICS 6.1.1.B.1.54 αλλά διάβασα ότι σε πάρα πολλά παιχνίδια έχει πρόβλημα με το Floating touch. Υπάρχει τρόπος να κλείσουμε το Floating touch στο ICS ούτως ώστε να μην έχει αυτό το πρόβλημα σε μερικά παιχνίδια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Πήρα εχθές το Sola και έχει πάνω GB. Σκέφτομαι να το κάνω update σε ICS 6.1.1.B.1.54 αλλά διάβασα ότι σε πάρα πολλά παιχνίδια έχει πρόβλημα με το Floating touch. Υπάρχει τρόπος να κλείσουμε το Floating touch στο ICS ούτως ώστε να μην έχει αυτό το πρόβλημα σε μερικά παιχνίδια.

 

για παιχνίδια δεν ξερω αλλα για το Floating touch αν δεν κανω λαθος ειναι στις ρυθμισεις -- επιλογες για προγραμματιστες -- εμφανιση αγγιγματων

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τα τραγουδια που εχω βαλει στο κινητο ειναι σε κατασταση πανικου :P καθε φορα που ανοιγω το κινητο ειτε δημιουργουνται αντιγραφα τραγουδιων τα οποια δεν δουλευουν και οταν βαζω το κινητο στο pc δεν μου τα δειχνει καθολου...(ολα τα τραγουδια).επισης μου αλλαζει συνεχεια ο ηχος κλησης..(προφανως οφειλεται σε αυτο)...καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Έχετε καμιά εφαρμογή call blocker που να μην αφήνει όμως το τηλ. να χτυπήσει δίνοντας την εντύπωση ότι την απορρίπτεις, αλλά εξαρχής να δείχνει ότι το δίκτυο δεν είναι διαθέσιμο;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει ασχοληθεί κανένας με την αντικατάσταση της μπαταρίας του sola?έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Είχα δει video σε κάποιο blog, δεν θυμάμαι πιο είναι όμως. Θυμάμαι όμως ότι ήταν εύκολο. Ξεβιδωνοντας τις βίδες πίσω στο κινητό βγαίνει πανεύκολα το πίσω σασί. Αν προσέξεις όταν βγάλεις το καπάκι του κινητού υπάρχει μια μαύρη ταινία η οποία καλύπτει την καλωδιοταινια της μπαταρίας που κουμπωνει εκεί. Αφαιρείται εύκολα και αλλάζεις την μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...