Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά βοήθεια!! Το κινητό μου δε φορτίζει στα καλά καθούμενα και δεν αναγνωρίζεται από κανένα υπολογιστή. Τι μπορώ να κάνω να το σώσω?

Τώρα έχει κλείσει τελείως και δεν ανοίγει καν. Μάλλον πάει για επισκευή.

 

Έχεις ασχοληθεί με κάποια customia πάνω σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχεις ασχοληθεί με κάποια customia πάνω σε αυτό?

Όχι απολύτως τίποτα. Κάνω μόνο τις επίσημες ενημερώσεις και δεν έχω πειράξει τίποτα. Απ'το πουθενά το τηλέφωνο είναι νεκρό. Δε φορτίζει και δεν αναγνωρίζεται απο κανέναν υπολογιστή ό,τι και αν κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απολύτως τίποτα. Κάνω μόνο τις επίσημες ενημερώσεις και δεν έχω πειράξει τίποτα. Απ'το πουθενά το τηλέφωνο είναι νεκρό. Δε φορτίζει και δεν αναγνωρίζεται απο κανέναν υπολογιστή ό,τι και αν κάνω.

 

Δηλαδή έκλεισε μόνο του από μπαταρία και δεν ανοίγει ή το έκλεισες και δεν ανοίγει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έκλεισε μόνο του από μπαταρία και δεν ανοίγει ή το έκλεισες και δεν ανοίγει?

 

Προσπαθούσα να το φορτίσω και δε φόρτιζε. Το έκλεισα μπας κ φορτίσει κλειστό αλλά πάλι τίποτα. Είχε φτάσει η μπαταρία στο 2%. Όταν προσπάθησα να το ανοίξω ξανά δεν άνοιγε. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε στα καλά καθούμενα. Δε μπορώ να του κάνω τίποτα πφφφφφφ.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως δουλευει το metroststion που ειναι για αλλαγη icon?

Εχω νρει εικονιδιο για τις ρυθμισεις αλλα δε ξερω που να το μεταφερω για να αλλαξει

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα να το φορτίσω και δε φόρτιζε. Το έκλεισα μπας κ φορτίσει κλειστό αλλά πάλι τίποτα. Είχε φτάσει η μπαταρία στο 2%. Όταν προσπάθησα να το ανοίξω ξανά δεν άνοιγε. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε στα καλά καθούμενα. Δε μπορώ να του κάνω τίποτα πφφφφφφ.

 

Πήγαινε το στο service...

 

Ξερει κανεις πως δουλευει το metroststion που ειναι για αλλαγη icon?

Εχω νρει εικονιδιο για τις ρυθμισεις αλλα δε ξερω που να το μεταφερω για να αλλαξει

 

Ποιον launcher χρησιμοποιείς?Γιατί παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο στον φορτιστή για 15 λεπτά. Και προσπάθησε να το ανοίξεις μετα.

Επίσης δοκίμασε με άλλο καλώδιο usb ή άλλο φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα να το φορτίσω και δε φόρτιζε. Το έκλεισα μπας κ φορτίσει κλειστό αλλά πάλι τίποτα. Είχε φτάσει η μπαταρία στο 2%. Όταν προσπάθησα να το ανοίξω ξανά δεν άνοιγε. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε στα καλά καθούμενα. Δε μπορώ να του κάνω τίποτα πφφφφφφ.

 

Πήγαινε το στο service...

 

 

 

 

 

Ποιον launcher χρησιμοποιείς?Γιατί παίζει ρόλο.

 

Xperia z εχω απλα δε ξερω πως να το κανω να δουλεψει

 

Καλημερα, εχω κατεβασει το παρακατω προγραμμα αλλα μου βγαζει ενα λαθος οταν παω να περασω το αρχειο, μπορει καποιος να βοηθησει αν ξερει?

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=10129091&postcount=1

 

το λαθος που βγαζει ειναι το παρακατω

 

sorry i can't compile this error το καθορισμενο αρχειο δεν ειναι εγκυρη εφαρμογη win32

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον υπάρχει λάθος στον κώδικα της java

Ξερεις κανενα προγραμμα που να μπορω να διορθωσω αρχεια apk?

Λες να εχει προβλημα το προγραμμα για αυτο να μου βγαζει λαθος?

 

Ευχαριστω:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να βάλω στοκ ics γιατί δεν μπορώ να παίξω κάποια παιχνίδια αλλά και οι 3 υπολογιστές δεν αναγνωρίζουν το κινητό τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

1. Πας εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2029756

2. Κατεβάζεις τα αρχεία από τα links

3. Εγκαθιστάς το flashtool

4. Αποσυμπιέζεις κάπου το kernel.zip και το Root_with_Restore_by_Bin4ry

5. Ανοίγεις το flashtool (το σκέτο αν έχεις 32μπιτο λειτουργικό, το flashtool64 αν έχεις 64μπιτο)

6. Συνδέεις το τηλέφωνο με το καλώδιο usb και τον ηυ για να το δει

7. Τσιμπάς και σέρνεις μέσα στο flastool το αρχειο MT27i_6.1.1.B.1.10_KERNEL.ftf που εχεις αποσυμπιέσει απο το kernel.zip

8. Το flashtool κανει τα δικά του και ακολουθείς τις οδηγίες του (προσοχή : αφού μιλάμε για το sola πατάς το vol down και οχι το <- ).

9. Ακολουθείς τις οδηγίες του kosmasgr με το Root_with_Restore_by_Bin4ry

10. Τσιμπάς και σέρνεις μέσα στο flastool το αρχείο MT27_6.1.1.B.1.54_KERNEL.ftf που έχεις αποσυμπιέσει από το kernel.zip

11. Το flashtool κάνει τα δικά του και ακολουθείς τις οδηγίες του.

 

Αν όλα πήγαν καλά, είσαι root.

Καλή τύχη :)

Τροποποίηση από την ομάδα διαχείρισης: Στα βήματα 7 και 10 με τον όρο "τσιμπάς και σέρνεις" δεν εννοείται το γνωστό drag and drop. Το σωστό είναι να γίνει copy του αρχείου ftf και paste στο c:\flashtool\firmwares

 

Απορία. Οι οδηγίες του kosmasgr με το root_with_restore_by_Bin4ry ποιες είναι;

Link to comment
Share on other sites

Απορία. Οι οδηγίες του kosmasgr με το root_with_restore_by_Bin4ry ποιες είναι;

 

Πάνω στην ώρα ;) Χρησιμοποίησε την version 13 για να κάνεις το ροοτ το οποίο δουλεύει μόνο στην B.1.10 έκδοση ICS

 

--Πηγαίνεις στις ρυθμίσεις του κινητού / επιλογές για προγραμματιστές και επιλέγεις το usb debugging.

- Κατεβάζεις το αρχείο zip από εδώ http://forum.xda-developer....php?t=1886460 και το κάνεις unzip στην επιφάνεια εργασίας σου. θα δημιουργηθεί ένας φάκελος όπου μέσα θα δεις το αρχείο runme.bat

- Με ανοιχτό το κινητό και συνδεμένο στο pc τρέχεις το αρχείο , ανοίγει το παραπάνω παράθυρο , πατάς το 1 ( normal mode ) και enter.

- Αφού στο παράθυρο φορτώσει κάποια πράγματα στο κινητό σου θα ανοίξει μία ρύθμιση και κάτω κάτω θα λέει επαναφορά. Πατάς στην επαναφορά και κάνει επανεκίννηση το κινητό σου. θα αφήσεις συνδεμένο ακόμα το κινητό στο pc και θα σου γράψει στο παράθυρο DOS ότι όλα ΟK.

Μετά θα πρέπει να δείς στις εφαρμογές σου την εφαρμογή SU (super user) που σημαίνει ότι εισαι ροοτ.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στην ώρα ;) Χρησιμοποίησε την version 13 για να κάνεις το ροοτ το οποίο δουλεύει μόνο στην B.1.10 έκδοση ICS

 

--Πηγαίνεις στις ρυθμίσεις του κινητού / επιλογές για προγραμματιστές και επιλέγεις το usb debugging.

- Κατεβάζεις το αρχείο zip από εδώ http://forum.xda-developer....php?t=1886460 και το κάνεις unzip στην επιφάνεια εργασίας σου. θα δημιουργηθεί ένας φάκελος όπου μέσα θα δεις το αρχείο runme.bat

- Με ανοιχτό το κινητό και συνδεμένο στο pc τρέχεις το αρχείο , ανοίγει το παραπάνω παράθυρο , πατάς το 1 ( normal mode ) και enter.

- Αφού στο παράθυρο φορτώσει κάποια πράγματα στο κινητό σου θα ανοίξει μία ρύθμιση και κάτω κάτω θα λέει επαναφορά. Πατάς στην επαναφορά και κάνει επανεκίννηση το κινητό σου. θα αφήσεις συνδεμένο ακόμα το κινητό στο pc και θα σου γράψει στο παράθυρο DOS ότι όλα ΟK.

Μετά θα πρέπει να δείς στις εφαρμογές σου την εφαρμογή SU (super user) που σημαίνει ότι εισαι ροοτ.

 

Εγώ έχω την έκδοση .54 γι αυτό μπερδεύτηκα. Ενώ δηλαδή ακολουθώ τη διαδικασία που περιγράφεται παραπάνω στο σημείο 9 κάνω αυτό που μου περιγράφεις αν και είναι για την .10; Αυτό με μπέρδεψε και ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα σου πρότεινα , αφού θα χρειαστείς flashtool , αν δε βαριέσαι flashare την Β.1.10. H .54 ειναι πολύ bug έκδοση και η απόδοση της μπαταρίας δεν ειναι πολύ καλή

 

Δες παρακάτω :

 

What's New

- Able to draw in the notes application.

- Torch application with SOS including widget (depends on update variant).

 

Fixed Bugs (from v6.1.1.B.1.10)

- Random crash out.

- Unexpected shutdown off certain apps for example wait or force close message.

- Switching between home screens is a little bit smoother.

- Slight better RAM management.

- Built in web browser does not crash out when trying to visit various websites.

- Google Chrome seems to respond well and feels faster.

- Contacts load faster.

- Messaging loads faster.

- Better Wi-Fi reception not come across any random disconnections yet.

- Faster animation when changing screen orientation.

- Glove mode seems to respond a little better but could do with a little tweak.

 

Not Fixed (from v6.1.1.B.1.10)

- Glove mode always on in various games such as Aralon HD, Dead Trigger, Oscura, Pocket CS, Temple Run etc.

- Music player widget (album art) random refresh.

- Notifications sound problem.

- When using PIN security option and setting font size set large or above the "Emergency Call" text is half gone.

 

New Bugs

- Poor battery life.

From 100% to around 70% just having phone on standby without using any apps or connection to internet or GPS etc).

- Battery takes a lot longer to fully charge compared to Gingerbread.

- Quick camera shot (when phone locked and holding camera button) takes long to capture photo, was faster on GB.

- Clock application/widget seems to update slowly. When pressing the lock-screen button to turn on the screen and then the clock updates after 1-2 seconds.

- Problem when using the lock button to wakeup the phone. Sometimes you have to press it 2-3 times for it to work.

- If running music player and then trying to use Google Chrome the device become slow.

- When listening to music via earphones/headphones and after screen locks the music skips or stutters for a 1 second.

- When listening to music via earphones/headphones music will randomly stop if using another application.

- Camera quality degraded.

- When listening to music via earphones/headphones and receiving a text message, the message application becomes very slow.

- When listening to music via earphones/headphones and disconnecting and reconnecting the earphones/headphones (with full volume) you will notice the volume is loud but dramatically drops to a certain range.

- HD video playback shows lag.

- Video recorder only records MONO sound whereas Gingerbread can record STEREO sound.

- Multitasking is not very good at all.

Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με κάτι τέτοιο. Πάντως από μπαταρία δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα στο stand-by εκτός κι αν αφορά την rootαρισμένη έκδοση. Θα κοιτάξω τότε να flasharw την προηγούμενη έκδοση, ήδη ψάχνω στον μαγικό κόσμο του xda. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θελω να κανω root το sole/sola μου ακολουθω τα βηματα αλλα καπου κολλαω δλδ:

 

1. Πας εδώ: http://forum.xda-developer....php?t=2029756 ΟΚ

2. Κατεβάζεις τα αρχεία από τα links ΟΚ

3. Εγκαθιστάς το flashtool ΟΚ

4. Αποσυμπιέζεις κάπου το kernel.zip και το Root_with_Restore_by_Bin4ry ΟΚ

5. Ανοίγεις το flashtool (το σκέτο αν έχεις 32μπιτο λειτουργικό, το flashtool64 αν έχεις 64μπιτο) ΟΚ

6. Συνδέεις το τηλέφωνο με το καλώδιο usb και τον ηυ για να το δει ΟΚ

7. Τσιμπάς και σέρνεις μέσα στο flastool το αρχειο MT27i_6.1.1.B.1.10_KERNEL.ftf που εχεις αποσυμπιέσει απο το kernel.zip ΟΚ

8. Το flashtool κανει τα δικά του και ακολουθείς τις οδηγίες του (προσοχή : αφού μιλάμε για το sola πατάς το vol down και οχι το <- ). ΟΚ

μετα????

εχω macbook

ευχαριστω για οποια βοηθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

μετά απο το Root_with_Restore_by_Bin4ry τρέχεις το .bat ενώ έχεις συνδεδεμένο το κινητο (να εχεις κλείσει το flashtool)

στο κινητό να είναι ενεργοποιημένο το usb debugging

στο παράθυρο με τα πράσινα γράμματα πατάς 1 (standar mode) και enter

αν δεν το τρέχει το επειδή ειναι mac δεν εχω ιδέα τι παίζει :P

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...