Jump to content

Rasberry Pi: Ξεχάστε το laptop των 100$. Ο υπολογιστής των 25$ είναι εδώ


XL_31
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλη μία μόντα για να κονομησουν κάποιοι από εμάς τους "αναπτυγμένους".

Τα παιδιά του τρίτου κόσμου χρειάζονται πρώτα φαγητό, νερό, φάρμακα, αγάπη και στο τέλος όταν τους δώσουμε όλα τα παραπάνω (και βάλουν και ρεύμα) θα τους είναι "ίσως" χρήσιμο το κάθε παρόμοιο μηχάνημα.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ήθελες απλώς να αντιλογίσεις αλλά οι τιμές που αναφέρεις δεν υπάρχουν. Δες σε οποιοδήποτε ηλεκτρονικό κατάστημα για πληκτρολόγιο/ποντίκι και θα βρεις με 10-15 ευρώ. Δεν θα αγοράζουν από Πλαίσιο αυτοί.

Εδώ μιλάμε για μαζική παραγωγή. Εξάλου τα tablel δεν χρειάζονται ούτε πληκτρολόγιο ούτε ποντίκι

Οι κατασκευαστες το διδουν οπως εχει οποτε ο end user θα παρει ολα τα λοιπα μονος του ειτε απο πλαισιο ειτε απο eshop

βεβαια δεν χρειαζονται τα tablet pointing devices για τι ηδη εχουν το Pi οχι

 

ό,τι πρέπει για πειραματισμό και έρευνα.

Βρε παιδιά, τι το συγκρίνετε με tablets. Δεν έχει σχέση το συγκεκριμένο πραγματάκι. Σιγά μη του βάλεις και δορυφορική κεραία abcdefg. Πάρτο εκεί πέρα, συνέδεσέ το με μια οθόνη, προγραμμάτισέ το με το παλιό πληκτρολόγιο, το παλιό ποντίκι που έχεις στο σπίτι και άστο σαν dvd player και server στο σπίτι σου. Με 700mhz ARM επεξεργαστή μπορείς να κάνεις πραγματάκια αρκετά καλά.

μην ξεχνας οτι ο κατασκευαστης το πουλαει ως Ηλ Υπολογιστη και οχι ως server ουτε σαν dvd player

Οι χρησεις του μπορουν να ειναι απειρες και το ολο concept βασιζεται στην παραμετροποιηση αλλα η βασικη χρηση του ειναι να ειναι ενας λειτουργικος υπολογιστης ετοιμος για χρηση καθε στιγμη

Δεν συγκρινα πουθενα τη χρηση tablet και Pi ειπα οτι το hardware που εχουν τα πρωτα ειναι σαφως ανωτερο και πιο φθηνο

Επισης οταν τα ξεκοιλιασεις και φτιαξεις μια κατασκευη εχουν την ιδια λειτουργια με το Pi

 

τροφοδοτικο? αφου ειπε θελει 5 volt και τα παιρνει απο usb

κουτακι 10€? πολλα λες

επισης software? linux ;)

 

μα το νοημα δεν ειναι να το εχεις διπλα στο PC για να παιρνεις ρευμα απο εκει!

 

τα 10 ευρω που λεω για ενα κουτι κατασκευων ειναι λιγα μιας και αναφερομαι σε κουτι χαμηλης ποιοτητας με μεγεθος 10Χ10Χ5 μαλλον δεν εχεις ασχοληθει ποτε με ηλ.κατασκευες γι'αυτο σου φαινεται ακριβο

 

ναι αλλα ποια διανομη και με τι υποστηριξη μην ξεχνας οτι δεν μπορει να τρεξει,ικανοποιητικα, Ubuntu(καποια παλαιοτερη εκδοση η καποια trimmed ισως) που τα recommended specs ειναι πολυ υψηλοτερα

 

Υγ αναφερω το ubuntu μιας και ειναι η διανομη με την μεγαλυτερη υποστηριξη

 

Παντα ειχα την εξης απορια με το συγκεκριμενο προιον :

Θα πωλειται σκετη η πλακετα ή σε κανα ειδικο mini case ?

Η θα πρεπει μηπως εσυ να κατασκευασεις το πλαστικο ?? :confused:

 

σκετη η πλακετα τιποτα αλλο

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

και το usb τροφοδοτικό δεν είναι?? Μάλλον ένα μετασχηματιστή σαν τους φορτιστές κινητών usb εννοέι ο φίλος..

Εκτός και αν τα παιδάκια του 3ου κόσμου έχουν και Pc να το συνδέουν στα usb τους. :p

 

Τόσα χρόνια ακούμε γι'αυτά τα "φθηνά" pc αλλά ακόμα..

Αν είναι κάτι τέτοιο έχω και εγώ ένα pentium 3 με 450Mhz και σκληρό 30GB με linux έτοιμος voip+web server το πουλάω 15 ευρώ(πιο φθηνά).Συγνώμη αλλά δεν βλέπω διαφορά!

 

Αν είναι για media player οκ υπάρχουν ολοκληρωμένα με λίγα ευρώ παραπάνω(μπορεί και λιγότερα στο σύνολο).

 

 

 

εγω σου φτιαχνω συστημα τσαμπα απο τα ηλεκτρονικα σκουπιδια που πετανε ολοι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μη σκέφτεσαι τον εαυτό σου, άλλωστε θα σου χαλούσε την εικόνα δίπλα στο iPhone.

Σκέψου όλα τα παιδάκια του τρίτου κόσμου και όχι μόνο.

 

Τα παιδάκια του τρίτου κόσμου θα προτιμούσα εμβόλια και φαγητο. Αλλα οκ αν είναι για εκει όντως θα βοηθήσει. Αν και πιστεύω ένα φθηνό λάπτοπ θα ήταν καλύτερο. Επίσης επίδει έχω iPhone δεν παει να πει ότι είμαι πλούσιος.

Edited by geo_1983petra
Link to comment
Share on other sites

μα το νοημα δεν ειναι να το εχεις διπλα στο PC για να παιρνεις ρευμα απο εκει!

 

τα 10 ευρω που λεω για ενα κουτι κατασκευων ειναι λιγα μιας και αναφερομαι σε κουτι χαμηλης ποιοτητας με μεγεθος 10Χ10Χ5 μαλλον δεν εχεις ασχοληθει ποτε με ηλ.κατασκευες γι'αυτο σου φαινεται ακριβο

 

 

δεν εννοουσα να εχεις τον υπολογιστη διπλα, προφανως θα εχει αυτο που εχει μαζι που θα ναι κατι σαν ο φορτιστης απο πολλα mp3...

 

ξερω πολυ καλα ποσο εχουν συνηθως τα κουτια, δεν ειμαι πρωταρης σε υπολογιστες... απλα προφανως ενα απλουστατο κουτακι σε μαζικη κατασκευη δε θα στοιχιζει "τιποτα" στην εταιρεια...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό που είναι, πρώτον ειναι ακριβό. 25 δολλάρια για μια πλακέτα που για να δουλέψει θέλει όχι απλά και άλλα παρελκόμενα, αλλά και γνώσεις. Αρα ας αφησουμε απ εξω τα παιδακια της Αφρικης.

Δευτερον, σε επιδοσεις είναι όπως ειπε και ένας φίλος παραπάνω στα ιδια με pentium 3 που μπορείς να βρεις κουτια με ολοκληρωμένα συστηματα και σκληρό και μνημη με λιγότερο απο 30 ευρω. Αρα κι εκει χάνει.

 

Για εμένα δεν έχει λογο ύπαρξης στην αγορά πλέον. Ενα φθηνό λαπτοπ ή tablet θα ήταν απείρως προτιμότερο.

 

Απλά πραγματα, κάτι αναλογο με ένα aspire one (βασικο μοντέλο λίνουξ) απο έναν κατασκευαστη μαζικης παραγωγής θα έβγαινε κάτω απο 100 δολλάρια. Ολοκληρωμένη λύση για έναν Η/Υ με μικρό κοστος.

Link to comment
Share on other sites

...

Αν είναι κάτι τέτοιο έχω και εγώ ένα pentium 3 με 450Mhz και σκληρό 30GB με linux έτοιμος voip+web server το πουλάω 15 ευρώ(πιο φθηνά).Συγνώμη αλλά δεν βλέπω διαφορά!

 

 

Η "μπακατελα" που "πουλάς" τρώει με το μπουρί της σόμπας το ρεύμα δεν μπορεί να παίξει 1080p video κάνει θόρυβο (με το στοκ ανεμιστηράκι) ίσα με ηλεκτρικό σκουπάκι και είναι υπέρ πολλαπλάσιο στο μέγεθος. Εαν βάλεις ότι όταν το αγόρασες έδωσες μια περιουσία....μήπως βλέπεις τώρα την διαφορά ? Έχει και ένα καλό βέβαια τώρα το χειμώνα, το κάνεις και σόμπα !!!

Επίσης για πες άμα σου σκάσουν οι πυκνωτές απο το m/b πόσα θα δώσεις για ένα άλλο έστω και μεταχειρισμένο ?

 

ps υπάρχουν ακόμα άτομα που νομίζουν οτι χ86 τεχνολογία μπορεί να συγκριθεί με την arm στην απόδοση ???

Edited by copydisk
Link to comment
Share on other sites

ps υπάρχουν ακόμα άτομα που νομίζουν οτι χ86 τεχνολογία μπορεί να συγκριθεί με την arm στην απόδοση ???

 

αποδοση/ρευμα οχι. αποδοση σκετη δε πιανει μια το arm. επισης μη συγκρινεις το το πσ με αρμ για πραγματα ειδικου σκοπου οπως το HTPC

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό που είναι, πρώτον ειναι ακριβό. 25 δολλάρια για μια πλακέτα που για να δουλέψει θέλει όχι απλά και άλλα παρελκόμενα, αλλά και γνώσεις. Αρα ας αφησουμε απ εξω τα παιδακια της Αφρικης.

Δευτερον, σε επιδοσεις είναι όπως ειπε και ένας φίλος παραπάνω στα ιδια με pentium 3 που μπορείς να βρεις κουτια με ολοκληρωμένα συστηματα και σκληρό και μνημη με λιγότερο απο 30 ευρω. Αρα κι εκει χάνει.

 

Για εμένα δεν έχει λογο ύπαρξης στην αγορά πλέον. Ενα φθηνό λαπτοπ ή tablet θα ήταν απείρως προτιμότερο.

 

Απλά πραγματα, κάτι αναλογο με ένα aspire one (βασικο μοντέλο λίνουξ) απο έναν κατασκευαστη μαζικης παραγωγής θα έβγαινε κάτω απο 100 δολλάρια. Ολοκληρωμένη λύση για έναν Η/Υ με μικρό κοστος.

 

+1 Δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι συζητατε τωρα... αυτο πραγμα δημιουργηθηκε για ανθρωπους που θελουν να ασχοληθουν με ηλεκτρονικα, να πειραματιστουν και να αποκτησουν γνωσεις. Δεν ειναι για τον καθενα. Σκεφτειτε το ως το νεο Adruino. Ωραια σκεψη ειναι, για οσους θελουν να περασουν τον ελευθερο χρονο τους τετοια gadgeτακια.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...