Jump to content

Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

sokos, δεν ξερω αν καποιο μαγαζι το εχει ακομη αλλα στα διαφορα φορα και στο δικο μας υπαρχουν αγγελιες...για κατευθειαν αγορα απο ιδιωτη.

sv2evs, μακαρι να ελπισουμε κι'εμεις....αλλα τουλαχιστον για να μην ειμαστε και πλεονεκτες ας βρουμε προς το παρον κανα αρχειο για ρουτ......και θα κανουμε χριστουγεννα απο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 819
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Χρόνια Πολλά,

πιστεύω ότι είμαι από τους τελευταίους που αγόρασαν αυτό το τηλέφωνο. Το πήρα φέτος τον Ιούλιο από το Πλαίσιο.

Τις τελευταίες ημέρες έχω το εξής πρόβλημα: Όταν πάω να περάσω κάποια νέα επαφή ή να διορθώσω κάποια παλιά (μόνο τον αριθμό), τόσο στην Sim όσο και στο τηλέφωνο, στα ελληνικά, βγάζει μήνυμα ότι το όνομα είναι πολύ μεγάλο για αποθήκευση, έστω και αν είναι μόνο 4-5 γράμματα.

Στα αγγλικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αποθηκεύει κανονικά (στη sim ή στο τηλέφωνο).

Ξέρει κανένας πως αντιμετωπίζεται;

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Χρόνια Πολλά,

πιστεύω ότι είμαι από τους τελευταίους που αγόρασαν αυτό το τηλέφωνο. Το πήρα φέτος τον Ιούλιο από το Πλαίσιο.

Τις τελευταίες ημέρες έχω το εξής πρόβλημα: Όταν πάω να περάσω κάποια νέα επαφή ή να διορθώσω κάποια παλιά (μόνο τον αριθμό), τόσο στην Sim όσο και στο τηλέφωνο, στα ελληνικά, βγάζει μήνυμα ότι το όνομα είναι πολύ μεγάλο για αποθήκευση, έστω και αν είναι μόνο 4-5 γράμματα.

Στα αγγλικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αποθηκεύει κανονικά (στη sim ή στο τηλέφωνο).

Ξέρει κανένας πως αντιμετωπίζεται;

Σας ευχαριστώ

 

Αυτό που λές μαλλον γίνεται μόνο στη ΣΙΜ. Ξαναδοκίμασε. Το πιθανότερο είναι να γράφεις με unicode αντί GSM γράμματα. Μηπως κάτι έχεις κάνει με το πληκρολόγιό σου; (άλλεξες πληκτρολόγιο γραφής; ). Όπως και να έχει ένα απλό restart του έκανες?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Έχω κάνει restart. Γράφω με πληκτρολόγιο Samsung. Μάλλον χρησιμοποιώ unicode, δεν είμαι βέβαιος, αλλά πριν λίγο καιρό έπαιζα με το τηλέφωνο και θυμάμαι ότι έπεσα σε μενού με ερώτηση για unicode, σαν να μου φαίνεται ότι το επέλεξα.

Μερικές ημέρες τώρα (γι αυτό καθυστέρησα να απαντήσω), προσπαθώ να βρω το μενού αυτό και δεν μπορώ, μπορείς να με βοηθήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Έχω κάνει restart. Γράφω με πληκτρολόγιο Samsung. Μάλλον χρησιμοποιώ unicode, δεν είμαι βέβαιος, αλλά πριν λίγο καιρό έπαιζα με το τηλέφωνο και θυμάμαι ότι έπεσα σε μενού με ερώτηση για unicode, σαν να μου φαίνεται ότι το επέλεξα.

Μερικές ημέρες τώρα (γι αυτό καθυστέρησα να απαντήσω), προσπαθώ να βρω το μενού αυτό και δεν μπορώ, μπορείς να με βοηθήσεις;

Κάτι άλλο εννοείς, δεν μου περιγράφεις σωστά το πρόβλημά σου.

Ποιο το πρόβλημα να γράφεις unicode? αυτό είναι το σωστό (πολυγλωσσική δυνατότητα). Τα πληκτρολόγια unicode πρέπει να γράφουν.

Στα μηνύματα (που θέλεις gsm) κάνει μόνο του μετατροπή από unicode σε gsm charset (και στέλνει κανονικά 160chars/sms). Μήπως το μύνημα περί Unicode το βρήκες στις ρυθμίσεις των SMS και όχι του πληκτρολογίου; Μήπως το έκανες unicode και τώρα στέλνεις 70 χαρ/σμσ; Αν ναι θα το βρεις στα σμσ όχι στο πληκτρολόγιο (εφαρμογή σμσ->μενού πλήκτρο κλικ->ρυθμίσεις->εισαγωγή λειτουργίας->GSM αλφάβητο).

 

Αν έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα που δεν κατάλαβα περιέγραψε το μου.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το βρήκα και δεν το έχω αλλάξει γράφω σε GSM.

Τώρα το ξανακοίταξα και μπορώ να αποθηκεύσω στο τηλέφωνο, αλλά όχι στη sim, ούτε να αλλάξω τον αριθμό μόνο. Δηλαδή αλλάζοντας τον αριθμό τηλεφώνου σε μία επαφή που υπάρχει, βγάζει το μήνυμα "το όνομα είναι πολύ μεγάλο για αποθήκευση", αυτό γίνεται στα ελληνικά, στα αγγλικά δέχεται 17 γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το βρήκα και δεν το έχω αλλάξει γράφω σε GSM.

Τώρα το ξανακοίταξα και μπορώ να αποθηκεύσω στο τηλέφωνο, αλλά όχι στη sim, ούτε να αλλάξω τον αριθμό μόνο. Δηλαδή αλλάζοντας τον αριθμό τηλεφώνου σε μία επαφή που υπάρχει, βγάζει το μήνυμα "το όνομα είναι πολύ μεγάλο για αποθήκευση", αυτό γίνεται στα ελληνικά, στα αγγλικά δέχεται 17 γράμματα.

όπως τα λες και σου είχα γράψει είναι. Στην ΣΙΜ ξέχνα τα μεγάλα ονόματα με πληκτρολόγιο στα ελληνικά. Άλλωστε οι "επαφές" ειναι πολύ ανώτερες ως έννοια (πολλά τηλέφωνα, email, photo). Μετά κάνεις αποθηκευση στη Σιμ ως backup, θα πάρει μαλλον περισσότερα γράμματα. Ετσι και αλλιως το baclup του καταλόγου είναι γελοία έυκολο (export .vcard στην SD) από το μενού των επαφών και παίρνει και τις φωτογραφίες (μικρή ανάλυση).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά και καλή Χρονιά..

 

Ενα φιλαράκι το πουλάει.. 60 ευρώ καλα ειναι;; Τελεια κατάσταση και θηκη!!

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

όπως τα λες και σου είχα γράψει είναι. Στην ΣΙΜ ξέχνα τα μεγάλα ονόματα με πληκτρολόγιο στα ελληνικά. Άλλωστε οι "επαφές" ειναι πολύ ανώτερες ως έννοια (πολλά τηλέφωνα, email, photo). Μετά κάνεις αποθηκευση στη Σιμ ως backup, θα πάρει μαλλον περισσότερα γράμματα. Ετσι και αλλιως το baclup του καταλόγου είναι γελοία έυκολο (export .vcard στην SD) από το μενού των επαφών και παίρνει και τις φωτογραφίες (μικρή ανάλυση).

Και δεν στα βγαζει στον καταλογο δυο φορες το καθενα;;

Link to comment
Share on other sites

Και δεν στα βγαζει στον καταλογο δυο φορες το καθενα;;

Οχι βέβαια :)

Επαφές->πλήκτρο μενού->περισσότερα->επιλογές εμφάνησης όπου και θα ξε-τικάρεις τις SIM. Απλό νομίζω :cool:

 

Τιπ, στα android όταν θέλεις κάτι και δεν ξέρεις πως γίνεται θα πατάς το κουμπί menu στην αντίστοιχη εφαρμογή/επιλογή. Θα εμφανιστούν τα "σημαντικότερα" πράγματα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
για σας παιδιά, πόσο πάνε αυτά τα κινητά? γιατί ένας φίλος μου που δεν το χρειάζεται μου το δίνει 40 ευρώ. δεν θα το κρατήσω, αλλά θέλω να δω αν αξίζει να το πάρω μόνο και μόνο για να το πουλήσω μετά.
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδιά, πόσο πάνε αυτά τα κινητά? γιατί ένας φίλος μου που δεν το χρειάζεται μου το δίνει 40 ευρώ. δεν θα το κρατήσω, αλλά θέλω να δω αν αξίζει να το πάρω μόνο και μόνο για να το πουλήσω μετά.

 

το έχω δει σε αγγελίες από 50-80 ευρώ στο ίντερνετ....

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτα τα λ7 αξιζουν.....γιατι αμα το δειτε συγκριτικα με την σειρα 9000 των blackberry υπερεχουν απο τα περισσοτερα.ασε που εχουν και μπροστινη καμερα, και ειναι σε γενικες γραμμες σχετικα ποιο συμβατα με τον μεσο χρηστη καθ'οτι ειναι και duos,εγω παρ'οτι εχω σαν κυρια συσκευη το s2 αγορασα απο το διαδυκτιο ενα μεταχειρισμενο ετσι για δευτερο και για να παιζω,και πραγματι παρατηρησα οτι ειναι αρκετα καλη συσκευη και με καλυτερη διαρκεια μπαταριας απο τα μεγαλυτερα και νεοτερα, βεβαια οπως εχω πει και παραπανω εχω προβληματισθει που δεν καταφερα να το κανω ρουτ διοτι θα μετεφερα τις εφαρμογες στην sd και τοτε θα ηταν αλλοιως.και τωρα μια παρατηρηση που ισως καποιος ξερει και μπορει να βοηθησει:εχω βαλει τον MX player με υποστηριξη armv6 decoder αλλα οταν βαζω καποιο κλιπακι παρατηρω οτι χανεται ο συντονισμος μεταξυ ηχου και εικονας δηλαδη αλλα λεει ο τραγουδιστης και αλλου ειναι ο ηχος......τι μπορω να κανω για να τα συγχρονισω;; υπαρχει καποιος αλλος πλειερ;;πρεπει να διαμορφωθει αλλοιως το αρχειο;;;αυτα που εχω ειναι mp4. οποιος ξερει ας βοηθησει, ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετο ψαξιμο στο διαδικτυο βρηκα ενα zip update και εκανα την διαδικασια ρουτ....αλλα τιποτε, τιποτε τιποτε......τι παιζει ρε παιδες με το ρουτ;;ξερει κανεις τιποτε;;
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετο ψαξιμο στο διαδικτυο βρηκα ενα zip update και εκανα την διαδικασια ρουτ....αλλα τιποτε, τιποτε τιποτε......τι παιζει ρε παιδες με το ρουτ;;ξερει κανεις τιποτε;;

κατεβασε το kingo android root

ΑΜΠΕΛΩΝΑ-ΦΑΡΣΑΛΑ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΚΕΡΑΜΕ

samsung galaxy j1(2016)-samsung galaxy S4 zoom-XGODY 7 IGO PRIMO-DREAMBOX DM800HDse-kaon(ote tv)-Edision Argus Mini Plus High Speed 2 in 1 HD

Link to comment
Share on other sites

OK το κατεβασα και τι το κανω;; αυτο ειναι μια εφαρμογη exe και ειναι για το pc,με τι αρχειο θα γινει το ροοτ;;με το zip που εχω;;

Το εγκατεστησα διαβασα τις οδηγιες και ξεκινησε το ρουτ.....καποια στιγμη τελειωσε μου εδειξε οκ και εκανα την επιβαλομενη επαννεκινηση αλλα......super user δεν ειδα...τι εκανε;; ενας θεος ξερει.

Yστερα απο πολυ μπερδεμα επιτελους.......super user. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

Και αφου εγινε ρουτ το τηλεφωνο και μετεφερα τις περισσοτερες εφαρμογες στην sd εμειναν ομως παρ'αυτα καποιοες στο τηλεφωνο οπως πχ το tuneIn που μου αφηνουν μονον 15 μβ ελευθερα με αποτελεσμα να μην δεχεται το τηλεφωνο, λογω περιορισμενου χωρου, ενημερωσεις. μηπως υπαρχει τροπος για μεταφορα και αυτων των εφαρμογων στην sd;; ας βοηθησει καποιος, ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Και αφου εγινε ρουτ το τηλεφωνο και μετεφερα τις περισσοτερες εφαρμογες στην sd εμειναν ομως παρ'αυτα καποιοες στο τηλεφωνο οπως πχ το tuneIn που μου αφηνουν μονον 15 μβ ελευθερα με αποτελεσμα να μην δεχεται το τηλεφωνο, λογω περιορισμενου χωρου, ενημερωσεις. μηπως υπαρχει τροπος για μεταφορα και αυτων των εφαρμογων στην sd;; ας βοηθησει καποιος, ευχαριστω.

 

κάνε τις ενημερώσεις, μία μία.. (ξε-επελεξε τις πολλές). Νομίζω θα τις πάρει.

 

Υ.Γ. μην κάνεις ενημερώσεις που δεν σε αφορούν (πχ καλύτερη συμβατότητα με android 4.XX). διάβασε τι "φτιάχνει" κάθε update. Πολλές ενημερώσεις είναι απλά "βαρύτερες" και χωρίς κάτι νέο να προσφέρουν.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αμα καταργησω το google play θα υπαρξει προβλημα;; παραξενα πραγματα παντως συμβαινουν, κατηργησα το hangouts kai to talk και ενω τα δειχνει κατηργημενα και δεν εμφανιζονται πουθενα στις εφαρμογες, ζηταει να τους κανει ενημερωσεις.
Link to comment
Share on other sites

Αμα καταργησω το google play θα υπαρξει προβλημα;; παραξενα πραγματα παντως συμβαινουν, κατηργησα το hangouts kai to talk και ενω τα δειχνει κατηργημενα και δεν εμφανιζονται πουθενα στις εφαρμογες, ζηταει να τους κανει ενημερωσεις.

 

πλάκα κάνεις θα καταργήσεις το play?!? :lol: Και από που θα κατεβάζεις εφαρμογές, από το blackmarkt; Μην κάνεις κανα αστείο.. :rolleyes: Και πρόσεχε και μερικά πρόσθετα της google (services κτλ) υπάρχουν depentances (πχ θα χαλάσεις το youtube). Google αμα δεν ξέρεις καλά τι κάνεις θα έλεγα ΜΗΝ τα πειράζεις.

 

Εννοείται θυσίασε τις "Ενημερώσεις" (που δεν είναι "ενημερώσεις" οι πιο πολλές δεν σε αφορούν)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελειως ενημερωτικα κατηργησα το google play, και δεν συνεβει τιποτε,οι εφαρμογες κατεβαινουν ανετα και κανονικα απο το play store.και εχω 49 μβ ελευθερο χωρο για ενημερωσεις,και πραγματι εγιναν οι ενημερωσεις του viber και του apps 2sd.τωρα φυσικα το προβλημα παραμενει διοτι δεν ειναι λυση η καταργηση εφαρμογων αλλα η μετακινηση ολων στην sd. δηλαδη αντι να καταργησω το google play να μετεφερα στην sd to android weather, kai tuneIn radio,παντως και το hungouts που κατηργησα σημερα ηθελε ενημερωση. αλλα δεν την εκανα διοτι δεν ειχε χωρο.τωρα θα ξαναδοκιμασω αφου λειπει το google play.αν καποιος γνωριζει πως μπορει να γινει η μεταφορα ολων στην εξωτερικη αφου ειμαι ρουτ ας βοηθησει.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παρα το ξελαφρωμα που προηλθε απο το ρουτ, εξακολουθει να σκαλωνει και να κολαει στην αναπαραγωγη βιντεο,ξερει κανενας καποια λυση;;τωρα παιζει με το mxplayer.φταιει η εφαρμογη; το λογισμικο;;μηπως πρεπει να βαλω καμμια αλλη ρομ;;οποιος ξερει ας βοηθησει. ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...