Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

update εκανα με seus γιατι με το pc compation δεν μου το εκανε. τωρα πως εχει γινει δεν ξερω γιατι απο το πολυ διαβασμα που ειχα ριξει ειχα τρελαθει.

 

δηλαδη να το αφησω οπως ειναι? η μπορω να του περασω καθαρη την 4.0.4 με την 6.1.1.Β.1.10 για να μην χαθει το root, η αν χαθει να το ξανα περασω που ειναι ευκολο.

 

στην μπαρα υπενθιμησεων πως μπορω να βαλω διακοπτες για wifi 3g gps κλπ. κατι παρομοιο με το sbsettings στο iphone, καθως και τον sumsumg.

 

αν καταφερω και το φερω στα μετρα μου, θα το παρω εγω και θα του σπρωξω το iphone.

 

Για την μπάρα, εγώ είχα βολευτεί απίστευτα με αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.painless.pc

Τώρα για το Update καλό θα ήταν να κάνεις μία επανεγκατάσταση λογισμικού, ώστε να περαστεί καθαρή ICS. Όσο για την μπαταρία μην σε αγχώνει.. Λογικό είναι η 4 να καίει περισσότερο από την 2.3.. Αν κάποια στιγμή ασχοληθείς με custom rom τότε θα βελτιωθεί η διάρκεια της..

Όσο για το ροοτ, εγώ προτίνω να μείνεις στην έκδοση που είσαι.. Έτσι κι αλλιώς δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω η νέα έκδοση.. Μέχρι να βγει εύκολος τρόπος ροοτ, μείνε όπως είσαι!

 

+1 για το wildfire.. Και εγώ έμεινα με την ξενέρα.. Μακριά και από HTC..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά ξενέρωσα με τη sony....Δεν ξέρω για σας εγώ πάντως δεν ξαναπαίρνω οποιοδήποτε προιόν της!!Το πρώτο dual-core που δεν θα πάρει jb(το 2x είναι ειδική περίπτωση δεν μετράει:p)
Link to comment
Share on other sites

Για την μπάρα, εγώ είχα βολευτεί απίστευτα με αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.painless.pc

Τώρα για το Update καλό θα ήταν να κάνεις μία επανεγκατάσταση λογισμικού, ώστε να περαστεί καθαρή ICS

 

το περασα ειδη πολυ καλο, αν και πολυ μικρα τα εικονιδια, και δεν μεγαλωνει αν θες να προσθεσεις και αλλα, αλλα οκ.

επανεγκατασταση με πια σειρα format μεσα απο το τηλ. και μετα update? και πως θα ξερω οτι δεν θα περαστει η 54.??

my devices

1. iphone 4s jailbroken 5.1.1

2. xperia sola root.

Link to comment
Share on other sites

Τα καραγκοζιλίκια της sony δεν έχουν όριο. θα παραμείνει πολύ πίσω με την τακτική της στις αναβαθμίσεις. Συσκευές με single core cortex a5 και chip γραφικών adreno 200 θα πάρουν JB και εμείς με dual core cortex a9 και mali 400 δε θα πάρουμε.

 

Ας ελπίσουμε οτι στο xda θα γίνει κάποιο port από συσκευές με αντίστοιχα με το sole χαρακτηριστικά. αλλωστε η πλατφόρμα novathor u8500 τρέχει ήδη με JB

Link to comment
Share on other sites

το περασα ειδη πολυ καλο, αν και πολυ μικρα τα εικονιδια, και δεν μεγαλωνει αν θες να προσθεσεις και αλλα, αλλα οκ.

επανεγκατασταση με πια σειρα format μεσα απο το τηλ. και μετα update? και πως θα ξερω οτι δεν θα περαστει η 54.??

 

Ακριβως.. Φορματ πρωτα απο το κινητο (διαγραφη δεδομενων και ρυθμισεων) και μετα επανεγκατασταση λογισμικου απο seus.. Θα περαστει η .54 αλλα μπορεις ευκολα στα καπακια να φλασαρεις την 1.10..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά λίγο help

αγόρασα το sole πριν κανα μήνα που είχα έρθει με άδεια (φαντάρος) και έκανα αναβάθμιση ofw 6.1.1.b.1.54 και ics 4.0.4

 

δεν πρόλαβα να ασχοληθώ με root λόγο οτι το αγόρασα μια μέρα πριν φύγω για το στρατόπεδο και δεν ήθελα να κάνω βιαστικές κινήσεις και κάνω καμια ******* γιατι ήταν το πρώτο μου smartphone και δεν είχα ασχοληθεί παλιότερα.

 

το update σε ics το έκανα με clean install , όπως είχα βρει σε οδηγείες στο forum

παρατηρώ όμως κάποια θεματάκια σε lag σε ορισμένα παιχνίδια και ενω πίστευα πως η συσκευή μου δεν είναι αρκετά δυνατή να τα τρέξει , βλέπω βιντεάκια στο youtube που παιχνίδια τα οποία lagάρουν στην συσκευή μου , σε άλλα sole παίζουν νεράκι.

 

σήμερα δοκίμασα το asphalt 7 και κολλάει τραγικά , απο το menu εισαγωγής , που αργεί να μπει , μέχρι και τον πρώτο αγώνα που δοκίμασα να παίξω που δεν ξεκίνησε καν και crashαρε η εφαρμογή.

 

καμια ιδέα ?

επίσης το dungeon hunter 3 μου lagαρε και κάποια άλλα παιχνίδια..

 

σκέφτομαι να το κάνω root τώρα που έχω χρόνο μια και είμαι σε άδεια Χριστουγέννων και να περάσω κάποιο custom rom αλλα δεν ξέρω ποιο απ όλα είναι το καλύτερο αλλα και μια ασφαλή διαδικασία να ακολουθήσω και θα ήθελα λίγη βοήθεια σε αυτό.

 

επίσης , αντιμετωπίζει κανένας άλλος παρόμοια προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Να παίρνει Jb το J και το Go και όχι το Sole.:rolleyes:

 

Πραγματικά απορώ τι σκέφτονται. Μετά σου λέει η Samsung κυριαρχεί στο android. Αμ πως να μην κυριαρχεί; Αφού εκεί μας στέλνουν από μονοι τους.

Link to comment
Share on other sites

εγω το μονο που ξερω ειναι πως δεν ξαναπαιρνω sony και πολυ πιθανον ουτε android αν δεν ερθουν nexus μοντελα σε χαμηλες τιμες.Μπορει να ειναι το ios κατωτερο απο το android αλλα αν βγαινουν 2 αναβαθμισεις τον χρονο και οι εταιριες τα ξυνουν κανονικα τοτε συγνωμη αλλα δεν θα παρω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οκ τελείωσε όσο και να τους βρίζουμε τώρα δεν θα αλλάξει τίποτα..Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να πάρουμε άλλο κινητό και μετά να ανεβάσουμε ένα βίντεο στο youtube που θα σπάμε όλοι μαζί τα sole μας!!!:pΣχετικά με το κινητό τώρα,κατέβασα το death dome,ανοίγει αλλά μετά από 1 λεπτό crashάρει τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα σκεφτομαι να το δωσω και να παρω ace 2.ξερει κανεις ποσο θα πιασει?το εχω απο τον μαιο και δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα σκεφτομαι να το δωσω και να παρω ace 2.ξερει κανεις ποσο θα πιασει?το εχω απο τον μαιο και δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα.

 

150 με λίγη τύχη...btw για το death dome που έγραψα παραπάνω ξέρεις τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Κάθομαι και σας διαβάζω και πραγματικά απορώ με τη στάση σας και το ξενέρωμά σας! Προφανώς όλοι θέλουμε να έχουμε τη μέγιστη υποστήριξη από την εταιρεία που έχουμε επιλέξει. Δεν πρόκειται να συγκρίνω την υποστήριξη της Sony με τις άλλες εταιρείες. Ανούσιο.

Η απορία μου λοιπόν έγκειται στο γεγονός ότι εκεί υπάρχουν ένα σωρό τζιμάνια που ετοιμάζουν custom rom και εξασφαλίζουν ότι θα έχετε αναβαθμίσεις μέχρι το τέλος του κόσμου (ως τις 21/12 δηλαδη :lol::lol::p). Για ποιο λόγο λοιπόν κάθεστε και σκάτε;

 

Αυτή δεν είναι άλλωστε και η μαγεία του Android; Θα μου πείτε ότι αυτοί που δεν είναι advanced χρήστες πως θα περάσουν και που θα ξέρουν να ψάξουν για μια custom rom; Αυτοί που δεν είναι πιστέψτε με δεν τους ενδιαφέρει αν φοράνε GB, ICS ή JB!!!

 

Για να μην πέσετε να με φάτε σε καμία περίπτωση δεν στηρίζω την απόφαση να μην αναβαθμιστεί το sole. Το θεωρώ ελληνιστί epic fail!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

εμενα με εκνευριζει οτι μας εδωσαν μια αναβαθμιση που οφειλε να την ειχε το κινητο απο την αρχη.Και τωρα λενε οτι δεν θα εχουμε καλη εμπειρια χρησης.Γιατι με το J οι χρηστες θα ευχαριστηθουν την αναβαθμιση.Δεν γινεται να καταφευγουμε ολοι στο rooting.Αν δεν γινει κατι οι εταιριες δεν θα αλλαξουν και θα συνεχιζουν τις ******** τους
Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου λοιπόν έγκειται στο γεγονός ότι εκεί υπάρχουν ένα σωρό τζιμάνια που ετοιμάζουν custom rom και εξασφαλίζουν ότι θα έχετε αναβαθμίσεις μέχρι το τέλος του κόσμου (ως τις 21/12 δηλαδη :lol::lol::p). Για ποιο λόγο λοιπόν κάθεστε και σκάτε;

 

Φιλτατε zxr, μεχρι τα τζιμανια να ετοιμασουν καλες rom, θα εχει βγει το nexus 6 και το Android 15:p

 

Περαν της πλακας, λογω πλατφορμας (Novathor) περιμενουν ολοι απο την Sony να δωσει τον κωδικα. Δεν ειναι ουτε Snapdragon ουτε καποια αλλη διασημη πλατφορμα οπου υπαρχει απο πισω μπολικο υλικο. Επισημη CM9 δεν...ανεπισημη απο FXT ακομα στα σκαρια ειναι. Ολες οι υπολοιπες απλα τιποτα το ιδιαιτερο.

 

Λενε στο XDA, μολις δωσει JB στα Xperia P και Go η Sony, θα γινουν port στο Sola. Καλο καλοκαιρι δηλαδη. Μετα λενε να οργανωθει ομαδα ωστε να γινει port απο το Galaxy S3 Mini που εχει Novathor και JB. Καλα κρασια λεω γω.

 

Σιγουρα μια custom rom δεν γινεται μεσα σε 1 μερα. Σιγουρα θα υπαρξουν αξιολογες custom rom καποια στιγμη. Αλλα δεν ειμαι αισιοδοξος. Το Sola δεν ειναι ουτε Galaxy ουτε Nexus να εχει απο πισω καμια 20αρια devs. Και μετα την αποφαση της Sony να μην δωσει JB, πιστευω οτι θα αποτρεψει πολλους να ασχοληθουν με το κινητο μας:)

Link to comment
Share on other sites

Κάθομαι και σας διαβάζω και πραγματικά απορώ με τη στάση σας και το ξενέρωμά σας! Προφανώς όλοι θέλουμε να έχουμε τη μέγιστη υποστήριξη από την εταιρεία που έχουμε επιλέξει. Δεν πρόκειται να συγκρίνω την υποστήριξη της Sony με τις άλλες εταιρείες. Ανούσιο.

Η απορία μου λοιπόν έγκειται στο γεγονός ότι εκεί υπάρχουν ένα σωρό τζιμάνια που ετοιμάζουν custom rom και εξασφαλίζουν ότι θα έχετε αναβαθμίσεις μέχρι το τέλος του κόσμου (ως τις 21/12 δηλαδη :lol::lol::p). Για ποιο λόγο λοιπόν κάθεστε και σκάτε;

 

Αυτή δεν είναι άλλωστε και η μαγεία του Android; Θα μου πείτε ότι αυτοί που δεν είναι advanced χρήστες πως θα περάσουν και που θα ξέρουν να ψάξουν για μια custom rom; Αυτοί που δεν είναι πιστέψτε με δεν τους ενδιαφέρει αν φοράνε GB, ICS ή JB!!!

 

Για να μην πέσετε να με φάτε σε καμία περίπτωση δεν στηρίζω την απόφαση να μην αναβαθμιστεί το sole. Το θεωρώ ελληνιστί epic fail!!!

 

συμφωνώ όσο δεν πάει. και εμενα μου κάνει εντύπωση το ξενέρωμα. ίσος γιατί το περίμενα... στην τελική πιο πολύ θα το ευχαριστηθώ όταν θα περνάω custom rom JB παρα αν πέρναγα την official :grin::grin:

Edited by alex21

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

μια από τις απαντήσεις του Αντώνη (Anthony) στην επίσημη σελίδα της SONY για τους λόγους που δεν παίρνει το sole την JB

 

We are continually investigating upgrades to the different/latest Android OS versions. As always, we will only share firm information when we’re confident of hitting the deadlines.

To just answer your query on Xperia sola, Xperia go and Xperia U – the quality of Xperia’s software experience is dependent on a number of factors including: screen resolution, hardware platform and RAM. In the case of Xperia go, this combination came together in a way that meant the user experience running Jelly Bean was not adversely affected.

Unfortunately this wasn’t the case for Xperia U and Xperia sola, so we decided to keep them on ICS.

Ant.

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

και επειδή πολλοί αναρωτιούνται γιατί το J να πάρει JB κάνω copy paste ένα post από xda. δεν ξέρω αν όντως αυτός είναι ο λόγος. απλά είναι μια εξήγηση...

 

"In case you are wondering how is that the low-end Xperia J is getting the Jelly Bean update, while the dual-core U and sola aren't - despite Sony didn't make any statement, we guess the GPU is the one to blame.

All three phones have 512MB of RAM, but the Adreno 200 GPU on the Xperia J uses far less RAM than the Mali-400 inside the Xperia U and sola. We also know that Project Butter needs more GPU power than what the ICS UI. And the insufficient RAM due to GPU usage is probably the reason why these phones won't be getting to taste Jelly Bean."well, I believe our devs are experienced enough to have a workaround for this

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κι εγώ πιστεύω πως δεν πρέπει να σκάμε με την αναβάθμιση!

με τέτοια ομάδα που έχουμε εδώ στο forum θα βρούμε την λύση όλοι μαζί και θα περνάμε τις rom's (ακόμα κι εγώ ο άσχετος) με ευκολία και δεν θα έχουμε ανάγκη τις αναβαθμίσεις! ;)

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως με κανένα κινητό δεν θα ειχαμε ανάγκη την κάθε εταιρία. Ακόμα και το κορυφαίο galaxy S3 με custom rom τουμπανιάζεται :) Το θέμα είναι να ασχοληθεί κάποιος με το κινητό αφού πάρει το JB source , αν και πιστεύω οτι ενα υποτιθέμενο port απο το xperia go δεν θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο.
Link to comment
Share on other sites

Για root στην 6.1.1.b.1.54 δες το post 3828

 

προσπαθώ να κάνω root το sole μου ακολουθόντας πιστά τον οδηγό

φτάνω στο σημείο που τρέχω το run.bat για το scriptάκι και λέει make a choise

διαλέγω το 1 που είναι normal device type (το 2 ειναι για tablet etc) και λέει

 

checking if i should run in Normal Mode or special sony Mode

Please connect your device with USB-DEbugging enabled now

 

και δεν κάνει κάτι άλλο

το usb debugging το έχω κάνει enabled όπως έλεγε στις οδηγίες .. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να κάνω root το sole μου ακολουθόντας πιστά τον οδηγό

φτάνω στο σημείο που τρέχω το run.bat για το scriptάκι και λέει make a choise

διαλέγω το 1 που είναι normal device type (το 2 ειναι για tablet etc) και λέει

 

checking if i should run in Normal Mode or special sony Mode

Please connect your device with USB-DEbugging enabled now

 

και δεν κάνει κάτι άλλο

το usb debugging το έχω κάνει enabled όπως έλεγε στις οδηγίες .. :wacko:

 

Σε ποια έκδοση είσαι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια έκδοση είσαι τώρα?

 

το αποσύνδεσα και το άνοιξα και λέει 6.1.1.b.1.54 :wacko:

 

εδώ πατάω ok (δεν το διευκρίνιζε στις οδηγείες)

http://i47.tinypic.com/28kiyqt.jpg

Edited by Mindfreak89
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...