Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανενα νεο για NFC and Brain rom?

Δεν υπαρχει καθολου στις ρυθμισεις!!

 

Δεν το υποστηρίζει.. Παίζει να δουλέψει μόνο αν το αλλάξεις από το build.prop ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το υποστηρίζει.. Παίζει να δουλέψει μόνο αν το αλλάξεις από το build.prop ..

 

Καποια βοηθεια πανω σε αυτο απο καποιον εμπειρο?

Για το NFC μιλάω που εξεφανιστικε απο το μενου μετα το περασμα της the_brain_rom!

Edited by vasilis_greta

Sony Sole

Sony Ericsson Neo v

Galaxy 3

Qteck S-200

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας αγαπητοί, προσπαθώ να rootάρω το Sony Xperia Sole το οποίο το έχω ενημερώσει με τα τελευταία Android και προσπαθώ να το rootάρω ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες:

Τα scriptάκια που χρησιμοποιούν είναι από ένα φόρουμ το οποίο μπορείτε να βρείτε στην περιγραφή του βίντεο!

 

Όλα πάνε μια χαρά, δηλαδή έκανα όλα τα updates μέσω του sony companion και update center, αναγνώρισε το κινητό μου μια χαρά, έκανα το restore, πάει για αυτόματη επανεκκίνηση το κινητό και απλά μόλις ξεκινάει δεν υπάρχει η εφαρμογή SuperSU. Πήγα να εγκαταστήσω και την εφαρμογή Adfree Android και μου επιβεβαιώνει ότι το κινητό μου δεν είναι rooted.

 

Δεν φαίνεται να κάνω κάτι λάθος, καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειμαι απο τους τυχερους στο θεμα της μπαταριας.. Ή κανετε κατι λαθος... 18 ωρες με συνεχομενο wifi, 3g viber, fb και η μπαταρία στο 70%..

 

και εγώ μια από τα ίδια με brainsrom :cool::cool:

οποιος έχει πρόβλημα με την μπαταρία σε brainsrom ,η σε οποιαδήποτε custom rom ας δοκιμάσει αυτό. και γενικά ρε παιδιά. αφήστε την rom λίγο να στρώσει. μην την βάζετε και σε μιση ώρα πχ επειδή είδατε πτώση της μπαταρίας την βγάζετε

 

FOR THOSE WITH BATTERY PROBLEMS:

1. After flashing your phone with a new ROM, install this software:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5uZW1hLmJhdHRlcnljYWxpYnJhdGlvbiJd

 

BATTERY CALIBRATOR - 47 KB size

2. Then, charge your phone to 100%.

3. IMPORTANT. Remove CHARGER first.

3. IMMEDIATELY hit "Battery Calibration" (1 or 2 seconds delay is fine, wait for BATTERY voltage to drop and be stable)

4. Use your phone normally (don't charge in between) till it hits 1%.

5. Then charge your phone UNINTERRUPTED (leave it for charging all night) till 100%.

6. Unplug and start using. You should be having as little as 2-3% battery drain for 6-8 hours of IDLING now. That's the optimization of a calibrated battery.

 

ENJOY! Hope this helps!

 

αχχαχαχαχα όχι βέβαια.. Με brainsrom είμαι.. Το τηλέφωνο δεν κλείνει ποτέ.. Μόνο τα απαραίτητα reboot όταν το πειράζω..

EDIT : Κατερίνα άμα κάτσεις και διαβάσεις και τις 267 σελίδες δεν θα βρεις ούτε έναν να είχε πρόβλημα με την οθόνη του Sole.. (Μόνο ένας ο οποίος το διόρθωσε με sunbath)

 

http://www.longneck.ro/suncompass/images/SunCompass_iPhone.jpg :grin::grin::grin:

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

θα έβρισκες τις πληροφορίες που θες πιο εύκολα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324988

 

να υποθέσω έχεις το τελευταίο firmware? 54? αν ναι τότε ακολούθησε αυτές τις οδηγίες

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2029756

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, αντε με ψησατε και μεσα στις διακοπές θα αλλάξω και εγώ επιτέλους ρομ.. (εκτός αν ανακοινωθεί jb, τότε ίσως περιμένω)

την brain αποτι βλεπω εχετε βαλει οι περισσοτεροι εδώ περα, οποτε μάλλον εκεί λέω να πάω..

είμαι στην .54 με κλειδωμενο bl

για να την βάλω θα πρέπει :

1.root με την διαδικασια που εχουν γραψει στο xda με flashtool

2. install cwm recovert με τις οδηγιες του almag

3. εγκατασταση της rom

 

απλά με τη διαδικάσια για το ροοτ, παίζει να κάνω κάτι για να μην χάσω τα δεδομένα μου και να μπορέσω να πάρω τα data απο τις εφαρμογές με titanium backup?

 

πέρα από το nfc, υπάρχει κάτι άλλο που να μην λειτουργεί? (floating touch-παίζει να έχω ρωτήσει παλι βέβαια-..?)

άλλα bugs έχει βγάλει η ρομ?

ο ήχος κατά την ομιλία είναι πιο δυνατός?

 

και κάτι άλλο,

να σας πω, εσας με τις καλές μπαταρίες :P

στη ρομ οφείλεται λέτε, ή στη συσκευή/μπαταρία.. δηλαδή με στοκ ρομ είχατε πάνω κάτω ίδια απόδοση με ίδια χρήση? γιατί εμένα πάνω από μέρα δύσκολα με βγαζει, όχι να εχω 18 ώρες λειτουργίας και να έχει χάσει μόνο 30% !!!

Edited by charlie_pace4
Link to comment
Share on other sites

1) δεν προκειται να ανακοινωθει jb μεσα στα χριστουγεννα..

2) θα κανεις ενα backup με το titanium και δεν θα χασεις τιποτα..

3) οχι μονο το nfc δεν δουλευει το οποιο παιζει να διορθωνεται..

4) στη ρομ οφειλεται.. Αλλα και στην στοκ δεν ειχα μεγαλα παραπονα..

 

Παντως για το ροοτ υπαρχει πιο ευκολος τροπος...

Link to comment
Share on other sites

Στην 54?

Για πες ή δώσε κάποιο λινκ οπότε σου είναι εύκολο ;-)

 

Και δεν υποτίθεται ότι μέσα Δεκέμβρη θα έβγαζε ανακοίνωση η Sony που θα αφορούσε τις αναβαθμίσεις που θα γίνουν ή δεν θα γίνουν;

Edited by charlie_pace4
Link to comment
Share on other sites

Από μέσα Δεκέμβρη, το πήγε μέσα Φλεβάρη..

 

Για το ροοτ που είπα.. Επειδή στην .54 είναι δύσκολο το ροοτ μιας και δεν λειτουργεί ο τρόπος binary, φλασάρεις την 1.10 και κάνεις μετά τον τρόπο του binary.. Γιατί απ'ότι θυμάμαι για το ροοτ της .54 ήθελε 2 φορές φλασάρισμα? Ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω λένε οι οδηγίες αν θυμάμαι καλά.

Φλασαρεις την 10,την ροοταρεις με binary και μετά φλασαρεις την 54.

Απλά στο φλασαρισμα της 10 δεν θα χάσω δεδομένα; πρέπει να προσέξω κάτι για να μην χάσω; γιατί δεν έχω χρησιμοποιησει flashtool πότε...

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει τροπος να φυγει το "%" της μπαταριας απο την αρχικη, πειτε τον και σε μενα. Γιατι εχω γινει νευρασθενικη μ'αυτο, σε συνδυασμο με τα τοοοσα ποστ σας για την μπαταρια. Ξυπναω και αντι να κοιταξω τι ωρα ειναι, κοιταω ποσο % μπαταρια εχασα οσο κοιμομουν :worry: :confused:
:luck:
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις εγγυηση?

 

μαλλον την αλλαξε μονος του την εξωτερικη και τωρα δεν τον καλυπτει η εγγυηση...

 

Δεν το καλυπτε η εγγυηση εξαρχης..!

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μεγιστοι ξεφτιλες.

 

Απο την αλλη μερια βεβαια, τελος Μαρτιου λενε για P και Go. Καλο Πασχα δηλαδη. Μεχρι τοτε θα εχει βγει η 5.0:p

 

Επομενο κινητο Nexus και τελος απο μενα. Κινητο του 2012 με dual core και δεν παιρνει αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

αγορασα στον γιο μου το xperia sola μαζι με δυο smart tags, εχει απανω android 4.0.4 και 6.1.1.Β.1.10 αριθμο εκδοσης το εχω κανει root και μου εχει βγαλει οτι υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση? μπορω να την κανω χωρις να χαθει το root?

και δευτερον οτι ενω στην αρχη η μπαταρια ηταν super με την 2.3.7 οταν ενανα update στην 4.0.4 βλεπω οτι πεφτει ευκολα, χανει 10% στην διαρκεια της νυχτας. μηπως θα επρεπε να περασω την 4.0.4 οχι με update απο πανω αλλα με restore? οπως κανω και στο iphone4s μου.:X:X

my devices

1. iphone 4s jailbroken 5.1.1

2. xperia sola root.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει για πολυ βρισιμο.. Το go και το j, jb και εμεις οχι.. Σε ποιον να το πω και να το πιστεψει... Αυτο που ειπες.. Μονο nexus απο εδω και περα.. Και να πανε να γ...

 

αγορασα στον γιο μου το xperia sola μαζι με δυο smart tags, εχει απανω android 4.0.4 και 6.1.1.Β.1.10 αριθμο εκδοσης το εχω κανει root και μου εχει βγαλει οτι υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση? μπορω να την κανω χωρις να χαθει το root?

και δευτερον οτι ενω στην αρχη η μπαταρια ηταν super με την 2.3.7 οταν ενανα update στην 4.0.4 βλεπω οτι πεφτει ευκολα, χανει 10% στην διαρκεια της νυχτας. μηπως θα επρεπε να περασω την 4.0.4 οχι με update απο πανω αλλα με restore? οπως κανω και στο iphone4s μου.:X:X

 

Με την αναβαθμιση χανεται το ροοτ και εχει δυσκολο τροπο να το ξανα κανεις... Update εκανες με clean install?

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτα αλλο. Δεν βλεπω και στον οριζοντα καμια καλη ROM που να αξιζει τον κοπο. Επισημη CM9 δεν βλεπω (καλα για CM10 δεν το συζητω καν) και οι rom που υπαρχουν ηδη δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο. Ειχε που ειχε μικρη υποστηριξη απο τους devs, τωρα χωρις JB θα θαφτει τελειως το Sole.
Link to comment
Share on other sites

Με την αναβαθμιση χανεται το ροοτ και εχει δυσκολο τροπο να το ξανα κανεις... Update εκανες με clean install?

 

update εκανα με seus γιατι με το pc compation δεν μου το εκανε. τωρα πως εχει γινει δεν ξερω γιατι απο το πολυ διαβασμα που ειχα ριξει ειχα τρελαθει.

 

δηλαδη να το αφησω οπως ειναι? η μπορω να του περασω καθαρη την 4.0.4 με την 6.1.1.Β.1.10 για να μην χαθει το root, η αν χαθει να το ξανα περασω που ειναι ευκολο.

 

στην μπαρα υπενθιμησεων πως μπορω να βαλω διακοπτες για wifi 3g gps κλπ. κατι παρομοιο με το sbsettings στο iphone, καθως και τον sumsumg.

 

αν καταφερω και το φερω στα μετρα μου, θα το παρω εγω και θα του σπρωξω το iphone.

my devices

1. iphone 4s jailbroken 5.1.1

2. xperia sola root.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα καλα ; δεν δινουν jb σε καινουριο κινητο ;; Τερμα μαλακες... Απο δω και περα HTC & ΝΕΧUS!!!!!!!!!!!!!!
Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Έλεος....Θα τους κράξω στην σελίδα τους στο facebook...Nexus και μόνο nexus!!!Άσχετο αλλά συνδέω το sole στον υπολογιστή και δεν το διαβάζει τι να κάνω?Στο θέμα μας τώρα,για αυτό το έβγαλαν με gb για να λένε πως δώσανε και μία αναβάθμιση οι ξεφτίλες!!!
Link to comment
Share on other sites

γιατί η htc είναι καλύτερη νομίζεις?

το wildfire εμεινε που ειχα έμεινε σε 2.2 ενω ανετα επαιρνε 2.3 που ειχε πολλες βελτιωσεις (ευτυχως εκει βγηκε CM 7)

δεν ξερω βεβαια τι κανει τον τελευταιο καιρο, αλλα νομιζω εχω πετυχει τα ιδια παραπονα και εκει..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...