Jump to content

Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν γραφω πλεον μονο εγω σ'αυτο το τοπικ και το βλεπει που και που καποιος αλλος, ας μας λυσει ακομη μια απορια:Πως γινεται, ενω εχω κανει ρουτ, οι εφαρμογες που κατηργησα να επανερχονται;;αυτο γινεται απ'οτι ξερω μονο σε περπτωσεις που δεν ειναι ρουτ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 819
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν γραφω πλεον μονο εγω σ'αυτο το τοπικ και το βλεπει που και που καποιος αλλος, ας μας λυσει ακομη μια απορια:Πως γινεται, ενω εχω κανει ρουτ, οι εφαρμογες που κατηργησα να επανερχονται;;αυτο γινεται απ'οτι ξερω μονο σε περπτωσεις που δεν ειναι ρουτ.

και άλλοι το παρακολουθούμε αλλα δεν ξέρουμε να σου απαντήσουμε. ίσως έγινε κάποιο reset to default? Μπορείς να τις ξανα-απεγγατατήσεις?

Τι το θέλεις το app 2 SD, αφού μπορείς να μεταφέρεις τις εφαρμογές από την rom εγγενώς στην SD (όσες το επιτρέπουν βέβαια).

Λοιπον τελειως ενημερωτικα κατηργησα το google play, και δεν συνεβει τιποτε,οι εφαρμογες κατεβαινουν ανετα και κανονικα απο το play store.και εχω 49 μβ ελευθερο χωρο για ενημερωσεις,και πραγματι εγιναν οι ενημερωσεις του viber και του apps 2sd

άρα φίλε μου ΔΕΝ έβγαλες το play. Play αποκαλούμε το play store.. Τι "play" απεγκατέστησες τελικά μπορείς να μου εξηγήσεις. :confused:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Keysmith σ'ευχαριστω για την απαντηση και το ενδιαφερον και σου απαντω:1)Ναι τις ξανααπεγκατεστησα αλλα καποιες φορες οταν εχει ενημερωσεις ζηταει και ενημερωση των καταργηθεντων πχ hangout.οσο για το apps2sd εχεις μεν δικιο αλλα βοηθαει στον καθαρισμο μνημης και εχει την απεικονηση των εφαρμογων τοσο της μνημης οσο και της sd.

2)oxi δεν εβγαλα το play store.εβγαλα το google play, ειναι εκεινη η εφαρμογη που εχει σαν σημα τροπον τινα, το παζλ,ειναι 25 περιπου ΜΒ και δεν εμφανιζεται στις εφαρμογες της οθονης, αλλα μονον στο μενου στις εφαρμογες, δεν ανοιγε κιολας, μαλλον κανα βοηθητικο προγραμμα θα ειναι, και στο store που την βρηκα οι χρηστες βγαζουν σπυρια.

Link to comment
Share on other sites

2)oxi δεν εβγαλα το play store.εβγαλα το google play, ειναι εκεινη η εφαρμογη που εχει σαν σημα τροπον τινα, το παζλ,ειναι 25 περιπου ΜΒ και δεν εμφανιζεται στις εφαρμογες της οθονης, αλλα μονον στο μενου στις εφαρμογες, δεν ανοιγε κιολας, μαλλον κανα βοηθητικο προγραμμα θα ειναι, και στο store που την βρηκα οι χρηστες βγαζουν σπυρια

έβγαλες τις "υπηρεσίες google play".. χμμ... καλά το είχα υποπτευθεί..

Δημιουργεί θέματα αν χρησιμοποιείς υπηρεσίες google (maps, youtube και εφαρμογές που χρησιμοποιούν google apis). Δεν ξέρω ακριβώς αλλα έχε το υπόψη. To έχω παρατηρ΄σει και εγώ και θέλω να το σουτάρω αλλα θέλει root.

να τι λέει η google ότι κάνει το google play services

This component provides core functionality like authentication to your Google services, synchronized contacts, access to all the latest user privacy settings, and higher quality, lower-powered location based services.

Google Play services also enhances your app experience. It speeds up offline searches, provides more immersive maps, and improves gaming experiences.

Apps may not work if you uninstall Google Play services.'

Περισσότερα εδώ

Από ότι λένε μην εκπλαγείς αν το ξαναδείς εγκατεστημένο.. :p

 

Πάντως εγώ το play-services μόλις το απεγκατέστησα χωρίς να είμαι root σε ένα Υ210 που έχω (καθώς και όλες τις αναβαθμίσεις του google που μου έπιαναν χώρο).

 

Υ.Γ. Μπορείς να δώσεις ένα link με οδηγίες/αρχεία για root του Pro Duos? Ολο και κάποιος θα το χρειαστεί ;)

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον keysmith σου λεω την εμπειρια μου:γραφει αυτα που λες το google play, αλλα δεν γινεται τιποτε ολα παιζουν κανονικα τουλαχιστον αυτα που δοκιμασ οπως πχ το youtube μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν θα δουλεψει και δουλεψε.ΤΩΡΑ για το ρουτ που λες εγω το εκανα με το kingo android οπως μου υπεδειξε ο συμφορουμιτης μας στην προηγουμενη σελιδα, το κατεβασα και ακολουθησα τις οδηγιες, το μονο που ειναι απαραιτητο ειναι να ανοιξεις την διοδο για εισοδο απο usb.απλο και πανευκολο.γκουγλαρεις kingo android το κατεβαζεις και αυτο ηταν. Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον keysmith σου λεω την εμπειρια μου:γραφει αυτα που λες το google play, αλλα δεν γινεται τιποτε ολα παιζουν κανονικα τουλαχιστον αυτα που δοκιμασ οπως πχ το youtube μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν θα δουλεψει και δουλεψε.ΤΩΡΑ για το ρουτ που λες εγω το εκανα με το kingo android οπως μου υπεδειξε ο συμφορουμιτης μας στην προηγουμενη σελιδα, το κατεβασα και ακολουθησα τις οδηγιες, το μονο που ειναι απαραιτητο ειναι να ανοιξεις την διοδο για εισοδο απο usb.απλο και πανευκολο.γκουγλαρεις kingo android το κατεβαζεις και αυτο ηταν.

 

Με αυτό τον τρόπο (εγώ έχω κάνει αυτόν στο πρώτο post), θα μεταφέρονται εφαρμογές στην sd ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεταφερονται κανονικα.μονο καποιες οπως το tuneIn radio, το tubemate, και το clean master, δεν μεταφερονται, γι'αυτες ο μονος τροπος που υπαρχει ειναι να γινουν convert σε νορμαλ εφαρμογες και υστερα να μεταφερθουν, αλλα την εφαρμογη που κανει το convert δεν καταφερα να την εντοπισω ακομη.
Link to comment
Share on other sites

Ναι μεταφερονται κανονικα.μονο καποιες οπως το tuneIn radio, το tubemate, και το clean master, δεν μεταφερονται, γι'αυτες ο μονος τροπος που υπαρχει ειναι να γινουν convert σε νορμαλ εφαρμογες και υστερα να μεταφερθουν, αλλα την εφαρμογη που κανει το convert δεν καταφερα να την εντοπισω ακομη.

Να αφήσω το root που έχω κάνει ως έχει απο το αρχικό post ?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω αυτό που προτείνεις, θα πρέπει να κάνω "un-root" απο το προηγούμενο ; (αυτό εννοώ).
Link to comment
Share on other sites

γιατί και τώρα έχω θέμα,δεν το έχω ολοκληρώσει....πρέπει να φορμάρω την κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τοτε προχωρα, αλλα οταν λες δεν το εχω ολοκληρωσει τι εννοεις,...δεν βρισκεις το εικονιδιο του ρουτ αντροιντ, εμενα παντως την ειδε την καρτα αμεσως και μετεφερα τις εφαρμογες που ειχαν δυνατοτητα μετακινησεως, βεβαια το καλυτερο θα ηταν να κανω παρτισιον στην καρτα αλλα δεν εχω το προγραμμα και δεν ξερω πως γινεται και τις εριξα χυμα μεσα στην sd, και απλως εκανα φακελο για τα βιντεο και εβαλα αυτα μεσα.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τοτε προχωρα, αλλα οταν λες δεν το εχω ολοκληρωσει τι εννοεις,...δεν βρισκεις το εικονιδιο του ρουτ αντροιντ, εμενα παντως την ειδε την καρτα αμεσως και μετεφερα τις εφαρμογες που ειχαν δυνατοτητα μετακινησεως, βεβαια το καλυτερο θα ηταν να κανω παρτισιον στην καρτα αλλα δεν εχω το προγραμμα και δεν ξερω πως γινεται και τις εριξα χυμα μεσα στην sd, και απλως εκανα φακελο για τα βιντεο και εβαλα αυτα μεσα.

 

Το root στην αρχή ήταν με format της micro sd σε fat32...αυτό δεν έχω κάνει ακόμα (και μεταφορά προγραμμάτων).

Link to comment
Share on other sites

Kανε format απο το τηλεφωνο κατευθειαν, σωσε πρωτα τα αρχεια σου στον υπολογιστη για να μην χαθουν και προχωρα, και αν δεις οτι παλι οι εφαρμογες δεν πανε στην καρτα τοτε τα γνωστα unroot και εν συνεχεια ρουτ με το κινγκο.παντως ειναι απαραιτητο το ρουτ για την συγκεκριμενη συσκευη.διοτι δεν εχει, η εγω τουλαχιστον δεν βρηκα,roms απο developers.
Link to comment
Share on other sites

βρήκα αντάπτορα που έψαχνα μέσα στο σπίτι καιρό τώρα, οπότε θα το δρομολογήσω για φορμάτ...
Link to comment
Share on other sites

βρήκα αντάπτορα που έψαχνα μέσα στο σπίτι καιρό τώρα, οπότε θα το δρομολογήσω για φορμάτ...

Δεν ειναι προτιμοτερο το φορματ να γινει απο το τηλεφωνο κατευθειαν;;;

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο root λέει ότι πρέπει να κάνεις fat32 ένα μέρος της κάρτας...οπότε νομίζω από το κινητό δεν γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να πάρω αντιγραφο των επαφών μου σε καρτα sd?

 

πανέυκολα.

Πας επαφές->πλήκτρο μενού->εξαγωγή σε SD

Σου δημιουργεί ΕΝΑ (1) αρχείο .vcf που έχει μέσα ΟΛΕΣ τις επαφές (text file πρακτικά τύπου vcard). Παίρνει ΚΑΙ τυχών φωτογραφίες ανα επαφή αλλά σε μικρή ανάλυση (32Χ32 pixel?).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο root λέει ότι πρέπει να κάνεις fat32 ένα μέρος της κάρτας...οπότε νομίζω από το κινητό δεν γίνεται.

Ναι, πως θα κανεις ενα μερος μονο fat 32 με απλο φορματ;;; δεν πρεπει να εχεις κανει ενα partition...ext4 η ext3 κ.ο.κ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πως θα κανεις ενα μερος μονο fat 32 με απλο φορματ;;; δεν πρεπει να εχεις κανει ενα partition...ext4 η ext3 κ.ο.κ;;;;

 

αυτό εννοώ, ότι η sd πρέπει (έπρεπε) να βγει απο το κινητό για να την μορφοποιήσω...τώρα που βρήκα adaptor σκοπεύω να το κάνω...αλλά ή το ένα root ή το άλλο ! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Σωστος, αμα ξερεις παντως πως γινεται το παρτισιον και με ποιο προγραμμα γραψε τα σχετικα για να το κανουμε και οι υπολοιποι.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απλά να ενημερώσω πως πέρασε από τα χέρια μου το κινητό. Ένας φίλος ήθελε να το στρώσω λίγο. Πήρα απόφαση να του περάσω μία ROM από xda. Όλα καλά εκτός από το πληκτρολόγιο που πλέον έγραφε μόνο αγγλικά. Το κουμπάκι αλλαγής γλώσσασ δούλευε μόνο για προσθήκη συμβόλων.

 

Η λύση. Πρώτα από όλα πρέπει να έχετε κάποιο firmware που να περιλαμβάνει το CSC της χώρας που θέλετε. Ύστερα ακολούθησα αυτόν τον οδηγό http://www.droidviews.com/how-to-change-csc-in-samsung-galaxy-phones/

 

Κοινός έγραψα *#272*ΙΜΕΙ# (το iMEI είναι στο αυτοκόλλητο κάτο από τη μπαταρία...το πρώτο από τα 2). Ύστερα επέλεξα ως csc το EUR και το κινητό έκανε επανεκκίνηση. ΠΡΟΣΟΧΗ χάνονται οι ρυθμίσεις, μυνήματα κτλ. Μετά την επανεκκίνηση το κινητό αυτόματα γύρισε το μενού σε ελληνικά και το πληκτρολόγιο πλέον γράφει ελληνικά και μπορώ να κάνω εναλλαγή γλώσσας με το ανάλογο κουμπί. Για αγγλικά που δεν ήθελα είχε επιλεγμένο το XEU. H ROM Που κατέβασα είναι η B5512_XXLF2_OXALF2_XXLF2_by_SplitFUS2.zip που πέρασα μέσω Odin 3

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες

ευχαριστούμε

 

πες μας και τις εμπειρίες σου με τη νέα ROM

από ταχύτητα πως πάει?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...